بازار تبلیغ در گوگل بین کسب و کارهای ایرانی بسیار داغ شده است و خیلی از آن ها برای اینکه مشتریان دقیق و مناسب خود را هدف قرار دهند به سمت تبلیغ در گوگل رفته اند. ادوردز به افراد راه های مختلفی ارائه میکند که با استفاده از آن ها بتوانند کسب و کار خود را تبلیغ کنند و مشتریان خود را به دست آورند. به غیر از نوشتن متن تبلیغ در گوگل و تبلیغات متنی که احتمالا بیشتر از دیگر موارد دیده اید، راه های دیگر شامل این موارد است:

  • تبلیغات ویدیویی
  • تبلیغات بنری
  • تبلیغات در اپلیکیشن

اما رایج ترین آن ها همان تبلیغات متنی است. با رعایت این 5 نکته کلیدی متن تبلیغ منحصر به فردی برای تبلیغ در گوگل خود بنویسید و مشتریان درستی را هدف قرار دهید.

متن تبلیغ در گوگل چیست؟

پیش از هر چیز خیلی مختصر و سریع توضیحی درمورد اینکه تبلیغ متنی شامل چه مواردی است میدهیم. هر تبلیغات متنی یک عنوان دارد که بهترین عنصر برای جلب توجه مشتریان است. این بخش شامل دو قسمت است که با علامت « – » از هم جدا شده اند. قسمت بعد آدرس سایت شما است که در پایین آن توضیحی درمورد کار و وبسایت شما است. این توضیح به مشتری ها نشان میدهد که شما دقیقا چه خدمات یا محصولاتی را ارائه میکنید.

حالا که متوجه شدید متن تبلیغ در گوگل دقیقا چیست، چطور باید متنی را بنویسید که برای کسب و کار خودتان مناسب باشد؟

متن تبلیغ در گوگل

نکته اول: ویژگی ها و چیزهایی که کسب و کار شما را منحصر به فرد میکند برجسته کنید

وقتی میخواهید متن تبلیغ در گوگل را بنویسید، به این فکر کنید که چه چیزی شما را از رقبایتان متمایز میکند؟ شما چه خدمات یا محصولاتی ارائه میکنید که میتواند برگ برنده شما در بازار رقابتی باشد؟ این تبلیغ باید توجه مشتریان را جلب کند و در عین مختصر بودن به آن ها نشان دهد که وبسایت شما چه فرقی با دیگر وبسایت هایی که کار مشابه را انجام میدهند دارد. فراموش نکنید که در بازار رقابتی خیلی از کسب و کارهای شما هم به تبلیغ در گوگل فکر کرده اند. پس چه بهتر میشود اگر رقبایتان را هم بررسی کنید و بدانید چطور باید با آن ها وارد میدان شوید. حتما مقاله جیمکس ادز درمورد چگونگی دیدن متن تبلیغ رقبا را مطالعه کنید.

نکته دوم: از Call to action استفاده کنید

یعنی چه؟ کال تو اکشن یعنی افراد را تشویق و دعوت به برقراری تعامل کنید. در بخش توضیحات به این نکته اشاره کنید که افراد بعد از کلیک بر روی لینک تبلیغ شما قرار است چه چیزی ببینند؟ برای مثال حتما دیده اید که برخی تبلیغات گوگل که مربوط به آژانس های هواپیمایی یا تورهای گردشگری هستند در انتهای توضیحات نوشته اند: همین حالا رزرو کن. با این کار شما مشتری را دعوت به تعامل کردید و به او این ایده را دادید که دقیقا قرار است با چه چیزی رو به رو شود. سپس با همان لینک مشتری را به سمت صفحه ای که تور ها را به او نشان میداد هدایت کرده اید.

نکته سوم: شرایط ویژه فروش را ذکر کنید

اگر محصول یا خدمات خاصی را برای ارائه در نظر دارید که مربوط به یک مناسبت خاص میشود یا یک تخفیف ویژه در نظر گرفته اید که میخواهید مشتریان از آن مطلع شوند، حتما این موارد را در توضیحات ذکر کنید. حقیقت این است که وجود تخفیف ها و توضیحاتی که درمورد قیمت و شرایط فروش باشند در متن تبلیغ در گوگل یک عنصر بسیاری حیاتی است. چون اکثر مردم با دیدن همین توضیحات تصمیم میگیرند آیا روی آن لینک کلیک بکنند یا نه. پس با اجرای این تکنیک شما احتمال فروش را خیلی بالاتر میبرید. به طور کلی فراموش نکنید که هرچقدر ابهام ها را کمتر کنید، بیشتر میتوانید مطمئن باشید که کاربری که روی تبلیغ شما کلیک میکند واقعا قصد خرید دارد.

نکته چهارم: تبلیغات گوگل را با کلمه کلیدی خود هماهنگ کنید

کلمات کلیدی در تمامی ابعاد گوگل و سرچ در گوگل حائز اهمیت هستند. وقتی میخواهید متن تبلیغ در گوگل را بنویسید، خودتان را به جای مشتری بگذارید. سعی کنید مثل او فکر کنید و ببینید کسی که به دنبال محصول و خدمات شما است ممکن است چه چیزی را سرچ کند؟ چه عبارتی میتواند مشتری را به سمت محصول شما هدایت کند؟ از آن عبارت ها و کلمات کلیدی در متن تبلیغ خود استفاده کنید تا وقتی شخصی آن کلمه را سرچ کرد با تبلیغ شما در گوگل مواجه شود. مثلا اگر میخواهید ملزومات کامپیوتری بفروشید و تمرکزتان بر روی موس و کیبورد است در متن تبلیغ به عبارت خرید کیبورد، خرید موس و… اشاره کنید.

تبلیغات متنی گوگل

نکته پنجم: متن تبلیغ را متناسب با لندینگ پیج خود بنویسید

لندینگ پیج یعنی هماهن صفحه ای که کاربر پس از کلیک کردن بر روی لینک وارد آن میشود. وقتی شخصی متن تبلیغ در گوگل شما را میبیند و روی آن کلیک میکند باید به همان صفحه ای هدایت شود که در متن تبلیغ معرفی کردید و قولش را به کاربر داده بودید. مثلا اگر متن تبلیغ شما درمورد فروش کفش است، باید کاربر را به صفحه خریدن کفش ها هدایت کند. نه اینکه او را به صفحه ای برای دیدن شلوار ها ببرد! اگر این هماهنگی بین متن تبلیغ و لندینگ پیج وجود نداشته باشد، مسیر خرید برای مشتری ناهموار و سخت میشود. هرچقدر هم این میزان سختی بیشتر باشد، احتمال خرید کمتر میشود. پس سعی کنید تا حد امکان کار را برای مشتری هایتان ساده تر کنید.

نتیجه

خیلی از کسب و کارها برای گرفتن کلیک بیشتر از گوگل و فروش بیشتر از تبلیغ در گوگل استفاده میکنند. با رعایت این پنج نکته که در این مقاله ذکر کردیم شما میتوانید متن تبلیغ خود را از رقبا متمایز کرده و مشتریان را دقیق تر هدف بگیرید. مزیت دیگر این تکنیک ها این است که به شما کمک میکند مشتریانی را به سمت خود بکشانید که بیشتر احتمال خرید دارند. به این ترتیب در هزینه های خود نیز صرفه جویی کرده اید و کلیک های بیخود و اضافه دریافت نکرده اید. فراموش نکنید که در مسیر تبلیغات گوگل میتوانید همه جوره روی کمک جیمکس ادز حساب کنید.

بیشتر بخوانید:

5 روش برای چلوگیری از هدر رفتن تبلیغات گوگل

آنچه که باید درباره ی بلک فرایدی و کمپین های گوگل ادز بدانید

افزایش شناخت از برند به کمک VRC (Video Reach Campaign)

چرا نمی توانم تبلیغات گوگل ادزم را ببینم؟

قابلیت های کیورد پلنر و کاربردهای آن