گوگل یکی از بهترین پلتفرم ها برای تبلیغ است و به بیشتر دیده شدن یک کسب و کار کمک بسیار زیادی میکند. اما یکی از مشکلاتی که برخی از وب سایت ها با آن مواجه هستند، عدم امکان تبلیغ در گوگل با دامنه ir است. متاسفانه به دلیل وجود قوانین سختگیرانه گوگل درمورد تحریم ها، وبسایت هایی که دامنه ir دارند نمیتوانند از خدمات تبلیغات گوگل استفاده کنند. در این مقاله از جیمکس ادز به توضیح دقیق این مشکل میپردازیم و راه حل هایی برای آن نیز ارائه میکنیم. اگر شما هم وبسایت خود را با دامنه ir راه اندازی کرده اید و میخواهید کسب و کار خود را در گوگل تبلیغ کنید، با ما همراه باشید.

آشنایی با دامنه ir و تفاوت های آن با دیگر دامنه ها

دامنه ir، دامنه ویژه کشور ایران است. دامنه های ملی هر کشور با استفاده از دو حرف انگلیسی که بیانگر موقعیت جغرافیایی و ملی آن است مشخص میشود. از دیگر دامنه های ملی میتوان به کشور ترکیه با دامنه tr و یا کانادا با دامنه ca اشاره کرد. به طور کلی استفاده از دامنه های ملی مزایای زیادی دارد که از جمله آن ها میتوان به نمایش بیشتر در سرچ های محلی آن کشور اشاره کرد. به همین دلیل معمولا کسب و کارها ترجیح میدهند از دامنه های ملی برای وبسایت خود استفاده کنند. با این حال برخی چالش ها نیز برای برخی دامنه های ملی مثل ir وجود دارد که یکی از این چالش ها همین عدم امکان تبلیغ در گوگل است.

در مقابل دامنه های عمومی مثل .com وجود دارند که معمولا هزینه بیشتری نسبت به دامنه های ملی دارند و برخی مزایای آن ها را نیز ندارند. شاید به دلیل همین هزینه بیشتر باشد که اغلب ترجیح میدهند برای وبسایت های کاری یا شخصی خود از دامنه های ملی استفاده کنند. این تصمیم کاملا منطقی و معقول است اما به شرطی که تبلیغات گوگل بخشی از برنامه های شما برای رشد کسب و کارتان نباشد.

دامنه های ملی

محدودیت ها و شرایط تبلیغات در گوگل

همانطور که میدانید، گوگل یک کمپانی جهانی است که در سطح بین الملل فعالیت میکند. دفتر مرکزی و اصلی گوگل در ایالات متحده آمریکا است در نتیجه باید تابع قوانین این کشور باشد. به همین دلیل است که وقتی تحریم های بین المللی شامل حال کشوری شود، گوگل نیز مانند هر کمپانی دیگری که از این قوانین پیروی میکند، اجازه ندارد به آن کشور خدماتی ارائه کند. همین تحریم ها است که باعث میشود تبلیغات گوگل با دامنه ir برای ما ممکن نباشد. توضیح دادیم که دامنه ir درواقع دامنه ملی کشور ایران است و وقتی وبسایتی پسوند .ir داشته باشد مشخصا یک وبسایت ایرانی است. گوگل با دیدن این دامنه و تشخیص ایرانی بودن سایت، بلافاصله اکانت تبلیغاتی شما را ساسپند میکند و متاسفانه راهی هم وجود ندارد که بتوانیم از گوگل برای دامنه ir تاییدیه بگیریم.

دلایل ساسپند شدن اکانت تبلیغ در گوگل و راهکار بازیابی آن

ایران و دامنه ir در این چالش تنها نیستند و کشورهای دیگری نیز وجود دارند که به دلیل وجود تحریم ها امکان استفاده از خدمات تبلیغ در گوگل را ندارند مثل:

  • کوبا
  • کره شمالی
  • سوریه
  • جمهوری خلق لوهانسک
  • جمهوری خلق دونتسک
  • کریمه
  • سودان

علاوه بر محدودیت هایی که تحریم های بین المللی برای کشورها و دامنه های ملی آن ها ایجاد میکند، ممکن است برخی کشورها محدودیت های خاص خود را نیز برای تبلیغات گوگل داشته باشند. در نتیجه اگر از دامنه ملی که مورد تایید گوگل است استفاده میکنید، حتما سیاست های گوگل درمورد تبلیغات در آن کشور را نیز بررسی کنید. برای مثال در کشور هند اجازه تبلیغ محصولات غذایی نوزادان در گوگل وجود ندارد.

چطور با دامنه ir در گوگل تبلیغ کنیم؟

فهمیدیم که تبلیغ در گوگل با دامنه ir ممکن نیست. پس چه باید کرد؟ قطعا کار معقولی نیست که وبسایتی که دامنه ir دارد را کلا بیخیال شویم! حتما در این بازه روی سئو سایت و قدرت و اعتبار دامنه آن کار شده است و نباید پیشرفتی که سایت تا این لحظه داشته است را یک شبه بر باد بدهیم! در این بخش به شما راه حل هایی ارائه میکنیم که با وجود پسوند .ir در وبسایت خود، بتوانید در گوگل تبلیغ کنید.

پارک دامنه (Park Domain)

استفاده از این روش یعنی شما علاوه بر آدرس اصلی سایت خود که از قبل آن را داشته اید، یک دامنه جدید نیز بخرید و آن را به عنوان دامنه جانشین در نظر داشته باشید. کارکرد park domain به این شکل است که شما یک وبسایت با دو URL خواهید داشت که یکی از آن ها دامنه پارک شده است. مزیت این روش این است که از نظر سئو به سایت شما آسیب نمیزند و نیازی نیست تلاش های طولانی مدت خود را حیف کنید.

تبلیغات گوگل در ایران

سایت جدید

راه کار بعدی این است که شما یک سایت جدید با دامنه عمومی و غیرملی راه اندازی کنید که به نوعی کپی سایت شما باشد و تبلیغات گوگل را به جای دامنه ir با این دامنه جدید راه اندازی کنید. البته که این روش سایت شما را از نظر سئو با افت شدید مواجه میکند و به عبارتی باید از صفر شروع کنید تا سایت خود را بالا بکشید.

تغییر دامنه

راه حلی که اغلب در مواجهه با مشکل عدم امکان تبلیغ در گوگل با دامنه ir به ذهن افراد میرسد، تغییر دامنه ملی و ریدایرکت 301 است. روند کار در این روش به شکلی است که صاحب وبسایت یک دامنه جدید عمومی و غیرملی خریداری میکند و تمامی آدرس های سایت قدیمی که پسوند .ir داشتند را به دامنه جدید ریدایرکت میکند. متاسفانه این روش با وجود مزایای بسیار دیگر کاربردی نیست و فایده ای ندارد. چون الگوریتم های گوگل هوشمندتر شده اند و این روش را شناسایی میکنند و امکان مسدود شدن تبلیغات گوگل برای دامنه هایی که از این روش استفاده میکنند نیز وجود دارد.

لندینگ پیج

روش دیگر این است که یک دامنه عمومی مثل .com خریداری کنید و صرفا به عنوان لندینگ پیج تبلیغات گوگل از آن استفاده کنید و به کمک آن مشتری ها را به سایت دیگری هدایت کنید. این روش هم آسیبی به سئو سایت شما نمیزند و به شما این امکان را میدهد که تبلیغ در گوگل و سئو را باهم داشته باشید.

تبلیغ سایت ایرانی در گوگل

بالاخره میتوانیم سایت های ایرانی را در گوگل تبلیغ کنیم یا نه؟ بله! به شرطی که وبسایت شما دامنه ملی یا همان ir نداشته باشد. درواقع ما تلاش میکنیم تا هویت اصلی خود را از گوگل پنهان کنیم و به عنوان یک سایت ایرانی در گوگل تبلیغ نمیکنیم. اگر هنوز سایت خود را راه اندازه نکرده اید پیشنهاد میکنیم که از دامنه های بین المللی مثل .net یا .com استفاده کنید تا با محدودیت های تبلیغ در گوگل مواجه نشوید.

بیشتر بخوانید:

10 اشتباه گوگل ادز که باید از آن ها اجتناب کنید!

چگونه با کمترین بودجه بهترین عملکرد تبلیغ در گوگل را داشته باشیم؟