اگر قصد فعالیت در گوگل و ساخت وب سایت را دارید باید بدانید که این ایده تنها به ذهن شما نرسیده است. حدود 200 میلیون سایت فعال در گوگل وجود دارند که هرروز برای بیشتر دیده شدن درحال تلاش هستند. درضمن فراموش نکنید که با فراگیر شدن دنیای وب، این تعداد همواره در حال افزایش است. اعتبار دامنه یا domain authority یک معیار بسیار مهم و تاثیر گذار در میزان دیده شدن شما در پلتفرم گوگل میباشد که در این مقاله قصد داریم به توضیح درمورد آن بپردازیم تا شما را با اهمیت آن آشنا کنیم.

اعتبار دامنه چیست؟

برای دیده شدن در دنیای وب نیاز دارید که بالاترین رتبه را از سمت موتورهای جستجویی مثل گوگل دریافت کنید. این رتبه که با توجه به فاکتورهای مختلفی به وب سایت اختصاص داده میشود، domain authority یا اعتبار دامنه نام دارد.

اعتبار دامنه یک عدد بین 1 تا 100 میباشد و همانطور که واضح است، هرچه عدد بالاتر باشد، سایت رتبه بهتری دارد. اطلاع از این نمره به شما کمک میکند تا برند خود را بهتر بسازید یا در صورت لزوم بر روی نقاط ضعف یا قوت سایت خود تمرکز کنید.

Domain Authority چگونه محاسبه میشود؟

Moz که درواقع بنیانگذار مولفه اعتبار دامنه است، از چندین فاکتور مختلف برای محاسبه آن استفاده میکند. این فاکتورها شامل تعداد لینک هایی که دامنه روت اشاره میکنند و تعداد کل لینک ها میشود. در نتیجه صرفا تولید محتوا و معرفی محصولات، به شما در این زمینه کمکی نخواهد کرد. میتوان گفت که بک لینک ها بیشترین تاثیر را در تعیین اعتبار دامنه دارند. البته این به معنی گرفتن بک لینک های زیاد از هر سایت و منبعی نیست! کیفیت و domain authority سایتی که به شما بک لینک میدهد نیز مهم است.

Domain Authority

 

دلیل اهمیت Domain Authority

اعتبار دامنه شما میتواند گویای قدمت و اعتبار برند شما باشد. domain authority بالا به خودی خود تضمینی برای افزایش رتبه در گوگل و ظاهر شدن در صفحه اول نیست اما برای سئو یک سایت خیلی مهم است.

مشکلات مرتبط با اعتبار دامنه

  • سخت بودن تغییر در رتبه های بالاتر: یکی از بزرگترین مشکلات و دردسرهای مرتبط با اعتبار دامنه، بهبود آن در مراتب بالاتر است. به این معنی که افزایش رتبه از 10 به 20 بسیار ساده تر از افزایش رتبه بین 80 تا 90 میباشد.
  • تغییر رتبه بدون دخالت شما: ممکن است با این پدیده مواجه شوید که اعتبار دامنه سایتتان کاهش یابد بدون اینکه اقدامی از سمت شما انجام گرفته باشد و یا کار اشتباهی انجام داده باشید! این اتفاق میتواند به دلایلی همچون افزایش شدید بک لینک های یک سایت قدرتمند بیفتد. در نتیجه ی بالا رفتن اعتبار دامنه آن سایت، ناخواسته سایت شما دچار افت خواهد شد.
  • مقایسه ناعادلانه: همانطور که گفتیم، بالا رفتن domain authority یک سایت میتواند سایت دیگر را تحت تاثیر قرار دهد و آن را پایین بکشد. متاسفانه این موضوع به این معنی است که سایت های تازه کار و نو پا درحال رقابت با سایت های بزرگی همچون آمازون و… هستند! در نتیجه توصیه میشود که شما برای بهبود اعتبار دامنه خود، رقبای نزدیک خود را معیار قرار دهید و تنها بر روی همان تمرکز کنید.
  • بک لینک های ناخواسته: گاهی پیش می آید که یک شخص ناشناس و یا رقیبی تلاش کند تا از سایت های نامعتبر و مضر برای شما بک لینک بگیرد. حتی ممکن است برخی سایت های بی ارزش بدون درخواست و اطلاع شما، به سایت شما لینک دهد. این موارد میتوانند اعتبار دامنه شما را کاهش دهند.

چطور بهترین اعتبار دامنه را به دست آوریم؟

اعتبار دامنه و تعیین آن فرایند پیچیده ای دارد و نمیتوان به همین سادگی خوب یا بد بودن آن را مشخص کرد. با این حال برای پیشی گرفتن از رقبا در دنیای دیجیتال، باید در جهت بهبود اعتبار دامنه خود تلاش کنید. در اینجا سه راه برای دریافت domain authority بهتر را به شما گفته ایم:

تولید محتوای جذاب

فاکتورهایی همچون بانس ریت و ترافیک ارگانیک تاثیر زیادی بر نمره domain authority خواهند داشت. در نتیجه برای افزایش رتبه . اعتبار دامنه خود، باید محتوای به روز و جذابی تولید کنید که مخاطب را به سمت سایت شما بکشاند و در آن نگهدارد.

گرفتن بک لینک های با کیفیت

همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم، داشتن بک لینک از سایت هایی که خود اعتبار دامنه خوبی دارند و شناخته شده هستند، علاوه بر برندسازی، بر رتبه و domain authority شما نیز تاثیر خواهد داشت. سعی کنید از سایت هایی بک لینک بگیرید که خیلی به کسب و کار شما بی ربط نباشند و در عین حال معروف و معتبر باشند. چرا که علاوه بر اعتبار دامنه، معتبر بودن یک سایت بر روی مخاطب نیز موثر است و به او حس اعتماد بیشتری میدهد.

فعالیت در شبکه های اجتماعی

مردم بیشتر وقت خود را در شبکه های اجتماعی میگذرانند و این مورد حتی بیشتر از فعالیت آن ها در گوگل است! پس حضور فعال و مفید در پلتفرم هایی همچون اینستاگرام و یا لینکدین و… میتواند علاوه بر شناخته شدن برند شما، ترافیک بیشتری نیز برای سایت شما به همراه داشته باشد. در نتیجه اعتبار دامنه شما نیز بالاتر میرود.

Domain Authority

چطور از Domain Authority خود آگاه شویم؟

راه ها و ابزارهای بسیاری برای اطلاع از اعتبار دامنه سایت ها موجود هستند. سایت ماز یکی از رایج ترین آن ها میباشد. کافی است وارد این سایت شوید و دامنه را وارد کنید تا از رتبه domain authority آن آگاه شوید. افزونه Ubersuggest نیز میتواند اعتبار دامنه سایت را به شما نشان دهد.

سخن پایانی

در این مقاله دیدیم درمورد domain authority صحبت کردیم و دلیل اهمیت آن را نیز فهمیدیم. چند راه نیز برای افزایش اعتبار دامنه مرور کردیم که امیدواریم برای شما مفید بوده باشد. هرگز فراموش نکنید که دریافت رتبه بالاتر زمان بر است و راه هایی که در کوتاه مدت به شما رتبه میدهند، در بلند مدت آسیب زا خواهند بود و ارزش امتحان کردن را ندارند.