بلک فرایدی یکی از مهمترین مناسبت های سال برای دیجیتال مارکترهاست. بسیاری از آن ها از ماه ها پیش از رسیدن به این مناسبت تقویم را جلویشان می گذارند و در حال برنامه ریزی کمپین های تبلیغاتی برای بلک فرایدی هستند.
اگر شما کمپین های بلک فرایدی را با استراتژی درست بچینید ممکن است شما را به بالاترین حد جواب گرفتن از هزینه ای که کرده اید برساند اما در مقابل یک اشتباه کوچک در برآورد هزینه متون تبلیغاتی و غیره می تواند پرفورمنس اکانت شما را با خاک یکسان کند.
اما نگران نباشید ما در این مقاله تصمیم داریم هر آنچه که شما نیاز دارید تا یک کمپین بلک فرایدی خوب بسازید را در اختیار شما قرار دهیم. پس با ما در این مقاله همراه باشید.

بلک فرایدی چه روزی است؟

بلک فرایدی این روزها نام های زیادی در تاریخ و فرهنگ آدم ها پیدا کرده است. شما ممکن است نام های دیگر بلک فرادی از جمله جمعه ی سیاه جمعه ی بزرگ یا حتی حراجمعه را زیاد شنیده باشید. اما خب تجربه ثابت کرده است که مصطلح ترین عبارت جمعه ی سیاه همان بلک فرادی است که همه به همان نام آن را می شناسند.
شاید برایتان جالب باشد بدانید که این جمعه ی خاص بر خلاف اسم عجیبی که دارد اصلا نشان دهنده ی یک اتفاق تاریخی یا واقعه ای ناامید کننده در گذشته نیست. بلکه فقط  چون در دهه ی ۵۰ میلادی پلیس منطقه ی فیلادلفیا و راچستر به دلیل شلوغی بی سابقه ی خیابان ها و ازدحام جمعیت در این روز آن را جمعه ی سیاه نامگذاری کرده اند.
جمعه ی سیاه در فرهنگ آمریکایی دقیقا یک هفته بعد از روز شکرگزاری است و آخرین جمعه ی ماه نوامبر است. در این تاریخ مردم هر چه به کریسمس نزدیکتر می شوند بیشتر به تکاپوی خرید برای سال نوی جدیدشان می افتند و در فروشندگان هم تکاپویی به وجود می آید تا با دادن تخفیف به مشتریان اجناس بیشتری را بفروشند و سود بیشتری ببرند.

چگونه کمپین های گوگل ادزم را برای بلک فرایدی آماده کنم؟

در شروع اول باید بررسی کنید و ببینید که سازمان شما برای بلک فرایدی چه تخفیفی را می خواهد به مشتریانش بدهد؟ زیارا برنامه ریزی کمپین های تبلیغتی بلک فرادی و انتخاب استراتژی هزینه کرد بر روی آنان به میزان بسیار زیادی به نوع و میزان تخفیف انتخابی شما بستگی دارد.
در وهله ی دوم باید در نظر بگیرید که انبارتان چقدر موجودی دارد و آیا جواب نیازهای مشتریانتان را پس از سرازیر شدن در سایتتان خواهد دا یا خیر. اگر از موجودی انبارتان مطمین هستید که هیچ اما اگر فکر می کنید تعداد محصولاتتان محدود است حتما باید بودجه ای مناسب برای تبلیغ در نظر بگیرید که به اندازه ی سایز انبارتان برایتان بفروشد.
برای مثال فرض کنید شما مجبور هستید به ازای هر کلیک هزینه پرداخت کنید و مشتریان بسیار زیادی وارد سایت شما شوند اما در نهایت موجودی ای در انبار ندارید تا به آن ها عرضه کنید. در نتیجه هم مشتریانتان را از دست می دهید و آن ها دیگر از سایت شما خرید نخواهند کرد و هم بودجه ی خود را در جوی آب ریخته اید.

بلک فرایدی

هدف خود را مشخص کنید

صرف اینکه همه ی مردم در این روز کمپین های تبلیغاتی می بندند و تخفیفات خارق العاده به مشتریانشان پیشنهاد می دهند دلیلی نمی شود که شما هم حتما از آن ها تقلید کنید و بدون داشتن هدف پولتان را در جوی آب بریزید. شما پیش از استارت زدن کمپین های تبلیغاتی بلک فرایدی باید هدف خود را از این تبلیغات مشخص کنید و بدانید که اصلا دارید زمان و هزینه تان را برای چه خرج می کنید. اگر ایده ای درباره ی این ندارید که چگونه هدف خود را انتخاب کنید هدفتان باید یکی از گزینه های زیر باشد:

  • می خواهید فروشتان را افزایش دهید
  • به دنبال افزایش سرنخ ها (تعداد لیدها) هستید
  • می خواهید مشتریان جدید جذب کنید
  • می خواهید مردم برندتان را بشناسند
  • مشتریان قدیمیتان را وفادار تر کنید و آن ها را نگه دارید
  • محصولاتی را بفروشید که گوشه ی انبار یک سال است که دارند خاک می خورند.

این ها جز مواردی هستند که معموا کسب و کارهای مختلف در هر زمینه ای که باشند به عنوان هدف ماکتینگ برای خودشان مشخص کرده و به سراغ آن می روند. پس شما هم می توانید الگو بگیرید و یکی از این اهداف را به عنوان هدف کمپین خود انتخاب کنید.

مخاطبانتان را تقسیم بندی کنید

اگر یک سایت فروشگاهی داشته باشید معمولا مخاطبان شما به دو دسته ی کلی تقسیم می شوند: مخاطبانی که از شما به صورت مرتب خرید می کنند. و مخاطبانی که تا به حال از شما خرید نکرده اند ولی سایت شما را می شناسند.
شما باید هر دو دسته ی این مخاطبان را به دقت زیر نظر بگیریدو بتوانید نیازهایشان را شناسایی کنید.  پس از شناسایی و تقسیم بندی نیازهای مخاطبانتان حالا نوبت این است که بدانید هر کدام را با چه تخفیف و‌آفر شگفت انگیزی می توانید ترغیب به خرید کنید.
حالا نوبت این است که بنشینید و در یک اتاق فکر با دیگر همکارانتان آفرهای حجذابی آماده کنید و به مشتریانتان پیشنهاددهید به طوری که آن ها نتوانند در مقابل آفر شما مقاومت کنند.

بلک فرایدی

حس فوریت ایجاد کنید.

یکی از موثرترین راها برای افزایش فروش و ایجاد سرنخ های جدید این است که حس فوریت را در مخاطبانتان به وجود بیاورید. این ایجاد حس فوریت می تواند با گذاشتن یک شمارشگر معکوس که انتهای زمان تخفیف را به کاربرانتان نمایش می دهد در مخاطبتان ایجاد کنید.
اصلا رمز موفقیت در کمپین های بلک فرادی این است که شما زمان محدودی را برای پیشنهاد تعداد محدودی کالای تخفیف دار به مخاطبانتان پیشنهاد کنید.

پیشنهاد ارسال رایگان بدهید!

شما نمی دانید که دادن همین آفر کوچک به مشتریانتان تا چه اندازه ممکن است فروشتان را تحت تاثیر قرار دهد. تحقیقات ثابت کرده است که حدود ۶۰٪ از افرادی که سبد خرید خود را نیمه کاره رها می کنند و می روند پس از این که به آن ها پیشنهاد ارسال رایگان داده می شود بازمی گردند و سفارش خود را به صورت کامل به ثبت میرسانند.
خیلی عجیب است که آدم ها ممکن است میلیون ها بتواند برای اقلام مورد نیازش خرج کند اما همین هزینه ی ارسال خاری در چشم او می شود و حاضر است قید خریدش را بزند و به نحوه ی دیگری نیازش را برطرف کند تا این هزینه را بپردازد.
پس اگر در استراتژی مارکتینگی امسالتان برای بلک فرایدی به فکر دادن پیشنهاد ارسال رایگان هستید بدانید که راه را درست رفته اید و احتمال این که از کمپینتان جواب بگیرید بسیار بالاست.

از طریق چه کانال هایی می توانید کمپین بلک فرادی خود را اجرا کنید؟

تا اینجای کار فهمیدیم که چگونه باید استراتژی مناسبی را برای تبلیغات بلک فرایدی و ایجاد یک کمپین پربازده در نظر بگیریم. حالا در این جای مقاله باید بفهمیم حالا که کمپینمان را طراحی هم کردیم کجا می توانیم آن را به مرحله ی اجرا برسانیم؟ جواب ما همین جاست! شما از پلتفرم های زیر برای اجرایی کردن کمپین بلک فرادیتان می توانید استفاده کنید:

گوگل ادز

اگر به دنبال این هستید که در سریعترین زمان ممکن و با کمترین هزینه در صفحات گوگل دیده شوید گوگل ادز بهترین انتخاب برای شماست. هرچه به بلک فرادی نزدیک می شویم مردم به امید دریافت تخفیف از برندهای مورد علاقه شان میزان جست و جویشان در صفحات گوگل بیشتر می شود. پس چه کاری بهتر از این که با پرداخت هزینه ای شما بتوانید بیش از پیش جلوی چشم آن ها قرار بگیرید و محصولاتتان را به آن ها بفروشید؟
جیمکس ادز با تیم حرفه ای تبلیغ در گوگل خود در خدمت شماست تا با صرف کمترین هزینه و با راه اندازی تبلیغاتتان با بهینه ترین قیمت شما ا به صفحه ی اول گوگل بیاورد و به مخاطبانتان نمایش دهد. پس اگر نیاز به مشاوره رایگان دارید همین امروز با ما تماس بگیرید.

ایمیل مارکتینگ

بلک فرایدی زمان بسیار خوبی است که شما می توانید با طراحی یک ایمیل تبلیغاتی بسیار هدفمند و جذاب مخاطبان قبلیتان که قبلا از شما خرید کرده اند یا در خبرنامه تان عضو شدند را هدف بگیرید و تخفیفات بی سابقه ی خود را برای ان ها ارسال کنید. دریافت این ایمیل ها از طرف شما ممکن است بسیاری از آن ها را تشویق کند تا به وبسایت شما سری بزنند و از شما خرید کنند.
این روزها ابزارهای ایمیل مارکتینگ بسیار زیادی در دسترس دیجیتال مارکترهاست که باید کمی درباره ی آن ها تحقیق کنید تا بهترین آن ها را از لحاظ هزینه و برآورد نیازهای شما انتخاب کنید و بتوانید با آن به هدفتان برسید.

تبلیغات درون اپلیکیشنی

کاربران این روزها زمان زیادی را در گوشی های هوشمند و تبلت های خود می گذرانند و در اپلیکیشن های مختلفی به سر میبرند. همین زمان زیادی که کاربران به اپلیکیشن ها اختصاص می دهند باعث شده است تا صاحبان بیزنس ها توجه زیادی به تبلیغات درون اپلیکیشنی نشان دهند. شما با طراحی بنر و ویدیو های مناسب و با کیفیت و قرار دادن آن ها در معرض دید مشتریانتان می توانید آن ها را به فروشگاه یا سایت خدماتی خود بکشانید که از خدمات یا محصولاتتان استفاده کنند.
فقط حتما باید در نظر داشته باشید که کیفیت تبلیغاتتان بالا باشد و برای مشتریانتان نیز جذاب باشد.

پیامک های تبلیغاتی

تحقیقات نشان داده اند که ارسال کد تخفیف در پیامک های تبلیغاتی تا ۲۰۰۰٪ بازگشت سرمایه را برای صاحب بیزنس به همراه دارد. حتما تا به حال برای خودتان هم پیش آمده که از کد تخفیف هایی که اسنپ به صورت مرتب برایتان می فرستد استفاده کرده باشید. فرستادن کوپن های تخفیف برای مشتریان سابق یکی از مهمترین بخش های بلک فرایدی را تشکیل می دهد و اگر بتوانید از این بخش مخاطبان هدفتان را جذب کنید برده اید.

بلک فرایدی و تبلیغ در گوگل

تبلیغات ریتارگتینگ

تبلیغات ریتارگتینگ در بلک فرایدی با این هدف اجرایی می شوند که اگر مشتری ای قبلا وارد سایت شما شده و قصد خرید محصولی را از شما داشته است؛ این تبلیغات همان محصول را دوباره به نوعی جلوی چشمش بگذارد و با دادن تخفیف و آفرهای جذاب او را تشویق کند تا دوباره به سایت شما برگشته و از شما خرید نماید. تحقیقات نشان داده اند که این نوع از استراتژی مارکتینگ در بلک فرایدی بالاترین نرخ بازگشت را دارند. پس از این فاز تبلیغات در استراتژی بلک فرایدیتان غافل نشوید.

کلام پایانی

ما در این مقاله تلاش کردیم تا به شما استراتژی های لازم برای راه انداختن یک کمپین مناسب برای بلک فرایدی را آموزش بدهیم. از طرفی سعی کردیم شما را با نیازهای مخاطبانتان آشنا کنیم و بر اساس تجربیاتمان به شما بگوییم که مردم معمولا در این زمان خاص از سال و در بلک فرایدی به دنبال دیدن چه نوع تخفیف هایی هستند و کدام نوع تخفیف بیشتر ممکن است روی آن ها جواب دهد.
در آخر هم با پلتفرم هایی آشنا شدیم که در آن ها می توانید کمپین های گوگل ادزتان را اجرایی کنید و آن ها را بیش از پیش در معرض دید مشتریانتان قرار دهید.
امیدوارم که امسال نتیجه ی بسایر خوبی از کمپین بلک فرایدیتان بگیرید و ما را هم در جریان این نتایج بگذارید.
امیدوارم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید.