تصمیم گیری برای حذف یا نگه داشتن یک ویدیو قدیمی در کانال یوتیوب کار سختی است. فاکتورهای زیادی هستند که باید در این تصمیم گیری به آن ها توجه کنید، برای مثال اینکه آن ویدیو تا چه حد محبوبیت دارد و آیا با محتوای فعلی کانال شما تناقضی دارد یا خیر؟ درواقع مورد دومی که ذکر کردیم اهمیت بیشتری دارد چون خیلی از یوتیوبرها در ابتدای کار خود موضوعات مختلفی را امتحان میکنند تا در نهایت موضوع تخصصی خود را برای کانال یوتیوب مشخص کنند.

اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که یک ویدیو بی ربط یا خجالت آور قدیمی در کانال یوتیوب خود دارید که میخواهید آن را از صفحه روزگار محو کنید، این مطلب برای شما است تا با 3 موقعیت آشنا شوید که به نوعی به شما مجوز پاک کردن ویدیوی قدیمی کانال یوتیوب را میدهد.

سناریوی اول: از ویدیو قدیمی خودتان خجالت میکشید

شاید رایج ترین و مهم ترین دلیل برای حذف ویدیو قدیمی یوتیوب بین یوتیوبرها، خجالت زدگی باشد. هیچکس دوست ندارد وقتی تبدیل به یک یوتیوبر موفق و معروف میشود، ویدیوهای مسخره قدیمی‌اش بین افراد دست به دست شود. پس کاملا قابل درک است اگر بخواهید یکی از ویدیوهای قدیمی کانال خود را حذف کنید چون از آن خجالت میکشید. اگر ویدیویی را قبلا در کانال آپلود کرده اید که با شخصیت امروزی شما تفاوت زیادی دارد یا به عبارتی روی پرسونال برندینگ شما تاثیر میگذارد، این حق را دارید که ویدیو را پاک کنید.

درست است که حذف ویدیوی قدیمی میتواند تاثیر منفی روی کانال شما داشته باشد؛ اما به جای تمرکز بر اینکه ویدیویتان در آینده چقدر ویو خواهد گرفت، روی این تمرکز کنید که یک ویدیو مسخره چقدر در بلند مدت روی شخصیت شما به عنوان یک یوتیوبر شناخته شده تاثیر خواهد گذاشت. اگر به مرحله ای رسیدید که از خودتان پرسیدید آیا باید این ویدیو را پاک کنم یا نه، بررسی کنید که آیا ویدیو قدیمی شما چنین شرایطی دارد یا نه:

  • ویدیو واکنش های منفی زیادی دریافت کرده باشد.
  • ویدیوی قدیمی، با شخصیت بالغ فعلی شما تفاوت زیادی دارد.
  • شامل محتوایی است که میتواند برای شما و کانال یوتیوب آسیب زا باشد.

پاک کردن ویدیو یوتیوب

سناریوی دوم: مسیر کانال شما تغییر کرده است

خجالت زده بودن بابت یک ویدیو تنها دلیل برای حذف آن نیست. ممکن است شخصی بخواهد یک ویدیو قدیمی از کانال یوتیوب خود را حذف کند چون مسیر کانالش عوض شده! برخی معتقدند که این مورد چندان جدی نیست! مراقب باشید گول این حرف را نخورید! تصور کنید یک نفر برای جستجو در یوتیوب سرچ کند «کسب درآمد از یوتیوب» و یک ویدیو با تامبنیل جذاب و باحال ببیند و اتفاقا محتوای ویدیو هم برایش مفید و جذاب باشد. این بیننده از ویدیو خوشش آمده و وارد کانال میشود تا ویدیوهای بیشتری از این کانال ببیند و یک یوتیوبر موفق شود. اما ناگهان میبیند که نصف ویدیوهای کانال مربوط به آموزش آشپزی هستند!

وقتی شما به شکل ناگهانی مسیر کانال یوتیوب و محتواهای آن را عوض میکنید درواقع جامعه مخاطبان و رقبای خود را نیز عوض کرده اید. این کار کانال شما را بهم ریخته میکند و حس بدی برای کاربران خواهد داشت. فکر میکنید در چنین شرایطی کاربر باید به شما اعتماد کند یا به دنبال یک کانال معتبرتر بگردد؟ به همین دلیل است که به یوتیوبر حق میدهیم که بخواهد ویدیوهای بی ربط قدیمی خود را پاک کند.

سناریوی سوم: ویدیوی قدیمی شما بازدیدهای کمی میگیرد

آخرین دلیل برای حذف یک ویدیو یوتیوب قدیمی عدم محبوبیت آن است. اگر میبینید که یک ویدیو مدت زمان زیادی از آپلود شدنش میگذرد و تعداد بازدیدهایش چندان چنگی به دل نمیزند و بین مخاطبان محبوبیتی ندارد، منطقی است که بخواهید آن را پاک کنید. ممکن است این ویدیو را در ابتدای کار خود به عنوان یک یوتیوبر ضبط کرده باشید. زمانی که تجهیزات شما بسیار ابتدایی و بی کیفیت بوده اند! چرا نباید ویدیویی که کیفیت لازم و توانایی جذب مخاطب را ندارد پاک کنیم؟

ممکن است ویدیویی هم داشته باشید که خیلی از زمان آپلود شدنش میگذرد اما آنقدر که باید بازدید نگرفته و سودی برای شما نداشته است. آیا در چنین شرایطی هم باید ویدیو را کلا پاک کنید؟ خیر! اگر کیفیت صدا و تصویر ویدیو قدیمی خوب است، تلاش کنید روش های دیگری را برای جلب توجه امتحان کنید. روش هایی مثل تغییر تایتل یوتیوب برای وایرال شدن یا یک تامبنیل جذاب.

همیشه باید یک ویدیو بد را حذف کنیم؟

شاید در شرایطی که شبیه به دو سناریوی اول هستند، راهی جز حذف ویدیو از یوتیوب وجود نداشته باشد؛ اما اگر صرفا یک ویدیو را دوست ندارید چون کیفیت خوبی ندارد یا بازدیدهای کمی گرفته است، بهتر است آن را پاک نکنید. نباید از همه ویدیوهای خود توقع داشته باشید که وایرال شوند! با این حال میتوان با چند اقدام ساده، یک ویدیو به ظهر شکست خورده را کمی به موفقیت نزدیک کرد. اتفاقا پیشنهاد بهتر این است که ویدیو را حذف نکنید و با تحلیل و بررسی عملکرد ویدیوها بعد از آپلود سعی کنید محتوای خود را بهبود دهید.

پس اگر دلیل شما برای حذف ویدیو، سناریوی سوم است؛ این کار را نکنید و سعی کنید این حقیقت را بپذیرید که همیشه یک ویدیو وایرال نمیشود. همه یوتیوبرها هم از همان اول چراغ های رنگارنگ و میکروفون های خفن نداشته اند و از روز اول یک استودیو یوتیوب در اختیار آن ها نبوده است. اگر هم مسیر کانالتان عوض شده و کار از کار گذشته که هیچ. ولی اگر تازه میخواهید کانال یوتیوب راه اندازی کنید و قصد دارید موضوعات مختلف را امتحان کنید، سعی کنید با تحلیل و بررسی عملکرد ویدیوها، از همان ابتدا مسیر خود را به درستی مشخص کنید.

عواقب پاک کردن ویدیو یوتیوب

آگاهی از عواقب پاک کردن ویدیو از کانال یوتیوب

حذف ویدیوها از کانال یوتیوب عواقبی دارد که اغلب تاثیرات منفی روی کانال میگذارند. بهتر است قبل از حذف ویدیوهای شرم آور خود از عواقب این کار آگاه باشید. وقتی ویدیویی در یوتیوب بارگذاری میشود، تا ابد همانجا میماند مگر اینکه خودتان اقدام به حذف آن کنید یا به دلایلی از سمت یوتیوب پاک شود. پس اگر قوانین را رعایت کنید، ویدیوی شما در یوتیوب ابدی است و ممکن است یک ویدیو که امروز آن را آپلود کرده اید، یک سال بعد تبدیل به پربازدیدترین ویدیو یوتیوب شما شود! آیا دوست دارید یک ویدیو قدیمی که پتانسیل وایرال شدن را دارد از بین ببرید؟

الگوریتم یوتیوب بر پایه میزان واچ تایم، نگه داشتن مخاطب و تعامل است. با همین فاکتورها تصمیم میگیرد که یک ویدیو را به دیگران نیز پیشنهاد کند یا خیر. حقیقت این است که شما با حذف یک ویدیو قدیمی در این الگوریتم یوتیوب اختلال ایجاد میکنید؛ چون با حذف ویدیو شما دیتاهای مربوط به آن را نیز از کانال خود حذف میکنید.

برای کاهش این اثرات منفی قبل از پاک کردن یک ویدیو حتما باید سناریوهایی که در بالا ذکر کردیم و عملکرد ویدیوی مد نظر را در نظر بگیرید. یک استراتژی موثر و خوب این است که بینندگان را به ویدیوهای مرتبط دیگر هدایت کنید و برای برقراری تعامل بیشتر تلاش کنید. نکته مهمی که باید قبل از حذف یک ویدیو قدیمی از کانال یوتیوب به آن توجه کنید، مسائل قانونی مربوط به ویدیوهایی است که هدف اسپانسرینگ یا همکاری داشته اند. چون با حذف کردن این ویدیوها علاوه بر کانال خودتان، کانال شخص دیگری را نیز تحت تاثیر قرار میدهید.

بیشتر بخوانید:

3 آپدیت جدید یوتیوب در مارس 2024

لایو استریم یوتیوب : 8 قدم تا کسب درآمد از استریم یوتیوب

چطور یک یوتیوبر موفق شویم؟

3 روش برای نقد درآمد دلاری یوتیوب