اگر شغل خود را از دست داده اید و به دنبال راه جدیدی برای درآمدزایی هستید، احتمالا آخرین پیشنهادی که از دیگران میگیرید، پخش لایو استریم در یوتیوب است. اکثرا عقیده دارند که نمیتوان کسب درآمد از استریم یوتیوب ممکن نیست و پول واقعی از آن در نمی آید. اصطلاحا لایو گذاشتن برای کسی نان و آب نمیشود. اما در این مقاله میخواهیم به شما 8 نکته طلایی یاد بدهیم که بتوانید از استریم های خود درآمد واقعی داشته باشید.

مخاطب استریم های خود را بسازید

قبل از اینکه بخواهید به فکر کسب درآمد از یوتیوب و استریم کردن بیفتید، باید یک گروه وفادار از مخاطبان را برای خودتان بسازید. افرادی که از قدیم الایام در یوتیوب فعالیت کرده اند و در زمینه استریم های یوتیوب موفق هستند میگویند که استریمرها باید بیرون از یوتیوب جامعه بینندگان خود را تشکیل دهند و سپس پا به دنیای یوتیوب بگذارند. وقتی شما عضوی از یک گروه خاص باشید، همیشه بینندگان خود را خواهید داشت. پس اولین کاری که باید بکنید دنبال کردن این سه قدم است:

 1. موضوعی که به آن علاقه دارید را پیدا کنید.
 2. به جامعه افراد همفکر ملحق شوید.
 3. جامعه تخصصی خود را بسازید تا نفوذتان را بیشتر کنید.

1.     پیدا کردن موضوع مورد علاقه

اولین قدم برای اینکه یک استریمر موفق بشوید و به کسب درآمد از استریم یوتیوب برسید، پیدا کرد موضوعی است که عاشق آن باشید. اگر خودتان نسبت به موضوع کارتان حس خوبی نداشته باشید، احتمالا نمیتوانید ارتباط خوبی با کاربران و بینندگان خود بگیرید. موضوع شما هر چیزی که باشد، اگر شور و شوق کافی در آن ها حس نشود، هیچکس از تماشای آن ها لذت نمیبرد.

2.     به افراد همفکر ملحق شوید

بعد از اینکه علاقه و اشتیاق خود را مشخص کردید به دنبال افرادی بگردید که علاقه مشابهی دارند و شما را در این مسیر همراهی خواهند کرد. در فضاهای مجازی مثل توییتر، دیسکورد یا گروه های مختلف، اشخاصی را پیدا کنید که به موضوع محتوای استریم های یوتیوب شما علاقمند هستند. سعی کنید با این افراد ارتباط بگیرید و آن ها را با خود درگیر کنید.

3.     جامعه خود را بسازید

وقتی مخاطبان ویژه خود را در گروه های مختلف پیدا کردید، وقت آن میرسد که جامعه مختص خود را بسازید. این جامعه تخصصی میتواند از یک گروه در فضای مجازی ساده شروع شود و افراد را به کانال یوتیوب هدایت کند. اتفاقا بهتر است این گروه را در پلتفرمی خارج از یوتیوب بسازید. به این شکل شما رفته رفته یک جامعه بزرگ از افرادی خواهید داشت که حاضرند همیشه شما را دنبال کنند.

درآمد استریم یوتیوب

استریم کردن در یوتیوب را شروع کنید

حالا با داشتن علاقه و موضوع مشخص در کنار بینندگان وفادار، نوبت به شروع اصلی میرسد. یعنی اجرای لایو استریم و شروع حرفه ای کار. قدم های زیر را دنبال کنید:

4.     یک تا دو بار در هفته لایو بگذارید

پیشنهاد استریمرهای بزرگ این است که به جای لایو گذاشتن به شکل روزانه، گهگاهی به شکل هفتگی لایو استریم بگذارید. بگذارید خودمانی به شما بگویم. باید مخاطبان را دلتنگ خود کنید. اگر هرروز در دسترس آن ها باشید، دیگر هیجانی برای تماشای ویدیوهای جدید شما نخواهند داشت. بهتر است کمی آن ها را منتظر بگذارید تا برای ویدیوهای جدید شور و شوق داشته باشند.

5.     جامعه خود را رشد دهید

در هر لایو استریمی که برگذار میکنید راه ارتباطی خودتان و گروه های مجازی که از قبل ساختید را معرفی و تبلیغ کنید. از بینندگان بخواهید شما را در پلتفرمهایی مثل توییتر دنبال کنند. مخصوصا اگر در این پلتفرم ها محتوایی دارید که به موضوع لایو استریم شما مربوط میشود. تصور کنید اگر این اتفاق ها بیفتد چه میشود؟

 • مخاطبان یوتیوب از توییتر شما دیدن میکنند
 • این افراد با توییت های شما درگیر میشوند و ارتباط میگیرند
 • توییتر هم توییت های شما را بیشتر منتشر میکند و افراد جدیدی کانال شما را پیدا میکنند
 • افراد بیشتری لایو استریم های شما را پیدا و آن ها را تماشا میکنند
 • با تکرار این چرخه مخاطبان و بازدیدهای استریم شما شما رشد میکند
 • به کسب درآمد از استریم یوتیوب میرسید

درآمدزایی از لایو استریم یوتیوب

وقتی مطمئن شدید که جامعه مخاطبانتان به طور کامل ساخته شده، وقت خوبی است که از لایو استریم های خود درآمدزایی کنید. اما چطور میتوان از لایو استریم به درآمد رسید؟

درآمد از استریم

6.     تعیین هدف برای دونیت (Donate)

میدانستید تنها با نوشتن هدف نهایی خود برای دریافت دونیت و حمایت های مالی، احتمال رسیدن به هدفتان را خیلی بیشتر میکنید؟ یعنی به بینندگان بگویید میخواهید چقدر درآمد از این ویدیو به دست آورید؟ بهتر است از نوار پیشرفت استفاده کنید تا افراد به چشم های خودشان ببینند که چقدر به هدف نهایی نزدیک هستید و بیشتر تشویق شوند که شما را حمایت کنند.

7.     درآمد شما به کجا میرود؟

وقتی میزان درآمد هدف خود را مشخص کردید، بهتر است مشخص کنید که میخواهید این درآمد را خرج چه چیزی کنید. قصد دارید دوربین یا میکروفون جدیدی برای استریم های یوتیوب بخرید؟ میخواهید به شهر دیگری مهاجرت کنید؟ تا جایی که میتوانید دقیق و با جزئیات مشخص کنید تا بینندگان نیز به درخواست شما احترام بگذارند.

8.     در نظر گرفتن ظرفیت اضافه برای حمایت های مالی

اگر مخاطبان شما فوق العاده عاشق محتوای شما باشند و تعامل زیادی با کانال داشته باشند، ممکن است قبل از به پایان رسیدن موعد، به هدف نهایی خود برای حمایت های مالی برسید! در چنین شرای باید چه کنید؟ دیگر حمایت های مالی را دریافت نکنید؟! معلوم است که اینطور نیست! در این موقعیت باید یک هدف جدید مشخص کنید و نوار جدیدی را برای نمایش پیشرفت تنظیم کنید.

جمع بندی

اگر بخواهیم خیلی مختصر مطالب این پیج را جمع بندی کنیم، برای کسب درآمد از استریم یوتیوب شما باید 8 قدم را دنبال کنید:

 1. پیدا کردن موضوع مورد علاقه
 2. ملحق شدن به افراد همفکر
 3. ساخت جامعه مختص خود
 4. لایو استریم هفتگی
 5. رشد مخاطبان
 6. تعیین هدف مالی
 7. مشخص کردن نحوه استفاده از درآمد
 8. ظرفیت اضافه

این 8 قدم ساده، برای رسیدن به موفقیت نیاز به وقت، صبر و تمرکز بالا دارند. فراموش نکنید که این لایو استریم ها فقط برای ویو گرفتن و درآمدزایی نیستند و شما درواقع درحال ساخت یک کامیونیتی برای خودتان هستید.

بیشتر بخوانید:

الگوریتم یوتیوب شورت چطور کار میکند؟

درک RPM و درآمد واقعی کانال یوتیوب

10 تکنیک نوشتن تایتل یوتیوب که ویدیو شما را وایرال میکنند!