اگر بازدید ویدیوهای کوتاه یوتیوب یا همان یوتیوب شورت های شما به طرز عجیبی کاهش پیدا کرده، باید بگویم که شما تنها نیستید. بسیاری از یوتیوبر ها با این مشکل مواجه هستند که چرا یوتیوب شورت های کانالشان رفتار متفاوتی نسبت به دیگر محتواهای کانالشان دارد! این بار در مقاله های جیمکس به سراغ بررسی الگوریتم یوتیوب شورت میرویم تا بیشتر درمورد نحوه برخورد یوتیوب با این سبک محتوا آشنا شوید. اگر برایتان سوال است که چرا برخی از ویدیوهای کوتاه وایرال میشوند و برخی دیگر در بین دریای ویدیوهای یوتیوب گم میشوند، با ما همراه باشید.

فاکتورهای موثر در الگوریتم یوتیوب شورت

معیارهای قدیمی را فراموش کنید. میزان ایمپرشن و CTR دیگر قدیمی شده اند و فاکتور درستی نخواهند بود. در دنیای ویدیوهای کوتاه، این تعداد بازدید است که اهمیت دارد. الگوریتم یوتیوب شورت به زبان ساده مربوط به فرایندها و قواعدی است که پلتفرم یوتیوب بر اساس آن تصمیم گیری میکند تا ویدیو شما را به افراد نشان دهد یا خیر. یا اصلا به چه کسانی نشان دهد. در حال حاضر الگوریتم یوتیوب برخورد منطقی تری نسبت به یوتیوب شورت ها دارد و تنها میزان ایمپرشن را مبنای ارزیابی ویدیو شما قرار نمیدهد. با توجه به این که الگوریتم یوتیوب شورت ها کمی مستقیم تر و بهتر شده است، اگر نمودار ویدیوهای شورت شما چیزی شبیه تصویر زیر شده است، نگران نباشید، این اتفاق بی دلیل نیست.

نمودار بازدید یوتیوب شورت

الگوریتم یوتیوب شورت در دو فاز مجزا انجام میشود: کاوش و بهره برداری. (explore & exploit) به این معنا که ویدیو شما مرحله اول به یک گروه کوچک و هدفمند از مخاطبان نشان داده میشود. اگر این گروه واکنش های مثبتی نسبت به ویدیو شما داشته باشند، ویدیو کوتاه شما به شکل گسترده تری در معرض دید مخاطبان قرار خواهد گرفت. نتیجه این است که گروه اولی که الگوریتم آن ها را هدف گرفته اهمیت خیلی زیادی دارند.

تماشا یا رد کردن ویدیو

تاد شرمن، مدیر محصول یوتیوب شورت درمورد این اتفاقات توضیحاتی داده است. برخلاف ویدیوهای بلند یوتیوب، بازدید ویدیوهای کوتاه یوتیوب (یوتیوب شورت) معمولا تصادفی است و انتخاب آگاهانه آن ها توسط کاربر خیلی کمتر از ویدیوهای بلند است. به همین دلیل الگوریتم یوتیوب شورت صدها هزار بار آن محتوا را بررسی میکند تا ارزش واقعی آن را بفهمد. تاثیر این روند را میتوانیم در یوتیوب آنالیتیکس تحت معیارهای “Viewed vs. Swiped away” ببینیم. این معیارها به ما نشان میدهند که آیا مخاطب ویدیو شما را تماشا کرده است یا قبل از پایان ردش کرده است؟ برای دیدن این بخش مراحل زیر را طی کنید:

  1. وارد یوتیوب استودیو خود شوید و روی Analytics کلیک کنید. سپس تب Content را انتخاب کنید.

ویدیو شورت

  1. گزینه Shorts را انتخاب کنید.

بازدید youtube shorts

  1. در این قسمت نواری را مشاهده میکنید که دو بخش Viewed و Swiped away دارد. بخش اول تعداد افرادی که ویدیو شما را تماشا کردند نشان میدهد و بخش دوم تعداد کسانی که آن را رد کرده اند.

درصد تماشای یوتیوب شورت

مشخصا هرچقدر میزان درصد تماشای ویدیو شورت از درصد رد کردن آن بیشتر باشد، الگوریتم یوتیوب شورت بیشتر مطمئن میشود که باید ویدیو شما را به کاربران بیشتری نمایش بدهد یا خیر. اگر هم که این ویدیوهای کوتاه به افراد بیشتری نشان داده شوند، زودتر به کسب درآمد از یوتیوب خواهید رسید.

تاریخچه تماشا

فاکتور موثر دیگر در الگوریتم ویدیوهای کوتاه یوتیوب Watch history است. ترجیح یوتیوب این است که ویدیوها را به شکلی درمقابل چشم مخاطب بگذارد که او را بیشتر و بیشتر تشویق به تماشا کند. به همین دلیل ویدیوهایی را به اون نشان میدهد که میداند کاربر علاقه بیشتری به آن ها دارد. این علاقه را نیز بر اساس تاریخچه بازدید آن کاربر تعیین میکند. متاسفانه درمورد این فاکتور کاری از دست یوتیوبرها ساخته نیست. فقط میتوانید با داشتن سئو کانال یوتیوب خوب و استفاده از کلمات کلیدی درست، مخاطبان خود را با دقت بیشتری هدف بگیرید. چون یوتیوب ویدیویی را به کاربران نشان میدهد که:

  • محتواهای مشابه آن را تماشا کرده اند.
  • ویدیوهایی با موضوعات یکسان را دیده باشند.

چطور بازدید یوتیوب شورت ها را چند برابر کنیم؟

یوتیوبرهای باتجربه به این نتیجه رسیده اند که یوتیوب شورت هایی که بین 13 تا 60 ثانیه هستند عملکر بهتری نسبت به دیگر ویدیوهای کوتاه دارند. درضمن برخی موضوعات خاص به دلیل محبوبیت بیشتری که در بین مخاطبان دارند، بازدید بیشتری میگیرند. از این دست موضوعات میتوان به ویدیوهای ASMR اشاره کرد. همچنین تجربه نشان داده است یوتیوبرهایی که حداقل 200 ویدیو شورت در یوتیوب آپلود میکنند، در طول زمان بازدیدهای بیشتر و رو به رشد تری خواهند داشت. پس اگر چند ویدیو کوتاه اولیه شما بازدیدهای کمی گرفت نباید ناامید شوید. این نکته را نیز فراموش نکنید که 3 ثانیه اول یوتیوب شورت همان بازه طلایی و سرنوشت سازی است که توجه مخاطب را جلب میکند. بازدیدکننده در همین 3 ثانیه تصمیم میگیرد که ادامه آن را تماشا کند یا ویدیو را رد کند.

وقتی پای الگوریتم یوتیوب شورت به میان می آید چند فاکتور دیگر هم هست که باید به آن ها توجه کنید تا بهترین بازخورد را بگیرید:

زمانبندی همه چیز است

اگر میخواهید یوتیوب شورت های شما بهترین نتیجه و بیشترین بازدید را بگیرند نباید زمانبندی را دست کم بگیرید. اگر بدانید سابسکرایبرها و بازدیدکنندگان شما بیشتر در چه زمان ها و روزهایی فعال هستند، میتوانید بهتر برای آپلود محتواهای خود برنامه ریزی کنید. خوشبختانه پیدا کردن بهترین زمان برای آپلود یوتیوب شورت کار خیلی سختی نیست. مسیر زیر را طی کنید و ببینید بیشترین فعالیت مخاطبان شما در یوتیوب برای چه بازه زمانی بوده است.

Youtube studio –> Analytics –> Audience tab

سپس به دنبال بخش When your viewers are on YouTube بگردید. در این قسمت به سادگی نشان داده شده است که بازدیدکنندگان شما در چه بازه های زمانی بیشتر در یوتیوب فعالیت داشته اند. البته این فعال بودن لزوما به معنای تماشای ویدیوهای شما نیست! اما در هر صورت احتمال دیده شدن شما را خیلی بیشتر میکند و الگوریتم یوتیوب شورت را با شما همراه میکند.

زمان آپلود یوتیوب شورت

جادوی تامبنیل را دست کم نگیرید

شاید باورش برایتان سخت باشد اما تامبنیل همچنان تاثیرگذار است. وقتی ویدیوهای شورت شما در صفحه اول یوتیوب برای مخاطب ظاهر میشود، این تامبنیل است که میتواند توجه او را جلب کند. طراحی تامبنیل جذاب برای یوتیوب شورت یک عنصر خیلی مهم و تاثیرگذار در دیده شده یوتیوب شورت ها است. پس اگر تا این لحظه تصور میکردید که طراحی تامبنیل فقط برای ویدیوهای بلند یوتیوب است، باید بدانید که اینطور نیست.

آزمون و خطا

از اینکه سبک های مختلف را امتحان کنید نترسید. ایده های جدید و متفاوت را پیاده سازی کنید تا سلیقه مخاطبانتان را بهتر و دقیق تر بفهمید. مخاطبان و کاربران در یوتیوب پادشاهی میکنند و حتی الگوریتم یوتیوب شورت نیز این موضوع را میداند. به همین دلیل است که میزان نمایش ویدیو شورت شما را بر اساس رفتار مخاطبان اولیه یا همان seed audience کم و زیاد میکند. گذشته از تمام فاکتورها و الگوریتم ها، این رفتار مخاطبان است که سرنوشت کانال یوتیوب شما را تعیین میکند.

کلام آخر

گرفتن بازدید بیشتر در یوتیوب همیشه یک بحث داغ و پرطرفدار است. به همین دلیل هم هست که خیلی از شما به دنبال یاد گرفتن الگوریتم یوتیوب شورت ها هستید. اما بازدید گرفتن برای ویدیوهای شورت چه سودی دارد؟! آیا کسب درآمد از یوتیوب شورت امکان پذیر است؟ تعارف که نداریم. هدف نهایی هر یوتیوبری درآمدزایی و نقد کردن درآمد یوتیوب است. پس یاد گرفتن درمورد الگوریتم های مختلف یوتیوب از نان شب هم برای یک یوتیوبر واجب تر است.

بیشتر بخوانید:

10 تکنیک نوشتن تایتل یوتیوب که ویدیو شما را وایرال میکنند!

درک RPM و درآمد واقعی کانال یوتیوب

راهنمای رشد کانال یوتیوب به کمک یوتیوب استودیو