آپلود به موقع ویدیوها و فعالیت مستمر و داشتن محتوای ارزشمند فقط بخشی از مدیریت یک کانال یوتیوب است. اگر بخواهید بازدید بیشتری بگیرید و ویدیوهایتان در نتایج سرچ گوگل و یوتیوب نمایش داده شود نباید از اهمیت سئو کانال یوتیوب خود غافل شوید. همانطور که سئو برای یک سایت مهم است، برای کانال های یوتیوب نیز اهمیت دارد و میتواند در میزان دیده شدن کانال شما تاثیر زیادی داشته باشد. در این مقاله روش ها و تکنیک هایی را به شما معرفی میکنیم که با استفاده از آن ها میتوانید کانال یوتیوب خود را سئو کنید و بیشتر در نتایج سرچ مردم ظاهر شوید.

سئو کانال یوتیوب چیست؟

جواب این سوال خیلی ساده است. همانطور که وقتی یک وب سایت سئو خوبی دارد، با سرچ کردن کلمات کلیدی مرتبط، در صفحات اول گوگل به کاربر نشان داده میشود، ویدیو های کانال یوتیوب شما هم میتوانند به همین شکل باشند. اگر ویدیوها به خوبی بهینه شده باشند و به سئو کانال یوتیوب اهمیت داده باشید، با سرچ شدن کلمات کلیدی دلخواه، ویدیوها به کاربران پیشنهاد داده میشود و به این ترتیب میتوانید بازدید بیشتری بگیرید. اما سئو کانال به چه مواردی مربوط میشود؟

اسم کانال

از همان ابتدای فعالیت خود باید به اسم کانالتان دقیق فکر کنید و آن را با دقت انتخاب کنید. چرا که خیلی از افراد با سرچ کردن اسم کانال شما را پیدا میکنند. وقتی شما کانال یوتیوب خود را میسازید تا زمانی که یوتیوب شما را بشناسد و محتوای شما را ارزیابی کند اصطلاحا در sandbox قرار دارید. این یعنی یک مدتی زمان لازم است تا الگوریتم های یوتیوب محتوای شما را بررسی کنند و به افرادی که این ویدیوها برایشان جذاب هستند، شما را پیشنهاد کند. این بازه زمانی میتواند متفاوت باشد و درواقع بعد از این زمان و پس از خارج شدن از sandbox شما به مرحله ای میرسید که ویدیوهایتان در نتایج سرچ نمایش داده میشود. اگر اسم کانال شما به گونه ای باشد که افراد بتوانند آن را ساده تر پیدا کنند یا به عباراتی که سرچ میشوند مرتبط باشد قطعا نتیجه بهتری از سئو کانال خود خواهید گرفت.

سئو یوتیوب

انسجام و نظم محتوا

همیشه گفته ایم که بهترین راه تولید محتوا در یوتیوب این است که یک موضوع را انتخاب کنید و با همان پیش بروید. این موضوع حتی در سئو کانال یوتیوب شما نیز موثر است. اگر شما ویدیوهای پراکنده با موضوعات مختلف بسازید و آپلود کنید، خیلی بیشتر طول میکشد تا یوتیوب محتوای شما را بشناسد و از sandbox خارج شوید. اگر دو روز محتوای آموزشی تولید کنید یوتیوب تصمیم میگیرد شما را در همچین موضوعی طبقه بندی کند و تا کمی به ثبات میرسید، موضوع را عوض میکنید! آن وقت یوتیوب باید دوباره شما را ارزیابی کند و این فرایند خیلی زمان میبرد. پس یکی از مهمترین اقدامات این است که نظم و ثبات را در محتواهای خود رعایت کنید و بین ویدیوهایتان نقطه اشتراک را حفظ کنید.

تگ های کانال یوتیوب

یکی از مهمترین نکات برای دیده شدن در نتایج سرچ این است که اسم کانال خود را به صورت فارسی و انگلیسی در بین کیووردهای کانال قرار دهید. چطور؟ وارد یوتیوب استودیو خود شوید و در بخش setting گزینه channel رو انتخاب کنید. در این قسمت میتوانید تمام تگ های کانال خود را مشاهده کنید و هر تگی که میخواهید را به آن اضافه کنید. اگر میخواهید با عبارت خاصی در نتایج سرچ دیده شوید و سئو کانال یوتیوب خود را قوی تر کنید در همان بخش setting وارد منوی upload default شوید و در قسمت تگ ها، آن عبارات را وارد کنید.

نکته مهم!! این تگ های جدیدی که شما وارد میکنید برروی ویدیوهای بعدی شما اثر خواهند گذاشت. پس حتما از ابتدای کار به این موارد توجه کنید تا از همان روز اول سئو قوی داشته باشید.

توضیحات ویدیو

حتما دیده اید که برخی یوتیوبرها زیر ویدیوهایشان توضیحات زیادی مینویسند. کانال خود را معرفی میکنند، توضیح مختصری درمورد محتوای ویدیو میدهند و… . شاید این موارد از دید شما بی اهمیت باشند اما در سئو کانال یوتیوب و ویدیوها تاثیر زیادی دارند.

چرا سئو کانال یوتیوب مهم است؟

حتما با خود میگویید اگر ویدیوهای من بیشتر دیده شوند و بازدید زیادی بگیرند خب کانال من سابسکرایبر زیادی خواهد گرفت. چه نیازی به سئو کردن کانال یوتیوب دارم؟ خب در این قیمت به شما میگوییم که دلایل اهمیت سئو کانال یوتیوب چیست و چرا باید به آن توجه کنید:

اهمیت سئو یوتیوب

  • شروع کار: وقتی شما تازه کانال یوتیوب خود را راه اندازی میکنید، هیچ سابسکرایبری ندارید. از کجا میخواهید بازدید بگیرید؟ ساده ترین راه این است که در نتایج سرچ گوگل دیده شوید و اولین بازدیدهای خود را بگیرید. اما دیده شدن در گوگل به همین سادگی نیست. اینجا است که نقش سئو واضح میشود. اگر ویدیوها و کانال شما سئو خوبی داشته باشد، از همان ابتدا میتوانید با سرچ شدن موضوعات مربوط به ویدیوهایتان بازدید بگیرید.
  • رقابت: در این روزها همه به کسب درآمد از یوتیوب علاقمند شده اند و با هر چیزی که بلدند وارد این پلتفرم شده اند. در تمامی موضوعات و حوزه ها افراد زیادی هستند که در یوتیوب فعالیت میکنند و اصطلاحا رقابت بسیار تنگاتنگ است. پس چرا باید از بین اینهمه ویدیو و یوتیوبر خفن ایرانی و خارجی، شما به مخاطب پیشنهاد  داده شوید؟ داشتن سئو خوب برای کانال یوتیوب به شما این برتری را میدهد که در این رقابت موفق تر باشید.
  • افزایش ترافیک و ارتباط: تنها راه بازدید گرفتن و پیدا کردن سابسکرایبرهای جدید یوتیوب نیست. خیلی از افراد سوالاتشان را در گوگل سرچ میکنند و با دیدن ویدیوها به کانال شما علاقمند میشوند. اتفاقا این ثابت شده است که خیلی از افراد به جای خواندن یک مقاله چندین صفحه ای، ترجیح میدهند پاسخ سوالشان را با دیدن یک ویدیو چند دقیقه ای به دست آورند. این روش برای کانال هایی که محتوای آموزشی دارند حتی بهتر از دیگر موضوعات است.
  • دیده شدن: شاید برایتان عجیب باشد اما اگر شما به سئو کانال یوتیوب خود اهمیت ندهید و آن را بهبود نبخشید، ممکن است حتی با سرچ شدن عنوان دقیق ویدیو یا اسم کانالتان هم در نتیجه سرچ کاربران دیده نشوید! این اشتباهی است که خیلی از یوتیوبرهای تازه کار انجام میدهند و فکر میکنند با سرچ شدن اسم کانالشان دیده میشوند پس دیگر نیازی به سئو یوتیوب ندارند!

سخن پایانی

کانال یوتیوب نیز مانند یک وب سایت باید فاکتورهایی را داشته باشد تا در بین نتایج سرچ افراد دیده شود و بازدید و سابسکرایبر بگیرد. میتوان گفت سئو کانال یوتیوب مهم است زیرا ابزار رقابت شما به عنوان یک یوتیوبر همین است که تلاش کنید بیشتر و دقیق تر دیده شوید.

بیشتر بخوانید:

روش های تضمینی برای افزایش کامنت یوتیوب

پرطرفدارترین موضوعات محتوا در یوتیوب