اگر قصد کسب درآمد از یوتیوب را داشته باشید احتمالا این سوال ذهنتان را درگیر کرده است که آیا میتوان با ویدیوهای کوتاه هم به درآمدزایی رسید؟ حقیقت این است که طبق آپدیت های جدید یوتیوب، مسیر کسب درآمد از یوتیوب هموارتر شده و امکان کسب درآمد از یوتیوب شورت نیز وجود دارد. اما با چه شرایطی؟ در این مقاله از جیمکس با ما همراه باشید تا شما را با شرایط کسب درآمد از ویدیو کوتاه بیشتر آشنا کنیم.

شرط کسب درآمد از یوتیوب شورت

قبلا نیاز بود که در طول یک سال به 1000 سابسکرایبر و 4000 ساعت واچ تایم برسید تا یوتیوب شما را واجد شرایط درآمدزایی در نظر بگیرد. به همین دلیل معمولا افراد ویدیوهای طولانی تر میساختند تا واچ تایم خود را سریع تر و راحت تر پر کنند. اما حالا یوتیوب اعلام کرده است که برای کسب درآمد از یوتیوب لازم نیست حتما ویدیوهای طولانی بسازید. اگر محتوای شما به گونه ای است که ویدیوهای کوتاه میتوانند گویای مطلب باشند یا به نوعی سبب تنوع کانال میشوند، میتوانی روی کسب درآمد از یوتیوب شورت نیز حساب کنید.

اما شرط رسید به درآمد با ویدیوهای کوتاه یوتیوب چیست؟ داشتن 1000 سابسکرایبر همچنان پابرجاست اما قانون 4000 ساعت واچ تایم درمورد یوتیوب شورت صدق نمیکند! به جای این میزان واچ تایم شما باید بتوانید در مدت 3 ماه، به 10 میلیون بازدید برسید. شاید این عدد در نگاه اول زیاد و سخت به نظر برسد اما مثال های زیادی وجود دارند که فقط با تولید محتوای کوتاه و آپلود شورت ویدیو توانسته اند به درآمدزایی برسند. توجه کنید که نیازی نیست این 10 میلیون بازدید را از یک شورت ویدیو به دست آورید. شما میتوانید محتواهای مختلفی را در طول زمان آپلود کنید و مجموعا به میزان بازدید لازم برسید. اگر میخواهید کسب درآمد از یوتیوب شورت را ممکن کنید، پیشنهاد ما این است که شروط زیر را رعایت کنید:

موضوع عمومی

سعی کنید موضوع کانالی که ویدیوهای کوتاه را در آن بارگذاری میکنید یک موضوع عمومی باشد. قطعا نمیتوان با ویدیوهای کوتاه یک آموزش فتوشاپ مفید به بیننده ارائه داد! به جای موضوعات تخصصی و کم مخاطب، به سمت موضوعات عامه پسند مثل فکت های علمی با فوتبال یا موارد این چنینی بروید.

درآمد با یوتیوب شورت

ابهام

همانطور که ویدیوهای بلند نیاز به جذب مخاطب دارند، شورت ویدیوها نیز باید مخاطب را قانع کنند که آن را کامل نگاه کند. اما این کار در محتوای کوتاهی مثل یوتیوب شورت کمی مشکل است. چرا که شما وقت زیادی در ابتدای ویدیو ندارید که با جملات سوالی یا هیجان انگیز مخاطب را در ویدیو نگهدارید! پس باید این عنصر ابهام و جذاب را در تایتل ها و تصاویر اولیه قرار گیرد. پس میتوان گفت قلاب ویدیو برای کسب درآمد از یوتیوب شورت بسیار مهم است.

ایجاد لوپ

یک ایده عالی برای افزایش ویوهای شورت ویدیو یوتیوب و درآمد بیشتر از آن ایجاد حلقه در ویدیو است. حتما شما هم ویدیوهایی را دیده اید که تشخیص ابتدا و انتهای آن کمی برای بیننده مشکل است! به گونه ای که آخرین صحنه ویدیو به اولین صحنه آن به نوعی متصل است. این ویدیوها مخاطب را گیج میکند و باعث میشود بیننده متوجه نشود که ویدیو تمام شده. در این صورت وادار میشود بیش از یک بار ویدیو را تماشا کند تا بفهمد دقیقا چه اتفاقی افتاده و درواقع ویدیو خیلی وقت پیش به پایان رسیده.

کپی نبودن

یکی از مهمترین شروط برای کسب درآمد از یوتیوب شورت اصالت آن است. همانطور که ویدیوهای طولانی نباید کوتاه باشند، ویدیوهای کوتاه یوتیوب نیز باید ساخته خود شما باشند و اگر یوتیوب متوجه شود که محتوای شما کپی از شخص یا کانال دیگری است، حتی در صورت واجد شرایط بودن ویدیوهای شما، درآمدی از آن ها نخواهید داشت.

مقایسه درآمد ویدیو کوتاه و ویدیو طولانی

همین ابتدای کار باید بدانید که چندین هزار ویو برای یک ویدیوی طولانی شاید زیاد باشد و درآمد بالایی برای شما به همراه داشته باشد چرا که در بین ویدیوهای طولانی تبلیغ بیشتری پخش میشود و همین موضوع درآمد کانال را تحت تاثیر قرار میدهد! اما برای کسب درآمد از یوتیوب شورت باید بر روی ویوهای میلیونی حساب کنید. 1000 بازدید برای یک ویدیو کوتاه واقعا شوخی است و درآمد زیادی هم برای شما به همراه ندارد اما میتوان به یوتیوب شورت ها به چشم یک یار کمکی هم نگاه کرد. یعنی چه؟ بسیاری از آمارها نشان داده است که ویدیوهای کوتاه باعث شده بازدید کنندگان جدیدی به سمت کانال ها جذب شوند. پس نه تنها یوتیوب شورت خودش به تنهایی درآمد دارد بلکه میتواند افراد جدیدی را با کانال شما آشنا کند و درآمد ویدیوهای طولانی را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

محاسبه درآمد یوتیوب شورت

حال اگر از نظر مالی بخواهیم بررسی کنیم، نحوه محاسبه درآمد ویدیوهای بلند بسیار ساده است. 45 درصد از میزان درآمدی که ار تبلیغ های یوتیوب به دست می آید سهم یوتیوب میشود و 55 درصد از آن به تولید کننده محتوا میرسد و در انتهای ماه به افراد داده میشود. در یوتیوب فارسی به ازای هر 1000 بازدید حدود 2 الی 4 دلار به تولیدکننده محتوا میرسد که البته این رقم دقیق نیست و میتواند متغیر باشد. اما این فرایند کسب درآمد درمورد یوتیوب شورت ها کمی متفاوت است.

درآمدزایی با ویدیو کوتاه یوتیوب

شما در یوتیوب شورت میتوانید از موزیک های کپی رایت دار استفاده کنید که در این صورت بخشی از درآمد آن ویدیو سهم مالک آن آهنگ میشود و باقی درآمد در یک سبد فرضی ذخیره میشود. این سبد شامل تمام درآمد یوتیوب شورت هایی است که یوتیوبرهای یک کشور در ماه به دست آورده اند. به عبارتی درآمد ویدیوهای کوتاه تمام یوتیوبرهای (فرضا) آمریکا به طور یک جا ذخیره میشود. در انتهای ماه یوتیوب 55 درصد از کل این درآمد را به عنوان سهم خودش برمیدارد. 45 درصد باقی مانده، سهم تمام آن یوتیوبرهایی است که برای کسب درآمد از یوتیوب شورت تلاش کرده اند. حال این 45 درصد بر اساس میزان بازدید های شورت ویدیوهای هر یوتیوبر به او اختصاص داده میشود. مثلا اگر شما 5 درصد از سهم کل بازدیدهای آن سبد فرضی را داشته باشید، 5 درصد از آن 45 درصد به شما میرسد.

میزان درآمد یوتیوب شورت به ازای 1000 بازدید

کسب درآمد از یوتیوب شورت کمی مشکل تر از ویدیوهای طولانی است. خیلی از یوتیوبرها (تازه کار و حرفه ای) به ازای هر 1000 بازدید کانالشان حتی کمتر از 1 دلار درآمد به دست می آورند و اگر میانگین درآمد یوتیوب شورت ها را به ازای 1000 بازدید، 3 سنت در نظر بگیریم، برای به دست آوردن 100 دلار در ماه شما نیاز به چیزی حدود 3 میلیون بازدید دارید. پس همانطور که در ابتدای این بخش گفتیم برای درآمدزایی مفید و خوب از ویدیوهای کوتاه باید به فکر بازدیدهای میلیونی باشید. با یک محاسبه حدودی میتوان نتیجه گرفت که میزان درآمد 50000 بازدید ویدیوهای بلند حدودا برابر است با 3 میلیون بازدید ویدیوهای کوتاه.

البته با وجود آپدیت های جدید یوتیوب در زمینه مانیتایز شدن، این رقم کمی افزایش یافته و برخی کانال ها به ازای 1000 بازدید از یوتیوب شورت های خود به 5 سنت درآمد هم رسیده اند. اما حقیقت امر به طور کلی این است که میزان درآمد ویدیوهای کوتاه یوتیوب به طور مستقیم آنچنان زیاد نیست.

آیا آپلود ویدیوهای کوتاه ارزش دارد؟

شاید کسب درآمد از یوتیوب شورت ها به طور مستقیم زیاد نباشد اما با توجه به اینکه ویدیوهای کوتاه سبب افزایش جمعیت سابسکرایبرها میشوند، بله ارزش آپلود شدن را دارند. بهترین کار این است که تعادل را بین ویدیوهای طولانی و کوتاه رعایت کنید و با افزایش بازدید های یوتیوب شورت های خود، کانالتان را رشد دهید.

راهنمای رشد کانال به کمک یوتیوب استودیو