وقتی پا در مسیر کسب درآمد از یوتیوب میگذارید و آن را تبدیل به یکی از روش های درآمدزایی خود میکنید، باید همواره از آپدیت ها و به روز رسانی های این پلتفرم پرطرفدار خبردار باشید. کافی است کمی از اخبار مربوط به آن عقب بمانید تا با افت بازدید و کاهش درآمد رو به رو شوید! پس برای افزایش درآمد یوتیوب در سال 2024 و رشد کانال یوتیوب خود با ما همراه باشید تا به جدیدترین آپدیت های یوتیوب در مارس 2024 اشاره کنیم.

تغییرات جدیدی که در ماه مارس 2024 در پلتفرم یوتیوب اعمال شده شامل:

تغییرات سیاست های خطرناک و مضر

از تاریخ 18 مارس سال 2024 آپدیت ها و دستورالعمل های جدیدی در رابطه با سیاست های خطرناک و مضر در یوتیوب اعمال شد که مبنی بر سختگیرانه بودن واکنش سازندگان یوتیوب در برابر محتواهایی است که برای بینندگان خطرناک و مضر هستند. این واکنش به اندازه ای جدی و سختگیرانه است که اگر یوتیوب تشخیص دهد این محتوا میتواند باعث آسیب رسیدن به کسی باشد، ممکن است جلوی فعالیت آن کانال را بگیرد.

طبق سیاست ها و آپدیت های مارس 2024 یوتیوب، ویدیوهایی که محتوای آن ها به هر گونه ای باعث ترویج تنفر یا خشونت باشد از یوتیوب حذف میشوند. برخی از یوتیوبرها با ویدیوهای خود تلاش میکنند تا حس نفرت یا خشم را نسبت به یکی از گونه های خاص نژادی، اقوام مذهبی و دیگر موارد این چنینی متمرکز کنند! یوتیوب یک شبکه اجتماعی جهانی است و با همچین محتواهایی برخورد خواهد کرد. در نتیجه از این به بعد هرگونه ترویج خشونت، نژادپرستی، تروریسم و… در این پلتفرم غیرمجاز است.

سیاست‌های محتوای خطرناک و مضر در یوتیوب

سیاست های سلاح گرم در یوتیوب

سیاست‌های ترویج تنفر در یوتیوب

این قوانین و سیاست ها در تمامی بخش های یوتیوب شامل لایو استریم ها، ویدیوها و… صدق میکند. به طور کلی هر URL در یوتیوب که بتواند به طریقی باعث آسیب به کاربر شود، غیر مجاز است. مثل:

آپدیت 2024 یوتیوب

 • چالش یا شوخی های خطرناک (prank)
 • شوخی های تهدیدآمیز
 • محتوای آسیب زا برای سلامت روانی و جسمی کودکان
 • محتواهای مربوط به کشتار یا آسیب به افراد و گونه ها
 • سلاح گرم
 • کارهایی که خطر آسیب جدی و مرگ به دنبال دارند
 • هرگونه محتوا برای آموزش روش های دزدی دیجیتال
 • فیشینگ و کلاهبرداری های مجازی
 • محتواهای مربوط به تولید و انتشار مواد منفجره

آپدیت ویژگی ها و دسترسی های کانال یوتیوب

بر اساس آپدیت های مارس 2024 در یوتیوب، از این پس برای دسترسی داشتن به برخی از ویژگی ها و ابزارهای کانال حتما باید سازنده آن کانال شخصا هویت خود را تائید کند. در غیر این صورت امکان استفاده از آن ابزارها را نخواهد داشت. این نیاز به تایید باعث افزایش امنیت کانال یوتیوب میشود. چرا که دیگر شخص سومی نمیتواند به کانال شما دسترسی داشته باشد. به این ترتیب افراد سودجو مانع کسب درآمد از یوتیوب شما نمیشوند و فقط صاحب واقعی و اصلی کانال میتواند به ویژگی های بیشتر دسترسی پیدا کند.

حساسیت بیشتر درمورد هوش مصنوعی

از مارس 2024  یوتیوب تصمیم گرفت که از یوتیوبرهای فعال در ایالات متحده آمریکا و هند درخواست کند که محتواهای تولید شده توسط هوش مصنوعی که غیرواقعی هستند را از کانال خود حذف کند! یوتیوب قصد دارد این فرایند را در دیگر کشورها نیز پیگیری کند. مدت زیادی نیست که هوش مصنوعی وارد زندگی ما شده است و باید اعتراف کنیم که هنوز خیلی چیزها باید درمورد آن یاد بگیریم. یوتیوب هم در حال حاضر در مرحله آزمون و خطا است تا بتواند بهترین رویکرد را در مواجهه با محتواهای تولید شده توسط هوش مصنوعی اتخاذ کند. با توجه به اینکه با ظهور هوش مصنوعی بسیاری از محتواهای یوتیوب به سمت غیرواقعی شدن میروند، یوتیوب برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، در آپدیت مارس 2024 یوتیوب به اقداماتی در همین راستا اشاره کرد:

مشخص کردن محتواهای تولید شده توسط هوش مصنوعی

یوتیوب قصد دارد که از انتشار محتواهایی که توسط هوش مصنوعی و به شکل ماشینی ساخته شده اند جلوگیری کند. متاسفانه هوش مصنوعی هم هرروز درحال پیشرفت است و به خوبی میداند که چطور باید الگوریتم های شناسایی یوتیوب را دور بزند! در نتیجه کار یوتیوب برای پیاده سازی این برنامه ساده نخواهد بود.

تغییرات یوتیوب 2024

فرض کنید شخصی با استفاده از هوش مصنوعی یک محتوای ویدیویی از واقعه ای کاملا غیرواقعی ساخته است و افراد مهم حکومتی یا شخصیت های واقعی مختلف استفاده کند. اگر مخاطب متوجه نشود که این ویدیو ساختگی است، تصور میکند که این اتفاق واقعی بوده است! حالا تصور کنید این ویدیو مربوط به یک خبر مهم جنای، سیاسی و موارد این چنینی باشد! در چنین شرایطی سازنده ویدیو یک محتوای کاملا ساختگی را به شخصی واقعی نسبت داده است که میتواند برای او دردسرساز باشد. در نتیجه حتما باید اقدامات جدی امنیتی در برابر این مسائل انجام شود.

یوتیوب برای جلوگیری از چالش ها و مشکلات این چنینی در مسائل بهداشتی، سیاسی، نظامی و… تصمیم گرفته است که اگر محتوایی غیرواقعی تشخیص داده شود، سازنده آن را جریمه کند. در مواردی که بیش از حد حساس هستند حتی ممکن است مانع ادامه فعالیت سازنده شود! محتواهای ساخته شده توسط هوش مصنوعی باید از قوانین زیر پیروی کنند:

 • دارای برچسبی باشند که نشان دهنده مصنوعی بودن آن باشد.
 • در صورت حساس بودن موضوع و محتوا، ویدیو باید دارای برچسب ویژه برای نشان دادن غیرواقعی بودن آن باشد.

البته باید بدانید که این برچسب ها در آپدیت مارس 2024 یوتیوب تنها برای کاهش خطرات هستند و اگر یوتیوب تشخیص دهد که این محتوا سیاست های آن را زیر پا گذاشته است، در هر صورت با آن برخورد میکند.

حواستان به به روزرسانی های یوتیوب باشد!

به روزرسانی های جدید یوتیوب در سال 2024 نکات مثبت و منفی را در کنار هم دارد. برای مثال از نکات مثبت آن میتوان به افزایش امنیت اشاره کرد که به دلیل اجباری بودن تایید هویت رقم میخورد. در کنار این موارد، به دلیل پیشرفته تر شدن یوتیوب، الگوریتم های آن نیز به روزرسانی شده اند و حالا بیش از پیش بر روی کپی رایت و محتواهای ساخته شده با هوش مصنوعی حساس شده است.

استفاده از موسیقی یا محتوای دیگران به شرطی که در راستای نقد و بررسی یا تولید یک محتوای متفاوت و جدید باشد مانعی ندارد اما بعد از آپدیت مارس 2024 یوتیوب از قبل هم حساس تر شده است و اگر متوجه شود که شما دارید از ویدیو یا موسیقی شخص دیگری استفاده میکنید، میتواند برای کسب درآمد از یوتیوب شما مشکل ایجاد کند.

9 باور غلط که جلوی “افزایش بازدید یوتیوب” شما را میگیرد!

8 قدم تا کسب درآمد از استریم یوتیوب