در این مقاله میخواهیم راز الگوریتم یوتیوب در سال 2024 را افشا کنیم. باهم سیر تحول الگوریتم یوتیوب را بررسی میکنیم و به این میپردازیم که یوتیوب چطور صفحه اصلی را برای هر کاربر شخصی سازی میکند، به او ویدیوهای مختلف پیشنهاد میکند و… . الگوریتم یوتیوب همیشه یکی از بزرگترین رازهای دنیای اینترنت بوده است. جالب است بدانید که بخش زیادی از ورودی های ویدیوهای یوتیوب از طریق بخش پیشنهادات است. پس خیلی منطقی است که یوتیوبرها در سرتاسر جهان به دنبال کشف الگوریتم یوتیوب باشند.

با اینکه هیچکس واقعا نمیداند یوتیوب چطور میکند، اما میدانیم فاکتورهای خاصی تاثیر بیشتری در این الگوریتم دارند. اما برای اینکه الگوریتم یوتیوب را در سال 2024 درک کنیم، باید از ابتدا شروع کنیم.

خلاصه ای از تاریخچه الگوریتم یوتیوب

در ابتدای کار یوتیوب اصلا الگوریتم خاصی نداشت و تنها نکته این بود که در پلتفرم یوتیوب اعتبار کسب کنید. از آنجایی که همه چیز حول محور میزان بازدید ها میچرخید، اولین الگوریتم یوتیوب نیز ویدیوهایی را به کاربران پیشنهاد میکرد که بیشترین کلیک را دریافت کرده بودند. پیش فرض این الگوریتم به این شکل بود که وقتی یک ویدیو کلیک زیادی گرفته، پس یعنی خیلی از کاربران از آن خوششان آمده و ممکن است افراد دیگری هم روی آن کلیک کنند.

در سال 2012 یوتیوب الگوریتم خود را به گونه ای تغییر داد که میزان واچ تایم را معیار قرار داد. چرا که فکر میکرد مدت زمان بازدید نشان دهنده ارزش و کیفیت واقعی ویدیو است. اما خیلی طول نکشید که یوتیوب متوجه شد خیلی از ویدیوها فقط طولانی هستند اما ارزش محتوایی ندارند. علاوه بر این خیلی از اوقات بازدیدها توسط ربات انجام میشد! همین موضوع باعث شد دور و بر سال 2015 و 2016 یوتیوب دوباره الگوریتم خود را تغییر دهد.

با انجام نظرسنجی، یوتیوب داده های لازم را از طریق کاربران به دست آورد تا بفهمد چه سبک ویدیوهایی آن ها را بیشتر خوشحال میکند و چه محتواهایی را بیشتر میپسندند. در کنار این نظرسنجی ها، با کمک هوش مصنوعی پیشرفته خود سیستم توصیه گرش را نیز توسعه داد. به این ترتیب یوتیوب مسیر جدیدی را آغاز کرد و به هر کاربر ویدیوهای اختصاصی تری را پیشنهاد میداد که با سلیقه آن ها تناسب بیشتری داشت. نتیجه این الگوریتم به حدی خوب بود که از آن زمان تا حالا تغییربزرگی در الگوریتم یوتیوب ایجاد نشد.

الگوریتم یوتیوب در سال 2024

در سال 2024 نیز با پیشرفت هوش مصنوعی، یوتیوب نیز پیشنهادات شخصی سازی شده تری را به کاربران خود ارائه میکند. این پیشنهاد ها بر اسای کیفیت و عملکرد خود ویدیو در کنار علاقه و رفتار کاربر به او ارائه میشود. طبق الگوریتم یوتیوب در سال 2024 برای اینکه یوتیوب ویدیویی را به کسی پیشنهاد دهد، دو مرحله را طی میکند:

  1. عملکرد ویدیوها را تجزیه و تحلیل کرده و آن ها را رتبه بندی میکند.
  2. ویدیوها را با توجه به تاریخچه بازدید کاربران با آن ها مطابقت میدهد.

الگوریتم یوتیوب

ویدیوهای پیشنهادی یوتیوب در سه جای اصلی به کاربران نشان میدهد:

صفحه اصلی (Home Page)

چطور میشود که هر دفعه وارد یوتیوب میشوید، انگار یوتیوب میداند شما میخواهید چه چیزی را تماشا کنید؟! یوتیوب صفحه اصلی شما را کاملا اختصاصی و برای خود شما تنظیم میکند. ویدیوهایی که در این قسمت ظاهر میشوند معمولا شروط زیر را دارند.

  • به تاریخچه بازدید و ویدیوهایی که قبلا تماشا کرده اید مربوط میشوند.
  • ویدیوها در کانال هایی آپلود شده اند که شما سابسکرایبر آن ها هستید.
  • تعامل با آن ویدیوها زیاد بوده است. (بازدید یا لایک و کامنت زیاد)

الگوریتم یوتیوب در سال 2024 به گونه ای است که علاوه بر موارد بالا، گاهی ممکن است بر اساس موقعیت مکانی یا زبان ویدیو و دیگر فاکتورها نیز ویدیوهایی را به افراد پیشنهاد دهد. این موضوع وابستگی زیادی به رفتار کاربر دارد.

ویدیوهای پیشنهادی

منظور از این قسمت همان ویدیوهایی است که در کنار ویدیویی که درحال تماشای آن هستید ظاهر میشود. الگوریتم یوتیوب متغیرهای مختلفی مثل موضوعات مورد علاقه شما، کانال و ویدیوهایی که لایک کرده اید یا تاریخچه بازدیدتان را بررسی میکند و لیست این ویدیوها را کاملا ویژه شخص شما آماده سازی میکند.

حالا با توجه به الگوریتم یوتیوب در 2024 چطور میتوان یوتیوب را قانع کرد که ویدیو شما را در بین پیشنهادات قرار دهد؟ کافی است به ستون پیشنهادات در کنار محتوای رقبای خود نگاهی بیندازید. اگر ویدیوهای خاصی توسط یوتیوب در آن قسمت قرار داشت سعی کنید نسخه اختصاصی خودتان از آن سبک را ضبط کنید و پیشنهاد شوید.

سرچ یوتیوب

یوتیوب چطور تصمیم میگیرد که یک ویدیو را در صفحه سرچ قرار دهد؟ جواب ساده است. بر اساس رفتار کاربر و کلمات کلیدی. الگوریتم ها تعداد بسیار زیادی از ویدیو را از نظر گذرانده و آن ها را خیلی محدود میکند. بعد از آن ویدیوها را بر اساس ارتباط و تعامل کاربران رتبه بندی میکند. الگوریتم یوتیوب در سال 2024 تمام تلاش خود را میکند که کاربران در نتایج سرچ خود مرتبط ترین و محبوب ترین ویدیوها را مشاهده کنند.

با توجه به قسمت بالا متوجه شدیم که کلمات کلیدی در یوتیوب اهمیت زیادی دارند. اما همانطور که دیدیم این موارد به رفتار کاربر نیز وابسته هستند. در نتیجه ممکن است نتیجه سرچ برای هر شخص متفاوت از دیگری باشد.

ویدیوهایی که تعامل بیشتری داشته اند (مثل بازدید و اشتراک گذاری و لایک و کامنت) در نتایج سرچ اولویت بیشتری خواهند داشت. البته که یوتیوب از محتواهای تازه و کانال های جدید نیز غافل نمیشود. هدف الگوریتم یوتیوب در 2024 این است که تا جای ممکن، کاربر را در پلتفرم نگهدارد! (مراقب باشید معتاد نشوید!)

برای کاربران ویدیو بسازید؛ نه برای الگوریتم!

فراموش نکنید، الگوریتم ها وجود دارند تا تجربه خوبی برای کاربران ایجاد شود. پس شما نباید برای الگوریتم ها تولید محتوا کنید. هدف شما مخاطبان هستند. اگر مخاطب محتوا را دوس داشته باشد، الگوریتم نیز به نفع شما میشود. باید الگوریتم یوتیوب در 2024 و سال های بعد را یاد بگیرید اما فقط برای اینکه با آن بیگانه نباشید و بتوانید آن را درک کنید. هرچه نباشد، یاد گرفتن الگوریتم ها یکی از مهارت های اصلی برای کسب درآمد از یوتیوب است. اما اگر بخواهید فقط الگوریتم رو معیار قرار دهید، ممکن است علاقه کاربران را از دست بدهید.

امیدواریم با ارائه این مطلب کمی بیشتر با الگوریتم و نحوه برخورد یوتیوب در سال های اخیر آشنا شده باشید و بتوانید از آن برای تولید محتوای بهتر استفاده کنید.

3 آپدیت جدید یوتیوب در مارس 2024

9 باور غلط که جلوی “افزایش بازدید یوتیوب” شما را میگیرد