با وجود اینکه اکثر مردم از شبکه های اجتماعی استفاده و بیشتر وقت خود را در این پلتفرم ها سپری میکنند، آشنایی با نکات مهم بازاریابی شبکه اجتماعی برای هر شرکتی از نان شب هم واجب تر است. رشد روز افزون شبکه های اجتماعی و علاقه مردم به آن ها باعث شده است که تمام کمپانی ها، چه بزرگ و قدیمی و چه کوچک و تازه تاسیس تلاش خود را بکنند تا حضور موثری در شبکه های اجتماعی داشته باشند. بازاریابی در شبکه های اجتماعی نیاز به دقت و انجام مراحلی دارد که در این مقاله با آن ها آشنا میشویم.

بازاریابی شبکه اجتماعی چیست؟

این نوع از بازاریابی یعنی استفاده از پلتفرم هایی همچون یوتیوب، اینستاگرام، توییتر، تلگرام و… به منظور ارتقا برند خود و فروش محصول یا خدمات. مواردی همچون معرفی محصولات جدید در اینستاگرام، برقراری ارتباط با مشتریان از طریق کامنت ها یا تولید محتوایی که کاربر را با برند شما آشنا کند؛ تمامی این موارد جزو بازاریابی شبکه اجتماعی قرار میگیرند. برای این کار نیاز به استراتژی و دانش بازاریابی مناسب دارید تا بتوانید بهترین نتیجه را برای برند خود به دست آورید.

نکات مهم بازاریابی شبکه اجتماعی

هدف گذاری منطقی

انتخاب هدف برای شروع مسیر بازاریابی شبکه اجتماعی بسیار مهم است. شما باید از هدف خود آگاه باشید تا بتوانید استراتژی مناسب را برای کار خود انتخاب کنید. درواقع این هدف شما است که وقت و انرژی لازم برای تحقق آن را مشخص میکند. این هدف میتواند افزایش فروش باشد، میتواند توسعه برندینگ یا جمع آوری لید باشد.

چگونگی بازاریابی شبکه اجتماعی

در این قسمت با هم به عوامل مهمی میپردازیم که درواقع قدم های ضروری برای بازاریابی شبکه اجتماعی هستند. پس اگر میخواهید در این زمینه به موفقیت برسید، حتما به این موارد توجه کنید:

تعیین استراتژی

هر پلتفرمی نیاز به استراتژی مختص خود را دارد. شما باید با توجه به الگوریتم ها و فضای هر شبکه اجتماعی، استراتژی متناسب با آن را انتخاب کنید تا مسیر هدفمندی را طی کنید. در هنگام تعیین استراتژی میتوانید سوال هایی از خود بپرسید تا بهتر تصمیم بگیرید. سوالاتی مثل اینکه چرا این پلتفرم را انتخاب کرده اید؟ مخاطب هدف شما چه کسانی هستند؟ محتوای مناسب برای بازاریابی شبکه اجتماعی انتخاب شده چیست؟ چطور محتوای خود را منحصر به فرد کنید؟

استمرار در کار

فارغ از پلتفرمی که در آن فعالیت میکنید، تولید محتوای مستمر و منظم همواره جزو نکات مهم در مسیر برندسازی از طریق شبکه های اجتماعی است. البته توجه کنید که میزان تولید محتوا و بازه های زمانی برای این کار میتواند متناسب با پلتفرم مد نظر شما، متفاوت باشد. پیشنهاد میشود که در محتواهای خود از تصاویر مخصوص برند خود، پیام اختصاصی و هشتگ های درست استفاده کنید تا بازاریابی شبکه اجتماعی موفقی داشته باشد.

بازاریابی شبکه اجتماعی

تولید محتوای جذاب و درگیر کننده

بهترین نوع تولید محتوا برای بازاریابی شبکه اجتماعی آن است که مخاطب را با خود درگیر کند. برای مثال از او سوال بپرسید. البته پلتفرمی که از آن استفاده میکنید در نوع این محتوا تاثیرگذار است. اگر پلتفرم انتخابی شما این امکان را دارد، حتما از گیف یا تصاویر مختلف که فکر میکنید برای مخاطب جذاب است استفاده کنید. از ترندهای روز دنیای مجازی کمک بگیرید یا از محتوای داستان گونه بهره بگیرید. حتی میتوانید از کارمندان خود برای این کار کمک بگیرید. محتوایی تولید کنید که منحصر به فرد بیزینس شما باشد تا در بازاریابی شبکه اجتماعی موفق تر باشید.

ارتباط با مخاطب

سعی کنید با مخاطبان خود ارتباط بگیرید. شاید باورش برایتان سخت باشد اما ایجاد ارتباط صمیمی با مخاطبان آن ها را بیشتر با برند شما درگیر میکند و بر میزان فروش شما نیز تاثیرگذار خواهد بود. پخش لایو استریم، سوال و جواب، رای گیری، پاسخ دادن به کامنت ها و… راه های خوبی برای ایجاد ارتباط نزدیک با مخاطبان است.

ارزیابی و تحلیل

با استفاده از ابزارهای مختلف میتوانید داده های شبکه های اجتماعی خود را آنالیز کنید و در صورت لزوم تغییراتی در استراتژی های خود اعمال کنید.

تاثیر بازاریابی شبکه اجتماعی در برندینگ و سئو

جدا از اینکه مشتریان بالقوه بسیاری در دنیای مجازی هستند که میتوانند شما را به سوددهی برسانند، اگر برند شما در فضای مجازی شناخته شده باشد روز به روز در دنیای واقعی نیز سود بیشتری خواهد داشت. درضمن باید بدانید که یکی از راه های افزایش کلیک و تولید لید استفاده از همین شبکه های اجتماعی است. پس اشتباه نیست اگر بگوییم برندینگ در شبکه اجتماعی بر سئو سایت نیز تاثیرگذار است. در مقاله مربوط به UTM درمورد چگونگی ردیابی این ترافیک های ورودی صحبت کردیم.

سخن پایانی

استفاده از فضای مجازی و بازاریابی شبکه اجتماعی از مهم ترین ارکان رشد یک کسب و کار در دنیای امروزی است. در این مقاله دیدیم که برای رشد بهتر در فضای مجازی و داشتن یک استراتژی مفید در این شاخه از مارکتینگ، به چه مواردی باید توجه کنید.