این روزها گوگل یکی از پرطرفدارترین موتورهای جست و جو در جهان است و روزانه تعداد افراد زیادی از گوگل برای یافتن موضوعات مختلف استفاده می کنند. پس اگر شما کسب و کار آنلاینی دارید که تصمیم دارید مشتریان بیشتری را جذب کنید زمان آن رسیده است که کمی بیشتر درباره ی این پلتفرم جذاب اطلاعات به دست آورید. گوگل می تواند تبلیغات کسب و کار شما را در جایی نشان دهد که شما با صرف حداقل میزان هزینه حداکثر بازدهی را داشته باشید و از تبلیغات خود نتیجه ی بهتری بگیرید.
پس اگر شما هم کنجکاو هستید درباره ی این پلتفرم تبلیغاتی جذاب بیشتر بدانید تا پایان این مقاله از وبسایت جیمکس ادز همراه ما باشید.

گوگل ادز چیست؟

گوگل ادز یا همان سیستم تبلیغاتی گوگل یک پلتفرم پولی است که در آن شمایی که تبلیغ کننده باشید به ازای نمایش تبلیغاتتان در گوگل پول پرداخت می کنید.گوگل این هزینه ی شما را دریافت می کند و در ازای دریافت این هزینه تبلیغات شما را به کاربران نمایش می دهد. زمانی که شما یک کلمه را در شبکه ی گوگل سرچ می کنید تعدادی نتیجه برای شما نمایش داده می شوند.
تعدادی از این نتایج؛ نتایج ارگانیک هستند که با زحمت و عرق جبین و زور بازوی خودشان در گوگل رتبه کسب کرده و بالا آمده اند. تعداد دیگری از این نتایج هم تبلیغات هستند که گوگل آن ها را به ازای دریافت هزینه در معرض دید کاربران گذاشته است.
یک کاربر عادی هیچگاه تفاوت یک نتیجه ی ارگانیک و تبلیغاتی را در سرچ گوگل به راحتی متوجه نمی شود اما شما حالا که در حال مطالعه ی این مقاله هستید؛ از این به بعد می دانید که در کنار نتایج تبلیاتی همیشه یک Ad کوچک نمایش داده می شود و شما به کمک آن می توانید بفهمید کدام نتیجه ارگانیک و کدام یکی از آن ها ادز است.

تبلیغ در گوگل به صورت رایگان

گوگل ادز چگونه به شما کمک می کند؟

حالا شاید برایتان سوال باشد که گوگل ادز چگونه به شما کمک می کند؟ گوگل ادز با دریافت هزینه از شما؛ تبلیغات شما را در لینک های بالاتر و در معرض دید کاربر قرار می دهد و در تبلیغات آنلاین و در جایگاه نتایج گوگل هرچه شما جایگاهی بالاتر و نزدیک به رتبه ی یک داشته باشید احتمال بیشتری دارد که کاربر روی سایت شما کلیک کرده و از خدمات یا محصولا شما استفاده نماید. اصلا برای همین است که در سِوی سایت این همه جنگ و دعواست و همه می کوشند تا رتبه ی ابتدایی صفحه را از آن خود کنند.
گوگل ادز تبلیغاتی معمولی نیست که تبلیغ محصول شما را در معرض دید افراد عادی قرار دهد. سیستم تبلیغات گوگل ادز یک سیستم بسیار هوشمندانه است که فقط افرادی تبلیغات شما را می بینند که اسم محصول یا خدمات شما را جست و جو کرده اند و به دنبال خدمات یا محصولات شما بوده اند و این نوع از تبلیغات یعنی تبلیغات سرچ، بالترین نرخ تبدیل را دارد.

مزایای تبلیغ در گوگل

حالا با این توضیحاتی که خدمتتان داده شد باز هم باید بدانید که گول ادز یک سیستم تبلیغاتی پولی است و پیش از آن که شما کارتان را در این سیستم شروع کنید باید بدانید که آیا هزینه کردن در این پلتفرم آیا اصلا ارزشش را دارد یا خیر؟
در این بخش می خواهم جواب سوال شما را با تعدادی عدد و رقم بگویم:

  • برای کاربرانی که به دنبال خرید محصولی هستند؛ گوگل ادز 65% کلیک ها را دریافت می کند.
  • تبلیغات شبکه ی نمایشی گوگل ادزبه صورت ماهیانه 180 میلیون بار نمایش دارد.
  • نرخ کلیک تبلیغات در گوگل نزدیک به 8% است.
  • 43% از مشتریان معمولا زمانی که تبلیغی را در یوتیوب می بینند خریدشان را نهایی می کنند.

این عدد و رقم ها به شما نشان می دهد که تبلیغ در گوگل مانند سایر متدهای تبلیغاتی نیست که شما بودجه ای را کنار بگذارید که آیا جوابی بگیرید یا نگیرید! خیر هرکس در گوگل تبلیغ کند به علت نحوه ی خاص ارایه ی تبلیغات گوگل احتمال بسیار زیادی نتیجه ی خوبی از این تبلیغات می گیرد و این موارد را گفتیم که خیالتان را راحت کرده باشیم که تبلیغات در گوگل ارزش هزینه کردن را دارد.

گوگل ادز چگونه کار می کند؟

حالا زمان آن رسیده است که با هم نحوه ی کار گوگل ادز را بررسی کنیم. شما در تبلیغات گوگل ادز قرار است بر اسا متد PPC همان مدل پرداخت به ازای هر کلیک هزینه تبلیغاتتان را پرداخت کنید.
یعنی گوگل تبلیغات شما را به افراد مختلف نمایش می دهد و اگر فردی از تبلیغ شما خوشش بیاید و روی آن کلیک کند گوگل از شما هزینه ای بابت تبلیغات کم خواهد کرد. شما در کمپین های تبلیغاتی گوگل ادز باید یک یا چند کلمه ی خاص را در نظر داشته باشید و مبلغی هم به ازای تبلیغ کلمه ی مورد نظرتان به گوگل پیشنهاد دهید. گوگل می آید و بر اساس مبلغ پیشنهادی شما و پیشنهادات رقبایتان و در نظر گرفتن یک سری عوامل دیگر مانند امتیاز کیفی، جایگاه نمایش تبلیغات شما را تعیین می کند.
دقیقا به همین دلیل است که بعضی از تبلیغات در بالای صفحه و لینک یک و بعضی دیگر از آن ها در پایین صفحه نمایش داده می شوند.
در مورد امتیاز کیفی کلمات و تاثیر آن ها در جایگاه نمایش شما به صورت مفصل در مقاله ای دیگر صحبت کرده ایم.  اما نکته ای که در اینجا باید بدانید این است که اگر هزینه ی پیشنهادی شما کمتر از حداقل میزان هزینه برای تبلیغات آن کلمه باشد؛ گوگل تبلیغاتتان را نمایش نخواهرد و داد. همچنین در تبلیغات گوگل شما می تانید میزان مد نظرتان برای مصرف روزانه را در نظر بگیرید و به گوگل ادز اعلام کنید. البته گوگل ادز در یکسری از روزها ممکن است بیشتر از باجت شما را مصرف نماید اما سعی می کند میانگین مصرف در ماه را یکسان نگه دارد و اگر روزی در مصرف بودجه تان زیاده روی کرد؛ سعی می کند با مصرف کمتر در یک روز دیگر آن اتفاق را جبران کند.

گوگل ادز برای کسب و کارها

مزایای تبلیغات در گوگل ادز

حقیقتش را بخواهید در این بخش من چه مزایای استفاده از گوگل ادز را خدمتتان بگویم یا نگویم؛ شما ناگزیر هستید که از این پلتفرم تبلیغاتی برای گسترش کسب و کارتان استفاده کنید چرا که روزانه 5 میلیارد نفر از مردم از گوگل برای جست و جوهای خود استفاده می کنند و این یعنی به صوورت روزانه تعداد بسیار زیادی از مشتریان بالقوه یشما در حال پرسه زدن در صفحت وب هستند و واقعا حیف است که شانس تبلیغاتان در پلتفرم به این خوبی را از دست بدهید. ولی خب برای اینکه خیالتان راحت شود در ادامه ما تصمیم داریم تعدادی از این مزایا را با شما در میان بگذاریم:

  • این روزها اکثر شرکت ها در حال استفاده از سرویس تبلیغاتی گوگل ادز هستند و اگر شما از این سرویس استفاده نکنید و حتی اگر در سئو هم رتبه ی خوبی داشته باشید باز هم تبلیغات آن ها بالاتر از شما قرار می گیرد و این بازدهی کسب و کار شما را به شدت کاهش خواهد داد. برای همین و برای اینکه میدان رقابت را خالی نکنید مجبور هستید از سرویس گوگل ادز استفاده کنید.
  • شما با استفاده از سرویس تبلیغاتی گوگل ترافیک ورودی به وبسایتتان را افزایش خواهید داد؛ تعداد تماس های بیشتری دریافت می کنید و فروشتان هم به همین میزان افزایش می یابد. تبلیغ کنندگان گوگل ادعا می کنند بابت هر یک دلار هزینه ای که برای تبلیغات گوگل شان کرده اند به طور متوسط 8 دلار سود عایدشان شده است.
  • شما در سرویس تبلیغاتی گوگل ادز می توانید هدفمند تبلیغ کنید و تبلیغات خود را به کسانی نشان دهید که مخاطب واقعی شم هستند. شما در این تبلیغات می توانید موقعیت مکانی، سن، جنسیت و حتی میزان درآمد و کلمات سرچ شده را هدف قرار دهید و فقط افرادی را هدف بگیرید که مطمئن هستید از شما خرید می کنند. این گونه بازدهی تبلیغات شما بسیار بالا می رود.
  • شما با تبلیغ در گوگل ادز می توانید میزان بودجه ی مصرفی روزانه ی خود را کنترل کنید و با مشخص کردن یک محدوده مالی؛ بیشتر از یک هزینه ی خاص را برای بودجه صرف نکنید.
  • شما در گوگل ادز امکان اندازه گیری موفقیت و عدم موفقیتتان در تبلیغات را دارید و این ویژگی در پلتفرم های تبلیغاتی دیگ به سختی یافت می شود.گوگل ادز با گزارشات دقیقی که از عملکرد پنل و تعداد کلیک ها و نمایش ها و هزینه به شما می دهد؛ دید دقیقی را برای شما فراهم می آورد که این نتایج را تجزیه و تحلیل کنید و بتوانید نتیجه ی بهتری از این هزینه کرد بگیرید.

کلام پایانی 

در این مقاله ما کوشیدیم تا شما را با مفهوم پایه ای تبلیغات در گوگل آشنا کنیم و چیزهایی که لازم دارید بدانید تا بتوانید تبلیغاتتان را در گوگل شروع کنید به شما بگوییم. فراموش نکنید برای شروع تبلیغاتتان در گوگل ادز حتما لازم نیست در این حوزه متخصص باشید و تیم حرفه ای جیمکس ادز در کنار شما هستند تا با پشتیبانی تمامی ایام هفته به شما، شما را در مدیریت بهتر کمپین خود یاری کنند. اگر به تازگی کسب و کار آنلاینی را راه اندازی کرده اید یکی از بهترین راه هایی که بتوانید به کسب و کارتان بالهای تازه برای پرواز ببخشید استفاده از سیستم تبلیغاتی گوگل و به خصوص کمپین های سرچ گوگل هستند. امیدورام که از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

بیشتر بخوانید:

5 تکنیک برای بهبود تبلیغات discovery گوگل

داینامیک سرچ ادز چیست؟

آشنایی با کانت MCC گوگل ادز

تفاوت درهم و لیر در گوگل ادز