فرض کنید که شما محصول یا خدماتی را دارید که میخواهید روی آن تبلیغاتی انجام دهید تا در سریعترین زمان ممکن آن را به فروش برسانید. در چنین موقعیتی از کدام نوع تبلیغات می خواهید استفاده کنید؟ انتخاب هایی که پیش رو دارید یا این است که روی سئو سایتتان سرمایه گذاری کنید یا از طریق تبلیغات کلیکی محصول خود را به فروش برسانید. اگرچه هر دو راه کارآمد هستند اما تبلیغات کلیکی شما را خیلی زودتر از آنچه انتظارش را داشته باشید به هدفتان می رساند. تبلیغات کلیکی انواع مختلفی دارد که در مقاله های پیشین با تعدادی از آن ها آشنا شدیم. در این مقاله قصد داریم یکی از مهم ترین انواع تبلیغات کلیکی در گوگل را با عنوان تبلیغات discovery (دیسکاوری) با هم بشناسیم. پس اگر شما هم کنجکاو هستید درباره ی این نوع خاص از تبلیغات در گوگل ادز اطلاعات بیشتری کسب کنید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تبلیغات دیسکاوری گوگل چیست؟

تبلیغات Discovery همانند تبلیغات دیگر گوگل زیرمجموعه ای از تبلیغات کلیکی هستند. این تبلیغات با توجه به مشخصات و سن و جنسیت کاربر تغییر پیدا میکنند و به همین دلیل نرخ تبدیل بسیار بالایی دارند. یعنی به زبان ساده گوگل تمامی ویژگی های شخصیتی اعم از سن و جنسیت و میزان درآمد شما، تاریخچه ی سرچ هایتان در یوتیوب و گوگل را در نظر می گیرد تا انتخاب کند که کدام تبلیغات Discovery گوگل را به شما نمایش دهد.
تبلیغات دیسکاوری از لحاظ گرافیکی بسیار جذاب هستند و ترکیب این گرافیک زیبا و جذاب همراه با نیاز کاربر باعث می شود که نرخ تبدیل این تبلیغات بسیار بالا باشد.

مزایای استفاده از تبلیغات دیسکاوری گوگل

تبلیغات دیسکاوری گوگل مزایای زیادی را برای تبلیغ کنندگان به همراه دارند که بسیاری از تبلیغ کنندگان استفاده از این نوع تبلیغات را به انواع دیگر ترجیح می دهند. در این بخش تصمیم داریم تعدادی از این مزایا را با یکدیگر بررسی کنیم.

تبلیغات هوشمند با نرخ تعامل زیاد

یکی از مهمترین دلایلی که مردم به سراغ تبلیغات Discovery در گوگل ادز می روند این است که می دانند بمباران کردن مخاطبانشان با تبلیغ دیگر جواب نمی دهد. اگر شما به شیوه ای آزار دهنده تبلیغاتتون را در چشم کاربران کنید مطمئن باشید که نتیجه نخواهید گرفت. به همین دلیل است که این روزها بیشتر مردم از نرم افزار های مسدود کردن تبلیغات استفاده می کنند زیرا نحوه ی این تبلیغات آزارشان می دهد. نمونه های بسیار زیادی از این تبلیغات آزار دهنده وجود دارد برای مثال زمانی که شما وارد یک سایت می شوید پاپ آپ های تبلیغاتی که از هر سو در صورت شما می خورند ممکن است حوصله تان را سر ببرد. یا نوتیفیکیشن های تبلیغاتی که هر لحظه گوشی شما را به صدا در می آورد. یا حتی تبلیغات دیسلی که در بین محتوای سایتی که در آن در حال جست و جوی موضوعی هستید آزارتان می دهد!
یکی از مهمترین مزایای تبلیغات Discovery گوگل این است که چشم مخاطب را نمی زند. اگر تا به حال گذارتان به صفحه ی فید دیسکاوری افتاده باشد می دانید از چه حرف می زنم. گوگل بر اساس نیاز شما و چیزهایی که سرچ می کنید تبلیغاتی را در صفحات دیسکاوری برای شما نمایش می دهد که در نگاه اول اصلا متوجه نمی شوید که آن ها تبلیغات هستند. یعنی راستش را بخواهید اگر متوجه هم می شدید اصلا برایتان مهم نبود که روی تبلیغات کلیک کرده اید زیرا آن تبلیغات به نوعی دقیق و عجیب نیاز شما را پاسخ می دهند. به همین دلیل تبلیغات دیسکاوری گوگل از بهترین انواع تبلیغات است که می توانید از آن استفاده کنید.

ساخت آسان و نتیجه دهی فوق العاده

طراحی و ساخت یک کمپین تبلیغاتی دیسکاوری اصلا کار سختی برای شما نیست. شما کافیست صفحه ی لندینگ؛ چند عنوان و توضیحات به همراه تعدادی عکس در اختیار گوگل بگذارید و ببینید که با این موارد چگونه برای شما جادو می کند و کاربران با کیفیت را به سمت صفحات شما سرازیر خواهد کرد. پیش ااز شروع تبلیغات دیسکاوری باید بدانید که ساخت این کمپین ها اصلا سخت نیستند و فرآیند یادگیری ماشینی که گوگل برای این تبلیغات در نظر گرفته به سرعت و با رفتار کاربران هوشمند می شود و یاد میگیرد که اگر کدام عنوان را به همراه کدام عکس به کاربر نشان دهد بیشتر می تواند توجه او را جلب کند و او را به سمت وبسایت شما بکشاند.

گوگل دیسکاوری ادز

تبلیغات گسترده و هدفمند

یکی از مزایایی که تبلیغات Discovery گوگل برای شما دارد این است که دسترسی شما را به یک جامعه ی وسیع تر ممکن می کند. طبق گفته های خود گوگل تبلیغات دیسکاوری شما قابلیت عرضه شدن به یک جامعه ی ۳ میلیاردی از افرادی که در طول روز از اینترنت استفاده می کنند را دارد. حال این وابسته به شماست که با شرایطی که برای کمپین خود تعریف می کنید تا چه اندازه این جامعه را محدود کنید و به کاربران با کیفیت تری دست پیدا کنید. یکی دیگر از ویژگی های تبلیغات دیسکاوری گوگل این است که این تبلیغات بسیار هدفمند هستند و معمولا گوگل آن ها را به افرادی نمایش می دهد که اطمینان داشته باشد که از شما خرید می کنند.

آیا تبلیغات دیسکاوری ارزش هزینه کردن را دارد؟

آیا واقعا تبلیغات Discovery گوگل ارزش هزینه کردن را دارد؟ این سوالی است که شاید ذهن شما و هر کسی را که برای اولین بار به سراغ تبلیغات دیسکاوری می رود مشغول کند. به هر حال شما هم به عنوان کمپین منیجر یک آژانس تبلیغاتی احتمالا دست و دلتان می لرزد تا بودجه را بر روی کمپینی صرف کنید که تا به حال از آن استفاده نکرده اید و ممکن است برایتان ضرر ده باشد. اما خب واقعا بستگی به این دارد که هدفتان از راه اندازی این کمپین دیسکاوری چیست و چگونه آن را تنظیم کرده اید. چون نرخ بازدهی تبلیغات شما به میزان بسیار زیادی بستگی به تنظیمات شما روی کمپین هایتان دارد.
ولی در مجموع بگذارید یک مثال با عدد و رقم برایتان بزنم که خیالتان را از بابت نرخ تبدیل تبلیغات دیسکاوری راحت کنم:
چند وقت پیش مدیر عامل یک شرکت بزرگ دیجیتال مارکتینگ در دنیا بودجه ی ۳۰۰۰۰ دلار را برای تست تبلیغات Discovery گوگل در نظر گرفت که بازدهی این تبلیغات را نسبت به سایر تبلیغات گوگل ادز تست کند.
نتیجه ی مقایسه ی این تبلیغات با سایر کمپین های تبلیغاتی موارد زیر شد:

  • نرخ CTR این تبلیغات ۳.۶۷ برابر سایر کمپین های تبلیغاتی است
  • Session time این تبلیغات در سایت ۲۹٪ نسبت به تبلیغات دیگر بیشتر است
  • bounce rate کاربرانی که از این طریق وارد وبسایت شده اند حدود ۲۷٪ کمتر است
  • هزینه هر کلیک در مقایسه با سایر کمپین های تبلیغاتی ۴۲٪ کمتر است

اعداد و ارقام بالا به ما نشان می دهد که تبلیغات دیسکاوری کمپین های ساده ای نیستند و نباید الکی از کنار آن ها بگذریم. ممکن است با اختصاص بودجه ای منطقی به این کمپین های ارزشمند بتوانیم نرخ تبدیل مان را تا چندین برابر افزایش دهیم.

۵ توصیه ی کلیدی برای داشتن تبلیغات دیسکاوری بهتر

در این بخش تصمیم داریم توصیه هایی را در اختیار شما قرار دهیم که با به کار گرفتن آن ها می توانید تبلیغات Discovery گوگل بهینه تری داشته باشید و جواب بهتری از آن ها بگیرید.

تبلیغات discovery گوگل

۱. کلمات کلیدی مناسب را انتخاب کنید

یکی از مهمترین مسائلی که در تبلیغات دیسکاوری گوگل باید به آن توجه داشته باشید این است که کلمات کلیدیتان را به روشی درست و هدفمند انتخاب کنید. کلمات کلیدی شما تعیین می کنند که چگونه از تبلیغاتتان نتیجه بگیرید. خیلی رک بخواهم خدمتتان بگویم اگر کلمات کلیدیتان را درست انتخاب نکرده باشید تمامی هزینه تان هدر می رود و نمی توانید بازخورد مناسب را ا تبلیغاتتان بگیرید.
توصیه ی ما به شما این است که با یک ابزار معتبر سرچ کلمات کلیدی؛ کیورد ریسرچ دقیقی انجام دهید و سپس با دسته بندی دقیق این کلمات؛ بتوانید بهینه ترین نتیجه را از راه اندازی کمپین دیسکاوری داشته باشید.

۲. عنوان های جذاب بنویسید

عناوین تبلیغاتی شما اولین چیزی است که به چشم مخاطب می خورد و باید آن قدر جذاب باشد که بتواند او را قانع کند که بر روی تبلیغات شما کلیک کنند. سعی کنید در نوشتن عناوین تبلیغاتیتان خلاقیت داشته باشید و نیاز مخاطبتان را بشناسید تا بتوانید نظر او را جلب کنید. برای مثال اگر شما در سایتتان مانتوهای مشکی زنانه می فروشید به جای این که در عنوان تبلیغاتیتان خیلی ساده بنویسید فروش مانتوهای زمستانی مشکی؛ بنویسید: همین الان مانتوهای زمستانی ما را با ۵۰٪ تخفیف از ما بخرید!

۳. تصاویر مرتبط و با کیفیت را انتخاب کنید.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که تصویر حتی قبل از عنوان تبلیغاتی به چشم کاربر می آید و اگر تصویر مناسب و مرتبطی را انتخاب نکرده باشید یا تصویر شما دارای کیفیت مناسبی نباشد به هیچ عنوان نمی توانید نظر مخاطبتان را جلب کنید تا روی تبلیغات شما کلیک کرده و وارد سایتتان شود. برای همین در قدم اول سعی کنید تصاویر با کیفیت و جذابی از محصولاتتان بگیرید و سعی کنید آن ها را به شیوه ای جذاب در معرض دید مخاطبتان قرار دهید. اینگونه می توانید در جای درست نظر مخاطب را به تبلیغات Discovery گوگل جلب کرده و محصول یا خدماتتان را به او بفروشید.

۴. کاربر را به صفحه ی مرتبط هدایت کنید

به جای اینکه تمامی کاربرانتان را به صفحه ی اصلی بفرستید؛ سعی کنید با تقسیم بندی درست کلمات کلیدی آن ها را به صفحه ی مرتبطی بفرستید که در همان نگاه اول محصول یا خدمات مورد نیازشان را پیدا می کنند. بعد هم سعی کنید پروسه ی خرید آن ها را آسان و کوتاه کنید تا بتوانند به راحتی از شما خرید کنند. فراموش نکنید که اگر کاربر را به یک صفحه ی شلوغ با ارائه ی انواع محصولات ببرید احتمالا گیجش می کنید و کاربری که در سایت شما گیج شده باشد نمی تواند از شما خرید کند.
برای همین سعی کنید همه چیز را دم دست کاربرتان بگذارید و تلاش کنید پروسه ی خرید و دریافت مشاوره را برای او آسان کنید.

۵. کال تو اکشن ها را فراموش نکنید

متون کال تو اکشن یا همان دعوت به اقدام یکی از مهمترین بخش های هر تبلیغاتی است که باید حواستان به آن ها باشد و از آن غافل نشوید. این متن های کوچک می تواند به راحتی نرخ تبدیل شما را چندین برابر کند برای همین نباید به سادگی از آن غافل شوید.

سعی کنید هم در عناوین تبلیغاتی هم در صفحه ی فرودتان از این عناوین استفاده کنید.

کلام پایانی

در این مقاله با هم کمی بیشتر با تبلیغات Discovery گوگل آشنا شدیم و دانستیم که این تبلیغات بر چه اساسی و به چه افرادی نمایش داده می شوند. همچنین با مزایای تبلیغات دیسکاوری نسبت به سایر کمپین های تبلیغاتی آشنا شدیم. در ادامه هم با یک مثال واضح به شما ثابت کردیم که آیا اصلا ارزشش را دارد که روی تبلیغات دیسکاوری هزینه کنید یا خیر.
تیم حرفه ای جیمکس ادز در مسیر راه اندازی تبلیغات دیسکاوری همواره در کنار شماست تا سوالات شما را به بهترین نحو ممکن پاسخ بگوید. تبلیغات و فروش محصولات یک کسب و کار به صورت آنلاین در مجموع کار سختی است اما همیشه قرار نیست به این نحو باشد. شما با استفاده از تبلیغات Discovery گوگل می توانید مشتریان جدید و ارزشمندی برای کسب و کارتان پیدا کنید و فروش خود را افزایش دهید.
از اینکه تا انتهای این مقاله از وبلاگ جیمکس ادز همراه ما بودید از شما سپاسگزارم.

بیشتر بخوانید:

چگونه داینامیک سرچ ادز بسازیم؟

مقایسه بینگ ادز با گوگل ادز