برای اینکه کمپین های گوگل ادز شما بهترین عملکرد را داشته باشند باید داده های مربوط به آن ها را مرتب بررسی و تحلیل کنید. در این میان ممکن است با تناقض و تفاوت هایی در بین داده های گوگل ادز و گوگل آنالیتیکس یا همان GA4 مواجه شوید. اگر با دلیل این تفاوت ها آشنایی کافی نداشته باشید، ممکن است در تحلیل کمپین های تبلیغاتی خود به مشکل بربخورید. اگر دیتاهای این دو پلتفرم برای شما یکسان نباشد و نتوانید مشکل تناقض را رفع کنید، ممکن است بودجه تبلیغات گوگل خود را هدر دهید و ضرر کنید. پس با ما همراه باشید تا به تفاوت داده های گوگل ادز و گوگل آنالیتیکس در جیمکس ادز بپردازیم. گوگل به عنوان یکی از قدرتمندترین فناوری های روز به حدی هوشمند است که تلاش میکند دقیق ترین داده ها را به کاربران خود ارائه کند. با این توصیفات، اگر دیتاهای شما باهم تناقض دارد احتمالا باید دلیل آن ها در جای دیگری پیدا کنید.

دلیل ناهماهنگی بین داده های گوگل ادز و آنالیتیکس

به گفته خود گوگل، این موارد میتواند دلیل تفاوت بین داده های گوگل ادز و گوگل آنالیتیکس باشد:

1. عدم اتصال حساب ها به یکدیگر

اگر حساب گوگل ادز و یا آنالیتیکس خود را از قبل ساخته باشید اما آن ها را بعد از گذشت یک بازه زمانی به یکدیگر متصل کنید، ممکن است داده های این دو ابزار با هم یکسان نباشد. به همین دلیل پیشنهاد میکنیم که از همان ابتدای راه اندازی هر یک از این ابزارها، آن ها را به هم متصل کنید تا دیتاهایتان دچار ناهماهنگی نشود و بازگشت سرمایه (ROI) خوب و درستی داشته باشید.

2. تفاوت در محاسبه ها و معیارها

محاسبات در دو ابزار گوگل ادز و گوگل آنالیتیکس متفاوت از یکدیگر است. شاید این متفاوت بودن محاسبات را بتوان مهمترین دلیل تفاوت بین داده های گوگل ادز و آنالیتیکس دانست. یک مثال ساده، تاریخ کلیک روی آگهی که منجر به تبدیل conversion میشود، در گوگل ادز به عنوان تاریخ معامله شناخته و استفاده میشود. درحالی که گوگل آنالیتیکس از تاریخ واقعی معامله استفاده میکند تا محاسبات را انجام دهد. تفاوت داده های گوگل ادز و آنالیتیکس

  • معیار محاسبه: در گوگل ادز وقتی کاربر روی تبلیغات گوگل کلیک میکند و عمل تبدیل انجام میشود، یک Conversion لحاظ میشود. یعنی از سیستم Last Click استفاده میکند. در صورتی که در گوگل آنالیتیکس معیارها به گونه ای است که تمامی کانال هایی که کاربر با آن ها تعامل داشته است، اعتبار دریافت میکنند.
  • تاریخ تراکنش: این معیار در گوگل ادز مربوط به زمانی است که کاربر روی تبلیغی کلیک کند که منجر به تبدیل شود. هرچند که ممکن است در همان لحظه اقدام به خرید نکند! بلکه با گذشت یک بازه زمانی اقدام به ثبت نام در سایت و یا خرید محصول کند. اما در هر صورت اولین کلیک او روی تبلیغ به عنوان تاریخ تراکنش در گوگل ادز لحاظ میشود. اما تاریخ تراکنش در گوگل آنالیتیکس متفاوت است و تاریخ واقعی تبدیل خواهد بود.
  • زمان: اعداد و ارقام مربوط به ردیابی کمپین ها معمولا در فاصله زمانی 3 ساعتی از زمان وقوع تبدیل در گزارش های گوگل ادز نمایش داده میشود. اما این بازه زمانی در گوگل آنالیتیکس ممکن است به 9 ساعت هم بکشد! گوگل ادز برای جمع آوری داده ها به زمان کمتری نیاز دارد چون داده ها را مستقیما از خود سیستم جمع میکند اما آنالیتیکس این داده ها را از پلتفرم های دیگر مثل وبسایت ها جمع آوری میکند.
  • ردیابی: گوگل ادز به شما این امکان را میدهد که دیتاهای مربوط به هر کمپین تبلیغاتی گوگل ادز را به شکل جداگانه تحلیل کنید چون مبنا و اساس ردیابی در گوگل ادز بر اساس کمپین ها است. در صورتی که گوگل آنالیتیکس تجربه کاربری در تمام بخش های یک دارایی (سایت یا برنامه) را معیار قرار میدهد.
  • کلیک و سشن ها: کلیک و جلسه یا Session دو معیار متفاوت در گوگل ادز و گوگل آنالیتیکس هستند. هر کلیک کاربر روی تبلیغات گوگل، یک کلیک در گوگل ادز محاسبه میشود اما برای اینکه یک session در گوگل آنالیتیکس ثبت شود، کاربر باید در یک بازه زمانی معین (30 دقیقه) با وبسایت در تعامل باشد.

3. متصل کردن چند حساب به یک نمای واحد

اتصال چند حساب گوگل ادز به یک نمای واحد در ابزار گوگل آنالیتیکس یا همان GA4 میتواند داده های شما را با مشکل ناهماهنگی مواجه کند. در گوگل آنالیتیکس گزارش همه اکانت های گوگل ادز را باهم مشاهده میکنید. به همین دلیل تجزیه و تحلیل داده های مربوط به هر کمپین به طور جداگانه میتواند چالش برانگیز باشد و باعث میشود نتوانید عملکرد کمپین های خود را با دقت خوبی بررسی کنید.

4. فعال بودن فیلترها

اگر از فیلترهای مختلف در گزارش های GA4 استفاده کرده باشید، برخی داده های در گزارش نمایش داده نمیشود. به همین دلیل هنگام بررسی و تحلیل داده های کمپین گوگل ادز دچار مشکل میشوید و شاهد تفاوت بین داده های گوگل ادز و گوگل آنالیتیکس خواهید بود. در نتیجه دقت کنید که فیلتری فعال نباشد. مزیت گوگل ادز

5. اختلاف زمانی

وقتی از گوگل آنالیتیکس گزارش میگیرید، داده هایی که به دست می آورید آخرین دیتاهای دریافتی از پلتفرم گوگل ادز است. به دلیل همین اختلاف زمانی بین گزارش ها ممکن است دیتاها با مواردی که کمی قبل تر در گوگل ادز دیده اید یا دیتاهایی که بعدا خواهید دید متفاوت باشد.

چرا داده های گوگل ادز و آنالیتیکس متفاوت هستند؟

هر یک از این ابزارها برای هدف مشخص و ویژه ای ساخته شده اند. هدف گوگل ادز مدیریت و بررسی کمپین های تبلیغاتی گوگل است و به شما کمک میکند تا کمپین های خود را مدیریت کنید. درحالی که گوگل آنالیتیکس برای تحلیل رفتار کاربران در سطح وبسایت یا برنامه شما است. فارغ از اینکه باید بتوانید دلیل ناهمخوانی های بین داده های گوگل آنالیتیکس و گوگل ادز را تشخیص دهید، باید بدانید که هدف شما چیست؟ ابزار مورد نظر خود را باید متناسب با هدفتان انتخاب کنید تا بهترین نتیجه را به دست آورید. فراموش نکنید که تحلیل درست داده های هر یک از این ابزارها نیاز به دانش، تخصص و تجربه کافی دارد. اگر با داده های آن ها آشنایی کافی نداشته باشید ممکن است نتوانید تحلیل های دقیقی انجام دهید و شاید آنطور که باید از کمپین های خود نتیجه نگیرید. پس همیشه در کنار خود از یک متخصص حرفه ای در زمینه راه اندازی و مدیریت کمپین های تبلیغاتی کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید:

تفاوت “قیمت گذاری دستی” و “قیمت گذاری اتوماتیک” در گوگل ادز

نحوه کاهش هزینه جذب مشتری CAC