به تازگی متوجه شدید که بک لینک های سایت شما مخرب هستند؟ این اتفاق ممکن است توسط خود شما افتاده باشد که بدون توجه به فاکتورهای مهم سایت میزبان برای بک لینک گرفتن به آن ها هزینه پرداخت کردید! شاید هم یکی از رقبای شما سایت شما را هدف قرار داده و بک لینک های اسپم و مخرب برای شما ساخته است! در هر صورت چیزی که حالا اهمیت دارد این است که چطور باید این بک لینک ها را حذف و پاکسازی کنید. همین ابتدا باید بدانید که همانطور که بک لینک های قوی تاثیر خیلی مثبت در سئو سایت دارند، بک لینک های مخرب و اسپم نیز میتوانند برای آن بسیار مضر باشند! پس اگر فکر میکنید رقیبتان با افزایش تعداد بک لینک های سایت به شما لطف کرده باید بدانید که سخت در اشتباهید.

اگر جریمه شده اید چطور باید بک لینک های مخرب را حذف کنید

manual action نوعی از پنالتی های گوگل است که به طور مستقیم توسط خود گوگل به وبسایت نسبت داده نمیشود بلکه توسط یک کاربر گزارش میشود. خوشبختانه این نوع از پنالتی در گوگل سرچ کنسول به شما نمایش داده میشود و میتوانید بعد از دیدن این اخطار بک لینک های مخرب را حذف و آن را رفع کنید. به گفته گوگل، وقتی شما manual action مبنی بر داشتن بک لینک های غیرطبیعی دریافت میکنید، یا فکر میکنید که ممکن است این اخطار را دریافت کنید، باید تمامی لینک هایی که سایت های دیگر به سایت شما داده اند را حذف کنید و سپس آن هایی را که نمیتوانید حذف کنید disavow کنید تا گوگل متوجه شود که این فرایند به خواست خود شما انجام نشده.

پس مراحل کار به این شکل است:

شما در گوگل سرچ کنسول manual action دریافت کرده اید –> لینک های غیرطبیعی را حذف کنید –> لینک هایی که نمیتوانید حذف کنید را disavow کنید –> درخواست تجدید نظر بدهید

قدم اول: گوگل سرچ کنسول را بررسی کنید

فقط کافی است وارد سرچ کنسول شوید و تب Security & Manual Actions رو باز کنید. گزینه Manual Actions را بزنید. اگر بک لینک های مخرب باعث شده باشند شما همچین پنالتی دریافت کرده باشید، در این قسمت میتوانید آن را مشاهده کنید. اگر هم پنالتی نگرفته باشید احتمالا عبارت No issues detected را مشاهده میکنید. اگر مشکلی وجود داشته باشد در صفحه خود چیزی مشابه تصویر زیر را میبینید:

manual action

حالا فرض کنیم این پنالتی را گرفته اید و میخواهید بک لینک های مخرب را حذف کنید. به عنوان اولین کار باید یک لیست از تمام لینک هایی که باید حذف شوند تهیه کنید. با استفاده از گوگل سرچ کنسول از اکسترنال لینک ها خروجی بگیرید. نیازی نیست از ابزارهای دیگری استفاده کنید چون لینک هایی که گوگل میبیند همین موارد هستند. چه ابزاری مطمئن تر از خود گوگل؟

قدم دوم: بک لینک های غیرطبیعی را شناسایی کنید

وقتی لیست لینک ها را آماده کردید، باید از بین آن ها بک لینک های مخرب که به سایت شما آسیب میزنند را پیدا کنید. اگر بتوانید در این مسیر بفهمید که دقیقا چه الگو و یا چه چیزی باعث شده شما پنالتی بگیرید، میتواند برایتان خیلی مفید باشد. کدام بک لینک ها غیرطبیعی هستند و از نظر گوگل نباید وجود داشته باشند؟ لینک هایی که:

  • بابت آن ها هزینه ای پرداخت شده
  • لینک دهی بیش از حد با تکنیک تبادل باشند
  • درخواست لینک دهی آن ها بخشی از شرایط کاری شما باشد
  • دایرکتوری های بی کیفیتی باشند
  • بیش از حد در سرتاسر سایت پراکنده شده باشند
  • و به طور کلی هر روشی که به طور غیرطبیعی و اجبارگونه باعث شده باشد یک سایت، لینکی به سمت شما بدهد.

برای اینکه جدیدترین شرایط گوگل برای شناسایی بک لینک های غیرطبیعی را بدانید، مقاله خود گوگل درمورد spam link policies را مطالعه کنید.

قدم سوم: تماس با صاحب سایت و درخواست حذف لینک

وقتی بک لینک های غیرطبیعی و مخرب را شناسایی کردید باید از قسمت ارتباط در سایت ها با پشتیبانی آن ارتباط برقرار کنید. سپس از آن ها بخواهید که آن لینک ها را از سایت حذف کنند. ممکن است برخی از این لینک های اسپم در سایت های خارجی قرار داشته باشند. به همین دلیل برای شما یک نمونه از متن ایمیلی که میتوانید برای درخواست حذف لینک به آن ها ارسال کنید را برایتان میگذاریم:

,Hi {site_owner’s name}

:I’m currently reviewing links on my website, and I need your help to remove this link

{Their_URL}

:It links to my website here

{Your_URL}

.When you have removed the link, I would be grateful if you could respond to this email

Thank you

{Your name}

{firstname.lastname@yourwebsite.com}

ممکن است برخی از سایت ها جواب ایمیل شما را ندهند یا برای حذف لینک از شما هزینه بگیرند! حتی ممکن است اصلا موافقت نکنند که لینک را بردارند. در چنین شرایطی باید به سراغ مرحله بعدی بروید.

قدم چهارم: Disavow کردن باقی بک لینک های مخرب

وقتی موفق نشدید که یکسری از بک لینک های مخرب را حذف کنید باید آن ها را disavow کنید. یعنی چه؟ همانطور که از لغت پیداست، شما با این کار به گوگل میگویید که مسئولیت انتشار این بک لینک های اسپم را نمیپذیرید و آن ها را رد میکنید چون به درخواست شما انجام نشده اند. دقت کنید که نباید بی دلیل اقدام به disavow کردن بک لینک ها کنید. خود گوگل میگوید که «توصیه می کنیم فقط در صورتی که فکر می کنید تعداد قابل توجهی از لینک های اسپم، مصنوعی یا بی کیفیت به سایت شما اشاره می کنند و اگر مطمئن هستید که لینک ها برای شما مشکل ایجاد می کنند، بک لینک را disavow کنید.»

نکته مهم!! Disavow کردن بک های اشتباهی میتواند منجر به کاهش رتبه سایت شما و ضربه خوردن به سئو آن باشد پس دقت کنید که فقط لینک های مخرب را به فایل مربوطه اضافه کنید. وقتی فهرست دقیقی از این دامنه ها و لینک ها تهیه کردید، فایل Disavow.txt را به شکل زیر آماده کنید:

Two pages to disavow #

http://spam.example.com/stuff/comments.html

http://spam.example.com/stuff/paid-links.html

One domain to disavow #

Domain:shadyseo.com

سپس کافی است فایل را در این قسمت از سرچ کنسول آپلود کنید:

disavow links

اگر یک فایل Disavow از قبل دارید، آن را دانلود و به روزرسانی کنید. اگر بخواهید یک فایل جدید را آپلود کنید، به جای اینکه به آن اضافه شود، نسخه قبلی را بازنویسی می کند.

قدم پنجم: درخواست بررسی مجدد

وقتی تا حد امکان لینک های غیرطبیعی را پاک کردید و فایل disavow را برای رد کردن لینک های مخرب و حذف آن در گوگل سرچ کنسول آپلود کردید، به همان قسمتی که در مرحله اول گفتیم بروید و روی دکمه Request Review کلیک کنید. گوگل دوباره سایت شما و بک لینک ها را بررسی میکند. اگر تشخیص دهد که کار خود را به خوبی انجام داده اید، پنالتی شما را حذف میکند اما اگر این تشخیص را ندهد شاید لازم باشد دوباره این مراحل را طی کنید.

 

بیشتر بخوانید:

سئو کلاه خاکستری چیست؟

راهنمای استفاده از گوگل سرچ کنسول