Google Search Console ابزاری قدرتمند و ضروری برای استفاده در حوزه سئو است. هر سئو کار قطعا از این ابزار در پروژه های مختلف خود استفاده میکند و بخشی اجتناب ناپذیر از کار او میباشد. سرچ کنسول درواقع یک وسیله برای مشاهده و بررسی و عیب یابی در زمینه جستجوهای گوگل است. در ادامه با جزییات بیشتری درمورد کارایی گوگل سرچ کنسول صحبت میکنیم.

 

google search console

 

Google Search Console چیست؟

سرچ کنسول با توجه به استفاده ای که از آن میشود و نقشی که برای افراد در حوزه های مختلف ایفا میکند، میتواند ابزار متفاوتی در نظر گرفته شود برای مثال:

کانال ارتباطی

حساب های Google Search Console درواقع اصلی ترین راه ارتباطی بین شرکت گوگل و صاحبان سایت ها میباشد. به این صورت که اگر یک حساب گوگل سرچ کنسول داشته باشید و سایت شما دچار مشکل شود و یا جریمه دریافت کند، گوگل میتواند مشکلات، خطاها و حتی جریمه های سایت را به شما اطلاع دهد.

این ارتباط به نوعی دو طرفه است. چرا که ابزارها و روش های محدودی نیز برای برقراری ارتباط صاحبان سایت نیز با گوگل در Google Search Console وجود دارد. با استفاده از این ابزارها صاحبان یک سایت و یا افرادی که خدمات سئو سایت را بر عهده دارند، میتوانند در صورت بروز مشکل با شرکت گوگل در ارتباط باشند و مشکل را حل کنند.

مرکز کنترل

اگر در حوزه سئو فعال باشید یا حداقل با آن آشنایی داشته باشید، احتمالا میدانید که فرایند سئو در یک سایت هرگز به طور کامل تمام نمیشود. چرا که رقبای شما نیز موازی با شما درحال بهبود سئو سایت خود هستند و این روند همیشه ادامه خواهد داشت. در نتیجه شما باید به طور مستمر محتوای خود را بهبود ببخشید تا از رقبای خود پیشی بگیرید. باید سایت خود را اصلاح کنید و خطاهای آن را به حداقل برسانید تا کاربران تجربه بهتری در سایت شما داشته باشند.

Google Search Console ابزارهایی دارد که با کمک آن ها میتوانید به طور مستمر و به روز، وضعیت وب سایت خود را بررسی کنید. یکی از این قابلیت ها نظارت بر نقشه سایت یا همان sitemap.xml میباشد. یا برای مثال اگر در گذشته سایت شما خطایی داشته که آن را رفع کرده اید، میتوانید با این ابزارها از گوگل بخواهید که مجدد سایت شما را بررسی و در امتیاز سایت شما تجدید نظر کند.

نمایش عملکرد

شما میتوانید اطلاعات بسیار مفید و کاربردی را درمورد روند پیشرفت سایت خود در Google Search Console مشاهده کنید. برای مثال اینکه وب سایت شما چگونه در نتیجه جستجوی کاربران ظاهر شده و چه میزان از کاربران وارد آن شده اند.

با استفاده از Google Search Console میتوانید بفهمید که سایت شما در صورت سرچ شدن چه کلماتی از سوی کاربران، در کدام صفحه ظاهر شده و چقدر از کاربران بر روی آن کلیک کرده اند. گزارش های گوگل سرچ کنسول به حدی کامل است که حتی میتوانید میزان مفید و کارآمد بودن نسخه موبایل سایت خود را نیز بررسی کنید.

منبع داده

میتوان از داده های دریافتی و گزارش های Google Search Console به عنوان یک منبع اطلاعاتی برای دیگر ابزار و پلتفرم ها نیز استفاده کرد. برای مثال میتوان از همین داده در Google Analytics و yoast SEO نیز بهره برد. در نتیجه رفع ایرادات و مشکلات سایت خیلی ساده تر از قبل خواهد شد. مدیریت داده ها و رسیدگی به آن ها نیز بسیار منظم تر میشود.

آیا گوگل سرچ کنسول یک ابزار SEO است؟

از بسیاری جهات میتوان گوگل سرچ کنسول را یک ابزار سئو دانست. و این موضوع به دلیل اطلاعاتی است که از طریق آن به دست می آیند. این اطلاعات عمدتا درمورد نتیجه یک سایت در جستجوی کاربران است. از آنجایی که ما دسترسی به الگوریتم های اصلی گوگل نداریم، بهترین گزینه برای بررسی میزان کارآمد بودن تلاش های ما در سئو میتواند همین Google Search Console باشد.

به طور کلی سئو به رتبه بندی صفحات یک سایت برای کلمات کلیدی برمیگردد. گوگل سرچ کنسول به شما نشان میدهد که هر کلمه کلیدی برای شما چقدر مفید و موثر بوده و در حال حاضر چه نتیجه ای برای سایت شما دارد. استفاده از Google Search Console رتبه بالای شما را تضمین نمیکند اما میتواند کمک شایانی در این مسیر به شما بکند.

 

google search console

 

Google Search Console به درد چه کسانی میخورد؟

هر کسی که به نحوی با یک وب سایت سر و کله میزند، باید با سرچ کنسول آشنایی داشته باشد. شاید این مورد برای همه این افراد به یک اندازه ضروری نباشد اما آشنا بودن با این ابزار و کاربرد های آن میتواند کمک زیادی به آن ها بکند.

صاحبان کسب و کار

درست است که معمولا یک مدیر سطح بالا، شخصا سئو سایت خود را انجام نمیدهد و این کار را به یک کارشناس واگذار میکند اما اگر درمورد Google Search Console بداند و کار با آن را بلد باشد میتواند بهتر و دقیق تر بر کسب و کار خود و روند رشد آن در گذر زمان نظارت کنند.

کارشناسان سئو و بازاریاب ها

به عنوان کسی که مسئولیت بازاریابی را به شکل آنلاین و اینترنتی بر عهده دارد، استفاده از Google Search Console برای این افراد ضروری خواهد بود. این ابزار به کارشناسان و مشاوران سئو کمک میکند که ترافیک سایت را بهتر بررسی کنید تا بتوانید تصمیمات موثرتر و آگاهانه تری درمورد نحوه بهینه سازی سایت و یا روش های بازاریابی خود بگیرند. حتی میتوانند از داده های این پلتفرم برای تحلیل های بیشتر در پلتفرم های مختلف مثل google analytics استفاده کنند.

ادمین های سایت

ادمین های سایت مسئول بررسی صحت و سلامت وب سایت هستند. Google Search Console به آن ها این امکان را میدهد که برخی خطاهای سرور، ایرادات لود شدن سایت و حتی موارد امنیتی را مشاهده و حل کنند. میتوانند نتیجه انجام این تغییرات را روی جستجوی کاربران مشاهده کنند و در آینده از آن ها بهره ببرند.

توسعه دهندگان وب

بهینه و درست بودن کدنویسی یک سایت تاثیر بسیار زیادی روی تجربه کاربری و در نتیجه سئو سایت دارد. Google Search Console میتواند ابزار مفیدی برای استفاده در این زمینه باشد و به برنامه نویس ها کمک کند تا مشکلات سایت خود را پیدا و آن را رفع کنند.

 

google search console

 

داده های Google Search Console تا چند وقت ماندگار است؟

احتمالا با این مورد رو به رو شده اید که داده ها و گزارش های به دست آمده از ابزارهای مختلفی که برای تحلیل استفاده میکنید، متفاوت هستند. این موضوع به دلیل تفاوت نحوه کارکرد و جمع آوری اطلاعات هر یک از این ابزارها میباشد. گوگل سرچ کنسول داده ها را تا 16 ماه ذخیره سازی میکند و میتوانید از آن ها استفاده کنید.

سخن پایانی

با کمک Google Search Console و قابلیت های مختلف آن میتوانید نظارت بهتری بر سایت خود داشته باشید و به طور مستمر آن را بهبود ببخشید. گوگل سرچ کنسول به عنوان یک ابزار سئو میتواند در رتبه بندی سایت شما بسیار موثر باشد.