یوتیوب، با بیش از دو میلیارد کاربر فعال در ماه نه تنها یک پلتفرم سرگرمی است، بلکه به یک عرصه رقابتی برای برندسازی و بازاریابی تبدیل شده است. اما در این فضای شلوغ، چگونه می‌توانید خود را متمایز کنید؟ پاسخ: با یک نام کانال قدرتمند. این نام، اولین تماس مخاطب با شما است و تأثیر زیادی بر ادراک آن‌ها از کانال شما دارد. نام مناسب می‌تواند بینندگان را جذب کرده و آن‌ها را به دنبال کنندگان وفادار تبدیل کند. در این مطلب، به شما نشان میدهیم که چرا انتخاب نام درست برای کانال یوتیوب بسیار مهم است و چگونه می‌تواند بر موفقیت شما تأثیرگذار باشد.

چرا نام کانال YouTube شما مهم است؟

اولین چیزی که مردم در هنگام روبرو شدن با کانال شما می بینند، نام آن است و درواقع اولین حس و تاثیرپذیری مخاطب از طریق نام کانال خواهد بود. یک نام خوب می تواند در برندسازی ، متمایز شدن از سایرین و جذب سابسکرایبر بیشتر به شما کمک کند. در ادامه به دلایل اهمیت دقت در انتخاب نام کانال یوتیوب اشاره خواهیم کرد.

 • برندسازی: یک نام مناسب می تواند به شما کمک کند تا آگاهی از برند خود را افزایش دهید، هویت خود را بسازید و برندتان را از دیگران در پلتفرم یوتیوب متمایز کنید. این موضوع میتواند در سئو کلی سازمان شما نیز موثر باشد.
 • دیده شدن: نام کانال یوتیوب اولین چیزی است که افراد هنگام برخورد با کانال شما می بینند، بنابراین مهم است که تأثیر گذاری خوبی بر روی کاربران داشته باشد. حتی اگر کسی بخواهد کانال شما را به دوستان یا آشنایان خود معرفی کند، از این نام استفاده خواهد کرد.
 • جذب سابسکرایبر: یک نام به یاد ماندنی، منحصر به فرد و جذاب می تواند به شما کمک کند تا اعضای بیشتری را جذب کنید. معمولا افراد جذب کانال هایی با نام های جذاب و خاص خواهند شد. حتی در مواردی، با سرچ یک موضوع خاص ممکن است نام کانال شما به افراد نمایش داده شود.

نکات مهم در انتخاب نام کانال یوتیوب

نام کانال شما یکی از عوامل موفقیت آمیز بودن کانال شما خواهد بود. نام کانال شما باید خاص، جذاب، مرتبط و به یاد ماندنی باشد. برای انتخاب این نام باید به چند نکته بسیار مهم توجه کنید و در هنگام نامگذاری کانال خود آن ها را رعایت کنید:

 • فرمول SSS: از فرمول SSS استفاده کنید که مخفف عبارات short , simple , spellable می باشد. این یعنی نام کانال یوتیوب شما باید کوتاه و مختصر و مفید باشد. از اسامی پیچیده و طولانی که دشواری در تلفظ یا به یادآوری دارند نیز اجتناب کنید. نامی را انتخاب کنید که املای سختی نداشته باشد تا مخاطبان برای یافتن شما دچار مشکل نشوند.
 • برند سازی: به این معنا که نام کانال یوتیوب خود را متناسب با نام دیگر شبکه های اجتماعی خود انتخاب کنید. اگر بتوانید تمامی آن ها را یکسان کنید که چه بهتر! چرا که اگر کانال شما بخشی از یک برند بزرگتر است، نام باید با برند مرتبط باشد تا همخوانی و یکپارچگی برند حفظ شود. با این کار برند خود را در تمامی پلتفرم ها شناخته شده میکنید و میتوانید از راه های مختلفی برای کانال یوتیوب خود بازدید کننده و سابسکرایبر به دست آورید.
 • خاص بودن: نام کانال خود را تا حد امکان منحصر به فرد انتخاب کنید. انتخاب نام تکراری و مشابه دیگر کانال های یوتیوب به ضرر پیشرفت کانالتان خواهد بود.
 • ارتباط با محتوا: در هنگام انتخاب نام کانال یوتیوب خود، به محتوای کانالتان دقت کنید. از نامی استفاده کنید که مرتبط با ویدیوها و محتوایی باشد که در آینده در کانال آپلود میکنید. برای مثال، اگر کانال شما درباره گیمینگ است، استفاده از کلمات مرتبط با بازی‌ها در نام، ایده خوبی است.
 • به کار بردن کلمات کلیدی: از کلمات کلیدی که قصد دارید با سرچ آن ها دیده شوید استفاده کنید. این کار برای سئو یوتیوب شما بسیار مفید خواهند بود و باعث میشود ویدیوهای شما علاوه بر خود پلتفرم یوتیوب، در مرورگرهای دیگر همچون گوگل کروم یا فایرفاکس نیز به مخاطبان پیشنهاد داده شوند.
 • شناخت مخاطب: مخاطبان خود را بشناسید و سعی کنید از دید آن ها نام کانال را بررسی کنید.
 • انعطاف‌پذیری: نام کانال باید به گونه‌ای انتخاب شود که در صورت تغییر یا توسعه محتوا، همچنان مرتبط و معتبر باقی بماند

هنر نامگذاری کانال یوتیوب

 

رویکردهای مختلف در انتخاب نام کانال یوتیوب

نامگذاری یک کانال یوتیوب میتواند بر اساس فاکتورهای مختلفی انتخاب شود. این فاکتورهای میتواند نام یک برند، محتوا، نام مجری، اسم مستعار و… باشد. در این بخش به شما چند ایده خواهیم داد تا بتوانید درمورد نحوه انتخاب نام کانال یوتیوب خود تصمیم بگیرید و بهترین نامگذاری را داشته باشید:

استفاده از نام شخصی

این روش برای برند شخصی و اتصال نزدیک‌تر با مخاطبان مناسب است؛ مانند نام “AmirVlogs” برای یک ولاگر. خیلی از افرادی که کانال یوتیوب دارند و محتوایی را مرتب در آن آپلود میکنند، از نام و نام خانوادگی اصلی خود به عنوان اسم کانال و حتی دیگر شبکه های اجتماعی خود استفاده میکنند. این موضوع میتواند فارغ از موضوع ویدیوها و کانال یوتیوب باشد. برای مثال کانال یوتیوب نیل پاتل که در حوزه دیجیتال مارکتینگ و سئو فعالیت میکند نام کانال یوتیوب خود را بر همین اساس انتخاب کرده است. در نتیجه نام و نام خانوادگی میتواند فارغ از محتوای کانال، به عنوان نام آن کانال انتخاب شود.

مزیت استفاده از این روش نامگذاری این است که دست شما را باز میگذارد و انعطاف پذیری بالایی دارد. اگر امروز تصمیم گرفته اید که کانال یوتیوب داشته باشید و برای کسب درآمد از یوتیوب اقدام کنید اما هنوز نمیدانید چه محتوایی در کانالتان خواهید گذاشت، این رویکرد بهترین روش برای انتخاب نام کانال یوتیوب شما است. علاوه بر آزاد بودن شما در انتخاب محتوای آینده، استفاده از نام شخص خودتان به عنوان اسم کانال میتواند به نوعی یک برندسازی شخصی محسوب شود و برای آینده شما مفید خواهد بود.

استفاده از نام مستعار

بسیاری از یوتیوبرها به جای استفاده از نام اصلی خود، از یک اسم مستعار استفاده میکنند. این رویکرد جذابیت بیشتری دارد و یک شخصیت منحصر به فرد از شما می سازد؛ مثلا “TechWizard” نام مناسبی برای کانالی که درحوزه تکنولوژی فعالیت میکند؛ است.

استفاده از نام تجاری یک برند

اگر کانال یوتیوب بخشی از یک برند بزرگتر است، حتما در نام کانال یوتیوب خود نام تجاری آن برند را در نظر بگیرید. این موضوع تاثیر بسیار زیادی در آگاهی از برند و سودآور شدن این کانال یوتیوب برای سازمان مربوطه خواهد داشت. نام کانال باید برند اصلی را در ذهن مخاطب منعکس کند مانند “NikeFitness” که برای برند نایک است. اما دقت کنید که در هنگام انتخاب نام کانال یوتیوب و ترکیب آن با نام تجاری برندتان، تشابه اسمی بین برند شما و دیگر برندها ایجاد نشود. حتما به املای کلمات دقت کنید تا از اشتباهات این چنینی جلوگیری کنید. یادتان باشد که تغییر نام کانال یوتیوب مشکلات زیادی به همراه خواهد داشت.

نامگذاری بر اساس محتوا

 اگر از همان ابتدای فعالیت خود، هدف و نوع ویدیوهایتان را انتخاب کرده باشید، میتوانید بر اساس همان محتوا برای کانال یوتیوب خود اسم انتخاب کنید. برای مثال اگر محتوای شما مربوط به آرایش است، میتوانید از ترکیباتی استفاده کنید که کلماتی همچون beauty یا makeup در آن وجود داشته باشد. اگر ویدیوهای شما مربوط به سینما یا فیلم و سریال است میتوانید از همین کلمات در انتخاب نام کانال یوتیوب خود استفاده کنید. برای مثال چند مورد از نام های نام هایی که مستقیماً محتوای کانال را منعکس میکنند به شما میگوییم:

 • unbox therapy 
 • phone arena
 • Junskitchen
 • CookingDelights
 • EpicJourneys

خلاقیت در نامگذاری کانال یوتیوب

مهم نیست از کدام یکی از روش های گفته شده برای انتخاب نام کانال یوتیوب خود استفاده میکنید. مهمترین نکته همین است که بتوانید نامی متناسب و در عین حال خلاقانه برای کانال خود انتخاب کنید. این موضوع ارتباط بسیار مستقیمی با محتوای کانال و جامعه بینندگان شما دارد. نامگذاری کانال یوتیوب نه تنها یک فرصت برای بیان هویت شما است، بلکه میتواند یک استراتژی خلاقانه برای جذب مخاطب باشد. هنگام انتخاب نام، از ترکیب پیشوندها و پسوندهای جذاب با کلمات کلیدی استفاده کنید تا نامی منحصر به فرد و به یادماندنی بسازید. در اینجا چند پیشنهاد برای ایجاد نام‌های خلاقانه در حوزه‌های مختلف ارائه میدهیم:

نکات مهم در انتخاب نام کانال یوتیوب

 1. حوزه آشپزی:

  • پیشوند: Chef, Cook, Kitchen
  • پسوند: Delights, Secrets, Recipes
  • مثال: “ChefDelights” یا “KitchenSecrets”
 2. حوزه سفر:

  • پیشوند: Travel, Wander, Explore
  • پسوند: Journeys, Trails, Destinations
  • مثال: “WanderTrails” یا “ExploreDestinations”
 3. حوزه آموزشی:

  • پیشوند: Edu, Learn, Academy
  • پسوند: Hub, Insights, Lessons
  • مثال: “EduHub” یا “AcademyInsights”
 4. حوزه گیم و بازی:

  • پیشوند: Game, Play, Arcade
  • پسوند: Master, Zone, Quest
  • مثال: “GameZone” یا “ArcadeQuest”
 5. حوزه تکنولوژی:

  • پیشوند: Tech, Cyber, Digital
  • پسوند: Trends, Innovate, Bytes
  • مثال: “CyberTrends” یا “DigitalBytes”
 6. حوزه هنر و خلاقیت:

  • پیشوند: Art, Craft, Design
  • پسوند: Studio, Creations, World
  • مثال: “CraftWorld” یا “DesignStudio”

نتیجه گیری

انتخاب نام مناسب برای کانال یوتیوب، بخش مهمی از ایجاد برند شما و یک کانال موفق است. با رعایت نکات و دستورالعمل های این مقاله، می توانید نامی را انتخاب کنید که به یاد ماندنی، منحصر به فرد و نشان دهنده برند و محتوای شما باشد. با نام مناسب، می توانید حضور خود را در پلتفرم و جذب سابسکرایبر بیشتر آغاز کنید. بهتر است از همین لحظه به فکر و انتخاب نام کانال خود بپردازید.

بیشتر بخوانید:

تجربه بهترین یوتیوبرها درمورد یوتیوب مارکتینگ

چطور از کانال یوتیوب درآمدزایی کنیم؟

معایب خرید بازدید و سابسکرایب یوتیوب