چگونگی درآمدزایی از کانال یوتیوب سوالی است که ذهن هر یوتیوبر را در ابتدای شروع کارش درگیر می کند. اگر شما با یوتیوب و شرایط درآمدزایی آن در سال ۲۰۲۳ آشنایی داشته باشید احتمالا یکی از افرادی هستید که به سراغ تولید محتوا در یوتیوب رفته است. اما باید بدانید که به محض شروع تولید محتوا در یوتیبوب، به درآمد نخواهید رسید.
در این مقاله تصمیم داریم که با هم درباره شرایط درآمد زایی از کانال یوتیوب و مانیتایز کردن آن مطالعه بیشتری داشته باشیم.

مراحل درآمدزایی در کانال یوتیوب

برای اینکه بتوانید کانال یوتیوبتان را به درآمدزایی برسانید باید مراحل زیر را به صورت کامل طی کنید:

  • کانال یوتیوب بسازید.

قدم اول برای کسب درآمد از یوتیوب این است که یک کانال با اسم و پروفایل قوی و مرتبط با موضوع محتوای خود ایجاد کنید. شما باید موضوعی را برای فعالیت در کانالتان انتخاب کرده که به آن علاقه داشته باشید و بتوانید درباره ی آن تولید محتوای مستمر و با کیفیت انجام دهید. برای اینکه  ویدیویتان دیده شود و در کارتان موفق شوید، باید به صورت منظم و هفتگی تولید محتوا کنید. همچنین سعی کنید در انتخاب اسم کانال خود دقت کافی را داشته باشید زیرا تعویض آن پس از شناخته شدن کار آسانی نخواهد بود.

  • قوانین یوتیوب را مطالعه کنید.

پیش از شروع تولید محتوا برای یوتیوب حتما قوانین و مقررات یوتیوب را مطالعه بفرمایید و حتما دقت داشته باشید که در راستای تولید محتوای خود، این قوانین را زیر پا نگذارید. چرا که در صورت زیر پا گذاشتن قوانین یوتیوب، کانال شما دچار مشکلات اساسی خواهد شد. همواره از خود بپرسید آیا محتوای کانال شما برای گرفتن تبلیغ به اندازه کافی جذاب است؟ چون اگر این طور نباشد احتمال درآمدزایی از کانال یوتیوب شما و دیده شدن ویدیوهایتان بسیار کم خواهد شد.

  • تولید محتوای پیوسته داشته باشید.

این مورد از لیست شاید یکی از مهمترین مواردی است که برای درآمدزایی از کانال یوتیوب باید آن را در نظر داشته باشید. کانال شما برای اینکه مانیتایز شود نیاز به ۱۰۰۰ عضو و ۴۰۰۰ ساعت بازدید دارد و همه ی این ها باید در طول ۱۲ ماه اتفاق بیفتند. یعنی اگر کانال شما ۱۰۰۰ عضو بگیرد ولی این کار بیشتر از ۳۶۵ روز طول بکشد، قابل قبول نخواهد بود و شرایط مانیتایز شدن را ندارد. شما حتی پس از مانیتایز شدن کانالتان هم نباید دست از تولید محتوای مستمر بردارید و باید به صورت پیوسته در کانال خود ویدیو آپلود کنید تا مخاطبان خود را از دست ندهید و به درآمدزایی برسید.

درآمدزایی از کانال یوتیوب

شرایط مانیتایز کردن کانال یوتیوب

درقسمت قبل با مراحل درآمدزایی از کانال یوتیوب آشنا شدید. در این بخش ما قصد داریم شرایط لازم برای مانیتایز کردن چنل یوتیوب را با یکدیگر مرور کنیم.

تعداد اعضای کانال شما به بیش از ۱۰۰۰ نفر رسیده باشد

اگر تولید محتوای جذابی داشته باشید و موضوع مناسبی را انتخاب کرده باشید معمولا در عرض ۳ الی ۶ ماه به این تعداد خواهید رسید. اما یوتیوب به شما ۱۲ ماه برای رسیدن به این هدف زمان داده است. تا قبل از سال ۲۰۲۰ برخی افراد برای اینکه کانال یوتیوب آن ها شرایط مانیتایز شدن را پیدا کند از بعضی پلتفرم ها سابسکرایبر فیک میگرفتند که برای برخی مفید بود! اما بعد از سال ۲۰۲۰ یوتیوب با انتشار آپدیت ها و الگوریتم های جدید جلوی این کار را گرفت و دیگر هیچ کس نمی توانست از این روش برای سابسکرایبر گرفتن استفاده کند. شما فقط کافیست تولید محتوای مستمری در یک موضوع با کیفیت داشته باشید. مطمین باشید در کمتر از بازه ی زمانی گفته شده شرایط لازم برای درآمدزایی از کانال یوتیوب را پیدا می کنید و نیازی به خریدن سابسکرایبر فیک نخواهید داشت.

بازدید های شما به بیش از ۴۰۰۰ ساعت رسیده باشد

یکی دیگر از شرایط لازم برای درآمد زایی از کانال یوتیوب این است که بازدید ویدیو های شما در عرض ۳۶۵ روز به بیش از ۴۰۰۰ ساعت یا ۲۴۰۰۰۰ دقیقه برسد.  البته ابزارهایی هستند که بعضی از افراد برای رسیدن به بازدید لازم از آن ها استفاده میکنند اما باید اطلاع داشته باشید که این ابزارها بسیار گران هستند و اصلا صرفه ی اقتصادی ندارند. مخصوصا برای ما که در ایران زندگی میکنیم و باید حق اشتراک همه ی این ابزارها را به دلار بخریم و هزینه گزافی برای آن ها پرداخت کنیم. از طرفی خطر اینکه یوتیوب بفهمد و به دلیل تخلف کانال شما را نیز ببندد بسیار زیاد است. از این رو اگر می خواهید از این راه برای بالا بردن بازدیدهایتان استفاده کنید پیشنهاد ما این است که همین هزینه را بر تولید محتوای خودتان بگذارید. خواهید دید که در کوتاه مدت به هدفتان خواهید رسید.

درآمدزایی از کانال یوتیوب

حساب گوگل ادسنس داشته باشید.

اگر دو شرط قبل را در کانال یوتیوب خود به دست آورده باشید حالا نوبت آن است که حساب ادسنسی بسازید تا یوتیوب بتواند درآمد شما را به آن حساب واریز کند. زمانی که کانال شما شرط ۱۰۰۰ عضو و ۴۰۰۰ ساعت بازدید را به دست آورد، باید برای یوتیوب درخواست بفرستید که کانال شما را نگاه کند و بعد۳ تا ۹۰ روز کاری به شما تاییدیه بدهد که آیا کانال شما شرایط مانیتایز شدن را دارد یا خیر. اگر کارشناسان یوتیوب تایید کنند که کانال شما تبدیل به یک کانال درآمدزا می شود؛ یوتیوب با قرار دادن تبلیغات در ویدیوهای شما درآمد شما را به حساب واریز می کند.
یوتیوب تبلیغات خود را در همه ی ویدیوهای شما حتی ویدیوهای ابتداییتان قرار می دهد و از آن طریق تلاش می کند شما را به درآمدزایی برساند. برای اطلاعات بیشتر به صفحه ی کسب درآمد از یوتیوب مراجعه نمایید.

کلام پایانی

ما در این مقاله به یکی از مهمترین دغدغه های یوتیوبرها یعنی چگونگی درآمدزایی از کانال یوتیوب اشاره کردیم. امیدواریم که این مقاله از سری مقالات جیمکس برایتان مفید بوده باشد و توانسته باشید پاسخ سوالاتتان در زمینه شرایط و مراحل مانیتایز کردن کانال یوتیوب را به دست آورده باشید.
فراموش نکنید که تیم حرفه ای جیمکس ادز در تمامی مسیر مانیتایز شدن همراه شماست و شما می توانید از مشاوره رایگان متخصصان ما بهره مند شوید.