حالا دیگر همه کسانی که در حوزه سئو فعالیت میکنند از ChatGPT استفاده میکنند. نه تنها فعالان حوزه سئو، بلکه هرکسی که میتواند در بخشی از کار خود از این هوش مصنوعی قدرتمند استفاده کند، از این کار دریغ نمیکند! چرا که نه؟ استفاده از هوش مصنوعی روند کار را سریع تر میکند و ایده های بیشتر و خلاقانه تری به افراد میدهد. اما برخی از افراد بدون اینکه خودشان متوجه باشند، به شکل اشتباه در حال استفاده از چت جی پی تی در سئو وب سایت خود هستند! مگر میشود از هوش مصنوعی هم اشتباه استفاده شود؟! بله. در این مقاله با ما همراه باشید تا با 3 اشتباه رایج سئوکارها در استفاده از ChatGPT آشنا شوید.

اشتباه اول: سوالی بپرسید که جوابش را ندارد!

باور کردن هر چیزی که ChatGPT به شما میگوید اصلا ایده خوبی نیست. اما اگر سوالی از او بپرسید که دیتای کافی برای جواب دادنش را ندارد، به هیچ وجه نباید حرفش را باور کنید. باور کردن همچین جوابی از سمت هوش مصنوعی یعنی پیش به سوی نابودی!  برای مثال از تصویر زیر میبینید که از ChatGPT خواستیم 10 کلمه لانگ تیل که راحت بتواند رتبه بگیرد را برای سئو به ما معرفی کند.

استفاده اشتباه ChatGPT

شاید در نگاه اول پاسخ هایی که ChatGPT به ما داده بسیار جذاب و به درد بخور به نظر برسند. اما اگر آن ها را کپی کرده و در یک ابزار کیوورد ریسرچ پیست کنید، میبینید که چقدر داغون هستند! درخواست و میزان سرچ آن ها به قدری پایین است که حتی در دیتابیس ابزار Keywords Explorer در Ahref که بیشتر از 16 میلیارد کلمه کلیدی دارد هم موجود نیستند! اگر این کلمات را در google trends نیز سرچ کنید میبینید که احتمالا هیچ سرچی ندارند!

دلیل این اتفاق خیلی ساده است. ChatGPT اصلا دیتایی در این مورد ندارد. یک استفاده اشتباه از ChatGPT در سئو همین است که مردم توقع بیجا از این هوش مصنوعی بیچاره دارند. باید توجه کنید که چت جی پی تی نمیداند که چه چیزهایی بیشتر سرچ میشوند و فهم دقیقی هم از کلمات لانگ تیل ندارد.

راه حل: دیتا را به او بدهید.

محدودیت ها و روش کار ChatGPT را فراموش نکنید. اگر فکر میکنید سوال شما از آن دسته سوالاتی است که چت جی پی تی جوابش را نمیداند، خودتان موارد لازم را به او بدهید. مثلا اگر میخواهید بدانید افراد وقتی یک کلمه کلیدی را سرچ میکنند، به دنبال چه چیزی هستند، بهتر است عنوان چند سایت برتر که در نتایج سرچ آن کلمه بالا هستند را به هوش مصنوعی بدهید:

چت جی پی تی در سئو

 

اشتباه دوم: انتظار جواب بی نقص از اولین درخواست!

خیلی کم پیش می آید که در اولین تلاش خود بتوانید دقیقا همان جوابی که لازم داشته اید را از ChatGPT بگیرید. برای مثال در این تصویر درخواست چند عبارت مربوط به قهوه را دادیم که از آن ها به عنوان کلمه کلیدی اصلی استفاده کنیم:

سئو با هوش مصنوعی

جوابی که ChatGPT به ما داده جواب بدی نیست؛ اما وجود توضیحاتی که آن ها را نخواسته ایم کار ما را برای انتقال داده های دریافتی کمی سخت و زمانگیر میکند. اگر میخواهید استفاده اشتباه از ChatGPT در سئو وبسایت خود نداشته باشید، انتظارات فرازمینی از هوش مصنوعی نداشته باشید! یادمان نرود هوش مصنوعی هنوز خیلی راه دارد تا به آن علامه دهری که مشکلاتمان را حل میکند تبدیل شود. معمولا خیلی از افراد حتی آن هایی که خیلی در استفاده از هوش مصنوعی بسیار قوی و با تجربه هستند، باید چندین بار و به چند شکل خواسته خود را به ChatGPT بدهند تا جواب دلخواه را بگیرند و به هدف خود برسند.

راه حل: توضیحات دقیق تر

حتما فکر میکنید اگر نسخه پریمیوم از ChatGPT را بخرید تمام مشکلات شما حل میشود. خب اشتباه میکنید! دستوراتی که به چت جی پی تی میدهید حتی اگر اساس محکمی داشته باشند، هرچقدر هم یک هوش مصنوعی قوی باشد، شما باید دستورات خود را به همان شکلی بنویسید که خودتان میخواهید. جواب ایده آل برای شما چه ساختاری دارد؟ سعی کنید جواب این سوال را پیدا کنید و بعد دستورتان به چت جی پی تی را به شکل بدهید که دقیقا همان ساختار را تداعی کند.

اشتباه سوم: بگویید «یک مقاله بنویس»

اگر از هوش مصنوعی بخواهید که یک مقاله برای شما بنویسد، با کمال میل هر تعداد کلمه که شما بخواهید را کنار هم میچسباند و یک متن بلند بالا به شما تحویل میدهد. اما این محتوا هیچ ارزشی ندارد. این متن بلند بالا فقط کلی کلمه است که محتوای آن همان چیزی است که صدها نفر قبلا درموردش صحبت کرده اند و هیچ جذابیت و تازگی در آن وجود ندارد. تازه حوصله سر بر بودن آن را هم فراموش نکنید! برای نوشتن یک بلاگ سئو فرندلی اصولی وجود دارد.

راه حل: بیشتر کار بکشید.

اینکه مستقیم و صریح بگویید یک مقاله برای شما بنویسد خیلی ساده و پیش افتاده است. ChatGPT هم به همان میزان پاسخ ساده و پیش پا افتاده ای به شما میدهد. راهکار خوب برای اجتناب از این استفاده اشتباه از ChatGPT در سئو این است که از چت جی پی تی بیشتر کار بکشید. او را مجبور کنید که بیشتر فکر کند و خلاقیت به خرج بدهد. دستور خود برای چت جی پی تی را به گونه ای بنویسید که ابتدا چند عنوان یا نکته مختلف درمورد یک موضوع را به شما بدهد. بعد از بین آن ها بهترین ها را انتخاب کنید و از ChatGPT بخواهید آن ها را گسترش دهد و توضیح بیشتری برای شما بنویسید.

همیشه گفته ایم که واگذارکردن کل کار به هوش مصنوعی بسیار اشتباه است. مثلا نوشتن متن کامل توسط ChatGPT خیلی غلط است. اما کمک گرفتن از هوش مصنوعی همیشه کمک کننده و عالی است.

سخن پایانی

ChatGPT بسیار قدرتمند و مفید است اما به شرطی که بدانید چطور به درستی از آن برای سئو سایت استفاده کنید. استفاده های اشتباه از ChatGPT در سئو که در این مقاله بیان کردیم، موارد رایجی هستند که خیلی از افراد آن ها را مرتکب میشوند و غر هم میزنند که چرا هوش مصنوعی آنقدر که تعریف میکنند خوب نیست؟! هر چیزی راه و چاه خود را دارد و باید به دستی استفاده شود. اگر این موارد را که گفتیم به دقت رعایت کنید تا حد زیادی از مشکلات و چالش هایتان با چت جی پی تی حل میشود.

Over Optimization یا بهینه سازی بیش از حد سایت چیست؟

چطور بک لینک های مخرب و اضافی را حذف کنیم ؟