این روزها که بازار ChatGPT و هوش مصنوعی داغ است، حتما شما هم به این فکر افتاده اید که از ChatGPT برای سئو سایت خود و بهبود رتبه آن کمک بگیرید. این کار در حالت کلی هیچ مشکلی ندارد اما نکاتی هستند که باید آن ها را رعایت کنید. در غیر این صورت استفاده از چت جی پی تی نه تنها باعث بهبود سئو وب سایت شما نمیشود بلکه ممکن است به آن ضرر هم بزند! در همین ابتدا باید بدانید که ChatGPT و یا به طور کلی هوش مصنوعی را یک وسیله یا ابزار برای بهبود سئو در نظر بگیرید. به این معنا که هرگز نمیتوانید کل بار سئو سایت را بر دوش هوش مصنوعی بگذارید و خودتان از یک گوشه آن را تشویق کنید! پس با ما همراه باشید تا بیشتر درمورد استفاده از ChatGPT برای بهبود سئو آشنا شوید.

روش های به کارگیری ChatGPT در سئو وب سایت

همانطور که اشاره کردیم، برای نقش آفرینی چت جی پی تی در سئو سایت باید حتما نکاتی را در نظر بگیرید و هرگز نمیتوانید او را یک سرویس کامل برای ارائه خدمات سئو در نظر بگیرید. در این بخش به شما توضیح میدهیم که دقیقا چطور باید از ChatGPT برای سئو سایت استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

بهبود محتوا با ChatGPT

پپررنگ ترین نقش ChatGPT برای سئو همین تولید محتوا است. از زمانی که این هوش مصنوعی وارد زندگی ما شد، بسیاری از افراد برای تولید محتوای وب سایت خود از آن استفاده کرده و میکنند. این موضوع سبب نگرانی بسیاری از تولیدکنندگان محتوا شد و عقیده داشتند که ChatGPT نان آن ها را آجر میکند! اما در ادامه مشخص شد که گوگل اصلا طرفدار محتواهای تولید شده توسط هوش مصنوعی نیست و آن ها را به عنوان هرزنامه شناسایی میکند! پس حواستان باشد اگر نقش ChatGPT برای سئو سایت شما در تولید محتوا است، هرگز آن محتوا را به صورت کاملا کپی استفاده نکنید. میتوانید از محتوای تولید شده به دست هوش مصنوعی ایده بگیرید و با خلاقیت خودتان آن را تغییر دهید تا هم مورد پسند گوگل باشد و هم کار تولیدکنندگان محتوا ساده تر باشد.

بهبود سئو با ChatGPT

تحقیق کلمات کلیدی

اگر در حوزه سئو فعالیت داشته باشید حتما میدانید که اولین و یا حتی مهم ترین قدم برای شروع سئو، تحقیق کلمات کلیدی است. با وجود ابزارها، افزونه ها و روش های بسیار زیادی که برای انجام این کار وجود دارد، همچنان میتوان گفت که یافتن کلمات کلیدی درست فرایندی زمان بر است. اما با وجود ChatGPT این کار بسیار ساده تر شده. کافی است لیستی از کلمات کلیدی اولیه را به او بدهید تا یک لیست بلند بالا از کلمات مرتبط دریافت کنید. حتی میتوانید از او برای دریافت رتبه کلمات در گوگل نیز کمک بگیرید! پس میتوان گفت که شاید استفاده از ChatGPT برای تولید محتوا به صورت کلی کار خیلی درستی نباشد اما کمک گرفتن از آن برای انتخاب کلمات هیچ مشکلی ندارد.

تولید عکس

استفاده از عکس ها و تصاویر کمک زیادی به سئو میکنند و مهم تر از وجود عکس ها، منحصر به فرد بودن و تکراری نبودن آن ها است. یکی از راه های به دست آوردن عکس های خاص و غیر تکراری، ChatGPT است. مهارت این هوش مصنوعی قدرتمند به ویرایش متن و تولید محتوای متنی محدود نمیشود و میتوانید با دادن جزئیات لازم، یک تصویر بسیار عالی و منحصر به فرد برای بلاگی که نوشتید از او تحویل بگیرید. اما دقت کنید که ChatGPT به طور پیش فرض اهمیتی به بهینه بودن یا نبودن تصویر شما نمیدهد. پس حتما به جزئیات این چنینی در هنگام استفاده از ChatGPT برای سئو دقت کنید.

انتخاب عنوان سئو

دغدغه خیلی از سئوکارها، انتخاب عنوان سئو جذاب برای مطالب است. مخصوصا اگر مطالب در طول زمان مشابه همدیگر شده باشند، انتخاب عنوان منحصر به فرد برای هر یک از آن ها کمی دشوار میشود. یکی از استفاده هایی که میتوان از ChatGPT برای سئو کرد، همین تعیین عنوان سئو است. از چت جی پی تی میخواهید که عناوین جذاب و مرتبط را برای شما لیست کند تا به سادگی از میان آن ها بهترین را انتخاب کنید. البته فراموش نکنید که گفتیم کپی کردن از هوش مصنوعی ممنوع! همیشه سعی کنید با خلاقیت انسانی یک نویسنده واقعی این عناوین را بررسی کنید.

اصلاح کدنویسی

به خوبی یادم هست که وقتی ChatGPT تازه وارد بازار شده بود، حتی برنامه نویس ها را هم نگران کرده بود و بسیاری از آن ها تصور میکردند شغل خود را از دست میدهند. چرا که ChatGPT میتواند یک طراحی سایت عالی با هر ویژگی که بخواهید برای شما انجام میدهد. بگذریم از این که این نگرانی هم بی مورد بود. اما چرا از ChatGPT برای بهبود کدنویسی وب سایت و در نتیجه بهتر شدن سئو آن کمک نگیریم؟ حتما میدانید که سئو تکنیکال یکی از ستون های اصلی سئو است و بیشتر به موارد فنی مثل همین کدنویسی وب سایت مربوط میشود. پس اگر در مسیر بررسی سئو تکنیکال وب سایت خود به این نتیجه رسیدید که بخشی از کدها نیاز به بهینه سازی دارند اما نمیدانستید چطور باید این کار را بکنید، میتوانید به یاد مطلب استفاده از ChatGPT در جیمکس بیفتید و کدهای خود را به چت جی پی تی بدهید. چت جی پی تی هم پس از بررسی کدها به شما میگوید که چطور میتوانید آن را بهتر بنویسید.

کاربرد ChatGPT برای سئو

ایجاد سوالات متداول

وجود سوالات متداول در یک بلاگ، تاثیر زیادی در سئو و دیده شدن آن دارد. روش های بسیاری هم برای پیدا کردن سوالاتی که مردم بیشتر سرچ میکنند وجود دارد اما چرا باید وقت خود را صرف گشتن به روش های سنتی کنید وقتی میتوانید در چند ثانیه لیست سوالات را از هوش مصنوعی عزیز دریافت کنید؟

رفع غلط های املایی و نگارشی

فرض کنید که محتوای شما حاضر و آماده است. قطعا بهتر است که قبل از انتشار مطلب در وب سایت از نبودن غلط های املایی و درست بودن علامت های نگاشی مطمئن شوید. یک وب سایت حرفه ای از انجام چنینی اشتباهات پیش پا افتاده ای جلوگیری میکند. از در سال پیش زندگی میکردیم، برای ویرایش و بررسی متن لازم بود که حتما یک نفر آن را با دقت بخواند و موارد لازم را اصلاح کند که این فرایند میتواند زمان بر باشد. حالا با وجود هوش مصنوعی میتوان گفت که یکی از کاربردهای ChatGPT برای سئو، اصلاح و ویرایش محتوای نهایی است. مخصوصا اگر شما درحال تولید محتوا به زبانی غیر از زبان فارسی باشید، قطعا این کاربرد هوش مصنوعی خیلی به درد شما میخورد. چرا که میتواند تمام اشتباهات گرامری و املایی شما را بررسی کند تا بهترین محتوای ممکن را در وب سایت خود بارگذاری کنید.

آیا ChatGPT میتواند جایگزین سئوکارها شود؟

بگذارید خیلی صریح به شما بگویم؛ خیر! سئو و بهینه کردن یک سایت برای موتورهای جستجو فرایندی پیچیده است و نیاز به تحلیل های مختلفی دارد. نقش ChatGPT برای سئو در حد یک دستیار همه فن حریف است و حداقل فعلا میتوان گفت که هیچ هوش مصنوعی نمیتواند جایگزین سئوکارها شود و آن ها را از کار بی کار کند. اگر تصور میکنید تولید محتوا و تحلیل و بررسی کل وب سایت را به چت جی پی تی میسپارید و کار تمام است، پس باید این مطلب را دوباره بخوانید! شاید برایتان جالب باشد که هوش مصنوعی همیشه هم آنقدر باهوش نیست و فراموش نکنید که شما تنها شخصی نیستید که از آن استفاده میکنید. یعنی چه؟ یعنی محتوا یا پیشنهاداتی که شما از ChatGPT برای سئو وب سایت خود دریافت میکنید، ممکن است با محتوای یک شخص دیگر مشابه باشد! اینجا است که حتما باید یک سئوکار با تجربه بهترین تصمیم را بگیرد و از میان پیشنهادات و کمک های متنوع چت جی پی تی بهترین ها را انتخاب کند.

سخن پایانی

تلاش کردیم تا در این مقاله از جیمکس توضیح مختصر اما مفیدی درمورد کاربرد ChatGPT در سئو وب سایت به شما بدهیم و شما را راهنمایی کنیم تا بدانید چطور باید از این هوش مصنوعی محبوب به نفع خودتان استفاده کنید. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و برایتان مفید بوده باشد.