اگر یک وبسایت و ساختار URL های آن بهینه نباشد سئو خوبی نخواهد داشت. بنابراین نباید تاثیر اسلاگ در سئو یک وب سایت را نادیده بگیرید. اگر URL ها از همان ابتدا بهینه نباشند، در آینده میتوانند برای سئو سایت مضر و مشکل ساز شوند. در این مطلب به شما توضیح میدهیم که اسلاگ ها چی هستند و چطور باید آن ها را بهینه کرد تا به نفع سئو سایت شما باشند.

اسلاگ چیست؟

اگر با محتوا، وردپرس و یا ساختار سایت ها آشنا باشید احتمالا با اصطلاح نامک آشنایی دارید. نامک درواقع همین اسلاگ URL است. نامک را میتوان به صورت دستی تغییر داد و درواقع بخشی است که در ادامه دامنه قرار داده میشود و بیانگر محل دقیق صفحات یک وبسایت است. میتوانید اسلاگ را یک نوع آدرس دهی نسبت به محتوای درون وب سایت در نظر بگیرید. شما میتوانید برای بهبود تاثیر اسلاگ در سئو وب سایت خود، آن را به صورت دستی تغییر دهید و مطابق با استانداردها تنظیم کنید.

تاثیر اسلاگ در سئو

اسلاگ فارسی یا انگلیسی

به صورت رسمی قانونی برای اینکه اسلاگ را فارسی بنویسیم یا انگلیسی وجود ندارد. اما تجربه اکثریت افراد حرفه ای در حوزه سئو نشان داده که استفاده از اسلاگ انگلیسی بهتر است. استفاده از زبان فارسی هم اسلاگ را بیش از حد طولانی میکند و هم فهم آن برای موتور جستجو سخت تر است. برای همین توصیه میشود اسلاگ شما به زبان انگلیسی و ترجمه ای از عنوان اصلی محتوای شما باشد. برای جدا کردن کلمات نیز از « – » استفاده کنید تا موتورهای جستجو مشکلی برای فهم آن نداشته باشند.

چگونگی بهینه سازی اسلاگ

در این بخش چند روش برای بهینه کردن اسلاگ را به شما میگوییم. حتما این نکات را در ساختار URL های خود رعایت کنید و از تاثیر اسلاگ در سئو سایت غافل نشوید.

حذف حروف اضافه

از حروف تکراری و غیرضروری در URL اسلاگ استفاده نکنید. به طور کلی پیشنهاد میشود که از زبان فارسی در اسلاگ ها استفاده نکنید. اما اگر اصرار به این کار دارید، توصیه میشوند که آن را به مختصرترین شکل ممکن تنظیم کنید. یعنی URL slug شما باید در عین کوتاه بودن، قابل فهم و گویای محتوا باشد. این موضوع هم به موتورهای جستجو کمک میکند و هم برای کاربران خوشایندتر است.

اسلاگ ها را تغییر ندهید

خطاهای احتمالی در هنگام تغییر اسلاگ باعث بروز ارور 404 میشوند که همین موضوع به تنهایی برای سئو سایت مضر است. اگر هنوز مطلبی را منتشر نکرده اید، میتوانید نامک را تغییر دهید. اما پس از انتشار یک محتوا اقدام به تعویض آن نکنید. تعویض نامک به طور پی در پی برای سئو سایت خیلی مضر است. تصور کنید شخصی URL مطلبی را برای یکی از دوستان خود فرستاده است و حالا شما آن را تغییر داده اید! به همین سادگی شما یک بازدیدکننده را از دست دادید.

تاثیر اسلاگ در سئو

استفاده از کلمه کلیدی

اگر کلمه کلیدی شما در اسلاگ وجود داشته باشد، محتوای صفحه را به نوعی برای موتور جستجو بازگو میکند و همین جا است که تاثیر اسلاگ در سئو مشاهده میشود. با استفاده از کلمه کلیدی در اسلاگ شما کار موتورها جستجو را ساده تر میکنید و خیلی خلاصه به آن ها میگویید که در این صفحه درمورد چه چیزی صحبت کرده اید.

رعایت استاندارد از ابتدا

بهتر است که فرایند سئو و تنظیم اسلاگ ها را از همان ابتدا در ساختار اصلی سایت رعایت کنید تا در آینده با مشکل مواجه نشوید و نیاز به تغییر آن ها نداشته باشید. تاثیر اسلاگ در سئو سایت تنها به صفحات جدید مربوط نمیشود. شما باید از ابتدای راه اندازی یک وبسایت، اسلاگ دسته بندی ها و دیگر موارد را نیز به صورت بهینه تنظیم کنید.

تغییر نامک در وردپرس

اگر از سیستم مدیریت محتوای وردپرس برای بارگذاری و ویرایش مطالی وب سایت خود استفاده میکنید، میتوانید در همان ابتدا که محتوا را وارد میکنید، برای بهبود تاثیر اسلاگ در سئو خود، URL اسلاگ را نیز تنظیم کنید. در تصویر زیر نمونه آن را مشاهده میکنید. شما میتوانید متناسب با محتوای خود و تکنیک های بهینه سازی که در بالا توضیح دادیم، آن را بنویسید. کافی است که نامک خود را وارد و آن را تایید کنید.

تاثیر اسلاگ در سئو

سخن پایانی

تاثیر اسلاگ در سئو یک وب سایت به حدی است که حتما باید در تنظیم درست و بهینه سازی آن دقت کنید. اغلب تصور میکنند این مورد ساده نمیتواند آسیب چندانی به رتبه سایت بزند اما فراموش نکنید که همین موارد کوچک تاثیر زیادی خواهند داشت.