وقتی برای تبلیغ کسب و کارتان تبلیغ در گوگل را شروع میکنید، مشخصا مقداری هزینه بابت این تبلیغات پرداخت میکنید. به همین دلیل خیلی مهم است که بدانید این هزینه برای شما سودی به دنبال داشته است یا پول خود را دور انداخته اید؟! اما چطور باید این را فهمید؟ جواب شما شاخصی به نام ROI است که کوتاه شده عبارت Return On Investment بوده و به معنای نرخ بازگشت سرمایه میباشد. با اندازه گیری این شاخص میتوان درمورد موفق بودن یا نبودن یک کمپین تبلیغاتی اظهار نظر کرد. در این میان شاخص دیگری به نام  (return on ad spend) ROAS نیز وجود دارد که به معنای بازگشت هزینه تبلیغ در گوگل است و گاهی با ROI اشتباه گرفته میشود! نیاز است که با هر دوی این شاخص ها و تفاوت آن ها آشنا باشید تا بتوانید کمپین های تبلیغاتی خود را بهتر تحلیل کنید.

نرخ بازگشت سرمایه چیست؟

ROI نشان میدهد در مقابل مقدار هزینه های تبلیغات گوگل خود، چقدر درآمد و سود به دست آورده اید. بزرگترین دلیل اهمیت محاسبه و بررسی ROI تصمیم گیری برای ادامه فرایند تبلیغات و چگونگی پیش بردن کمپین ها است. با محاسبه این شاخص میتوان نتیجه گیری کرد که آیا یک کمپین موفقیت آمیز بوده است یا خیر.

برای محاسبه شاخص ROI نیاز است که درآمد به دست آمده از تبلیغات را از کل هزینه ها کم کنید و حاصل این تقسیم را بر تمام هزینه ها نیز تقسیم کنید.

بازگشت سرمایه

بازگشت هزینه تبلیغ گوگل چیست؟

ROAS بر خلاف تصور برخی از افراد، شاخص یکسانی با ROI نیست. بازگشت هزینه تبلیغ گوگل معیاری برای محاسبه و اندازه گرفتن درصد سود خالص به ازای هر دلار است. در نتیجه تفاوت هایی بین این دو شاخص وجود دارد. با این حال هر دوی آن ها برای یک هدف یکسان تعریف شده اند. آن هدف هم چیزی نیست جز تحلیل کمپین های تبلیغاتی و بررسی میزان نتیجه بخش بودن آن ها. بسیاری از افراد شاخص ROAS را در اندازه گیری های خود لحاظ نمیکنند و نسبت به تاثیر آن در افزایش نرخ تبدیل بی توجه هستند؛ درحالیکه محاسبه بازگشت هزینه تبلیغ گوگل میتواند در مسیر برندسازی و افزایش فروش بسیار کمک کننده باشد.

محاسبه ROAS کار ساده ای است و کافی است نرخ تبدیل را بر کل هزینه تبلیغات تقسیم کنید تا میزان بازگشت هزینه تبلیغ گوگل را به دست آورید.

تفاوت شاخص های ROI و ROAS

اگر بخواهیم خیلی خلاصه بگوییم، نرخ بازگشت سرمایه بازدهی کل سرمایه و هزینه ای است که شما برای تبلیغات کسب و کار خود صرف کرده اید. درحالی که بازگشت هزینه تبلیغ مربوط به سود شما فقط از یک کمپین خاص است. به عبارتی، شاخص ROAS جزئی تر است و اگر میخواهید نتیجه یکی از کمپین ها را به طور خاص تحلیل کنید، بهتر است که هزینه تبلیغ گوگل را معیار قرار دهید. اما اگر هدف شما از بررسی و تحلیل، اندازه گیری بازگشت کل سرمایه ای است که صرف تبلیغات کرده اید، باید نرخ بازگشت سرمایه را معیار خود قرار دهید.

متوسط بازگشت سرمایه در گوگل ادز چیست؟

به دست آوردن Google Ads average ROI نسبتا کار دشواری است. اصلا این عبارت یعنی چه؟ یعنی میزان ROI میانگین در بین کسانی که کسب و کارشان را در گوگل تبلیغ کرده اند. برای مثال اگر شما در حوزه فروش پوشاک فعالیت میکنید و در گوگل تبلیغ گذاشته اید، متوسط بازگشت سرمایه در گوگل ادز برای شما یعنی میانگین نرخ بازگشت سرمایه در بین رقبای شما و دیگران. مشخصا برای محاسبه این شاخص نیاز به هزینه و درآمد کسب و کارهای مختلف دارید که بدانید چقدر برای تبلیغاتشان هزینه کرده اند. اما فراموش نکنیم که عوامل مختلفی میتواند بر روی این میانگین تاثیرگذار باشد. مثل:

  • حوزه فعالیت صنعت
  • روش های تبلیغاتی
  • اهداف کمپین ها

با وجود این موارد، بر اساس بیان های خود گوگل، هر کسب و کاری که در گوگل تبلیغ میکند، قریبا به ازای هر 1 دلار خرجی که میکند، 2 دلار به دست می آورد. یعنی چه؟ یعنی 100% بازگشت سرمایه!!

چرا باید نرخ بازگشت سرمایه تبلیغ در گوگل را اندازه گیری کرد؟

برای داشتن یک کسب و کار موفق و تبلیغات نتیجه بخش و سودآورد نیاز است که به طور مستمر این کمپین ها را تحلیل کنید. این تحلیل ها نشان میدهد که تبلیغات و فرایند مارکتینگ شما تا چه حد برای سازمان و برند مفید بوده اند. اگر بخواهیم به شکلی جزئی تر دلایل محاسبه ROI را ذکر کنیم باید بگوییم:

رشد یا توقف کمپین های تبلیغاتی

با اندازه گیری شاخص های ROI میتوان میزان اثربخشی کمپین ها را مشخص کرد. وقتی نرخ بازگشت سرمایه برای یک کمپین تبلیغات گوگل بالا باشد یعنی آن تبلیغ سودآور است و ایده خوبی است که بودجه آن کمپین را افزایش دهید تا فروش و نرخ تبدیل خود را بیشتر کنید. از سوی دیگر وقتی که ببینید ROI برای یک کمپین پایین است متوجه میشوید که آن کمپین رضایت بخش نیست و شاید بهتر باشد که آن را متوقف کنید! درضمن با ردیابی فاکتور ROI شما شناخت دقیق تری از مشتریان خود به دست می آورید و میتوانید تبلیغ محصول یا خدمات خود را متناسب با رفتار مشتریان بهینه تر کنید. این بهینه سازی میتواند تغییر لندینگ پیج یا پیاده سازی اصلاحات در کمپین ها به منظور جذب مشتری باشد.

بازگشت هزینه تبلیغ

افزایش ROI گوگل ادز

حالا که با مفهوم نرخ بازگشت هزینه آشنا شدیم، چه کار کنیم که ROI کمپین تبلیغات ما در گوگل افزایش پیدا کند و سود بیشتری به دست آوریم؟

  • بهینه سازی کلمات کلیدی: تحقیق کلمات کلیدی و دقت به سختی کلمه کلیدی اولین قدم و یکی از مهمترین قدم ها برای اجرای کمپین تبلیغ در گوگل است. انتخاب کلمات درست و متناسب با تبلیغ و هدف آن میتواند تاثیر زیادی بر نرخ ROI داشته باشد.
  • بهبود کیفیت تبلیغات: کیفیت تبلیغات به چه چیزهایی مربوط میشود؟ متن تبلیغات گوگل، CTA و… . کیفیت تبلیغ توسط خود گوگل با یک عدد بین 1 تا 10 مشخص میشود. مزیت این امتیاز تبلیغ این است که هرچقدر امتیاز تبلیغ شما بیشتر باشد، هزینه کمتری برای آن خواهید پرداخت. در نتیجه نرخ بازگشت سرمایه نیز بیشتر میشود.
  • کیفیت لندینگ پیج: لندینگ پیج همان صفحه ای که کاربر با کلیک بر روی تبلیغ شما به آن وارد میشود. اگر این صفحه جذابیت بصری کافی را نداشته باشد یا اطلاعات تماس در دسترس مخاطبان نباشد، ممکن است مشتری خود را از دست بدهید.
  • استراتژی قیمت گذاری: برای بهینه سازی فرایند قیمت گذاری میتوانید از استراتژی قیمت گذاری هوشمند یا اتوماتیک استفاده کنید و به نوعی از گوگل کمک بگیرید تا ROI کمپین خود را بالا ببرید.

بیشتر بخوانید:

7 ترفند ساده برای بهبود بازگشت سرمایه در تبلیغات گوگل

کاهش CPL در تبلیغات گوگل( هزینه به ازای هر سرنخ)

7 روش کاهش هزینه تبلیغ در گوگل