تعداد زیادی وبسایت فروشگاهی، خبری و… در دنیای اینترنت وجود دارد که هرکدام به نوبه خود در تلاش هستند تا بیشتر دیده شوند و در همین راستا از متخصصین سئو نیز کمک خواهند گرفت. باید بپذیریم که در این حوزه نیز مانند هر حوزه دیگری، افراد سودجو یا غیرحرفه ای وجود دارند که بدون دانش کافی اقدام به سئو یک سایت میکنند. گاهی این افراد برای اینکه با سرعت بیشتری نتیجه بگیرند دست به اقداماتی میزنند که در دسته سئو کلاه سیاه قرار میگیرند. شاید با سئو کلاه سیاه بتوانید راه صد ساله را یک شبه طی کنید اما با همان سرعت هم زمین میخورید! در این مقاله میخواهیم سئو سازه پوشش ماموت را به عنوان یکی از مشتریان مهم جیمکس ادز بررسی کنیم.

اگر در حوزه سئو فعالیت کنید و به عبارتی متخصص سئو باشید، احتمالا در مسیر کاریتان با پروژه هایی مواجه میشوید که از ابتدا در دست شما نبوده اند. ممکن است کارفرمایی به هر دلیلی قصد داشته باشد سایت خود را به دست فرد دیگری بسپارد و مسئولیت سئو آن را به یک شخص جدید واگذار کند. اگر شما آن متخصص سئو جدید باشید، باید بدانید که هیچ تضمینی وجود ندارد که متخصص سئو قبلی از روش های نادرست یا سئو کلاه سیاه برای رتبه گرفتن سایت استفاده نکرده باشد. در نتیجه شما باید سایت را از تمامی جهات بررسی کنید. این یعنی همان کاری که ما برای سئو سایت سازه پوشش ماموت انجام دادیم.

بررسی کلی سایت

وقتی شما یک سایت جدید را برای سئو در دست میگیرید اولین کاری که باید بکنید بررسی کلی تمامی جوانب سایت است. شما به عنوان شخصی که ممکن است در خارج از ساز و کار آن مجموعه بوده باشید، نیاز دارید که با محصولات و خدمات آن ها آشنایی پیدا کنید. برای مثال سازه پوشش ماموت تولید کننده و فروشنده محصولاتی همچون ساندویچ پانل، کانکس و سوله های صنعتی و.. است. در این بین آشناترین محصول برای ما کانکس ها هستند در حالی که شاید تا قبل از این هیچ چیزی درمورد ساندویچ پانل نشنیده باشیم! پس نیاز است که درباره محصولات یک سازمان مطلع باشیم. به طور کلی میتوان گفت که در مرحله بررسی اولیه یک سایت جدید برای سئو باید چند اقدام مهم انجام داد:

 • تهیه لیست از خدمات و محصولات وبسایت
 • آشنایی با محصولات وخدمات موجود در وبسایت
 • بررسی رقبا
 • بررسی صفحات مختلف وبسایت
 • بررسی ساختار لینک دهی
 • مشخص کردن کلمات کلیدی اصلی

سایت سازه پوشش ماموت

بررسی سئو سایت

همانطور که گفتیم، شروع سئو و بهینه سازی وبسایت سازه پوشش ماموت در ابتدای کار به دست مجموعه جیمکس ادز انجام نمیشد. در نتیجه وقتی این پروژه به ما محول شد نیاز بود تا وضعیت سایت بررسی شود. لازم به ذکر است که عنوان وبسایت سازه پوشش ماموت برای مدت زیادی دنیای ماموت و دامنه آن نیز mammutworld.com بود. وقتی سئو سایت دنیای ماموت را دست گرفتیم با چند مشکل جدی مواجه شدیم:

 • تعداد بک لینک های بسیار زیاد که اکثرا غیرمعتبر و حاصل از یک سئو کلاه سیاه بودند موجب شده بود وبسایت دنیای ماموت در کلمات کلیدی اصلی مثل ساندویچ پانل حتی از حد انتظار نیز رتبه کمتری داشته باشد!
 • هیچ یک از برگه های اصلی به خوبی سئو نشده بودند.
 • ساختار لینک دهی مناسب نبود.

حذف لینک های مخرب و سمی

به دلیل وجود بک لینک های مخرب، رتبه کلمات کلیدی و قدرت دامنه بسیار بدتر از چیزی بود که ما توقع داشتیم. به همین دلیل اولین کاری که باید میکردیم، حذف بک لینک های مخرب و آسیب زننده بود. حذف بک لینک ها کار ساده ای نیست و نیاز به تخصص و تجربه دارد و باید با آگاهی کامل انجام شود. اینگونه بود که بعد از بررسی های لازم درمورد بک لینک ها و حاصل شدن اطمینان از اینکه حذف آن ها ضروری است، دست به disavow کردن آن ها زدیم. اگر شما سئو سایتی را به دست گرفتید که بک لینک های مخرب زیادی داشت حتما قبل از هر کاری سعی کنید اثر منفی آن ها را از بین ببرید تا تلاش های شما در ادامه مسیر بر باد نرود.

تغییر دامنه دنیای ماموت

با وجود مشکلات بسیاری که برای وبسایت ماموت وجود داشت، مجموعه جیمکس تمام تلاش خود را کرد تا با روش های امن سئو آن را بهبود دهد و خوشبختانه در این مسیر موفق بودیم. بعد از تلاش های بسیار که شامل اصلاح بک لینک های سمی، انتشار رپورتاژ و ساخت بک لینک های معتبر، انتشار محتوای مناسب و اصلاح ساختار کلی وبسایت میشد؛ توانستیم رتبه وبسایت دنیای ماموت را برای کلمات کلیدی مهمی همچون ساندویچ پانل تا حد زیادی بهبود دهیم. در نهایت موفق شدیم برای این کلمه کلیدی به رتبه اول در گوگل نیز برسیم.

چالش بعدی که در مسیر سئو این وبسایت برای ما ایجاد شد زمانی بود که مجموعه دنیای ماموت تصمیم بر تغییر دامنه وبسایت خود گرفت. این مجموعه دامنه خود را از mammutworld.com به آدرس جدید mammutstructures.com تغییر داد و حالا ما باید تلاش میکردیم تا این تغییر دامنه با کمترین آسیب به سئو و رتبه سایت انجام شود. باید بدانید که تغییر دامنه یک وبسایت در کنار جلوگیری از آسیب به سئو آن کار بسیار مشکلی است و قطعا این تغییر دامنه عواقبی را به دنبال خواهد داشت. چه عواقبی؟

 • کاهش قدرت دامنه: قطعا دامنه ای که چندین و چند سال در گوگل فعالیت داشته است اعتبار بیشتری نسبت به یک دامنه تازه تر دارد. همین کاهش قدرت دامنه میتواند آسیب زیادی به سئو سایت برساند.
 • انتقال داده ها: منتقل کردن دیتاهای دامنه قدیمی به دامنه جدید چالش برانگیز خواهد بود.
 • مارکتینگ: وقتی عنوان و آدرس یک وبسایت تغییر کند نیاز است که تصویر و نام آن برند در ذهن مشتریانش نیز تغییر کند. این موضوع مارکتینگ مجدد و طولانی مدتی را میطلبد.

وضعیت فعلی سایت

سئو سایت سازه پوشش ماموت با وجود چالش های بسیاری که داشت، موفقیت آمیز بود و حالا با وجود تغییر دامنه ایجاد شده و قدرت دامنه فعلی سایت، رتبه نسبتا خوبی در کلمات کلیدی مهم مثل ساندویچ پانل، خانه پیش ساخته و کانکس دارد. سئو سایتی که از صفر در دست شما نبوده میتواند سخت باشد اما تجربه جالبی است. از چالش ها و کارهای جدید نترسید و سعی کنید در حرفه خود تجربه های جدید کسب کنید.