رپورتاژ ها مشابه مقاله یا بلاگ های یک سایت هستند. با این تفاوت که هدف تبلیغاتی دارند. الگوریتم های گوگل روز به روز درحال تغییر هستند تا از تقلب و روش های غیرقانونی در جهت رتبه گرفتن سایت ها جلوگیری کند. در این مقاله میخواهیم کمی با این آگهی ها آشنا شویم و برخی از موارد مهم که در نوشتن آن تاثیر دارند یا خلاف قوانین گوگل هستند را مرور کنیم.

رپورتاژ چیست؟

رپورتاژ درواقع یک مقاله تبلیغاتی است که در ازای پرداخت وجه به یک سایت میزبان، برای مدت زمان معینی در آن سایت قرار داده میشود. برای مثال شما یک وب سایت نوپا در حوزه مبلمان راه اندازی کرده اید. برای شناخته شدن و مزایای دیگری که در ادامه بررسی خواهیم کرد، از یک سایت معتبر و شناخته شده در همین حوزه رپورتاژ میخرید و آگهی شما در آن سایت قرار میگیرد.

توجه کنید که رپورتاژ دقیقا مانند یک آگهی تبلیغاتی نیست! حتی در نگاه اول ممکن است که شبیه تبلیغ نیز نباشد. اما در ادامه شما را با برند و یا محصول خاصی آشنا میکند و شما را به سمت آن هدایت میکند.

چگونه رپورتاژ بنویسیم

اهمیت رپورتاژ در سئو

همانطور که میدانید، بک لینک ها تاثیر بسیار زیادی در رتبه بندی گوگل دارند. اگر بک لینک های سایت شما از سمت یک وبسایت معتبر باشند، به خودی خود نکته مثبتی در رتبه بندی گوگل خواهند داشت. در مقاله های دیگری از جیمکس به تاثیر بک لینک در سئو و چگونگی آن اشاره کردیم. یکی از راه های بک لینک گرفتن، همین رپورتاژ نوشتن است. شما با انتشار آن در یک سایت معتبر میتوانید علاوه بر دریافت ترافیک، اعتبار سایت خود را نیز افزایش دهید.

نظر گوگل درمورد رپورتاژ

بک لینک و ارجاع دادن به سایت های دیگر از نظر گوگل یک نکته بسیار مثبت است. چرا که به معنی داشتن محتوای کامل و مناسب است. این بک لینک ها بیانگر این هستند که مقاله ها و یا به طور کلی وب سایت شما به حدی معتبر و قدرتمند است که یک سایت خارجی آن را به عنوان مرجع قرار داده. اما این نکته زمانی از نظر گوگل بد میشود که شما با پرداخت پول قصد خرید بک لینک داشته باشید. گوگل از این کار حمایت نمیکند و اگر متوجه شود که شما خودتان از یک سایت بک لینک گرفته اید، شما را جریمه خواهد کرد. به همین دلیل باید تلاش کنیم تا رپورتاژ ما به گونه ای باشد که گوگل متوجه این ترفند نشود.

در ریپورتاژنویسی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

نوشتن این آگهی ها به سادگی نوشتن مقاله یا بلاگ هایتان نیست. هنگام نوشتن آن باید به مواردی توجه کنید که اگر نادیده گرفته شوند، ممکن است انتظارات شما را برآورده نکند. این نکات شامل موارد زیر است:

انتخاب میزبان مناسب

سایتی که رپورتاژ خود را در آن منتشر میکنید باید خودش معتبر باشد و رتبه خوبی در گوگل داشته باشد. در غیر این صورت ممکن است تاثیر مثبتی که میخواهید را نداشته باشد. درضمن توجه کنید که بک لینک گرفتن از یک سایت معتبر و پر ترافیک، سبب افزایش ترافیک سایت شما نیز میشود.

نکات مربوط به لینک دهی

روش های مختلفی برای لینک دهی در یک رپورتاژ وجود دارند. رایج ترین این روش ها لینک دادن به کلمه کلیدی است. اما توجه کنید که این روش نباید بیش از حد استفاده شود. چرا که در این صورت گوگل متوجه میشود که شما خود از سایت میزبان درخواست بک لینک کرده اید و برای این کار هزینه پرداخت شده.

شما میتوانید لینک دهی خود را بر روی تصویر انجام دهید. اما حتما قبل از استفاده از این روش، اطمینان حاصل کنید که سایت میزبان این امکان را برای شما فراهم میکند و مشکلی با این کار ندارد. علاوه بر این موارد، امکان لینک دهی بر روی کلمات غیرمرتبط و یا حتی نام برندتان نیز وجود دارد. این که از کدام روش استفاده کنید، به استراتژی و رپورتاژ شما بستگی دارد. حتی میتوانید لینک خود را به طور مستقیم در متن قرار دهید.

پیشنهاد میشود که در رپورتاژ خود به سایت های معتبر دیگری که در حوزه شما کار میکنند نیز اشاره کنید. این کار سبب میشود که نوشته شما کمتر شبیه یک تبلیغات مستقیم باشد و به نوعی گوگل را فریب میدهد. اما این کار را به میزان خیلی کم انجام دهید وگرنه ممکن است نتیجه عکس بگیرید.

نوشتن رپورتاژ

رپورتاژ نباید تکراری باشد

در گذشته این امکان وجود داشت که شما یک متن واحد را به عنوان آگهی خود در چندین سایت میزبان قرار دهید و از آن ها استفاده کنید. اما با وجود الگوریتم های جدید گوگل، این کار ممکن نخواهد بود. استفاده از رپورتاژ تکراری گوگل را از نحوه بک لینک گیری شما آگاه میکند و تاثیر مثبتی برای شما نخواهد داشت. حتی میتواند اثر منفی روی سئو سایت شما داشته باشد.

از کجا ریپورتاژ بگیریم؟

پلتفرم های مختلفی همچون سایت تریبون وجود دارند که مانند یک واسط بین سایت میزبان و سایتی که قصد انتشار رپورتاژ دارد عمل میکنند. با مراجعه به این سایت ها میتوانید از قیمت و شرایط انتشار آگهی در سایت های مرتبط با کسب و کار خود مطلع شوید.

سخن پایانی

رپورتاژنویسی یکی از راه های بک لینک گرفتن و افزایش ترافیک سایت است. اما این کار باید بر طبق اصول خاصی انجام شود تا نتیجه دلخواه را به همراه داشته باشد. با توجه اینکه این کار جزو سئو کلاه خاکستری محسوب میشود، باید به گونه انجام گیرد که به نوعی الگوریتم های گوگل را دور بزند. امیدواریم که پس از مطالعه این مقاله، در نوشتن و انتشار رپورتاژهای خود دقت کافی را به کار ببرید و نتیجه خوبی از آن ها بگیرید.