سری بازی های کمی هستند که مثل Tomb Raider توانسته باشند طی سه دهه گذشته جایگاه خودشون رو بین گیمرها حفظ کنند. هرچند بازی های اول این سری به دلیل قدیمی بودن ممکن است الان خوب به نظر نیایند، اما Tomb Raider در ساخت بازی های ۳ بعدی پیشرو بوده و با گذشت زمان بهتر هم شده است. لارا کرافت یکی از بهترین شخصیت های زن در تاریخ بازی های ویدیویی است و به احتمال زیاد میراث خودش رو در آینده هم ادامه خواهد داد.

بازی Uncharted واضح است که الهامات زیادی از سری Tomb Raider گرفته و بعضی ها معتقدند که کیفیت آن حتی از این بازی بالاتر رفته. اما بعد از Uncharted: The Thief’s End که پایان این سری بود، Tomb Raider این فرصت را دارد تا دوباره به عنوان ملکه این سبک مطرح شود. 

تغییرات Tomb raider

سری Tomb Raider که تقریبا ۳۰ ساله است، برای جذاب ماندن در چشم گیمرهای جدید، باید با پیشرفت ها و ترندهای صنعت بازی سازی تطبیق می یافت. شاید این بازی با سبک خطی و داستانی شروع شده باشد، اما در طول سال ها با افزودن عناصر جهان باز و تغییرات کامل در ژانر خود، مثل Lara Croft and the Temple of Osiris، تکامل یافته است. سازندگان بازی از اشتباه کردن برای یادگیری چیزهای جدید نمی ترسند و همین ویژگی باعث شده تا اکنون این فرصت طلایی برای آن ها فراهم شود تا باز هم موفقیت کسب کنند.

Tomb Raider می تواند با پیدا کردن راه های جدید و متفاوت از Uncharted خودش را متمایز کند. لازم نیست که بازی بعدی لارا کرافت کاملاً متفاوت باشد، بلکه تغییرات کوچکی مثل تغییر لحن یا استفاده از مراحل خطی کم تر می تواند کافی باشد. Tomb Raider می تواند از تمام تجربیات گذشته خود استفاده کند و به عنوان یک بازی بزرگ AAA جایگاه خود را تثبیت کند.

بازی های ترسناک AAA

مسیر فرار از Uncharted

Tomb Raider یکی از تاثیرگذارترین سری های تاریخ بازی های ویدیویی است که از زمان عرضه در پلی استیشن در 1996 الگوی بسیاری از بازی های اکشن/ماجراجویی سوم شخص شده است. شاید بیشترین الهام را سری Uncharted از آن گرفته باشد، تا جایی که قبل از عرضه Uncharted: Drake’s Fortune برخی به شوخی آن را ‘Dude Raider’ می نامیدند. با این حال، Uncharted با نسخه های بعدی خود، میراث خاص خود را ایجاد کرد و به عنوان یکی از بهترین بازی های حماسی سینمایی در تاریخ پلی استیشن جایگاه خود را تثبیت کرد.

نیتن دریک موفق شد تا دل طرفداران را به دست بیاورد و با اینکار Tomb raider در جایگاه عجیبی قرار گرفت.

نسخه ریبوت ۲۰۱۳ این بازی با سینمایی تر کردن بازی، و ایجاد مبارزات اکشن تر، توانست موفقیت خوبی را تجربه کند. 

سری انچارتد با دو نسخه اخر خود یعنی Uncharted 4: a thief’s end و the lost legacy، خیلی سر و صدا کرد. اما حالا که استودیو ناتی داگ مشغول کار بر روی پروژه ای جدید است، اینده برای Tomb Raider روشن تر از همیشه است. 

Tomb Raider 2013 Reboot

آینده نامشخص Uncharted

مشخص نیست آینده Uncharted به چه شکل خواهد بود. آیا نسخه دیگری از این سری خواهیم دید؟
شایعاتی در اینترنت پخش شده اند که باعث شده است طرفداران منتظر هر خبری از این سری باشند اما متاسفانه هنوز چیزی تایید نشده است. اگر این شایعات به واقعیت بپیوندند، شاید بهتر باشد که Tomb raider از غیاب موقت انچارتد استفاده کند و قبل از اینکه رقابتی به وجود آید جایگاه خود را تثبیت کند. 

مصاحبه نیل دراکمن