ترس همیشه ژانر جذابی بوده است، به گونه ای که حتی گیمرها را هم جذب می‌کند. از جستو و جو در راهروهای تاریک گرفته تا هیجان فرار از دست یک هیولا، بازی‌های ترسناک بازیکنان را در دنیای ترس و هیجان غوطه‌ور می‌کنند. با این حال، با وجود محبوبیت این ژانر، به نظر می‌رسد که بازی‌های AAA ترسناک کمتر و کمتری ساخته می‌شود. این سؤال پیش می‌آید: چرا دیگر کسی بازی‌های ترسناک AAA نمی‌سازد؟

 کاهش نوآوری

کاهش تعداد بازی‌های ترسناک AAA را می‌توان به نبود نوآوری در این ژانر نسبت داد. در گذشته، بازی‌هایی مانند “Silent Hill” و “Resident Evil” با گیم‌پلی، داستان‌سرایی و اتمسفر نوآورانه خود، راه‌های جدیدی را باز کردند. با این حال، در سال‌های اخیر شاهد رکود در ایده‌های جدید بوده‌ایم. بسیاری از عناوین بازی‌های ترسناک AAA به کلیشه‌ها متکی هستند که منجر به قابل پیش‌بینی بودن و کاهش تأثیرگذاری می‌شود.

برای مثال سری Resident Evil در چند سال اخیر شروع به بازسازی عناوین قبلی خود کرده است که با بازخورد خوبی هم روبرو بوده. اما اگر قرار باشد همه بازی ها بازسازی شوند دیگر عنوان جدیدی ساخته  نخواهد شد و صنعت بازی سازی ژانر وحشت با شکست روبرو خواهد شد.

resident evil 2

 بازی‌های ترسناک مستقل (indie horror)

از سوی دیگر، بازی‌های ترسناک مستقل تمایل بیشتری به ایجاد تجربه های جدید نشان می دهند. با آزادی بیشتری که توسعه‌دهندگان مستقل بازی دارند، مفاهیم تازه‌ای را به بازار عرضه می‌کنند و بازیکنانی را جذب می‌کنند که به دنبال تجربه‌های نوآورانه هستند. این روند توجه را از عناوین AAA منحرف کرده است که در پیروی از این خلاقیت‌ها به مشکل برخورده‌اند. برای احیای این ژانر، توسعه‌دهندگان AAA باید دوباره به نوآوری در بازی های خود توجه کنند. آنها نیاز دارند از کلیشه‌های قدیمی فاصله بگیرند و به ایده‌های جدید بپردازند.

نوآوری فقط به گرافیک خیره‌کننده یا بودجه‌های بزرگ محدود نمی‌شود. توسعه‌دهندگان بازی‌های ترسناک AAA باید به یاد داشته باشند چه چیزی بازی های کلاسیکی مانند “Silent Hill” را این‌قدر جذاب کرده بود.

  • داستان‌سرایی جسورانه
  • گیم‌پلی نوآورانه
  • فضاسازی به‌یادماندنی

تنها در این صورت می‌توانند جایگاه خود را به عنوان سازنده بازی‌های ترسناک تثبیت کنند.

کافی است نگاهی به بازی دمو ترسناک PT که در سال ۲۰۱۴ اینترنت را شگفت‌زده کرد بیندازید. برداشت هیدئو کوجیما از این ژانر بسیار نوآورانه بود. متأسفانه، کوجیما و کونامی با هم اختلاف پیدا کردند و بازی کنار گذاشته شد. با این وجود او در حال کار بر روی یک عنوان ترسناک دیگر است که ویژگی‌هایی آشنا برای بازیکنان PT دارد.

بازی های ترسناک AAA

 هزینه بالای تولید

کمبود بازی‌های ترسناک AAA به دلیل هزینه‌های بالای تولید آنها است. ساخت یک بازی AAA نیاز به زمان، پول و منابع زیادی دارد. بازی‌های ترسناک هم از این قاعده مستثنی نیستند.

هزینه ی ساخت این بازی ها اغلب بسیار بالا می‌رود و سرمایه‌گذاران را به دلیل بازده نامشخص، نگران می‌کند. توسعه بازی‌های مدرن پیچیده‌تر شده و هزینه‌ها را بیشتر کرده است. بازیکنان انتظار گرافیک با کیفیت بالا، گیم‌پلی درگیر کننده و جهان‌های گسترده دارند.

برای برآورده کردن این انتظارات، سرمایه‌گذاری‌ بیشتری لازم است. این امر توجیه مالی ساخت بازی‌های ترسناک AAA را سخت‌تر می‌کند. از همین رو توسعه‌دهندگان با چالش تعادل بین کیفیت و هزینه روبرو هستند. 

آینده ژانر وحشت

کاهش تعداد بازی‌های ترسناک AAA به عوامل مختلفی نسبت داده می‌شود. با این حال، علی‌رغم این چالش‌ها، تقاضا برای تجربه‌های ترسناک در بازی‌ها همچنان قوی است. اگر توسعه‌دهندگان AAA بتوانند راه‌هایی برای غلبه بر موانع این ژانر پیدا کنند و روح نوآوری را دوباره زنده کنند، بدون شک بازی‌های ترسناک دوباره به جایگاه برجسته‌ای در صنعت بازی‌ها خواهند رسید.

بیشتر بخوانید:

عرضه نسل بعدی ایکس باکس

assassin’s creed shadows: قاتلان مخفی در تاریکی