هوش مصنوعی و الگوریتم های یادگیری ماشین درحال تسخیر دنیای اینترنت و تکنولوژی هستند. گوگل ادز نیز در کمپین Demand gen خود که به تازگی آن را راه اندازی کرده است، از همین تکنولوژی استفاده میکند. در این مقاله با یکی از جدیدترین موارد اضافه شده به گوگل آشنا میشویم.

هدف کمپین Demand gen چیست؟

گوگل ادز با استفاده از هوش مصنوعی در این کمپین کاربران و صاحبان کسب و کار را قادر میکند تبیلغات را به طور کاملا شخصی سازی شده به مخاطبان نشان دهند. درواقع ایده کلی کمپین Demand gen این بوده است که تبلیغات را بر اساس تقاضای کاربر به آن ها نشان دهد. پیش بینی میشود که این کمپین ها دنیای تبلیغات را دچار دگرگونی عظیمی کنند.

کمپین های Demand gen چگونه کار میکنند؟

این نوع از تبلیغات دقیقا متناسب با تقاضای کاربران در دنیای اینترنت تنظیم شده است. یعنی چه؟ برای مثال شخصی را تصور کنید که برای مدت زیادی در تمامی شبکه های اینترنتی و فضای وب به دنبال خرید یک محصول خاص باشد. حالا این شخص ناگهان تبلیغ محصول مد نظرش را در میان تبلیغ های یوتیوب میبیند! به نظر شما مشتاق به خرید نمیشود؟

کمپین Demand gen گوگل ادز از الگوریتم های یادگیری ماشین استفاده میکند تا سیگنال های هدف خود را شناسایی و جمع آوری کند. از این طریق میفهمد که چه محصولی مورد پسند چه افرادی است. بیشتر تمرکز این کمپین نیز بر تبلیغات ویدیویی و تصویری است. به گونه ای که وقتی یک شخص درحال جستجو درمورد یک محصول مشابه است، ویدیو یا تصویری از محصول و برند شما را به او نشان میدهد.

demand gen

 

چرا باید از کمپین Demand gen استفاده کنیم؟

شاید برایتان جالب باشد که چیزی درحدود 87 درصد از خریداران اظهار داشتند که تبلیغ های یوتیوب به آن ها در تصمیم گیری درمورد خرید کمک زیادی میکند! حتی این تبلیغ ها تصمیم گیری را برای مشتریان سریع تر میکنند.

هدایت دقیق مشتریان

اغلب کسب و کار ها مشتریان را در میانه قیف فروش رها میکنند که همین موضوع سبب از دست رفتن خیلی از مشتریان بالقوه میشود. در قیف میانی خیلی از مشتریان درحال کسب اطلاعات درمورد محصول هستند. هدایت مشتری در این مرحله به کمک کمپین Demand gen میتواند خیلی به بیزینس شما کمک کند.

کسب اطلاعات ارزشمند

گوگل به کمک هوش مصنوعی اطلاعات و بینش خیلی عمیقی درمورد مشتریان در اختیار بیزینس ها میگذارد. و با توجه به نقش AI در این فرایند، تجزیه و تحلیل این داده ها بسیار سریع و در کمترین زمان ممکن انجام میشود. هدفگیری مشتریان نیز به کمک هوش مصنوعی بسیار دقیق تر خواهد بود. با هدفگذاری درست مشتریان بالقوه شما منابع خود را صرف تبلیغات بیخود نمیکنید و نتیجه بهتری از کمپین های خود میگیرید.

کاهش هزینه های بازاریابی

از مهمترین مزایای کمپین های Demand gen قابلیت مقیاس پذیری آن ها است. به همین دلیل نیاز به نیروی انسانی زیادی ندارد که این موضوع سبب کاهش هزینه ها خواهد شد.

استفاده آسان

این کمپین ها مدیریت و راه اندازی سختی ندارند و اگر شخصی با گوگل ادز آشنایی داشته باشد میتواند با چند کلیک، با سادگی اقدام به راه اندازی یکی از همین کمپین ها کند. باقی کارها توسط الگوریتم های ماشین لرنینگ خود گوگل انجام خواهند شد.

بهبود تجربه کاربری

هیچکس دوست ندارد تبلیغ محصولی را ببیند که نه نیازی به آن دارد و نه علاقه ای به خرید آن. کمپین های جدید گوگل ادز، مثل Demand gen با نمایش محتوای تبلیغاتی شخصی سازی شده تجربه کاربری بهتری را برای مصرف کنندگان رقم میزنند.

demand gen مبتنی بر هوش مصنوعی

نقش هوش مصنوعی در کمپین های جدید گوگل ادز

گوگل نیز مانند خیلی از کمپانی های بزرگ جهانی به بهره گیری از هوش مصنوعی روی آورده است. تجزیه و تحلیل داده ها توسط نیروی انسانی میتواند زمان بسیار زیادی از یک تیم را تلف کند! درحالی که با استفاده از هوش مصنوعی میتوان خیلی سریع تر و حتی دقیق تر این اطلاعات را جمع آوری و تجزیه و تحلیل کرد. نه تنها کمپین Demand gen بلکه چندین مورد از کمپین های جدید گوگل ادز بر پایه هوش مصنوعی و یادگیری ماشین کار میکنند. همگی این کمپین ها نتایج بسیار قابل توجهی را با خود به همراه داشته اند. اینکه در آینده نقش هوش مصنوعی در گوگل ادز بیشتر شود خیلی دور از انتظار نیست.

سخن پایانی

با پیشرفت تکنولوژی های AI اگر کسب و کاری در روند مارکتینگ خود از هوش مصنوعی استفاده نکند به نوعی از رقبای خود عقب میماند. گوگل نیز این مورد را میداند و در کمپین جدید خود، کمپین Demand gen از این فناوی استفاده کرده است. به کمک این ویژگی جدید محصولات و خدمات شما به افرادی نشان داده میشوند که پتانسیل بیشتری برای خرید از شما را دارند. پس استفاده از آن میتواند خیلی به نفع شما باشد.