اکثر مشاغل در حال رشد این روزها از تبلیغات PPC (پرداخت به ازای کلیک) استفاده می کنند. و یک نگرانی برجسته در این زمینه این است که تا حد امکان هزینه هر کلیک (CPC) کم باشد. این تضمین می کند که کمپین های شما مقرون به صرفه هستند، که به نوبه خود «بازده سرمایه گذاری» (ROI) که همیشه مهم است را افزایش می دهد.

با این حال، گفتنش شاید آسان تر از انجام آن باشد. این کار نیاز به بینشی در مورد عواملی دارد که می توانند CPC شما را پایین نگه دارند. در اینجا به 8 پیشنهاد می پردازیم که شما را در مسیر درست قرار خواهند داد.

بازگشت سرمایه
8 روش برای کاهش CPC تبلیغات گوگل

اگر با تبلیغات گوگل آشنایی ندارید، بهتر است اول سری به مقاله ی «گوگل ادز: تبلیغات گوگل چه هستند و چگونه کار می‌کنند؟» بزنید تا بیشتر با ساز و کار آن آشنا شوید.

1. از کلمات کلیدی لانگ تِیل استفاده کنید

هنگامی که می‌خواهید هزینه هر کلیک خود را کاهش دهید، یکی از اولین جنبه‌هایی که باید به آن توجه کنید، کلمات کلیدی هستند که روی آنها قیمت پیشنهاد می‌دهید. “کلمات کلیدی لانگ تیل” (دُم بلند) معمولاً عباراتی هستند که از 4 کلمه یا بیشتر تشکیل شده اند.

مزایا و معایب استفاده از کلمات کلیدی لانگ تِیل

اگر در حال حاضر برای هیچ کلمه کلیدی لانگ تِیل در حساب خود قیمت پیشنهاد نمی دهید، باید این کار را انجام دهید! چرا؟ خوب، معمول است که به کلمات کلیدی لانگ تِیل حجم جستجوهای بسیار کمتری متصل شود، که به این معنی است که رقابت کمتری از نظر مناقصه ای وجود دارد. بنابراین آنها معمولاً بسیار ارزان تر از همتایان کلمه کلیدی گسترده تر و کوتاه تر خود هستند.

نکته منفی این است که بازدیدکنندگان کمتری به وب سایت شما می آیند. اما، به عنوان یک قاعده کلی، شما قادر خواهید بود در میان کلمات کلیدی لانگ تِیل، دیده شدن بیشتری به دست آورید. آنها همچنین خاص تر هستند، که شانس شما را برای کانورژن افزایش می دهد.

برای مثال، کاربری که «ساعت مردانه» را جستجو می‌کند، نسبت به کاربری که «ساعت کرنوگراف مردانه نقره‌ای» را جستجو می‌کند، احتمال خرید بسیار کمتری دارد.

تبلیغات خرید گوگل

آنها در فرآیند تصمیم گیری خرید خود جلوتر هستند و دقیقاً می دانند که به دنبال چه می گردند.

3 راه برای یافتن کلمات کلیدی لانگ تیل

ابزارهای مختلفی وجود دارد که می توانید برای یافتن کلمات کلیدی طولانی برای کمپین های PPC خود از آنها استفاده کنید.

 1. ساده ترین و ساده ترین ابزار Google Ads Keyword Planner است. می‌توانید حجم جستجو و میانگین CPC تخمینی را با هر کلمه کلیدی که شناسایی می‌کنید ترسیم کنید.
 2. اما هنگام جستجو در گوگل می‌توانید از چیزی مانند پیشنهادات Search Terms Report  استفاده کنید.
 3. یا، البته، همیشه خود گوگل قدیمی و خوب وجود دارد. هنگامی که یک کلمه کلیدی را در نوار جستجوی گوگل تایپ می کنید، یک کشویی با پیشنهادهایی برای تکمیل جستجوی شما ظاهر می شود. سعی کنید برخی از این موارد را در Google Ads Keyword Planner قرار دهید تا از حجم جستجوی تخمینی و CPCها مطلع شوید.

2. از انواع تطبیق (match type) جدید استفاده کنید

در مرحله بعد، زمان آن رسیده است که از انواع جدید تطبیق استفاده کنید. البته، شما باید برای رشته یا صنعتی که در آن تخصص دارید و در آن فعالیت می کنید، تحقیقات مستقل انجام دهید.

اما، به طور کلی، احتمالاً متوجه خواهید شد که تفاوت جزئی در تغییرات میانگین هزینه هر کلیک برای کلمات کلیدی مشابه با استفاده از انواع مختلف مطابقت وجود دارد. مثل همیشه، خوب است که در این زمینه آزمایش و تمرین کنید.

تطبیق کلمات کلیدی

این نمونه ها را در نظر بگیرید:

 • یک کلمه کلیدی گسترده اصلاح شده (modified broad keyword)، مانند «+king +size +memory +foam +bed» همچنین جستجوی شما را به مواردی مانند «تخت رویه فوم حافظه دار کینگ سایز» می رساند.
 • نسخه تطبیقی عبارت (phrase match)، «تخت رویه‌ای با فوم مموری سایز کینگ»، همچنین شما را به جستجوهایی مانند «تخت تخت مموری فوم کینگ زیر 1000 دلار» می رساند.
 • اگر به سادگی از یک کلمه کلیدی تطبیق دقیق (exact match keyword) استفاده کنید، [تخت مموری فوم کینگ سایز]، به سادگی در جستجوهای مخصوص تختخواب فوم حافظه کینگ نشان داده می شود.

همانطور که می‌دانیم، گوگل در طول سال‌ها توسعه‌های زیادی را برای مطابقت با انواع عبارات انجام داده است، و انواع جستجوهایی را که عبارت‌ها و کلمات کلیدی اصلاح‌شده با تطابق گسترده ایجاد می‌کنند، گسترش داده است، که اغلب می‌تواند خطوط و تعاریف آنها را محو کند. بنابراین، ما می دانیم که این یک علم دقیق نیست … اما، برای سلامت ذهنی خود، بهتر است که انواع مطابقت را به این روش درک کنید.

آزمایش با انواع مختلف تطبیق

هنگام امتحان انواع تطابق، فقط به یاد داشته باشید که انواع تطابق گسترده نیز به دلیل داشتن نوع تطابق بسیار محدودتر، ترافیک بیشتری را جذب می کنند.

اگر به عبارات جستجوی خود نگاه کنید، متوجه خواهید شد که برای عبارت‌های جستجو که شامل عباراتی مشابه، اما نه همیشه دقیق، با کلمات کلیدی کمپین شما هستند، کلیک می‌کنید، به همین دلیل است که انواع تطابق گسترده کمی ارزان‌تر از مطابقت دقیق هستند. یا کلمات کلیدی مطابقت عبارت.

هر یک از این رویکردهای مختلف مزایایی دارد، بنابراین ارزش تمرین و آزمایش چند مورد را دارد تا ببینید کدامیک بهترین نتایج را برای شما و برند شما ارائه می‌کند. می توانید این انواع مختلف تطبیق را امتحان کنید و بر روی مواردی که موفقیت آمیز هستند، افزایش دهید.

برخی از افراد در مورد آزمایش مردد هستند، زیرا ممکن است بودجه لازم برای آزمایش را نداشته باشند. اگر آشنا به نظر می رسد، به یاد داشته باشید که همیشه می توانید:

 • کلمات کلیدی خود را در گوگل ادز آپلود کنید
 • کمپین خود را متوقف کنید
 • به سادگی صفحه اول و تخمین های پیشنهادی گوگل را مشاهده کنید

این به شما ایده خوبی از میانگین هزینه هر کلیک کلمات کلیدی مورد علاقه شما می دهد. همچنین از خرج کردن بیشتر از آنچه واقعاً می خواهید جلوگیری می کند.

3. تغییرات کلمات کلیدی جدید را امتحان کنید

یک ایده عالی دیگر این است که تغییرات کلمات کلیدی جدید را امتحان کنید.

در آخر، هر چه زمان و تلاش بیشتری را به تحقیق کلمات کلیدی اختصاص دهید، نتایج PPC شما بهتر خواهد بود. همچنین در عین پایین نگه داشتن هزینه ها، سود بیشتری به دست خواهید آورد.

فرض کنید شرکتی را اداره می‌کنید که غذای سگ بدون غلات می‌فروشد و می‌خواهید تا حد امکان به موفقیت دست پیدا کنید. با توجه به اینکه تعداد فزاینده‌ای از شرکت‌ها غذای سگ بدون غلات را ارائه می‌کنند، به احتمال زیاد رقابت شما بسیار سخت است و برخی از کلیدواژه‌های مطلوب‌تر از منظر هزینه به ازای هر کلیک در حال افزایش قیمت هستند.

اگر بودجه هنگفتی برای کمپین تبلیغاتی گوگل خود ندارید، ممکن است احساس کنید که نمی توانید به تلاش های دیگران پاسخ دهید. شما نمی خواهید از جمعیت عقب بمانید و مشتریان و فروش خود را از دست بدهید. اما در چنین شرایطی، نیازی به ورشکسته کردن خود از طریق کمپین تبلیغاتی ندارید.

در عوض، به سادگی سعی کنید تحقیقات جامع تری برای کلمات کلیدی انجام دهید. همانطور که در بالا اشاره کردیم، کلمات کلیدی لانگ تیل اغلب می توانند ارزان تر باشند. اما، مطمئن شوید که مراقب هستید و تحقیقات منظم را انجام دهید.

ممکن است متوجه شوید که سایر عبارات کلیدی کوتاه‌تر ارزان قیمت هستند.

این می تواند به دلیل رقابت کم با وجود مفید بودن بالقوه برای ترافیک و تبدیل باشد. چند کلمه کلیدی متفاوت با رقابت کم را امتحان کنید. ممکن است از نتایج شگفت زده شوید.

4. از کلمات کلیدی منفی استفاده کنید

کلمات کلیدی منفی (Negative Keywords) عبارات دیگری هستند که شما به کمپین ها و گروه های تبلیغاتی خود اضافه می کنید و نمی خواهید تبلیغات شما برای آنها نمایش داده شود. می‌توانید این موارد را به‌عنوان پیوست‌های اضافی به کلیدواژه‌هایی که روی آنها پیشنهاد می‌دهید در نظر بگیرید که آنها را بی‌اثر می‌کند.

به عنوان مثال، ممکن است برای “کوله پشتی چرمی لوکس” مناقصه بدهید. از آنجایی که این یک نوع تطبیق عبارت است، تبلیغات شما برای “کیف پول چرم لوکس ارزان” نیز فعال می شود. که با توجه به قیمت برند شما، هدر دادن کامل یک کلیک خواهد بود! بنابراین افزودن آن به عنوان یک کلمه کلیدی منفی به کاهش CPC شما کمک می کند.

کلمات کلیدی منفی

ما همچنین توصیه می کنیم از یک لیست کلمات کلیدی منفی برای استفاده در کل حساب خود استفاده کنید. همچنان باید در سطح کمپین نگاتیو اضافه کنید، اما این زمان زمانی را که برای افزودن کلمات کلیدی منفی اختصاص می‌دهید نصف می‌کند.

وقتی نوبت به خرید گوگل می‌رسد، افزودن کلمات کلیدی منفی می‌تواند تفاوت بزرگی با کاهش CPC شما ایجاد کند. جدا از بهینه‌سازی فید محصول برای تحویل دقیق – مطمئن شوید که با کمپین خرید گوگل خود از کلمات منفی خود مطلع هستید.

5. استراتژی مناقصه خود را تغییر دهید

قدم بعدی این است که استراتژی پیشنهادی خود را تغییر دهید. احتمالاً می‌دانید که تبلیغات گوگل چندین استراتژی مناقصه ارائه می‌دهد، از جمله تعداد مناسبی از استراتژی‌های مناقصه خودکار.

این استراتژی های خودکار شامل موارد زیر است:

 • CPC افزایش یافته
 • به حداکثر رساندن کلیک ها
 • به حداکثر رساندن کانورژن ها
 • CPA هدف
 • و بیشتر

بسیاری از تبلیغ‌کنندگان تمایل دارند که یک استراتژی مناقصه دستی را انتخاب کنند، زیرا این امر حداکثر کنترل را بر روی اعداد هزینه به ازای هر کلیک برای شما فراهم می‌کند. می‌توانید هر چقدر که می‌خواهید پیشنهاد بدهید و هر مقدار را که می‌خواهید تأیید کنید. فقط به خاطر داشته باشید که برای ظاهر شدن در موقعیت های برتر باید تا مقدار مشخصی پیشنهاد بدهید.

استراتژی مناقصه

تا زمانی که داده‌های تبدیل کافی در حساب خود دارید، اگر می‌خواهید استراتژی پیشنهاد قیمت خود را تغییر دهید، می‌توانید یک استراتژی مناقصه نیمه خودکار را نیز امتحان کنید، مانند یکی از موارد ذکر شده در بالا.

در حال حاضر، بیایید بر CPC بهبود یافته تمرکز کنیم، که معمولاً به آن “ECPC” نیز می‌گویند. با CPC افزایش یافته، اساساً اطلاعاتی را در مورد حداکثر مبلغی که می خواهید برای یک کلمه کلیدی داده شده پیشنهاد دهید، به گوگل می دهید.

سپس یک الگوریتم تحویل تبلیغات شما را بر اساس پارامترهایی که تنظیم کرده اید بهینه می کند. این امر باعث صرفه جویی در زمان و تلاش شما در مورد نظارت مداوم بر تبلیغات و CPC می شود و به شما امکان می دهد بر سایر زمینه های سودآور کسب و کار خود تمرکز کنید. البته، برای شروع باید رویکرد نیمه خودکار خود را به دقت زیر نظر داشته باشید، زیرا الگوریتم‌ها برای رسیدن به کار و گذراندن مرحله یادگیری آن کمی زمان می‌برند.

شما باید مطمئن شوید که پیشنهادات شما افزایش نمی یابد و حجم تبدیل شما متعاقبا کاهش نمی یابد در حالی که الگوریتم ابتدا با رویکرد شما برخورد می کند.

** مهم ** همیشه بهتر است ابتدا تست کنید. ابتدا با اجرای آزمایش‌ها، هرگونه تغییر در استراتژی پیشنهاد قیمت را آزمایش کنید! ما توصیه نمی کنیم که استراتژی خود را 100٪ برای هیچ کمپینی بدون بررسی نتایج یک آزمایش تغییر دهید.

6. قیمت پیشنهادی کلمه کلیدی خود را کاهش دهید

در حالی که روی رویکرد خود کار می کنید، ممکن است بخواهید قیمت پیشنهادی کلمه کلیدی خود را کاهش دهید. ما در بالا به طور خلاصه به این موضوع پرداختیم، اما اکنون کمی بیشتر روی آن تمرکز خواهیم کرد.

مطمئناً، پیشنهادات کلمه کلیدی ممکن است مستقیماً با موقعیت تبلیغ شما مرتبط باشد. با این حال، کاهش قیمت پیشنهادی کلمه کلیدی می تواند به شما کمک کند تا به جایگاه دوم، سوم یا چهارم در صفحه نتایج موتور جستجو برسید. این ممکن است به همان اندازه برای برند شما موثر باشد که در ابتدا ظاهر شود، اما هزینه بسیار کمتری دارد!

اهمیت رتبه بندی تبلیغات شما را در نظر بگیرید و تعیین کنید که آیا هزینه اضافی مرتبط با رتبه اول از نظر حجم تبدیل واقعاً ارزش آن را دارد یا خیر.

اگر واقعاً نگران کاهش شدید تبدیل‌های خود هستید، می‌توانید با کاهش قیمت پیشنهادی خود 0.5 تا 1 دلار شروع کنید. این افزایش‌های کوچک‌تر منجر به تغییرات شدید یا ناگهانی کمتری می‌شوند و می‌توانند کنترل بیشتری بر کل فرآیند به شما بدهند.

البته، شما نمی خواهید از صفحه اول خارج شوید. توصیه می شود حداقل جایگاه سوم یا چهارم را در نظر بگیرید. در پایان روز، هرچه امتیاز تبلیغ شما بالاتر باشد، امتیاز کیفیت شما بالاتر می رود و می خواهید این را نسبتاً بالا نگه دارید.

7. روی امتیاز کیفی تمرکز کنید

با توجه به این موضوع، اجازه دهید کمی بیشتر روی امتیازات کیفی تمرکز کنیم. به زبان ساده، امتیاز کیفی، امتیاز گوگل برای ارتباط کلمات کلیدی، صفحه فرود و تبلیغات شما است.

این می تواند به طور قابل توجهی بر موقعیت تبلیغات شما و همچنین میزان پرداختی برای هر کلیک تأثیر بگذارد. هرچه امتیاز کیفی شما بالاتر باشد، رتبه تبلیغ شما بالاتر می رود و هزینه هر کلیک شما کمتر می شود.

برای بهبود بیشتر امتیاز کیفی خود، فقط مطمئن شوید که تبلیغات بسیار هدفمندی ایجاد می‌کنید که مرتبط‌تر با عبارت‌های جستجو هستند.

8.تبلیغات خود را مرتبط تر کنید

همانطور که هر کهنه‌کار PPC می داند – زمانی که نوبت به مدیریت کمپین‌های موفق می‌رسد، مرتبط بودن کلید است. این یکی دیگر از عواملی است که گوگل برای تعیین امتیاز کیفی کلمات کلیدی و تبلیغات شما از آن استفاده می کند، بنابراین هنگام ایجاد کمپین خود واقعاً روی ارتباط تمرکز کنید.

مرتبط بودن بر نرخ تبدیل نیز تأثیر می گذارد، زیرا آوردن افراد نامناسب به سایت شما از طریق کلمات کلیدی نامربوط ممکن است به خوبی ترافیک شما را افزایش دهد، اما همچنین به طور قابل توجهی نرخ پرش شما را افزایش می دهد و ثابت می کند که ارزش پولی ندارد و در واقع به کمپین های شما آسیب می رساند.

پیدا کردن ارتباط تبلیغات شما ساده است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به برگه کلمات کلیدی خود بروید و سپس روی حباب گفتار هر کلمه کلیدی نگه دارید تا سطح ارتباط تبلیغات را بیابید.

اگر متوجه شدید که باید ارتباط تبلیغات خود را بهبود ببخشید، مطمئن شوید که کلمات کلیدی را از گروه تبلیغات در عنوان و توضیحات آگهی وارد کنید. این کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که صفحه فرود شما بیشترین ارتباط را با کلمه کلیدی دارد.

نتیجه

اگر بدانید در کمپین خود باید در کجا تغییرات ایجاد کنید، کاهش CPC یک هدف قابل دستیابی است. هر کاری که می توانید برای هدایت ترافیک با قصد خرید بالا به وب سایت خود انجام دهید مفید خواهد بود.

همانطور که در بالا دیدیم، این اغلب به مشخص شدن کلمات کلیدی معمولی و منفی شما مربوط می شود.

تیم متخصصان ما در جیمکس ادز می تواند برای شرکت در مناقصات تبلیغات گوگل با کیفیت ترین خدمات را به شما و کسب و کارتان ارائه دهد.