اگر از Google AdWords استفاده کرده اید، احتمالاً با گوگل کیورد پلنر (Google Keyword Planner) نیز آشنا هستید. با این حال در ابتدا باید یک حساب AdWords راه‌اندازی کنید. پس از تنظیم حسابتان، وارد سیستم شوید و به ads.google.com بروید. در آنجا، روی نماد Tools کلیک کنید، سپس روی Keyword Planner در منوی باز شده کلیک کنید. با جیمکس ادز همراه باشید تا چند روش استفاده از گوگل کیورد پلنر را بررسی کنیم.

روش استفاده از گوگل کیورد پلنر

کیورد پلنر به شما کمک می کند تا در مورد کلمات کلیدی تحقیق کنید. شما می توانید از این ابزار رایگان برای کشف کلمات کلیدی جدید مرتبط با کسب و کارتان و مشاهده تخمین جستجوهایی که دریافت می کنند و هزینه هدف گذاری آنها استفاده کنید. در ادامه با هم دو روش ساده برای استفاده از گوگل کیورد پلنر را بررسی میکنیم.

کشف ایده های جدید برای تعیین کلیدواژه ها با استفاده از گوگل کیور

پس از باز کردن کیورد پلنر، می‌توانید گزینه‌های مختلفی را برای دریافت ایده‌های کلیدواژه جدید وارد کنید. دستورالعمل‌های Google می‌گوید: «کلمات، عبارات یا URL مربوط به کسب‌وکارتان را وارد کنید». سپس گوگل لیستی از پیشنهادات کلمات کلیدی را نمایش می‌دهد.

گوگل کیورد پلنر
استفاده از google keyword planner

هنگامی که کلمه یا عبارت مدنظرتان را وارد کردید، گزینه “Get Ideas” را انتخاب کنید. شما به صفحه نتایج کلمات کلیدی هدایت می‌شوید، جایی که کلمات کلیدی بالقوه را پیدا خواهید کرد. به فهرست نگاهی بیندازید – ممکن است ایده‌های کلیدی جدیدی را پیدا کنید که هنوز استفاده از آنها را امتحان نکرده‌اید.

ابزار برنامه ریزی کلمات کلیدی
گوگل کیورد پلنر

حجم جستجو و جزئیات کلیدواژه‌ها را مشاهده کنید

اکنون که فهرستی از کلمات کلیدی دارید، می‌توانید با انتخاب گزینه دریافت حجم جستجو و پیش بینی ها، معیارهای مختلفی را در مورد کلیدواژه‌های پیشنهادی مشاهده کنید.

استفاده از google keyword planner
استفاده از گوگل پلنر

در اینجا، پیشنهادات کلمه کلیدی را نخواهید دید. در عوض، تخمینی از تعداد کلیک‌ها و بازدیدهایی که می‌توانید با استفاده از آن کلیدواژه‌ها به مدت 30 روز بدست آورید، خواهید دید. همچنین می‌توانید هزینه های تخمینی، CTR و اطلاعات CPC را مشاهده کنید.

گوگل کیورد پلنر
ابزار برنامه ریزی کلمات کلیدی

نکته حرفه ای: به برگه معیارهای تاریخی یا Historical Metrics بروید و محدوده تاریخ را برای مشاهده‌ی اطلاعات بیشتر تغییر دهید. اگرچه این ابزار فقط برای استفاده با AdWords طراحی شده است، گوگل کیورد پلنر (Google Keyword Planner) کاربردهای مفید دیگری نیز دارد.

هفت روش برتر برای استفاده از برنامه ریز کلمات کلیدی گوگل یا گوگل کیورد پلنر

از تنظیمات مکانی کیورد پلنر برای اطلاع رسانی تبلیغات فیس بوک استفاده کنید

کسب اطلاعات بیشتر در مورد آنچه جستجو می‌شود می‌تواند مانند لوکیشن  تبلیغ، به شما کمک کند موثرترین تبلیغات را در سایر سیستم عامل‌ها از جمله فیس بوک ایجاد کنید. از فیلترهای مکان برای بررسی میزان دسترسی محصول یا خدماتی که می‌خواهید تبلیغ کنید استفاده کنید. می‌توانید متوجه شوید که در کجا انواع خاصی از تبلیغات بهتر از سایرین عمل می‌کنند. سپس، می‌توانید تبلیغات خود را روی مکان‌هایی متمرکز کنید که به احتمال زیاد مشتریان بیشتری را به خود جلب می‌کنند.

بررسی فراوانی کلمات کلیدی

روندهای فصلی را کاوش کنید

از داده‌های Keyword Planner نیز می‌توان برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی رشد علاقه به محصولات خاص و تغییرات فصلی و دوره‌ای آنها استفاده کرد. برای مثال، احتمالاً از فوریه تا ژوئیه جستجوهای عینک آفتابی یا جستجو برای لباس‌های هالووین از آگوست تا اکتبر را به شکل ترند-شده خواهید دید. ابزار کلیدواژه ممکن است نشان دهد که جستجو برای محصولات خاص در طول سال نسبتاً ثابت است. با داشتن این اطلاعات، بازاریابان دیجیتال می‌توانند برنامه‌های خود را طوری تنظیم کنند که افراد مناسب را در زمان مناسب و به شکلی بهتر، هدف قرار دهند.

درباره رقبای خود تحقیق کنید

بیشتر اوقات، Google Keyword Planner برای تحقیق در مورد کلمات کلیدی مرتبط با عبارات جستجوی خاص استفاده می شود. همچنین می توانید آن را برای جستجوی عبارات مربوط به وب سایت های خاص تغییر دهید. به جای استفاده از عبارت جستجو، با URL شروع کنید و کل سایت را جستجو کنید. از اینجا می توانید کلمات کلیدی مرتبط با سایت رقیب خود را مشاهده کنید. این قابلیت می‌تواند به شما کمک کند تشخیص دهید کدام کلمات کلیدی بیشترین (و کمترین) موفقیت را برای شما و رقبایتان دارند.

تصمیمات محتوای SEO را هدفمند کنید

Keyword Planner به شما کمک می کند تا نحوه جستجوی مخاطبان مختصِ محصولات و خدماتتان را بیاموزید. با استفاده از این کلمات کلیدی اساسی، می توانید محتوایی مانند پست وب سایت را توسعه دهید که به نقاط فروش شما تبدیل می شوند. میانگین جستجوهای ماهانه را بررسی کنید تا ببینید کلمات کلیدی چگونه در طول زمان رتبه بندی می شوند. اگر جستجوهای کمی برای یک کلمه کلیدی خاص وجود دارد، زحمت ایجاد محتوایی که از آن عبارت استفاده می‌کند، نباشید. در عوض، روی اصطلاحاتی که دارای بالاترین رتبه هستند تمرکز کنید.

از کلمات کلیدی پیشنهادی، خروجی بگیرید

می‌توانید با کلیک کردن روی دکمه «دانلود ایده‌های کلیدواژه»، کلمات کلیدی خود را از Keyword Planner دانلود کنید. با خرپجی گرفتن از لیست کلمات کلیدیتان، می توانید آن را با سایر تحقیقات کلیدواژه همراه کنید تا بهترین نتایج را به دست آورید. می توانید کل لیست را دانلود کنید یا کلمات کلیدی خاصی را برای لیستِ دانلود انتخاب کنید.

ابزار برنامه ریزی کلمات کلیدی
استفاه از Google keyword planner

پیش بینی نتایج با استفاده از گوگل کیورد پلنر

نمودار پیش‌بینی در Google Keyword Planner برای تخمین CPC بهینه برای کلمات کلیدی که می‌خواهید هدف قرار دهید عالی است. نقطه ای را در نمودار پیدا کنید که در آن پیشنهادات CPC شما به بازده کاهشی می رسد و آن عدد را با بازده هزینه تبلیغات (ROAS) خود مقایسه کنید.

از برآورد دستگاه برای تعیین استراتژی تبلیغات استفاده کنید

تخمین های دستگاه باید به شما ایده‌ای از توزیع کلیک‌هایی که کلمات کلیدی شما از دستگاه های مختلف ممکن ایجاد می کنند، بدهد. این تخمین ها می توانند به شما کمک کنند تا مشخص کنید کدام نوع تبلیغات را اجرا کنید. اگر اقدامات بیشتری در مورد تلفن همراه انجام دهید، باید تلاش خود را بیشتر بر تبلیغات و بازاریابی سازگار با موبایل متمرکز کنید.

استفاده از کیورد پلنر
ابزار برنامه ریزی کلمات کلیدی

کلام آخر

مهم نیست که چگونه از Google Keyword Planner استفاده می‌کنید، مزایای آن می‌تواند به بازاریابان در سازمان‌هایی در هر اندازه‌ای کمک کند تا بیشترین سود را برای سرمایه خود داشته باشند. ترکیب این استراتژی‌ها می‌تواند جستجوی مخاطبانی را که به احتمال زیاد مشتریتان می‌شوند، آسان‌تر کند.