تحقیقات نشان داده است مردم بیش از اینکه علاقه داشته باشند تا یک مقاله ی طولانی درباره ی یک موضوع را بخوانند ترجیح می دهند با تماشای یک ویدیوی کاربردی، سر و ته قضیه را هم بیاورند. خود بنده هم از جرگه ی همین عزیزان راحت طلب هستم و حقیقتش را بخواهید ترجیحم بر این است که یک ویدیوی شسته رفته در مقابلم قرار بگیرد تا مجبور باشم یک بلاگ 1000 کلمه ای را بخوانم. این ها را بهتان گفتم که بدانید این روزها علاوه بر سئو وبسایت ها سئو یوتیوب هم موضوعی بسیار حائز اهمیت است که در این مقاله ما تصمیم داریم درباره آن صحبت کنیم.

نکاتی برای سئو یوتیوب

همانطور که احتمالا بدانید یوتیوب هم مانند گوگل یکی از قدرتمندترین موتورهای جست و جوی دنیاست. شاید برایتان جالب باشد بدانید که یوتیوب هم مانند گوگل از همان الگوریتم ها برای بهینه سازی استفاده می کند و همانطور که شما در تلاش هستید تا با پیاده سازی یک سری قوانین وبلاگ و صفحات سایتتان را سئو کنید و در گوگل بالا بیاورید در یوتیوب هم بهتر است چنین روندی را در پیش بگیرید.
البته لازم است بدانید که سئو کردن ویدیوهایتان به معنای بالا رفتن زمان واچ تایم شما نمی شود بلکه شما را در معرض دید تعداد بیشتری از کاربران قرار می دهد و از این جای ماجرا به بعد بیشتر به خودتان بستگی دارد که مخاطب را جذب کنید که ویدیویتان را ببینند یا خیر.

در ادامه نکاتی کاربردی را برای سئو یوتیوب شما بررسی می کنیم.

"نکاتی

کلماتتان را عاقلانه انتخاب کنید

هر روزه تعداد افراد بیشتری فعالیت خود را در یوتیوب شروع می کنند و به دنبال این هستند که با ارائه ی محتوا و محصولات خود مخاطبان بیشتری را به کانالشان جذب کنند. این بازار رقابتی رپز به روز هم دارد شدیدتر می شود.
حالا کار شما این است که در این اقیانوس شلوغ و پلوغ و گل آلود ماهی بگیرید! حالا می پرسید منظورم چیست؟ منظورم این است در دنیایی که همه ی افراد برای سئو کردن محتوای یوتیوبشان به سراغ کلمات پر رقابت و سخت می روند شما کلماتی را پیدا کنید که رقابت در آن ها کمتر است و شما راحت ترمی توانید در آن ها رتبه کسب کنید و محتوایتان را جلوی چشم مخاطب بگذارید.

با این روش هم شما در دام رقابت بیهوده نمی افتید و هم با انتخاب کلمات درست می توانید تعداد بسیاری از مخاطبان را به کانالتان بکشانید.
شما برای انتخاب کلمات مناسب می توانید از همان ابزارهای کیورد ریسرچ سئو یا کیورد پلنر استفاده کنید.
ابزار مورد علاقه ی من کیورد پلنر گوگل است و به کمک آن می توانید کلمات با پتانسیل بالا را پیدا کنید و روی آن سرمایه گذاری کنید.

عنوان ویدیویتان را هوشمندانه بنویسید

یکی از مهمترین نکاتی که برای سئو یوتیوب باید در نظر داشته باشید این است که عنوان ویدیویتان را درست انتخاب کنید. عنوان ویدیوی شما باید به نوعی باشد که هم شخصیت مخاطبانتان را در نظر داشته باید هم نیازهای آن ها را. علاوه بر آن باید به طوری باشد که محتوای اصلی شما را هم منعکس کند. این مساله در نهایت به شما کمک می کند که روند کسب درآمد از یوتیوب شما سریعتر طی شود.

پس اگر به دنبال انتخاب عنوان برای ویدیوی یوتیوبتان هستید پیشنهاد می کنم اول مخاطبانتان را بشناسید و بفهمید که آن ها با چه نیازی به سراغ ویدیوهای شما می آیند؟ آیا قصد آنها خواندن نظرات کاربران دیگر درباره ی آن محصول است یا به دنبال این هستند از ویژگی های محصول شما با خبر شوند. شاید بعضی ها هم بخواهندآن را با محصولات دیگر مقایسه کنند. شما در این شرایط باید انتخاب کنید مخاطب اصلی شما به دبنال چه چیزی می گردد و سعی کنید دقیقا همان را در عنوان بیاورید تا بتوانید او را ترغیب به دیدن کنید.

4 نکته ساده و مهم برای سئو یوتیوب

در طراحی کاور محتوایتان وسواس به خرج دهید

کاور محتوای شما اولین چیزی است که به چشم مخاطبتان می آید. بنابراین اگر بتوانید درهمان نگاه اول او را جذب خودتان کنید که هیچ بازی را برده اید. اما اگر کاور غیرجذابی برای محتوایتان انتخاب کرده باشدی که در همان ثانیه ی اول مخاطب صفحه راببندد باید خودتان را مقصر این موضوع بدانید. طراحی کاور دقیقا از اهمیتی برخوردار است که ارزش آن را دارد حتی ساعت های زیادی برای طراحی آن خلاقیت به خرج دهید.

سعی کنید کاور ویدیویتان انعکاسی از تصاویر محتوایتان همراه با موارد ترغیب کننده برای کاربرانتان باشد.

از هشتگ ها استفاده کنید

اگر در پلتفرم های دیگر شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و توییتر فعالیت کرده باشید احتمالا متوجه نقش مهم هشتگ ها در دیده شدن محتوا شده اید. اخیرا یوتیوب هم نقش هشتگ ها را در محتوای کاربران پررنگ تر از قبل کرده است و شما می توانید از هشتگ ها برای برچسب گذاری محتوای خود استفاده کنید. به وسیله ی این موجودات دوست داشتنی هر کس در یوتیوب به دنبال موضوع خاصی بگردد می تواند آن را سرچ کند و هشتگ مربوطه به ویدیوهای مرتبط به موضوعش را ببینید.

پس اگر هشتگ های محتوای خودرا درست شناسایی کنید و ازآن ها به جا استفاده کنیدلطف بزرگی در حق خودتان و محتوایتان کرده اید و خیلی راحت می توانید محتوایتان را درمعرض دیدقرار دهید.

کلام پایانی

ما در این مقاله تلاش کردیم در ابتدا از اهمیت سئوی یوتیوب برایتان بگوییم و شما را متوجه این موضوع کنیم که چقدر اهمیت دادن به سئوی یوتیوب می تواندبرای کانالتان مفید باشد و درتعداد سابسکرایبرها و واچ تایم شما تاثیر بگذارد. سپس با هم دوری در دنیای ترفندهای بیشمار سئو کردن محتوای یوتیوبی زدیم و سعی کردیم چند تا دانه از آن خوب هایشان رابرایتان جدا کنیم که به کمک آن بتوانید چند هیچ ازرقبایتان جلو بیفتید.

امیدوارم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید.