اگر برای شما هم سوال است که چرا بهینه سازی عکس سایت واجب و ضروری است، در این مطلب همراه ما باشید. وجود عکس و یا به طور کلی تصاویر، تجربه کاربری جذاب تری را ایجاد میکنند و علاوه بر جذب مخاطب برای موتورهای جستجو نیز حائز اهمیت هستند و به سئو سایت کمک شایانی میکنند. اما همین عکس ها اگر بهینه سازی نشوند، به دلیل حجم بالایی که دارند نه تنها برای سئو مفید نخواهند بود بلکه بار اضافه ای بر دوش آن خواهند شد! البته اندازه و حجم یک عکس فقط یکی از موارد موثر در بهینه سازی عکس سایت و به طور کلی سئو است.

انتخاب فرمت مناسب

قبل از اضافه کردن عکس خود به سایت از انتخاب درست فرمت آن مطمئن شوید. فرمت PNG و JPEG از فرمت های رایج برای استفاده در وب سایت ها هستند. در این بین فرمت PNG کیفیت بهتری دارد اما به مراتب حجم بیشتری نیز دارد. در کنار این دو مورد، فرمت WebP نیز انتخاب بسیار خوبی برای بهینه سازی عکس سایت میباشد. این فرمت به سادگی توسط هر دو مرورگر کروم و فایرفاکس پشتیبانی میشود که این موضوع به خودی خود تاثیر مثبتی در سئو دارد.

 

بهینه سازی عکس سایت

 

فشرده کردن عکس

همانطور که گفته شد عکس ها حجم بالایی دارند و میتوانند سبب کند شدن سرعت سایت و در نتیجه تضعیف تجربه کاربری و افت سئو آن شوند. بر اساس گزارش HTTP Archive در سال 2018، عکس ها حدود 21% از وزن یک صفحه در دنیای وب را در دست دارند که این میزان با گذشت سال ها رو به افزایش است! به همین دلیل فشرده کردن و کاهش حجم به منظور بهینه سازی عکس سایت بسیار مهم است. برای این کار میتوانید از ابزارهای مختلفی همچون فتوشاپ و یا ابزارهای آنلاین دیگر استفاده کنید.

نام گذاری مناسب فایل

نام فایل عکس شما باید برای انسان و موتور جستجو قابل فهم باشد. اگر فایل شما به طور پیش فرض چیزی شبیه به IMG_003 نام گذاری شده باشد، بهتر است این نام را به گونه ای تغییر دهید که گویای محتوای فایل باشد. درضمن بهتر است از علامت « _ » در نام فایل استفاده نکنید چون این نماد برای موتورهای جستجو قابل تشخیص نمیباشد. میتوانید آن را با « – » جایگزین کنید تا کلمات به شکل جداگانه برای موتور جستجو قابل شناسایی باشد.

استفاده از Alt Text

عکس ها برای مخاطبین و کاربران واضح هستند اما موتورهای جستجو برای رتبه بندی و کاوش عکس های سایت شما نیاز به راهنمایی دارند. Alt Text یا همان متن جایگزین به موتور جستجو کمک میکند تا حتی در صورت کند بودن سایت یا عدم نمایش عکس به هر دلیل دیگر، از محتوای آن آگاه شود. توصیه میشود متن جایگزین را با جزئیات بیشتری نسبت به نام فایل بنویسید. در این صورت بهینه سازی عکس سایت بهبود پیدا میکند و احتمال نمایش عکس های شما به کاربرانی که در بخش image به دنبال جواب خود میگردند، بیشتر میشود.

استفاده از عکس منحصر به فرد

به طور کلی استفاده از محتوای منحصر به فرد در سئو اهمیت بالایی دارد. محتوای تکراری هرگز برای سئو مفید نخواهد بود. این موضوع درمورد عکس ها نیز صدق میکند و کپی نبودن آن ها یکی از موارد بهینه سازی عکس سایت میباشد. استفاده از عکس های تکراری به طور کلی مشکلی برای سایت ایجاد نمیکنند به این شرط که کپی رایت نداشته باشند! اما استفاده از آن ها اگر شما را با مشکل مواجه نکند، کمکی نیز به بهینه سازی سایت شما نخواهد کرد.

عکس های خاص و شخصی سازی شده علاوه بر افزایش جذابیت سایت و بهبود تجربه کاربری، نشان دهنده اصالت کسب و کار شما نیز هستند.

تناسب عکس با دستگاه های مختلف

ریسپانسیو بودن و بهینه سازی عکس سایت از موارد بسیار مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. بهینه سازی عکس سایت برای انواع دستگاه ها یعنی اینکه عکس شما متناسب با صفحه نمایشی که کاربر از آن استفاده میکند باشد. جالب است بدانید موتورهای جستجوی گوگل ابتدا نسخه موبایل یک سایت را index میکنند. به عبارتی سایت شما باید به گونه ای باشد تا کاربری که با موبایل خود وارد سایت میشود و کاربری که با کامپیوتر این کار را میکند باید قادر به دیدن عکس باشند و دچار مشکل نشوند.

 

بهینه سازی عکس سایت

 

استفاده از Site map

بر اساس گوگل، sitemap فایلی است که در آن میتوانید صفحات وب سایت

خود را فهرست کنید تا به گوگل و سایر موتورهای جستجو در مورد محتوای سایت خود اطلاع دهید. در نتیجه وجود عکس های شما در sitemap میتواند راه بسیار خوبی برای بهینه سازی عکس سایت شما باشد. فرقی نمیکند برای عکس هایتان یک سایت مپ مجزا در نظر بگیرید و یا آن ها را به sitemap اصلی سایت اضافه کنید. نکته مهم در بهینه سازی عکس، وجود آن ها در این فایل است.

سخن پایانی

اگر با وجود تلاش های بسیارتان، به اندازه کافی در دنیای وب دیده نمیشوید و در زمینه سئو موفق نیستید بهتر است به بهینه سازی عکس سایت خود توجه بیشتری بکنید و قبل از استفاده از هر عکسی، آن را با توجه به موارد گفته شده بهینه کنید تا بیشترین بهره را از عکس های خود ببرید.