محتوای مفید بسازید! حرفشان همین است. اما به همین سادگی ها هم نیست. آپدیت Helpful Content گوگل تاثیر زیادی بر سئو و رتبه وبسایت های مختلف داشته است. خوشبختانه گوگل کمی قانون و روش تست در اختیارمان گذاشته تا بفهمیم آیا محتوایی که آماده کرده ایم واقعا مفید است یا خیر.

وقتی حرف از رتبه گرفتن در موتورهای جستجو باشد، تولید محتوای مفید بسیار مهم و حیاتی میشود. ما هم که همیشه محتوای مفید تولید کرده ایم. درست است؟ در گذشته رتبه گرفتن در گوگل با هر محتوایی ساده بود. شاید متن نوشته شده یا محتوای کلی چندان چنگی به دل نمیزد اما به هرحال رتبه میگرفت! در حالی که این مطالب این روزها به خوبی آن زمان رتبه نخواهند گرفت. چرا که با پیشرفت و تغییر الگوریتم ها، گوگل حالا خیلی بهتر از قبل کیفیت محتوا را متوجه میشود و اصطلاحا محتوای مفید (Helpful Content) را بهتر تشخیص میدهد و همین کار سئو را سخت تر از قبل کرده است.

گوگل به حدی در تشخیص محتوای مفید و با کیفیت پیشرفت کرد که در سال 2023 آپدیتی را به عنوان Helpful Content معرفی کرد که تاثیر زیادی هم بر سئو سایت ها داشت. با معرفی Helpful Content در سال 2022 گوگل بیان کرد که توانسته میزان محتواهای غیرمفید و بیخود را تا 45 درصد کمتر کند!

نحوه کار سیستم Helpful Content

اصلا این آپدیت جدید چی هست؟ گوگل درمورد آپدیت Helpful Content میگوید: محتوای مفید یعنی محتوایی که یک دیدگاه یا تحلیل جدید و فراتر از بدیهیات را ارائه کند و برای مردم نوشته شده باشد. این یعنی محتوایی که صرفا برای رتبه گرفتن در موتور جستجو نوشته نشده باشد و چیز جدیدی برای ارائه به مردم و کاربران داشته باشد. این اضافه کردن چیز جدید هم میتواند به روش های مختلفی انجام شود. اضافه کردن ویدیو، تصاویر خلاقانه، قلم متفاوت و نوشته های خاص و… میتواند روشی برای تولید محتوای مفید و بهبود سئو باشد.

گوگل میگوید که هدفش از ارائه آپدیت Helpful Content و این است که مردم محتوایی واقعی و به درد بخور برای همنوعان خود تولید کنند. محتواهایی که ارزش کمی دارند یا اصلا ارزشی ندارند را حذف میکند و تنها از آن هایی استفاده میکند که واقعا ارزشمند و به درد بخور هستند. اگر بخواهیم به طور خلاصه نحوه عملکرد آپدیت Helpful Content و تاثیر آن بر روی سئو را توضیح دهیم باید گفت که الگوریتم های گوگل بررسی میکنند که آیا یک وبسایت به طور کلی مفید هست یا خیر. این دسته بندی مثل Manual action نیست و به صورت دستی اعمال نمیشود و گوگل هم به شما اطلاعات جزئی تری نمیدهد.

به گفته گوگل، این آپدیت در ابتدا فقط به طور موقت و در سطح برگه ها انجام میشد اما حالا ارزش کلی و میزان مفید بودن کلی سایت را نیز در نظر میگیرد. با وجود این کلی بودن، هر صفحه ای که محتوای بی ارزش داشته باشد، تاثیر منفی روی ارزش کلی سایت نیز خواهد داشت.

آپدیت helpful content

توصیف گوگل از Helpful Content

با اینکه گوگل اغلب اطلاعات کامل و درستی درمورد آپدیت هایش به ما نمیدهد، چند نکته کوتاه و مهم را درمورد آپدیت Helpful Content و تاثیر آن بر سئو سایت ها به ما گفته است. اگر میخواهید سایت خود را با توجه به الگوریتم های مربوط به این آپدیت بررسی کنید، با سوالات زیر پاسخ دهید:

 • آیا محتوای شما اطلاعات، گزارش، تحلیل و یا تحقیقات جدیدی را ارائه میکند؟
 • آیا محتوای شما یک مقایسه قابل توجه درمورد یک موضوع را ارائه میکند؟
 • آیا محتوای شما یک دیدگاه جدید و فراتر از بدیهیات را بیان میکند؟
 • اگر محتوای شما از یک منبع دیگر الهام گرفته شده، یک کپی ساده است یا چیز جدیدی به آن اضافه شده؟
 • آیا عنوان محتوای شما بیش از حد اغراق آمیز است؟
 • آیا این محتوا پتانسیل اشتراک گذاشته شدن بین دیگران را دارد؟
 • چقدر احتمال میدهید که این محتوا در یک مجله معتبر و یا کتاب منتشر شود؟

بازگشت رتبه سایت بعد از آپدیت Helpful Content

طبق مشاهدات ما، اکثر سایت هایی که از این آپدیت جدید ضربه خوردند؛ به طور کلی و در ابعاد کلی سایت افت کرده اند و افت رتبه آن ها تنها شامل یک صفحه خاص نبوده است. درضمن گوگل بیان میکند که این آپدیت به طور مداوم بر روی سایت اجرا میشود اما ممکن است در بلند مدت تصمیم بگیرد که محتوای شما مفید شده است و میتواند دوباره ارائه شود. در عمل هنوز وبسایتی را ندیده ایم که از این سیستم جدید آسیب دیده باشد و به حالت قبل بازگشته باشد! حتی خود گوگل هم اشاره ای نکرده است که این «بلند مدت» که حرفش را در بازگشت وضعیت سئو بعد از آپدیت Helpful Content زده است دقیقا چقدر زمان میبرد. پس اگر به تازگی تغییراتی روی وبسایت خود اعمال کرده اید، معلوم نیست چقدر طول میکشد که تاثیر آن را مشاهده کنید.

به گفته تحلیلگر ارشد گوگل، اگر شما تغییراتی را در سایت خود اعمال کنید، احتمالا تاثیر آن را در آپدیت core بعدی مشاهده خواهید کرد. برعکس این موضوع هم میتواند رخ دهد. یعنی ممکن است شما یک سری محتوای غیرمفید در سایت گذاشته باشید که هنوز تحت تاثیر Helpful Content قرار نگرفته اند و تاثیری هم روی سئو سایت نداشته است. ممکن است در آینده از آن ها ضربه بخورید.

آپدیت هسته گوگل در مارچ

آپدیت بعدی که گوگل منتشر کرد در ماه مارچ 2024 بود. این آپدیت به نوعی دنباله آپدیت Helpful Content بود و باعث میشد محتوای اسپم نیز از نتایج سرچ گوگل حذف شوند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید، اغلب وبسایت هایی که با آپدیت محتوای مفید دچار افت و آسیب شدند، بعد از انتشار این آپدیت ضد اسپم گوگل نیز افت کردند! و البته که باز هم وبسایتی را ندیدیم که از این آسیب ها برگردد. با وجود نارضایتی برخی از صاحبان وبسایت ها، گوگل اعلام کرد که نتایج به دست آمده بعد از این آپدیت حتی از چیزی که پیش بینی میکردند هم بهتر بوده است و حالا 45 درصد از محتوای غیرمفید از نتایج سرچ حذف شده اند.

آپدیت محتوای مفید گوگل

تاثیر منفی Helpful Content بر سئو کدام وبسایت ها بود؟

 • وبسایت هایی که چیزی برای فروش نداشتند: یک دسته از سایت هایی که بیشترین آسیب را از آپدیت Helpful Content خوردند، سایت هایی بودند که هیچ محصول واقعی یا خدماتی برای فروش نداشتند. هدف این سایت ها صرفا جذب ترافیک به سمت وبسایت است.
 • سایت هایی پر از لینک های بیخود: از دیگر سایت هایی که آسیب زیادی از آپدیت جدید دید، سایت هایی بودند که پر از تبلیغات و لینک های افیلیت بودند. برخی معتقدند که این موضوع به دلیل رقابت اینجور سایت ها با تبلیغات گوگل بود. حرفشان این است که شاید گوگل معتقد ات که با رتبه گرفتن این سایت ها دیگر کسی به سراغ گوگل ادز نمیرود.
 • محتواهای بی ارزش: وبسایت هایی که محتوایشان صرفا برای موتورهای جستجو نوشته شده است و هیچ ارزشی برای مخاطبان ندارد. به زبان ساده، هیچ دردی را از کاربر دوا نمیکنند و صرفا با تکرار کلمه کلیدی در گوگل رتبه گرفته بودند.
 • بک لینک های مخرب و قدرت دامنه: شواهد نشان داده است که سایت هایی که کمترین آسیب را از آپدیت Helpful Content در سئو خود تجربه کردند، سایت هایی بودند که قدرت دامنه خوب و همچنین بک لینک های معتبر داشتند.

چطور سایت خود را از شر Helpful Content حفظ کنیم؟

حالا که با این آپدیت گوگل آشنا شدید حتما میخواهید بدانید که چه باید کرد تا تاثیر منفی آپدیت Helpful Content را بر سئو سایت به کمترین میزان ممکن برسانید. پاسخ ساده است: کاربر را اولویت قرار دهید و محتوای یکتا و جدید تولید کنید. صفحه را پر از کلمات کلیدی نکنید که فقط برای موتور جستجو مناسب باشد. فرقی نمیکند محتوای شما متنی است یا تصویری، چیزی را ارائه کنید که ارزش ارائه داشته باشد و کاربر به هر نحوی به آن علاقه و توجه نشان دهد. تلاش خود را بکنید که تمامی محتوای خود اعم از تصویری و متنی را به شکل منحصر به فرد و جدید بسازید تا علاوه بر جذابیت، ارزش محتوایی نیز داشته باشد. درست است که از قدیم تاکید میکردیم محتوای شاخص و غیر کپی تاثیر مثبت زیادی در سئو دارد اما حالا با وجود این آپدیت، این موضوع اهمیت بیشتری پیدا میکند.

بیشتر بخوانید:

سئو قدرتمند در سال 2024

تأخیر در به‌روزرسانی گزارش عملکرد گوگل سرچ کنسول