اگر به دنبال سرچ این موضوع که گوگل ادز بیانیه ای داده باشد و اهمیت و اعتبار مفهوم کوالیتی اسکور یا همان امتیاز کیفی ادز ها را ساقط کرده باشد؛ به سراغ خواندن این مقاله آمده اید باید بهتان بگویم که یک نفس عمیق بکشید و راحت باشید! چون کوالیتی اسکور در سال ۲۰۲۴ همچنان برای گوگل مهم است و به آن اهمیت می دهد.
اما در حال حاضر چقدر برای گوگل مهم است؟ و چه جایگاهی در بهینه سازی تبلیغات ما دارد. این ها پرسش هایی است که سعی داریم در این مقاله به آن ها پاسخ دهیم. پس اگر کنجکاو هستید درباره این موارد بیشتر بدانید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

آیا کوالیتی اسکور همچنان در سال ۲۰۲۴ اهمیت دارد؟

کوالیتی اسکور یا همان امتیاز کیفی تبلیغات همیشه یکی از مهمترین المان های گوگل برای ارزیابی تبلیغات ما بوده است. اما با آپدیت های هر روزه و معرفی کمپین های پرفورمنس مکس و demand gen و سایر کمپین های اتوماتیک که هرچه کمتر به ما وابسته بودند؛ اثر این مورد در زندگی تبلیغاتیمان کمرنگ تر و کمرنگ تر می شد.
قبلتر ها معیار ما برای سنجش بهینه بودن یک کمپین گوگل ادز این بود که نگاهی به امتیاز کیفی ادز ها بیندازیم و نقاط بهبود را پیدا کنیم و پرفورمنس کمپین را ارتقا ببخشیم. اما چون در کمپین های جدید این امکان به ما داده نمی شد هر روز کمی از مفهوم کوالیتی اسکور دور و دورتر شدیم. حالا این پرسش برایمان پیش آمده که آیا گوگل ادز دیگر به امتیاز کیفی ادز ها اهمیت نمی دهد؟ آیا قرار است معیارهای موثرتر دیگری جای آن را بگیرند؟
من به دنبال یافتن پاسخ این پرسش وارد بحث و گفت و گوهای بسیاری از متخصصان حوزه ی تبلیغات شدم در این مدت و راستش را بخواهید به نتایج جالبی رسیدم که تصمیم دارم در این مقاله آن ها را با شما به اشتراک بگذارم.

کوالیتی اسکور چیست؟

قبل از این که آینده ی کوالیتی اسکور را با هم پیش بینی کنیم و من نتیجه ی تحقیقاتم را با شما در میان بگذارم بگذارید یک بار دیگر خیلی ساده با هم مرور کنیم که کوالیتی اسکور چیست؟
کوالیتی اسکور که به آن امتیاز کیفی تبلیغات هم گفته می شود پارامتری برای اندازه گیری نوع عملکرد کلمات است و در سطح کمپین های سرچ استاندارد و فقط در سطح کلمات تعریف می شود و از سه پارامتر تشکیل شده است:

اهمیت کوالیتی اسکور

  • مرتبط بودن متن تبلیغات به کلمه: این المان اولین و ساده ترین المانی است که می توانید به آن رسیدگی کنید و امتیاز کیفی ادز خود را بالا ببرید. در این پارامتر گوگل میزان ارتباط تبلیغ شما را با کلمات سرچ شده می سنجد و اگر تبلیغاتتان مرتبط با کلمات کلیدیتان باشد امتیاز خوبی می گیرید. همیشه سعی کنید امتیاز تبلیغاتتان را در سطح عالی نگه دارید و از کلماتتان در متون تبلیغاتی استفاده کنید تا بتوانید امتیاز عالی را در این بخش از گوگل ادز کسب کنید.
  • امتیاز صفحه ی لندینگ پیج: این امتیاز بر اساس ارتباط کاربر با صفحه ی شما ارزیابی می شود. اگر سرعت لود صفحه ی شما مناسب باشد؛ کاربر مدت زمانی طولانی را در صفحه تان سپری کند و راحت بتواند آن چیزی را که دنبالش می گشته پیدا کند امتیاز عالی را از گوگل خواهید گرفت. اما اگر سرعت لود شدن سایت شما بالا باشد یا نرخ بازگشت کاربر از صفحه تان زیاد باشد احتمالا گوگل صفحه ی شما را به عنوان یک صفحه ی ضعیف ارزیابی کرده و امتیاز ضعیف را به شما خواهد داد.
  • نرخ کلیک مورد انتظار: این المان جز سخت ترین بخش هایی است که می توانید آن را بهینه سازی کنید. گوگل ادز با توجه به نوع تبلیغات و کلمات شما میزان قابل انتظاری نمایش و کلیک را در نظر میگیرد که اگر تبلیغات شما نتواند آن میزان قابل انتظار را رعایت کند و به آن حد برسد؛ گوگل امتیاز کیفی ادز شما را پایین خواهد آورد. این بخش سخت ترین بخشی است که می توانید آن را بهینه کنید و فقط باید بنشینید و دعا کنید تبلیغاتتان بتواند انتظار های گوگل را برآورده کند.

گوگل با ترکیب در نظر گرفتن این سه پارامتر امتیازی بین ۱ تا ۱۰ را برای تبلیغات شما در نظر میگیرد و کیفیت تبلیغات شما را ارزیابی می کند. هرچه امتیاز شما به ۱۰ نزدیک تر باشد به معنی این است که تبلیغات بهینه تری دارید و هرچه امتیاز شما از ۱۰ دورتر باشد به این معنی است که تبلیغات شما نیاز به بهینه سازی دارد.

نظرات درمورد اهمیت کوالیتی اسکور در 2024

زمانی که در حال تحقیق و بررسی برای یافتن پاسخی به این موضوع مهم بودم با دو دیدگاه مواجه شدم که در این بخش قرار است با هم با هر کدام از این دیدگاه ها و دلایلشان مواجه شویم.

دیدگاه اول: کوالیتی اسکور در سال ۲۰۲۴ دیگر مهم نخواهد بود!

خب در این بخش دیدگاه کسانی را می بینید که مخالف مهم بودن کوالیتی اسکور در سال ۲۰۲۴ هستند و دلایلشان هم این هاست:
این افراد اعتقاد دارند مفهوم کوالیتی اسکور در سال ۲۰۲۴ دیگر چندان برای گوگل هم اهمیتی نخواهد داشت.

  • کاری برای بهبود آن نمی شود کرد

بیایید قبول کنیم که برای همه ی ما به عنوان تبلیغ کنندگان بهبود امتیاز کیفی کار سختی است. زیرا گوگل با سیستم ماشینی و اتوماتیک خود این ارزیابی ها را انجام داده و ما دقیقا نمی دانیم سیستم اتوماتیک گوگل که به ما امتیاز پایینی در لندینگ پیج یا متن تبلیغات داده دقیقا با کدام بخش از تبلیغات ما مشکل داشته که برویم و درستش کنیم. در نتیجه کارهای زیادی برای بهبود امتیاز کیفی ادز شما نمی شود کرد و خود گوگل هم این را بالاخره فهمیده در نتیجه نباید خیلی در سال ۲۰۲۴ اهمیتی برایش داشته باشد.

  • این پارامتر فقط مختص کمپین های سرچ است:

این پارامتر فقط مختص کلمات در کمپین های استاندارد سرچ هستند و در کمپین های دیگر اصلا قابل استفاده نیستند. بیایید قبول کنیم پس از این همه آپدیت های گوگل و معرفی کمپین های فروشگاهی و پرفورمنس مکس و یوتیوب که اکر تبلیغ کننده ها دیگر به سراغ آن ها می روند؛ کمپین های سرچ فقط ماهی های کوچکی در اقیانوس کمپین های گوگل ادز هستند که بهینه بودن یا نبودنشان دیگر به اندازه ی سابق برای تبلیغ کننده ها ا مهم نیست چون کارهای مهمتری دارند که باید به آن ها رسیدگی کنند.

  • این آیتم همیشه پرفورمنس واقعی را ارزیابی نمی کند

من تعداد بسیار زیادی از اکانت های گوگل ادز را دیده ام که کلماتشان امتیاز کیفی پایینی دارند اما با همان قیمتی که میخواهند در آن کلمات کلیک می گیرند و تعداد مناسبی هم کانورژن بر اساس میزان مصرفشان دارند. و با این وجود که شما پرفورمنس خوبی در آن کلمات دارید دیگر چه کسی به کوالیتی اسکور آن ها اهمیت می دهد؟ برای چه باید تنظیمات کمپین تان را خراب کنید تا به پارامتری رسیدگی کنید که برای شما تایر چندانی هم در نتیجه ی واقعی نمی گذارد؟

امتیاز کیفی تبلیغات

دیدگاه دوم: کوالیتی اسکور همچنان در سال ۲۰۲۴ اهمیت دارد

در بخش بالا نظریه ی کسانی را خواندیم که فکر می کردند که کوالیتی اسکور در سال ۲۰۲۴ برای هیچ کس مهم نخواهد بور و بهتر است در این بخش نظر کسانی را هم بخوانیم که نظرشان کوالیتی اسکور هنوز هم به قدرت خود باقیست و ارزش جنگیدن دارد.

این هم از دلایل آن ها:

  • تاثیر آن همچنان به قدرت خود باقیست

نمی شود انکار کرد که اگر ما وجود کوالیتی اسکور را در سال ۲۰۲۴ نادیده بگیریم آن هم دیگر اثری در تبلیغات ما ندارد. حقیقت این است که کوالیتی اسکور همیشه المان مهمی در تعیین جایگاه تبلیغاتی شما بوده است و اگر شما در مقایسه با رقبایتان کوالیتی اسکور ضعیف تری در هر یک از کمپین های تبلیغاتی داشته باشید جایگاه پایین تری را هم نسبت به آن ها کسب خواهید کرد و این یک موضوع غیر قابل انکار است.

  • اهداف کلمات کلیدی دوباره تعریف شده اند

با اینکه مفاهیم زیادی از سال ۲۰۱۳ به اینور در گوگل ادز تغییر پیدا کرده و آپدیت شده اند اما مفهوم کوالیتی اسکور همچنان ثابت مانده است. در آن زمان ما یک نوع تبلیغ اکسپندد تکست اد داشتمی که نوشتن تبلیغ خوب و بد خیلی کار پیچیده ای برای تبلیغ کننده نبود چون کلا اجازه داشتیم از ۳ هدلاین و ۲ دیسکریپشن استفاده کنیم و تمام. اما از سال ۲۰۱۳ به بعد گوگل هر سال به اضافه کردن یک ویژگی جدید به تبلیغات آن ها را آپدیت کرده است و امروزه در تبلیغات ریسپانسیو شما می توانید تا ۱۵ هدلاین و ۴ دیسکریپشن اضافه کنید و انواع و اقسام افزونه ها را نیز در آن ها به کار ببرید. حالا دیگر کوالیتی اسکور وظیفه ندارد ارتباط شما را با یک تبلیغات ساده و کوتاه مقایسه کند! وظیفه ی آن این است که کلمه ی کلیدی سرچ شده توسط کاربر را با تمامی ویژگی ها منطبق کند و به تبلیغات شما امتیاز بدهد و این موضوع اهمیت کوالیتی اسکور را حتی بیشتر از قبل هم می کند.

کلام پایانی

در این مقاله کوشیدیم با بررسی دیدگاه های مختلف درباره ی امتیاز کیفی ادز ارزیابی کنیم که آیا کوالیتی اسکور همچنان در سال ۲۰۲۴ مهم است یا خیر؟شواهد و دلایل خودمان را هم برای هر کدام از این دیدگاه ها برایتان بیان کردیم تا ببینیم در نهایت کدام دیدگاه وزنه ی سنگین تری در ذهن شما دارد و حالا زمان آن است که تصمیم گیری را به خودتان واگذار کنیم که ایا قصد دارید در سال ۲۰۲۴ به کوالیتی اسکور اهمیت بدهید یا خیر؟
البته نمی شود منکر این حقیقت شد که جایگاه کمپین های سرچ روز به روز در حال تغییر است و در حال حاضر تعداد بسیاری زیادی از کمپین ها و راه های دیگر وجود دارد که تبلیغ کنندگان به کمک آن ها محصولاتشان را در بازار آنلاین می فروشند. شما نیز باید با این سیر تغییرات همراه شوید و استفاده از کمپین های دیگر را در کنار کمپین های سرچ ادامه دهید و فقط به کمپین های سرچ اکتفا نکنید.
امیدوارم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید.