استفاده از زیرنویس در یوتیوب یکی از استراتژی های مهمی است که اگر در حال اداره کردن یک کانال یوتیوب هستید باید به آن توجه لازم و کافی را داشته باشید. این روزها یوتیوبرها به دنبال هر نوع استراتژی ای هستند که بتواند بازدیدهای بیشتری را به کانالشان به دنبال داشته باشد و بگذارید خیلی ساده بگویم دوست عزیز! گذاشتن زیرنویس برای ویدیوهای یوتیوب یکی از قوی ترین این استراتژی هاست!
وجود زیرنویس در یوتیوب به ویدیوی شما کمک می کند طیف بیشتری از مخاطبان را جذب کانالتان کند و تجربه ی کاربری بهتری را در اختیار بینندگان تان می گذارد. در این مقاله تصمیم داریم کمی بیشتر با زیرنویس یوتیوب آشنا شویم و با هم با تعدادی از قابلیت ها و مزایای آن رو به رو شویم. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

زیرنویس در یوتیوب چیست؟

زیرنویس در یوتیوب که به آن کلوز کپشن هم می گویند عبارتی است که برای توصیف هر چیز بصری مانند تصویر یا ویدیو مورد استفاده قرار می گیرد.  البته اگر بخواهم به زبان ساده تر زیرنویس در یوتیوب را برایتان تعریف کنم همان گزینه ی CC در پایین ویدیوهای یوتیوب است که بعد از انتخاب آن چیزی مانند کپشن روی ویدیو قرار می گیرد. زیرنویس ها به شما کمک می کنند تا عباراتی که در ویدیو گفته می شود را بهتر متوجه شوید و از طرف دیگر با ترجمه به زبان های مختلف به ویدیوی شما کمک می کند تا با تعداد بیشتری از مخاطبان در سراسر دنیا ارتباط بگیرد.
حالا که متوجه شدیم زیرنویس یوتیوب چیست در بخش بعدی تلاش می کنیم تا مزیت های زیرنویس ویدیو را متوجه شویم.

مزایای استفاده از زیرنویس یوتیوب

فرض کنید شما سختی های بسیاری را پشت سر گذاشته اید تا یک ویدیوی با کیفیت تهیه کنید؛ سناریو چیده اید، یک استودیو اجاره کرده اید و بهترین ابزارهای فیلمبرداری ویدیو را تهیه کرده اید و حالا با این سرعت نت عالی آن را آپلود کرده اید؛ حالا در این مرحله باید یک مرحله ی طاقت فرسای دیگر هم طی کنید که گذاشتن زیرنویس برای ویدیویتان است. گذاشتن زیرنویس برای ویدیوی یوتیوب فرآیندی زمان بر و نسبتا کلافه کننده است که احتمالا بارها وسوسه خواهید شد که از خیر آن بگذرید. اما فراموش نکنید که این کار طاقت فرسا نتیجه ی بسیار درخشانی در نمایش ویدیوی شما خواهد داشت. به طوری که احتمالا دهانتان از مشاهده این تفاوت در نتایج باز خواهد ماند. حالا در این بخش قرار است به مزیت های گذاشتن زیرنویس در یوتیوب بپردازیم تا شما را بیش از پیش ترغیب به گذاشتن زیرنویس در ویدیوهای خود کنیم. این شما و این هم تعدادی از مزیت های گذاشتن زیرنویس در ویدیوهای یوتیوب:

مزایای زیرنویس در یوتیوب

از سراسر دنیا بازدید می گیرید

شما با گذاشتن زیرنویس برای ویدیوی یوتیوب خود؛ قابلیت ترجمه ی این زیرنویس به انواع زبان های زنده ی دنیا را دارید. در نتیجه اگر کاربری از کشوری دیگر گذرش به ویدیوی شما بیفتد و به کمک زیرنویس متوجه شود که در ویدیوی شما چه می گذرد؛ ممکن است به مخاطب دائمی کانال شما تبدیل شود. برای همین لازم است با گذاشتن زیرنویس تلاش کنید تا مخاطبان بیشتری را از سراسر دنیا کسب کنید و محدود به کشور و زبان مادری خود نباشید

ایجاد تجربه ی بهتری برای نمایش به مخاطب می کنید

تحقیقات نشان داده اند ویدیوهایی که دارای زیرنویس هستند درصد بیشتری از کاربران را درگیر خود می کنند و میانگین زمان بازدید ویدیوهای زیرنویس دار بسیار بیشتر از ویدیوهای بدون زیرنویس است. تجربه ثابت کرده است که کاربران درصد بیشتری با ویدیوهای زیرنویس دار درگیر می شوند زیرا احساس می کنند ویدیوهایی که زیرنویس دارند اطلاعات ارزشمندتری را ارائه می کنند.
همچنین تحقیقات نشان داده است که کاربران حتی به شورت ویدیوهایی که زیر نویس دارند یا دارای نوشته هستند توجه بیشتری نسبت به ویدیوهای بدون زیرنویس نشان می دهند.
حالا انتخاب با خودتان است که می خواهید از زیرنویس برای ویدیویتان استفاده کنید و میزان بازدید را بالا ببرید یا خیر.

زیرنویس در یوتیوب ویدیوی شما را کاربردی تر می کند

احتمالا می دانید که دسته ی بسیار بزرگی از مخاطبان شما در یوتیوب ممکن است ویدیوی شما را در طول روز ببینند و به دلیل بودن سر کار یا فعالیت های دیگر روزمره ممکن است نتوانند صدای ویدیو را به قدری بلند کنند که متوجه صدا و حرف زدن شما بشوند. در این شرایط اگر ویدیوی شما زیرنویس نزاشته باشد عملا این دسته از کاربران خود را از دست می دهید.
از طرف دیگر تعداد بسیار زیاد دیگری از مخاطبان شما ممکن است مشکل شنوایی داشته باشند و اگر ویدیوی شما زیرنویس نداشته باشد عملا برای دیدن ویدیویتان دچار مشکل خواهند شد. اما اگر بتوانید زیرنویس به محتوای یوتیوب خود اضافه کنید عملا ویدیوی خود را کاربردی تر می کنید و افراد بیشتری می توانند از ویدیوی شما استفاده کنند.

سرچ پذیری ویدیوی شما افزایش می یابد

تحقیقات نشان داده است ویدیوهایی که دارای زیرنویس هستند در هفته های ابتدایی انتشار تعداد بیشتری بازدید را نسبت به سایر ویدیو ها تجربه می کنند. یکی دیگر از مزایای گذاشتن زیرنویس در ویدیوهای یوتیوب تان این است که ویدیوی شما را با الگوریتم های یوتیوب سازگارتر می کند و یوتیوب با استفاده از عبارات به کار رفته در ویدیو خیلی راحت تر می تواند سیوی ویدیوی شما را شناسایی کند و شما را در معرض سرچ های بیشتری قرار دهد.
با پیشرفت الگوریتم های یوتیوب و هوش مصنوعی ای که این موارد را برای سیوی کانال شما بررسی می کند؛ گذاشتن زیرنویس در ویدیوها می تواند کمک بیشتری به رشد و افزایش سرعت مانیتایز شدنتان داشته باشد.

زیرنویس در یوتیوب

چگونه برای ویدیوهایمان زیرنویس بگذاریم؟

خب بگذارید این بخش را با یک خبر خوب شروع کنم: یوتیوب به کمک هوش مصنوعی می تواند برای ویدیوی شما زیرنویس خودکار تولید کند. اما حالا یک خبر بد هم دارم آن هم اینکه این قابلیت عملا برای زبان فارسی غیر فعال است. البته ابزارهای دیگری برای گذاشتن زیرنویس در ویدیویتان وجود دارد که می توانید از آن ها نیز استفاده کنید.
اما شما به کمک یوتیوب استودیو هم می توانید به صورت دستی برای ویدیویتان زیرنویس بگذارید که در این بخش راهنمای کوچکی از این مورد را نیز خدمتتان ارایه می دهیم.

 1. وارد اکانت گوگل خود شوید.
 2. یوتیوب استودیو را باز کنید.
 3. از منوی یوتیوب استودیو بخش Subtitles را انتخاب کنید.
 4. ویدیوی مورد نظرتان برای گذاشتن زیرنویس را انتخاب کنید.
 5. گزینه ی ADD را انتخاب کنید تا بتوانید برای ویدیوی خود زیرنویس بگذارید
 6. در این بخش شما با انتخاب گزینه ی ADD LANGUAGE می توانید زبان های دیگری را برای اینکه زیرنویستان به آن ترجمه شود انتخاب کنید و روی زیرنویس ویدیوی خود فعال کنید.
 7. در بخش بعدی اگر فایل زیر نویس را از قبل آماده کرده اید آن را آپلود کنید و یا در غیر این صورت با انتخاب گزینه ی Type manually به صورت دستی برای ویدیوی خود زیرنویس بگذارید.

اصول زیرنویس گذاشتن در یوتیوب

زیرنویس گذاشتن برای ویدیوهای یوتیوب هم یکی از مواردی است که باید اصولی را در پیاده سازی آن رعایت کنید تا زیرنویسی که می گذارید مورد استفاده ی کاربران و تایید یوتیوب باشد. برای این که بتوانید زیرنویس های کاربردی ای برای ویدیوهای خود بگذارید حتما به این نکات توجه کنید

 • سعی کنید از استایل در نوشته های خود استفاده نکنید و کلمات را بولد یا زیرخط دار استفاده نکنید زیرا باعث حواس پرتی مخاطب شما می شود.
 • حتما حواستان به دستور زبان و نگارش جملات باشد و آن ها را در جای نامناسب قطع نکنید که برای کاربر نامفهوم باشد.
 • سعی کنید عرض هر خط زیرنویستان را بین ۴۰ تا ۵۰ کلمه نگه دارید چون زیرنویس با طول بیشتر از این خوانایی خود را از دست می دهد.
 • سعی کنید در نوشتن اعداد؛ اعداد زیر ۱۰ را با حروف و اعداد بالای ۱۰ را به عدد نمایش دهید.
 • اگر دارید مکالمه ی بین چند نفر را زیرنویس می کنید سعی کنید ابتدای جمله ی هر شخص خط تیره بگذارید.

کلام پایانی

ما در این مقاله ابتدا تلاش کردیم شما را متوجه اهمیت زیرنویس در یوتیوب کنیم. در این مسیر فهمیدیم زیرنویس یوتیوب چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد. همچنین با تعدادی از اصول گذاشتن زیرنویس در یوتیوب هم آشنا شدیم که شما را در مسیر درست تری از استراتژی های یوتیوب تان قرار دهیم. در نهایت هم راهنمای کوچکی برای گذاشتن زیرنویس در یوتیوب در اختیار شما قرار دادیم.
فراموش نکنید که در مسیر کسب درآمد از یوتیوب ؛ تیم حرفه ای جیمکس ادز همواره در کنار شماست تا شما را به بهترین شکل راهنمایی کند. کافیست برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.
امیدوارم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

بیشتر بخوانید:

آشنایی با ابزار یوتیوب استودیو