این هفته با نگاهی به اخبار و عناوین داغ اپل همراه هستیم، از جمله جدیدترین افشاگری‌های طراحی آیفون ۱۶، محدودیت‌های هوش مصنوعی آیفون، مک بوک پروی جدید ، هوش مصنوعی اوپن سورس اپل، زمان برخورداری سیری از هوش مصنوعی اپل، ابرچرخه‌ی هوش مصنوعی آیفون‌ها و اینکه چه بلایی سر حرف« i» اپل آمده است؟

 قاب آیفون ۱۶

این هفته انبوهی از قاب‌های آیفون ۱۶ به نمایش گذاشته شد. شاید این قاب‌ها اجزای داخلی نسل بعدی آیفون‌ها را نشان ندهند، اما اطلاعات بیشتری درباره‌ی دوربین و کاربرد آن در کنار برنامه‌های اپل به ما می‌دهند:

“عکس‌ها بار دیگر به طراحی ظریف به‌روزرسانی شده‌ی آیفون ۱۶ با دو لنز دوربین به صورت عمودی اشاره دارند. یک نظریه حاکی از آن است که این چینش برای سازگاری با قابلیت‌های ضبط ویدیوی فضایی برای هدست Vision Pro اپل، حتی در مدل‌های پایه، در نظر گرفته شده است. برای ضبط بهینه‌ی فضا، لنزها باید به‌صورت افقی تراز شوند تا موقعیت چشم انسان را تقلید کنند.”

محدودیت‌های هوش مصنوعی آیفون

اپل تأیید کرده است که از بین آیفون‌های فعلی، تنها آیفون ۱۵ پرو و ۱۵ پرو مکس از هوش مصنوعی Apple Intelligence پشتیبانی خواهند کرد. این موضوع به ترکیبی از حافظه، پردازنده و پهنای باند در برد دستگاه مربوط می‌شود، همانطور که مدیر بخش هوش مصنوعی اپل، در پادکست اخیر “Talk Show” توضیح داد:

“بنابراین، زمانی که این مدل‌ها را در زمان اجرا، که به آن پروسه اموزش Machine learning گفته می‌شود، استفاده می کنید، این پروسه از نظر محاسباتی پرهزینه است.  ترکیبی از پهنای باند در دستگاه، اندازه‌ی Neural Engine اپل و قدرت کافی در دستگاه برای اجرای این مدل‌ها به خودی خود مفید بود است . از لحاظ تئوری، می‌توانید این مدل‌ها را روی یک دستگاه بسیار قدیمی اجرا کنید، اما آنقدر کند خواهد بود که مفید نخواهد بود.”

عرضه مک‌بوک پرو M4 پیش از کریسمس

تصمیم اپل برای رونمایی از سیلیکون جدید M4 در آیپد پرو به جای هر مک‌بوکی، تعجب همگان را برانگیخت. با این حال، درنهایت خانواده‌ی macOS نیز میزبان M4 خواهد شد و به نظر می‌رسد مک‌بوک پرو اولین محصولی باشد که از این تراشه بهره‌مند می‌شود:

“انتظار می‌رود مدل ۱۴ اینچی پایه‌ی مک‌بوک پرو به تراشه‌ی M4 مجهز شود، در حالی که مدل‌های ۱۴ و ۱۶ اینچی با تراشه‌های M4 Pro و M4 Max به‌روزرسانی شوند. مک مینی نیز تراشه‌های M4 و M4 Pro را دریافت خواهد کرد. به‌روزرسانی مک‌بوک ایر، Mac Studio و Mac Pro با تراشه‌ی M4 تا سال ۲۰۲۵ به تعویق افتاده است و هنوز مشخص نیست چه زمانی آی‌مک به‌روزرسانی با فناوری تراشه‌ی جدید را دریافت خواهد کرد.”

تلاش‌های اپل در هوش مصنوعی اوپن سورس

اگرچه اپل هنوز هیچ‌کدام از نرم‌افزارهای هوش مصنوعی Apple Intelligence را برای عموم عرضه نکرده است، بخشی از تلاش‌های هوش مصنوعی این شرکت در دسترس قرار دارد. Hugging Face یک سرویس آنلاین اوپن سورس است که مدل‌ها و داده مجموعه‌های یادگیری ماشین را به اشتراک می‌گذارد. اپل اخیراً ۲۰ مدل دیگر را به این سرویس اضافه کرده است که به مدل‌های آپلود شده‌ی اوایل امسال اضافه می‌شود:

“اپل با تلاش‌های خود برای توانمندسازی توسعه دهندگان با قابلیت‌های پیشرفته‌ی هوش مصنوعی روی دستگاه، گام مهمی برداشته است. این غول فناوری اخیراً ۲۰ مدل Core ML جدید و ۴ داده مجموعه را روی Hugging Face، و علاوه بر آن یک پلتفرم جامعه محور پیشرو برای اشتراک گذاری مدل‌های هوش مصنوعی و کد، منتشر کرده است.”

تأخیر هوش مصنوعی در آیفون

اما درباره‌ی عرضه‌ی عمومی Apple Intelligence چه خبر؟

به نظر می‌رسد باید زمان بیشتری منتظر باشیم. در حالی که iOS 18 در کنار آیفون ۱۶ و ۱۶ پرو در سپتامبر عرضه خواهد شد و بعداً برای آیفون‌های قدیمی‌تر نیز منتشر می‌شود، ممکن است تا اوایل سال ۲۰۲۵ منتظر Apple Intelligence باشیم:

“siri در iOS 18 که در سپتامبر عرضه می‌شود، همچنان برخی “قابلیت‌های جدید” از جمله یک رابط کاربری جدید که لبه‌ی صفحه را روشن می‌کند، خواهد داشت… [اما] باید تا سال آینده صبر کنیم تا شاهد مهم‌ترین پیشرفت‌های اپل در سیری باشیم. به‌روزرسانی iOS 18 در سال ۲۰۲۵ احتمالا بهبودهای زیر را برای دستیار صوتی اپل به ارمغان خواهد آورد:”

احتمال عدم عرضه‌ی Apple Intelligence در اتحادیه اروپا

سخنگوی اپل در مصاحبه‌ای با Financial Times در آخر هفته، دلایل عدم عرضه‌ی کامل Apple Intelligence در اتحادیه اروپا را شرح داد. این موضوع به تعاملات DMA با iOS و iPadOS بازمی‌گردد. راهنمایی روشنی وجود ندارد که آیا Apple Intelligence رضایت رگلاتورها را جلب می‌کند یا منجر به تحقیقات بیشتر خواهد شد. نکته‌ی کلیدی این است که این موضوع قبل از عرضه مشخص نخواهد شد. با توجه به احتمال جریمه‌ی قابل توجه، اپل در حال حاضر از ریسک کردن اجتناب کرده است:

“اپل روز جمعه گفت: «به دلیل ابهامات نظارتی ناشی از قانون بازارهای دیجیتال (DMA)، ما بر این باور نیستیم که بتوانیم سه مورد از این ویژگی‌ها از جمله SharePlay screen sharing

iPhone Mirroring و Apple Intelligence – را امسال برای کاربران اتحادیه اروپا عرضه کنیم.”

 خداحافظی با “i”

رویاپردازی هوش مصنوعی از ابرچرخه

با راه‌اندازی هوش مصنوعی برای آیفون (هر زمان که برسد)، انتظار می‌رود اپل تعداد زیادی آیفون مجهز به هوش مصنوعی بفروشد. با توجه به سازگاری بسیار محدود با مدل‌های قدیمی، آیا این موضوع باعث ایجاد یک «ابر چرخه» در فروش آیفون می‌شود؟ تحلیلگران Wedbush بر این باورند که چنین خواهد شد:

“…با اجرای استراتژی هوش مصنوعی اپل، این امر یک ابرچرخه‌ی مورد انتظار را در کوپرتینو راه‌اندازی خواهد کرد. بر اساس برآوردها، ۲۷۰ میلیون آیفون از ۱.۵ میلیارد آیفون شامل کاربرانی می شوند که طی بیش از ۴ سال گوشی‌های هوشمند خود را ارتقا نداده‌اند.

و در نهایت…

زمانی محصولات اپل با “i” شروع می شد. حالا همه‌ی نام‌های محصولات با “Apple” آغاز می‌شوند. با این حال چه اتفاقی برای “i” افتاده است؟ بدیهی است، این هفته بحث داغ جدیدی درباره‌ی برندسازی اپل با انبوهی از تئوری‌ها شکل گرفته است، از جمله اینکه:

“استفاده از “Apple” در نام یک ترفند بازاریابی برای اطمینان از شناخته شدن برند است.