با عرضه آیفون 15 پرو و ​​آیفون 15 پرو مکس، شاهد یک تفاوت عمده بین این دو مدل به جز اندازه و قیمت بودیم که این تفاوت، دوربین با لنز تله فوتو بود. دو گزارش جدید اشاره می کنند که این اختلاف ممکن است با معرفی آیفون 16 پرو و ​​آیفون 16 پرو مکس از بین برود و گزارش سوم تأیید می کند که اندازه های جدید گوشی باعث بهبود دوربین ها می شود.

در حال حاضر، تنها راه برای داشتن زوم تله فوتو قدرتمندتر روی آیفون، انتخاب آیفون 15 پرو مکس است. آیفون 15 پرو دارای زوم ۳ برابری نسبت به لنز اصلی است . مناسب بنظر می آيد اما به اندازه 5 برابر برجسته نیست.

زمانی که سری آیفون 15 عرضه شد، اپل به این اشاره کرد که علت آن اندازه بوده است و آیفون 15 پرو کوچک تر به لحاظ فیزیکی فضای کافی برای زوم بزرگ تر نداشت.

حالا، گزارش جدیدی اندازه گوشی های جدید را فاش می کند و طبق گزارش های فاش شده ابعاد آیفون 16 پرو در واقع کمی بزرگتر از آیفون 15 پرو است .

طبق گزارشی که توسط MacRumors دریافت شده است، ضخامت گوشی مانند قبل، 8.25 میلی متر خواهد بود، اما این مانعی نیست زیرا ضخامت آیفون 15 پرو مکس نیز همین مقدار است.

این مهم است زیرا قوانین فیزیک باید رعایت شوند: فاصله بین لنز و سنسور چیزی است که اجازه می دهد نور کل سنسور را بپوشاند. بنابراین، ابعاد دیگر هستند که تفاوت را ایجاد می کنند.

طراحی دوربین آیفون ۱۶ پرو

آیفون 16 پرو با دوربین بهبود یافته و طراحی کمی بزرگتر معرفی می شود.

بر اساس گزارش های جدید، به نظر می رسد آیفون 16 پرو شاهد ارتقاء قابل توجهی در بخش دوربین و کمی افزایش در اندازه بدنه خواهد بود. این موضوع می تواند خبر خوبی برای طرفداران آیفون باشد، چرا که یکی از تفاوت های کلیدی بین آیفون 15 پرو و پرو مکس، لنز تله فوتو با زوم 5 برابر بود که تنها در نسخه مکس وجود داشت.

طبق این گزارش ها، ارتفاع آیفون 16 پرو نسبت به مدل قبلی 3 میلی متر افزایش یافته و به 149.6 میلی متر می رسد. همچنین، عرض این گوشی نیز با افزایش 0.85 میلی متری به 71.45 میلی متر خواهد رسید. این افزایش جزئی در ابعاد می تواند فضای کافی برای جای گذاری لنز تله فوتو با زوم x5 را در آیفون 16 پرو فراهم کند.

علاوه بر افزایش اندازه، تحلیلگر مینگ-چی کو نیز خبر از استفاده از لنز تتراپریسم در هر دو مدل پرو و پرو مکس می دهد. این لنز پیشرفته که در حال حاضر تنها در آیفون 15 پرو مکس وجود دارد، امکان زوم اپتیکال x5 را فراهم می کند.

گزارش ها همچنین حاکی از آن است که مشخصات لنز پریسکوپ در هر دو مدل آیفون 16 پرو و پرو مکس مشابه با آیفون 15 پرو مکس خواهد بود. این موضوع می تواند به این معنی باشد که اپل برای سال دوم استفاده از این لنز، موفق به کاهش قیمت آن نشده است.

از طرف دیگر، مدل های استاندارد آیفون 16 و 16 پلاس به احتمال زیاد از نظر اندازه مشابه نسل قبلی خود باقی خواهند ماند. با این حال، گزارش دیگری از DigiTimes اشاره می کند که امسال تعداد بیشتری از مدل های آیفون به لنز پریسکوپ مجهز خواهند شد. این گزارش همچنین از حضور شرکت GSEO به عنوان تأمین کننده ی جدید لنز برای آیفون های 2024 خبر می دهد.

این اولین باری نیست که شایعاتی در رابطه با استفاده از لنز پریسکوپ در تمامی مدل های پرو آیفون 16 به گوش می رسد. پیش تر نیز تحلیلگر مطرح، مینگ-چی کو، در اکتبر 2023 اعلام کرده بود که آیفون 16 پرو از لنز پریسکوپ بهره خواهد برد.

هرچند که نمی توان تنها بر اساس شایعات نتیجه گیری قطعی کرد، اما به نظر می رسد که اپل قصد دارد قابلیت زوم 5 برابر را برای تمامی کاربران حرفه ای آیفون فراهم کند. این قابلیت پیشرفته مورد توجه بسیاری از کاربران آیفون 15 پرو بوده است، اما اندازه ی بزرگ تر مدل پرو مکس مانعی برای انتخاب آن توسط برخی از کاربران شده است.

با توجه به سابقه ی اپل در ارائه ی بهترین امکانات برای کاربران حرفه ای، به نظر می رسد که یکسان سازی دوربین های مدل های پرو و پرو مکس تصمیم درستی باشد. این موضوع می تواند باعث افزایش رضایت کاربران آیفون شود.