گوگل آنالیتیکس همچنان یک ابزار تجزیه و تحلیل وب محبوب در دنیای بازاریابی آنلاین است – و دلیل خوبی هم دارد. داشبورد های گوگل آنالیتیکس به شما امکان می دهد تا نزدیک به 500 نوع منحصر به فرد داده را به صورت رایگان ردیابی و تجزیه و تحلیل کنید.

ردیابی همه این داده ها می تواند کمی مشکل باشد، بنابراین گوگل آنالیتیکس یک داشبورد پیش فرض ایجاد کرد. با این حال، اگر می خواهید تمرکز کنید یا معیارهای خاصی را در یک نگاه ببینید، می توانید یک داشبورد سفارشی ایجاد کنید. ما 13 الگوی داشبورد را برای امتحان به اشتراک خواهیم گذاشت. 

داشبورد گوگل آنالیتیکس چیست؟

داشبوردهای گوگل آنالیتیکس مجموعه ای از داده هایی هستند که به صورت بصری از طریق ویجت ها نمایش داده می شوند. داشبوردها به شما کمک می کنند معیارهای مختلف را همزمان بررسی کنید، بنابراین می توانید داده های خود را در یک نگاه ردیابی کنید. 

Google Analytics به شما امکان می دهد داشبوردهای سفارشی ایجاد کنید، بنابراین می توانید سریعتر به معیارهای مهم دسترسی پیدا کنید. می توانید تا 12 ویجت را روی داشبورد اضافه کنید و تا 50 داشبورد به اشتراک گذاشته شده را در حساب Google Analytics ایجاد کنید. 

ویجت ها داده ها را برای یک متریک تجسم می کنند. می‌توانید انواع مختلفی از ویجت‌ها را در داشبورد خود قرار دهید، از جمله شمارنده بازدیدکنندگان بلادرنگ، نمودارها و نقشه‌های جغرافیایی. 

نحوه ایجاد داشبورد گوگل آنالیتیکس

هنگام ایجاد یک داشبورد سفارشی، می توانید از یک الگوی Google Analytics استفاده کنید یا می توانید داشبورد خود را از ابتدا بسازید. بیایید قبل از پرداختن به گزینه های سفارشی، الگوها را مرور کنیم.

برای دسترسی به ویژگی داشبورد Google Analytics: 

 1. Google Analytics را باز کنید. سفارشی سازی و سپس داشبوردها را در منوی پیمایش در سمت چپ صفحه انتخاب کنید .
 1. در نمای داشبوردها ، می‌توانید هر یک از داشبوردهای موجود خود را ببینید. اگر هیچ داشبوردی ندارید، لیست خالی ظاهر می شود. برای ایجاد اولین داشبورد خود، Create را انتخاب کنید . ابزار یک پانل تنظیمات را برمی گرداند:
 1. برای ساخت داشبورد خود از ابتدا، Blank Canvas را انتخاب کنید . داشبورد خود را با فیلد ورودی در پایین پانل نامگذاری کنید – حتماً از چیزی توصیفی استفاده کنید. 
 2. ویجت ها را به داشبورد خود اضافه کنید. گوگل آنالیتیکس به شما امکان می دهد معیاری را برای نمایش و نحوه تجسم آن (خط زمانی، نقشه، جدول و غیره) انتخاب کنید: 
 1. ویجت های خود را ذخیره کنید داشبورد شما به طور خودکار با ویجت های جدید به روز می شود.

نحوه اشتراک گذاری داشبورد های گوگل آنالیتیکس

می توانید داشبوردهای خود را با اعضای تیم، مشتریان و سایر سهامداران مهم به اشتراک بگذارید. به اشتراک گذاری داشبوردها، همکاری و شفافیت بین سهامداران را بهبود می بخشد.

برای اشتراک گذاری داشبورد سفارشی خود، منوی کشویی  Share را در نوار ابزار داشبورد انتخاب کنید:

Google به شما این امکان را می دهد که پیوندی به پیکربندی داشبورد به اشتراک بگذارید یا الگوی سفارشی خود را در گالری راه حل های خود آپلود کنید.

وارد کردن یک الگوی سفارشی از گالری راه حل های Google Analytics

بسیاری از کاربران قالب هایی را در گالری راه حل های Google Analytics ایجاد و آپلود می کنند. این قالب های داشبورد سفارشی شده را می توان برای استفاده خصوصی به حساب شما وارد کرد. 

قالب های Solutions Gallery توسط سایر کاربران Google Analytics ایجاد شده و توسط کسانی که از آنها استفاده می کنند بررسی می شوند. این داشبوردها معمولا توسط کاربرانی با نیازهای خاص ساخته می شوند. 

برای وارد کردن قالب Solutions Gallery:

 1. صفحه داشبوردها را باز کنید .
 2. ایجاد را انتخاب کنید .
 3. در پانل پیکربندی داشبورد، Import from Gallery را انتخاب کنید.
 1. گالری Solutions را مرور کنید. واردات را در داشبوردی که می‌خواهید وارد کنید انتخاب کنید .
 1. Google Analytics از شما می خواهد داشبورد را پیکربندی کنید. هر بخش یا گزارشی را که می‌خواهید یا نمی‌خواهید، انتخاب یا لغو انتخاب کنید. روی Create کلیک کنید.

15 الگوی داشبورد گوگل آنالیتیکس که باید امتحان کنید

داشبوردهای مختلف Google Analytics معیارهای متفاوتی را در اولویت قرار می دهند. بهتر است قبل از انتخاب یا ساخت یک قالب داشبورد، مشخص کنید که چه معیارهایی برای اهداف تجاری یا بازاریابی شما مهم هستند. 

اگر مطمئن نیستید که با کدام معیارها کار کنید، همیشه می توانید با یک داشبورد عمومی کار کنید.

1. مرور کلی (اکتساب، رفتار، نتایج)

این داشبورد عمومی یک عکس فوری از حضور آنلاین شما ارائه می دهد. کسب کاربر شما، رفتارهای آنها و هرگونه تبدیلی را نشان می دهد. قالب داشبورد را اینجا ببینید.

بهترین داشبورد های جذب گوگل آنالیتیکس

ردیابی کسب و کار جدید برای هزینه بازاریابی شما مهم است. هنگامی که متوجه شدید که بخش عمده ای از کسب و کار شما از کجا می آید، می توانید تلاش های بازاریابی خود را بر روی آن کانال متمرکز کنید.

2. داشبورد اطلاعات ترافیکی

این داشبورد به شما کمک می‌کند معیارهایی را که برای ترافیک وب‌تان مهم هستند، از جمله بازدیدهای کلی، بازدیدکنندگان فعال و منابع ترافیک، ردیابی کنید. داشبورد Traffic Insights را در اینجا امتحان کنید.

3. اطلاعات جمعیتی و مخاطبین داشبورد

اگر می‌خواهید درباره مخاطب هدف خود اطلاعات بیشتری کسب کنید، این داشبورد را انتخاب کنید. داده های مخاطبان خود را در یک نگاه بررسی می کنید و در عین حال مراقب بازدیدها و بازدیدهای صفحه خود هستید. داشبورد جمعیت‌شناسی و مخاطب را در اینجا مرور کنید.

4. SEO & Organic Insights Dashboard 

متخصصان سئو می توانند از داشبورد گوگل آنالیتیکس برای نظارت بر ترافیک ارگانیک از جمله منابع ترافیک و صفحات فرود محبوب استفاده کنند. داشبورد SEO و Organic Insights همچنین می‌تواند داده‌های کلیدی ارگانیک مفید، از جمله کلمات کلیدی محبوب کوتاه و بلند را نمایش دهد. 

5. داشبورد رسانه های اجتماعی

معیارهای رسانه های اجتماعی خود را از یک داشبورد ردیابی کنید. می‌توانید ببینید که چه تعداد بازدیدکننده سایت شما را از رسانه‌های اجتماعی پیدا کرده‌اند و همچنین هر اقدام اجتماعی مهمی را خواهید دید. برای استفاده از این الگو باید سایت های رسانه های اجتماعی خود را به Google Analytics متصل کنید. داشبورد رسانه های اجتماعی را در اینجا امتحان کنید.

6. داشبورد تبلیغات گوگل

بازاریابی PPC می تواند به شما کمک کند تا بازدیدکنندگان بیشتری را به وب سایت خود بیاورید. با این حال، به یک داشبورد گوگل آنالیتیکس برای کمک به نظارت بر بازگشت سرمایه خود نیاز دارید. از داشبورد Google Ads برای ردیابی تعداد بازدیدها، کلیک‌ها، CTR و تبدیل‌های کمپین PPC خود استفاده کنید.

بهترین داشبورد های رفتاری گوگل آنالیتیکس

معیارهای رفتار کاربر می تواند به شما بگوید که کاربران هنگام ورود به سایت شما چگونه رفتار می کنند. آنها بیشتر از چه صفحاتی بازدید می کنند یا چه مدت قبل از خروج در سایت شما مرور می کنند؟ از این داشبوردها برای پاسخ به این سوالات به راحتی استفاده کنید. 

7. داشبورد رفتار بازدیدکنندگان و بینش

داشبورد Visitor Behavior & Insights نرخ پرش سایت شما، تعامل کاربر، منابع ترافیک محبوب و موارد دیگر را نمایش می دهد. همچنین می تواند محبوب ترین صفحات شما را نشان دهد، بنابراین می توانید منابع بیشتری را به صفحات وب با کارایی بالا هدایت کنید. 

8. اطلاعات صفحه و داشبورد بازاریابی محتوا

داشبورد Page Insights به شما کمک می‌کند تا نحوه عملکرد محتوایتان را درک کنید. صفحاتی را که بیشترین ترافیک را به همراه دارند، ردیابی کنید و کدام یک بیشتر در نرخ پرش شما نقش دارند. اگر در زمینه بازاریابی محتوا یا راه اندازی یک کمپین محتوای جدید تازه کار هستید، این ابزار در داشبورد گوگل آنالیتیکس می تواند به شما کمک کند مهمترین معیارهای مرتبط با محتوا را ردیابی کنید.

9. داشبورد بینش بازاریابی ویدئویی

از داشبورد Video Marketing Insights برای ردیابی محتوای YouTube و کمپین های SEO خود استفاده کنید. داشبورد بازدیدها، اشتراک‌گذاری‌ها و حتی اگر شخصی قبل از اتمام محتوای شما پرش کند را نشان می‌دهد. 

بهترین داشبورد های تبدیل گوگل آنالیتیکس

ردیابی تبدیل‌ها و فروش‌های شما باعث می‌شود از بودجه و جریان نقدی کسب‌وکار خود مطلع شوید. این پایگاه های داده برای وب سایت های تجارت الکترونیک به خوبی کار می کنند و می توانند بهینه سازی سایت را بهبود بخشند.

10. تکمیل اهداف و داشبورد ردیابی تبدیل

از این داشبورد برای پیگیری بازدیدهایی که منجر به تکمیل هدف شده است استفاده کنید. “اهداف” در Google Analytics می تواند هر چیزی باشد، از فروش واقعی تا ثبت نام. می‌توانید در Google Analytics اهداف تعیین کنید، سپس از ابزارک‌های خود برای پیگیری تعداد دفعات تکمیل هدف توسط کاربران استفاده کنید. داشبورد را اینجا ببینید.

11. داشبورد تجارت الکترونیک

این داشبورد گوگل آنالیتیکس قدرتمند رفتار مشتری را در سایت تجارت الکترونیک شما تجزیه و تحلیل می کند، از جمله عادات خرید، درآمد بر اساس محصول و چرخ دستی های رها شده. از این داشبورد برای پیگیری و تنظیم هزینه های بازاریابی خود در طول زمان استفاده کنید. 

بهترین داشبوردهای عملکرد Google Analytics

این داشبوردها جنبه های فنی سایت شما مانند سرعت، عملکرد و تجربه کلی کاربر را کنترل می کنند. سلامت فنی سایت شما می تواند تجربه مرور کاربران شما را بهبود بخشد، که می تواند تأثیر مثبتی بر سئوی شما داشته باشد. 

12. داشبورد عملکرد سایت

داشبورد عملکرد سایت یک نمای کلی از عملکرد سایت شما ارائه می دهد. زمان بارگذاری صفحه و عملکرد هر دستگاه را دنبال کنید. از میانگین زمان بارگذاری صفحه و پاسخ سرور وب سایت خود به روز باشید. 

13. داشبورد عملکرد موبایل

همه ما می دانیم که تجربه مرور تلفن همراه چقدر مهم است، زیرا بیش از نیمی از مرورگرها از دستگاه تلفن همراه استفاده می کنند. این داشبورد عملکرد موبایل به شما بینشی در مورد افرادی که با تلفن‌هایشان مرور می‌کنند، مارک تلفن و مرورگر، مکانی که از آن در حال مرور هستند و موارد دیگر می‌دهد.

همچنین داشبورد گوگل آنالیتیکس می تواند به شما بگوید که مرورگرهای تلفن همراه چه اقداماتی را انجام می دهند، به ویژه تبدیل. اگر کاربران تلفن همراه شما تبدیل نمی کنند، ممکن است وب سایت شما برای استفاده از تلفن همراه بهینه نشده باشد؟

برداشت های کلیدی:

 • داشبورد گوگل آنالیتیکس ویجت هایی را که برای ردیابی معیارهای تجزیه و تحلیل وب استفاده می کنید سازماندهی می کند.
 • می‌توانید داشبوردهای خود را از ابتدا یا با کمک الگوهای انجمن گالری راه‌حل‌های Google سفارشی کنید.
7 استراتژی کارآمد برای بهبود هزینه در تبلیغات گوگل
آپدیت های گوگل برای استراتژی های جذب مخاطب بادوام تر و موثرتر