اصول سئو خوب در گوگل و یاندکس مشابه است. با این حال، تفاوت‌های کلیدی در نحوه مدیریت بعضی فناوری‌ها و انتظاراتی که در نتیجه باید داشته باشید، وجود دارد.

در زمان نگارش این مقاله، Yandex در حدود 44 درصد و گوگل 53 درصد از سهم بازار روسیه (برای جستجو) را در اختیار داشتند. این یکی از نزدیک ترین نبرد‌های گوگل برای برتری است.

تبلیغ در گوگل

 Yandex بیشتر از یک موتور جستجو است و در دو دهه گذشته به یک شرکت فناوری برای مصرف کنندگان تبدیل شده است. همچنین این شرکت امروزه در حال گسترش فعالیت خود در زمینه امور مالی شخصی و تجاری، و تحویل مواد غذایی است.

در این مقاله از جیمکس ادز تنها نتیجه جستجو در Yandex (و محصولاتی که مستقیماً با عملکرد وب سایت مرتبط هستند) را با گوگل مقایسه می کنیم.

تفاوت های تکنیکال سئو

بیایید نگاهی به برخی از تفاوت های مهم بین سئو تکنیکال در گوگل و یاندکس بیندازیم. موتورهای جستجو توانایی کشف، خزش و ارائه محتوای یک وبسایت را دارند. سپس این داده ها با هم مقایسه شده و امتیاز میگیرند. در نهایت نیز بر اساس امتیاز خود در صفحات نتایج جستجو رتبه بندی و نمایش داده می شوند.

نحوه پردازش عناصر فنی یک وب سایت در گوگل و Yandex بسیار شبیه به هم است. با این حال، هنگام بهینه سازی رونت (RuNet) تفاوت های منحصر به فردی وجود دارد که باید به آنها توجه کرد..

۱. جاوا اسکریپت (JavaScript)

برخلاف گوگل، Yandex در فرایند خزش (Crawl) و ایندکس کردن وب سایت های جاوا اسکریپت با مشکل مواجه است.  برنامه های تک صفحه ای که صرفاً در جاوا اسکریپت توسعه یافته اند و از پیش رندر نشده اند (یا به صورت پویا رندر شده اند) برای این موتور جستجو ایندکس نمی شوند.

Yandex زمانی که بروزرسانی الگوریتم Vega را در اواخر سال 2019 اعلام کرد، دچار اشتباه شده بود. این شرکت در همان بیانیه مطبوعاتی، در مورد نتایج جستجوی پیش بارگذاری (pre-rendering) برای کاربران تلفن همراه صحبت کرد، که باعث شد برخی آن را با وبسایت‌های pre-rendering اشتباه بگیرند.

در واقع، Yandex از هوش مصنوعی برای پیش‌ بینی بهتر درخواست کاربر و پیش واکشی و بارگذاری صفحات نتایج مرتبط استفاده میکند تا اصطکاک کاربر هنگام استفاده از سرویس جستجو را کاهش دهد.

۲. قابلیت AMP در مقابل Turbo

در حالی که گوگل از AMP استفاده میکند، Yandex دارای حالت توربو (Turbo) است. جامعه سئو روسیه در ابتدا از حالت توربو استقبال چندانی نداشت. در زمان راه اندازی صفحات توربو، وبمسترها این صفحات را محدود کننده و اسباب بازی خواندند.

با این حال، طی سال‌های اخیر، این صفحات برای پشتیبانی از قابلیت سفارشی سازی، تبلیغات و تجارت الکترونیک (با گزینه‌های پرداخت متعدد) بهبود یافته‌اند.

۳. هدف گذاری منطقه‌ ای

مانند گوگل، Yandex دارای الگوریتم ها و ملاحظاتی برای جستجوهایی با هدف محلی یا همانطور که Yandex آنها را تعریف می کند، جستارهای وابسته به جغرافیا است. با توجه به مساحت کشور روسیه این نکته برای جلب رضایت کاربران حائز اهمیت است.

یاندکس به شدت توصیه می کند که انواع خاصی از وب سایت ها گزینه ای برای تنظیم منطقه در ابزارهای وبمستر Yandex استفاده کنند. با این کار یاندکس میتواند وبسایت ها را در مکان های جغرافیایی صحیح SERP نشان دهد و هم اطمینان حاصل میشود که صفحات توسط کاربر هدف دیده می شوند.

سئو در Yandex Webmaster
ابزار یاندکس وبمستر، گزینه تنظیم منطقه

این موتور جستجو روسی توصیه میکند که وبسایت‌های محتوای عمومی بدون تمرکز منطقه‌ای (مانند مثال در تصویر بالا) نیازی به تنظیمات منطقه‌ای ندارند. با این حال، وبسایت هایی که بر موضوعات منطقه‌ای یا مکانی تمرکز دارند، مانند روزنامه‌ها، مجلات یا وبسایت هایی که محصولات یا خدماتی را ارائه میدهند که دارای استاندارد ملی نیستند، باید مناطقی را که در آن فعالیت می‌کنند، مشخص کنند.

قابلیت Hreflang

تا دو سال پیش یاندکس از قابلیت hreflang از طریق XML sitemaps پشتیبانی نمیکرد. با این حال، در آگوست سال 2020، شاهد تغییراتی در مستندات وبمستر Yandex در مورد پشتیبانی بین‌المللی و بخش جدیدی بودیم که XML sitemaps hreflang را پوشش میداد. این بدان معناست که یاندکس همان قابلیت‌های پشتیبانی hreflang گوگل را دارا است.

ابزارهای وبمستر در مقابل کنسول های جستجو

چند سال پیش، ابزارهای وبمستر Yandex نسبتاً محدود بودند. اما در سال های اخیر، تیم Yandex سرمایه گذاری زیادی روی این پلتفرم کرده است.

 در اینجا برخی تفاوت‌های کلیدی وجود دارد که میتواند به شما در نظارت، فهرست بندی و کسب دیدگاه بهتر درباره نحوه عملکرد کمپین هایتان در جستجوی ارگانیک Yandex کمک کند.

۴. مانیتورینگ مستمر URL

یکی از ویژگی‌های بسیار مفید در Yandex Webmaster Tools، توانایی نظارت مستمر بر ۱۰۰ URL در سایت شما است. این ویژگی به طور خودکار بروزرسانی میشود. همچنین افراد میتوانند URL مورد نظر خود را ردیابی کنند. این قابلیت، وضعیت صفحه فعلی، نسخه صفحه‌ای که در نتایج نشان داده شده (حافظه زخیره شده و آخرین خزش)، و آخرین تاریخ ایندکس شدن آن صفحه را به شما می گوید.

مانیتورینگ صفحات در یاندکس وبمستر

در تصویر بالا، آدرس پایین آخرین بار در 17 آوریل ایندکس شده است، با موفقیت پردازش شده، همچنین این نسخه در نتایج جستجو استفاده میشود.

همراه با گزارش آمار خزش (که در Yandex WMT موجود است)، میتوانید تعیین کنید که محتوای به روز شده شما چه زمانی مجددا ایندکس و سپس به کاربران ارائه شده.

۵. نشان کیفیت

گوگل برای تست سرعت بروزرسانی صفحات، سرعت نمایش نمادها در SERP ها را مورد بررسی قرار میدهد. در حالی که این قابلیت برای گوکل جدید است، Yandex (و Baidu) مدتی است که نمادهایی را در نتایج جستجو خود نشان میدهند.

موتور جستجو روسی دارای 16 نماد است که به عنوان شاخص های کیفیت سایت شناخته و نمایش داده میشوند. برخی از این موارد را میتوان از طریق تنظیمات فنی، مانند نشان صفحه توربو، به دست آورد.

سایر نمادها، مانند نشان محبوبیت، به کسب امتیاز کافی در SQI (شاخص کیفیت سایت)، متکی هستند. این عوامل شامل:

 • حجم مخاطبان وب سایت
 • سطح رضایت کاربران (سیگنال های رفتاری).
 • اعتبار سایت در یاندکس (سیگنال های EAT استنباط شده).

از آنجایی که یاندکس برای تعدادی از الگوریتم‌ها و تعیین کیفیت آنها از سیگنال‌های رفتاری کاربران استفاده میکند، بازاریابان نمیتوانند این الگوریتم ها را دور بزنند. Yandex در اسناد خود میگوید که امتیاز SQI را میتوان ریست کرد یا در صورت مشاهده اعمال نفوذ از سمت وبسایت ها برای تغییر نتایج، امتیاز آنها را حذف کرد.

بعلاوه در کنار تمام مجازات های الگوریتمی یاندکس اذعان دارد:

Yandex در مورد تغییرات این شاخص توضیحی ارائه نمی کند. همچنین هیچ ضمانت یا تاریخی برای بازیابی آن ارائه نخواهد داد.

۶. تقسیم بندی اسنیپت ها

مانند گوگل، Yandex دارای تعدادی بلاک های محتوای ویژه و اسنیپت هایی (snippets) است که میتواند برای بهبود نمایش صفحه نتایج جستجو استفاده کند.

با این حال، بر خلاف گوگل، در Yandex WMT میتوانید صلاحیت خود برای مشاهده سه نوع نتیجه خاص و یازده نوع اسنیپت را بررسی کنید. این قابلیت امکان بررسی مشکلات صفحه شما را فراهم میکند.

سرعت ایندکس شدن

بسیاری از مقالات موجود Yandex در مقابل گوگل در سال های اخیر نشان میدهند که این موتور جستجو روسی اغلب در فهرست کردن یک وب سایت کندتر عمل میکند.

به طور کلی این مورد در دو سال گذشته مطرح نبوده است. اما با پروتکل ایندکس باز، Yandex یک ردیف خزنده به سایت شما اختصاص میدهد و بر این اساس به فهرست بندی ادامه میدهد.

تفاوت های الگوریتمی

در بیشتر موارد، بسیاری از الگوریتم های یاندکس با الگوریتم های گوگل مطابقت دارند و اهداف آنها نیز یکسان است. با این حال، دو تفاوت عمده وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید.

۷. عوامل رفتاری

در حالی که بحث هایی در مورد نحوه استفاده گوگل از سیگنال های رفتاری کاربران به عنوان بخشی از الگوریتم های خود وجود دارد، یاندکس متفاوت عمل میکند. یاندکس سیگنال های کاربری را دسته بندی می کند. سیگنال های کاربری و CTR ها از SERP ها را می توان برای تعیین موارد زیر استفاده کرد:

 • موقعیت قرار گیری در SQI (شاخص کیفیت سایت)، کمک به اعطای نشان کیفیت.
 • قرارگیری نتایج در صفحه نتایج موتورهای جستجو

با اینکار ، Yandex هرگونه تلاش برای تقلب در معیارهای رفتاری کاربر را شناسایی خواهد کرد. بازاریابان و متخصصان سئو می توانند از طریق Metrica به ابزارهایی برای تجزیه و تحلیل بهتر رضایت کاربران دسترسی داشته باشند (در ادامه مقاله در این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد).

علاوه بر این، یاندکس توصیه میکند که به طور منظم گزارش های وب سرور خود را تجزیه و تحلیل کنید:

 • منابع ترافیک: بدانید کدام منابع بیشترین بازدیدکننده را به وب سایت شما جذب میکند.
 •  عبارت جستجو شده (Search queries): عبارت هایی را که بازدیدکنندگان را به سایت شما جذب میکند بررسی کنید.
 • صفحات هدف: میزان تبدیل مشتریان احتمالی به مشتریان واقعی را در صفحاتی مانند سبد خرید و فرم ها اندازه گیری کنید.
 • مشخصات پلتفرم: پلتفرم هایی را که کاربران از طریق آنها شما را پیدا کرده‌اند را مشخص کنید و برای بهبود سایت خود تلاش کنید.

۸. امتیاز ICS یا IKS

امتیاز ICS راهی برای ارزیابی کیفیت یک وب سایت است. در این ارزیابی فاکتورهایی مانند تعداد بازدیدها، زمانی که کاربر در سایت شما حضور دارد و کلیک تبلیغات مد نظر است.

این‌ امتیازات همراه با نظرسنجی های انجام‌ شده توسط کاربران درباره دقت و خوانایی محتوا ترکیب و در انتها یک امتیاز کلی شکل میگیرد.

وقتی چیزی را از داخل روسیه جستجو میکنید، نتایج نمایش داده شده با توجه به میزان مفید بودنشان از سوی کاربران امتیازی بین 1 تا 100 کسب میکنند. اگر امتیاز یک وب سایت کمتر از حد نصاب باشد، رتبه آن کاهش مییابد.

Yandex Metrica در مقابل Google Analytics

Metrica، ابزار تحلیل وب سایتی که یاندکس استفاده میکند، گزارش‌ها و عملکردهای مشابهی با گوگل آنالیتیکس Google) Analytics) دارد.

با این حال، ابزارهای خوبی وجود دارد که دیدگاه مفیدی در مورد نحوه تعامل کاربران با محتوای شما و همچنین نرخ عملکرد وب سایت شما ارائه میدهند.

۹. سیاست حفظ کاربر

با معرفی نسخه جدید گوگل آنالیتیکس GA4، ابزارهای تجزیه و تحلیل گروهی بهتر و نرخ حفظ کاربر نیز معرفی شده‌اند، این در حالی است که Metrica پیشتر این قابلیت را در اختیار کاربران خود قرار داد.

در یاندکس متریکا میتوانید حجم تعامل کاربران در یک سطح را ببینید

در یاندکس متریکا میتوانید به سرعت کاربران را بر اساس نشست (Session) و اتمام اهداف (goal completions) تفکیک کنید. این سطح از داده هنگام ساختن پرسونا ها و برنامه ریزی محتوا، پیرامون سفرهای کاربر مفید است. همچنین برای رفع هرگونه تصور نادرست در مورد نحوه تعامل کاربران با وب سایت مفید است.

۱۰. نقشه حرارتی (Heat Maps)

یکی دیگر از ویژگی های منحصر بفرد یاندکس متریکا در مقایسه با گوگل آنالیتیکس، امکان مشاهده نقشه های حرارتی کاربر است.

نقشه حرارتی کاربر در Yandex Metrica
نقشه حرارتی کاربر در Yandex Metrica

از آنجایی که هیت مپ یک ابزار تجزیه و تحلیل به حساب می آید با استفاده از آن میتوان:

 • مقایسه کاستوم سگمنت ها (custom segments) (مثلاً کاربران ارگانیک در مقابل کاربران اجتماعی).
 • تغییر محدوده زمانی
 • اضافه کردن شاخص نشست (مثلاً بیش از 30 ثانیه، بیش از 2 صفحه مشاهده شده).

نوار ابزار داخلی همچنین امکان مقایسه بخش بالایی یا اولیه ATF وب سایت و بخش انتهایی آن را فراهم میکند.

به عنوان مثال، در اسکرین شات بالا، می بینیم که 55.9 درصد از کلیک ها در صفحه اصلی (طی سه ماهه گذشته) روی لینک قابل مشاهده در صفحه اصلی بوده است.

حمایت از سمت جامعه

یکی دیگر از تفاوت های بزرگ بین گوگل و یاندکس نحوه تعامل آنها با جوامع سئوی خود است. در گوگل متخصصصانی چون جان مولر، دانیل ویزبرگ، مارتین اسپلیت و گری ایلیس سؤالات تصادفی را مطرح کرده و در مورد مشکلات وب مستر افراد را راهنمایی میکنند.

این در حالی است که تیم متخصص یاندکس یک تیم پشتیبانی تکنیکال است که هر یک از اعضای آن از نام مستعار Plato Schukin استفاده می کنند.

اگر به دنبال دستیابی به مخاطبان روسی زبان هستید، یاندکس بهترین گزینه است. همانطور که می بینید، ویژگی‌های خاصی وجود دارد که باید به آنها توجه کرد اما به طور کلی، به نظر می رسد اصول بهینه سازی، جهانی هستند.

شرکت هایی که به دنبال گسترش فعالیت خود در سطح بین المللی هستند، بهتر است محتوای خود را در موتورهای جستجویی بجز گوگل بهینه کنند، به ویژه در کشورهایی که پلتفرم های دیگر محبوبیت بیشتری دارند. تا زمانی که برای تامین یک تجربه کابری عالی تولید محتوای با کیفیت را در اولویت قرار دهید، مطمئناً در خارج از کشور عملکرد خوبی خواهید داشت.