اگر فردی هستید که می‌خواهید روی تعداد نجومی جستجوهایی که روزانه در Google انجام می‌شود سرمایه‌گذاری کنید و به سرعت توجه لازم را برای رشد درآمد خود به دست آورید، هیچ راهی بهتر از استفاده از گوگل ادز پیدا نمی‌شود.

گوگل ادز چیست؟

گوگل ادز برنامه تبلیغات آنلاین گوگل است. این برنامه به شما این امکان را می‌دهد برای دسترسی به مخاطبانی که علاقه‌مند محصولات شما هستند تبلیغات انجام دهید. پلتفرم گوگل ادز بر اساس هزینه بر کلیک (PPC) کار می‌کند. که یعنی شما هر دفعه که کاربری روی تبلیغتان کلیک می‌کند باید هزینه‌ای را پرداخت کنید.

اما متود‌ها و مدیوم‌های زیادی وجود دارند که می‌توان برای تبلیغات از آنها استفاده کرد و ممکن است انتخاب بهترین گزینه برای کسب و کار شما کمی سخت باشد. اینفلوئنسرها و فروشندگان همیشه در حال توصیه برای سرمایه گذاری در روش‌های مختلف هستند، بدون اینکه چرایی‌اش را توضیح دهند.

10 فایده استفاده از گوگل ادز

آیا می‌خواهید متوجه شوید چرا باید از گوگل ادز استفاده کرد؟

فواید زیادی وجود دارد که در اینجا ما به تعدادی از آنها می‌پردازیم.

1. جستجوی کلان گوگل

امروزه گوگل نام خود را به فراتر از یک برند رسانده و عملاً به یک فعل تبدیل شده است. کلمه “گوگل” حتی در دیکشنری میریام وبستر هم یافت می‌شود:

دلیلش این است که اینروزها اگر مردم سؤالی داشته باشند که نیاز به پاسخ داشته باشد، اولین مقصدشان معمولاً گوگل است.

این موتور جستجو سالانه عدد نجومی بیش از 2 تریلیون سرچ را انجام می‌دهد. این یعنی 5 میلیارد سرچ در روز به طور میانگین.

میان اینهمه جستجو، افرادی هستند که به دنبال جواب‌ها و مسائلی هستند که کسب و کار شما ارائه‌ می‌کند. اگر تابحال از اینترنت استفاده کرده باشند، شانس این زیاد است که پاسخ چیزی را گوگل کرده باشند. و اگر بتوانید حتی از طریق یک تبلیغ هم به آنها کمک کنید پاسخشان را پیدا کنند، به احتمال زیاد شما را انتخاب خواهند کرد و نه رقبایتان را.

2. قابلیت‌هایی که امکان طیفی از هدف گذاری را فراهم می‌کنند

از طریق گوگل، برای هر کسب و کار و هر دورنما چیزی در مسیر خریدار وجود.

سرمایه گذاری روی کلیدواژه‌های گسترده‌ای مانند “نرم‌افزار حسابداری” تبلیغ شما را برای مشتری‌های بلقوه در قدم‎‌های اول جستجوی محصول به نمایش می‌گذارد و به شما اجازه میدهد تا با دو تکنیک قدرتمند و ساده فعالیت تبلیغاتی خود را انسجام دهید:

  • اطلاعات آنها را از طریق صفحه هدف پسا-کلیکی (post-click landing page) بدست آورید و محتویات آموزنده برای آنها ارسال کنید تا اعتبارتان تثبیت شود.
  • اگر ترغیب نشوند، با استفاده از نرم‌افزارهای هدفگیری مجدد (retargeting software) آن‌ها را به سمت خود بکشید تا بالاخره جذب شوند.

تکنیک قدرتمند دیگر برای جذب مشتری این است که روی کلمات طولانی مانند “نرم‌افزار حسابداری برای بازاریاب‌های فری‌لنس” سرمایه گذاری کنید. این کلمات معمولاً قیمت پایین‌تری دارند و برای جلب نظر افرادی که دقیقاً به دنبال محصولات شما هستند بسیار ارزشمندند. معمولاً افرادی که رشته کلمات طولانی تری را جستجو می‌کنند قصد و نیت بیشتری هم دارند. قصد و نیت چیزی است که افرادی که تبلیغات شما را می‌بینند را ارزشمند می‌سازد.

3. کنترل کردن قصد و نیت

بزرگترین تفاوت میان افرادی که از طریق گوگل ادز و افرادی که از طرق دیگر هدف تبلیغات قرار می‌گیرند، قصد و نیت (Intent) آنها است.

به عنوان مثال، افراد در شبکه‌های اجتماعی به دنبال تبلیغات نیستند. آنها به دنبال راه حل برای مشکلات روزمره‌شان نمی‌گردند. آنها به دنبال عکس‌های خانوادگی و مسافرت و حیوانات خانگی اند. و زمانی که شما به افرادی که تبلیغ نمی‌خواهند تبلیغات نشان می‌دهید، شانس این زیاد است که به شما بی توجهی شود.

در شبکه جستجو اما، شما تبلیغاتتان را برای کسانی که به دنبال تبلیغ نیستند به نمایش نمی‌گذارید. هدف تبلیغات شما افرادی هستند که به دنبال چیز خاصی می‌گردند.

برای تبلیغات با پایین ترین کارمزد در گوگل ادز، اینجا ثبت نام کنید

وقتی تبلیغ در گوگل شما به نمایش در می‌آید، به جای اینکه مزاحم فضای آنلاینشان شود به آنها در پیدا کردن پاسخشان کمک می‌کند.

بعضی از متخصصین تبلیغات جستجویی را نوعی بازاریابی درونگرا در تضاد با تبلیغات برونگرا در نظر می‌گیرند چرا که به کسانی یاری میرساند که خودشان قدم اول را برای جستجو برداشته‌اند. استفاده از تبلیغات، باعث می‌شود مشتریان بلقوه خودشان به سمت شما بیایند، و سپس به آنها کمک می‌کند پاسخشان را پیدا کنند، و شما را هم در بهترین موقعیت برای شروع به همکاری با آنها قرار می‌دهد.

4. کنترل کامل کمپین‌های خود را حفظ کنید

در گذشته باید از موانع زیادی گذر می‌کردید و خط قرمز‌های زیادی را دور می‌زدید تا کمپین‌های تبلیغاتی برگزار کنید که به حداکثر مخاطبان نمایش داده شوند. شروع و پایان آن کمپین‌ها زمان و منابعی را تلف می‌کند که در جاهای دیگر استفاده بهینه تری دارند.

از طرف دیگر، خرید فضای تبلیغاتی با استفاده از نرم‌افزار -که به آن “تبلیغات وابسته به برنامه” (Programmatic Advertising) هم می‌گویند- حتی برای یک کارمند که تعلیم دیده باشد هم آسان است. تنها با کمی آموزش، آنها قادر خواهند بود کمپین‌ها را شروع کنند و به پایان برسانند، به افراد درست با بهترین قیمت دسترسی پیدا کنند، و همه اینها را به صورت آنی به انجام برسانند. اینگونه شما قادر خواهید بود منابع خود را به مسائل مهمتری اختصاص دهید.

5. هر نوع بودجه‌ای را جذب کنید.

گرفتن یک کلیک می‌تواند برای برخی کسب وکار‌ها صدها دلار هزینه داشته باشد. در کسب و کارهای قضایی کلیدواژه‌های طولانی وجود دارد که نزدیک به هزار دلار به ازای هر کلیک هزینه بر می‌دارند.

10 دلیل برای استفاده از گوگل ادز

اما بیشتر کلیدواژه‌ها این مقدار هزینه برنمی‌دارند. حتی اگر چنین باشد، یکی از نکات مثبت استفاده از گوگل ادز این است که قادر خواهید بود برای بودجه خود، بالاترین قیمت پیشنهادی و غیره محدودیت‌هایی اعمال کنید. اینگونه می‌توانید اطمینان داشته باشید که حتی زمانی که چهار چشمی حساب کاربری‌تان را تحت نظر نگرفته‌اید، بیش از آنچه در نظر دارید هزینه نکنید.

شما قادر خواهید بود تمامیت کمپین‌های تبلیغاتی خود، از حداکثر قیمت پیشنهادی تا بودجه‌ی روزانه تبلیغ را کنترل کنید. شما همچنین می‌توانید میزان هزینه‌ی ماهانه دلخواهتان را مشخص کنید و بودجه خود را با توجه به گراف کارایی تنظیم نمایید. زمانی که یک تبلیغ کارایی بسیار بالایی از خود نشان دهد، می‌توانید هزینه پرداختی تبلیغاتی‌اش را افزایش دهید تا به نتیجه‌ی مطلوب برسید. همین مکانیزم به طور عکس زمانی که یک تبلیغ عملکرد مطلوب ندارد برای کاهش هزینه به کار خواهد آمد. همچنین می‌توانید بلافاصله آن را متوقف کنید تا هزینه‌ها درست تر مدیریت شوند.

6. نتایج را با فرمتی ساده و قابل فهم در گوگل ادز مشاهده کنید

شما برای بهبود شرایط باید بدانید کجای کارتان دچار اشتباه شده است. برخی داشبوردهای آنالیزی فهمیدن این مسأله را تقریباٌ غیر ممکن می‌سازند.

خوشبختانه گوگل همه چیز را بسیار سرراست و قابل فهم می‌سازد. به اطلاعات پایه‌ای مانند کلیک‌ها، بازدیدها، بودجه کلیدواژه‌ها و غیره دسترسی پیدا کنید و یا با گوگل آنالیتیکز (Google Analytics) ریزبینانه‌تر اوضاع را مرور نمایید. به شما این اجازه داده می‌شود که بدانید کاربران دقیقاً در وب‌سایت شما چگونه رفتار می‌کنند – تا جزئی‌ترین اطلاعات مانند اینکه روی چه چیزی کلیک کرده‌اند، بعد از آن کجا رفته‌اند، و چه مدت زمان را آنجا سپری نموده‌اند.

7. به نسب سئو نتایج سریع‌تری بدست آورید

سئو یا بهینه سازی موتور جستجو هنوز پشتوانه‌ی اصلی سایت‌های دارای بیشترین بازدید است. پست‌ها و صفحاتی که در صفحه اول مشاهده می‌کنید تنها با انتخاب بهترین کلیدواژه‌ها نوشته نشده‌اند. آنها همینطور متعلق به سایت‌هایی هستند که میزان بسیار زیادی بکلینک را در مدت زمان زیادی جمع آوری نموده‌اند (که در واقع هنوز فاکتور اول در رنکینگ صفحات اینترنتی است).

ممکن است سالها از دیدن صفحه خود در پوزیشن اول نتیجه‌ی جستجوی کلیدواژه‌ای فراگیر فاصله داشته باشید. بعضی کسب و کارها هرگز به آن نخواهند رسید.

اما با شروع استفاده از گوگل، شانس جهش شما به اول نتایج ارگانیک یک موتور جستجو به طور بلقوه و با سادگی بیشتری افزایش پیدا می‌کند. دیگر از جستجوی بی پایان برای لینک‌هایی که کمی صفحه شما را بالاتر ببرند خبری نیست. دیگر خبری از وقت گذاشتن بیش از حد روی تراکم کلیدواژه‌ها در صفحه لندینگ تان نیست. با شروع تبلیغات شانس دیده شدن دسته اولی خودتان را در صفحه‌ای مثل این، که نتایج ارگانیک تا پس از فولد به نمایش در نمی‌آیند زیادتر کنید:

8. آگاهی برند بسازید

وقتی مردم نام “گوگل ادز” را می‌شنوند، بیشتر به ترافیک تبلیغات PPC در نتایج جستجوی گوگل فکر می‌کنند. ولی گوگل ادز ازین چیزها انعطاف پذیر‌تر است. گوگل ادز همچنین می‌تواند به عنوان ابزاری برای ساختن آگاهی از برند استفاده شود. چیزی که تحقیقات نشان داده است موفق‌ترین بازاریاب‌ها در اولویت قرار می‌دهند.

تبلیغات گوگل

قبل از توضیح بیشتر، بیایید به طور مختصر نگاهی به معنای کلمه‌ی “برند” بیاندازیم. دهه‌ها پیش، دیوید اوگیلوی شاید بهترین توصیف را ارائه داد:

دیوید اوگیلوی

مجموع ناملموس ویژگی‌های یک محصول، نامش، بسته‌بندی‌ اش، قیمتش، تاریخش، شهرتش، و روش تبلیغ شدنش.

تقویت نام برند شما، شخصیت، شهرت و غیره، همه برای جلب اعتماد بازدیدکنندگان مهم هستند. هرچه در تکرار اینها ثابت قدم تر باشید، برند شما قوی تر خواهد شد، و اعتماد بیشتری بین شما و مشتریان بلقوه برقرار می‌شود. و اعتماد پیزی است که نهایتاً فروش شما و مشتری‌های وفادار را ممکن می‌سازد.

از طریق شبکه‌ی جستجوی گوگل ادز، حتی اگر مشتریان بلقوه در حال کلیک کردن نباشند، برند شما، شعار برند شما، محصولاتتان، و هرچه که انتخاب کنید در متن تبلیغ و اکستنشن نمایش بدهید به آنها نمایش داده می‌شود. و از طریق شبکه‌ی نمایشی گوگل ادز، شما میتوانید با نشان دادن تبلیغاتتان به افراد بیشتر، آگاهی برند را افزایش دهید. هردو استراتژی به تبلیغ کنندگان اجازه می‌دهد ویژگی‌های اصلی کسب و کار خود را استحکام بخشند که در نتیجه نام برندشان قوی تر می‌شود.

9. کانورژن‌های بیشتری کسب کنید

وقتی گوگل تصمیم می‌گیرد که کدام آگهی‌ها توسط مشتریان بالقوه دیده شوند، تجربه صفحه لندینگ پس از کلیک را در نظر می‌گیرد. در یک صفحه پشتیبانی گوگل ادز نوشته شده است:

تجربه صفحه لندینگ پس از کلیک، معیار تبلیغاتی است که نشان می دهد وب سایت شما به افرادی که روی تبلیغات شما کلیک می کنند دقیقاً همان چیزی را می دهد که به دنبال آن هستند – سریع و بدون زحمت. صفحه لندینگ پس از کلیک ما نشانی اینترنتی است که افراد پس از کلیک بر روی تبلیغ شما به آن می رسند، و تجربه ای که ارائه می کنید بر رتبه تبلیغ شما و بنابراین CPC و موقعیت شما در حراج تبلیغات تأثیر می گذارد. اگر تبلیغات شما به وب‌سایت‌هایی اشاره می‌کند که تجربه کاربری ضعیفی ارائه می‌دهند، ممکن است کمتر (یا اصلاً) نمایش داده نشود.

شبکه‌های تبلیغاتی که تجربه صفحه فرود را در اولویت قرار نمی‌دهند، به شما امکان می‌دهند کاربران اینترنت را به هر صفحه قدیمی هدایت کنید. این می تواند یک صفحه اصلی، یک صفحه “درباره” باشد – و به سرعت بودجه شما را تخلیه می کند زیرا بازدیدکنندگان نمی خواهند آنچه را که در تبلیغ خود به آنها قول داده اید جستجو کنند.

10. بازگشت سرمایه را با استراتژی‌های مختلف قیمت‌های پیشنهادی به حداکثر برسانید

یک صفحه لندیدنگ متقاعد کننده پس از کلیک که برای جلب رضایت گوگل ساخته شده است تنها چیزی نیست که بازگشت سرمایه تبلیغاتی شما را به حداکثر می رساند. برای کمک به شما برای رسیدن به اهداف بازاریابی خاص و در عین حال کمترین کاهش بودجه، تیم گوگل ادز چندین استراتژی مختلف قیمت پیشنهادی طراحی کرده است:

  • قیمت پیشنهادی CPC چیزی است که اگر هدفتان بالا بردن ترافیک سایت باشید گوگل پیشنهاد می‌دهد
  • قیمت پیشنهادی CPM که مخفف “هزینه بر هر هزار بازدید” است (cost per thousand viewable impression) توسط گوگل پیشنهاد می‌شود اگر شما سعی در ساختن آگاهی از برند باشید. در این استراتژی، شما میزان هزینه‌ای را که حاضرید برای اینکه هزار مخاطب تبلیغ شما را به طور کامل ببینند بپردازید مشخص می‌کنید. این تنها در شبکه نمایشی گوگل در دسترس است و نه در شبکه‌ی جستجو.
  • قیمت پیشنهادی CPA چیزی است که گوگل زمانی که شما تمرکزتان بر کانورژن و خرید باشد به شما پیشنهاد می‌دهد.

به این ترتیب، اگر هدف اصلی شما افزایش آگاهی از برند است، می‌توانید تبلیغات خود را به افراد بیشتری نسبت به زمانی که گوگل سعی می‌کرد تبلیغات شما را فقط به افرادی ارائه دهد که بیشترین شانس را برای کلیک کردن یا کانورت شدن دارند، نشان دهید. و این مسأله برعکس هم کار می کند.

اگر هدف شما اقدامی در پایین تر از قیف فروش است مثل یک کلیک یا کانورژن، شما می توانید برایش پیشنهاد بدهید، و گوگل از انتشار آگهی شما به توده ها کاسته و در عوض آن را به افرادی که احتمال بیشتری برای کانورت شدن دارند نشان می دهد.

چرا از گوگل ادز استفاده کنیم؟

به جای این سوال بهتر است پرسید چرا نه

این شبکه چیزی برای مشاغل در هر اندازه با بودجه های مختلف و اهداف تبلیغاتی متفاوت دارد. مخاطبان هدف مختلف، که بیشترشان حداقل یک بار از گوگل در زندگی‎‌شان استفاده کرده‌اند، پس در دریایی از جستجوهای بی پایان، چرا یک سطل نیندازید تا ببینید چه مقدار درآمد کسب می‌کنید؟