احتمالا سوالاتی از قبیل سئو یوتیوب چگونه کار می کند؟ یا مراحل بهینه سازی ویدیوها در یوتیوب برای جستجو چیست؟ ذهنتان را درگیر کرده است. پاسخ به این سوالات ساده تر از آن چیزی است که فکرش را می کنید.

در حالی که ممکن است دسترسی به هر گونه قرار گرفتن در YouTube دشوار به نظر برسد، می‌توانید استراتژی‌های خاصی را برای اطمینان از اینکه الگوریتم YouTube در نتایج جستجو به نفع شماست اجرا کنید.

نحوه رتبه بندی ویدیوها در یوتیوب

برای رتبه بندی ویدیوها در یوتیوب، ابتدا باید الگوریتم یوتیوب و فاکتورهای رتبه بندی یوتیوب را بشناسیم.

مانند هر موتور جستجو، YouTube می‌خواهد محتوایی را ارائه دهد که به درخواست جستجوگر پاسخ دهد. به عنوان مثال، اگر کسی عبارت «چگونه کراوات را ببندد» را جستجو کند، یوتیوب ویدیویی با عنوان «چگونه بند کفش خود را ببندید» ارائه نمی دهد. در عوض، نتایج جستجویی را ارائه می‌کند که به آن پرسش خاص پاسخ می‌دهند.
بنابراین، همانطور که تلاش خود را در سئوی YouTube امتحان می کنید، به این فکر کنید که چگونه می توانید اصطلاحات و عباراتی را که توسط مخاطبان مورد استفاده شما استفاده می شود ترکیب کنید.
همچنین باید به تجزیه و تحلیل و تعامل YouTube فکر کنید. وقتی YouTube ویدیوها را رتبه‌بندی می‌کند، به معیاری به نام «زمان تماشا» اهمیت می‌دهد – به عبارت دیگر، مدت زمانی که بینندگان در ویدیوی شما باقی می‌مانند. زمان تماشای طولانی به این معنی است که شما محتوای ارزشمندی را ارائه می دهید. زمان تماشای کوتاه به این معنی است که محتوای شما احتمالاً نباید رتبه بندی شود.
اگر می‌خواهید ویدیوهایتان رتبه‌بندی شوند، سعی کنید محتوایی ایجاد کنید که برای زمان‌های تماشای طولانی‌تر بهینه‌سازی شده باشد. به عنوان مثال، می‌توانید با قول دادن یک سورپرایز یا هدیه، از کاربران بخواهید که تا پایان ویدیو بمانند.

آیا ارزش بهینه سازی ویدیوها در یوتیوب را دارد؟

تلاش برای پیش رفت در سئو یوتیوب ممکن است تلاشی از دست رفته به نظر برسد. به نظر می رسد که تنها شناخته شده ترین اینفلوئنسرها و تولیدکنندگان محتوا در این پلتفرم شانس دارند.

با این حال، این مورد نیست. به‌عنوان یک کسب‌وکار، می‌توانید از بازدیدها، نظرات، و لایک‌های ویدیوهای خود لذت ببرید – تا زمانی که مخاطبان مناسبی برای محتوای خود پیدا کنید. در واقع، یافتن و هدف قرار دادن مخاطبان مناسب حتی مهم‌تر از ایجاد یک ویدیوی «زیبا» است. اگر به طور فعال مشکلات مشتریان احتمالی خود را با ویدیوهای YouTube خود حل می کنید، 90٪ از کار بهینه سازی YouTube را انجام داده اید.

علاوه بر این، رتبه بندی ویدیوها در یوتیوب یک عنصر کلیدی از استراتژی بازاریابی ورودی شما است، حتی اگر اینطور به نظر نرسد. همین یک دهه پیش، بازاریابی ویدئویی ورودی ایده‌ای کاملاً جدید بود. بازاریاب‌ها یاد می‌گرفتند که نمی‌توانند فقط حجم بالایی از محتوا را منتشر کنند، بلکه باید با کیفیت بالا و به‌گونه‌ای بهینه باشد که تا حد امکان از طریق موتورهای جستجو قابل کشف باشد.

آن محتوا زمانی تا حد زیادی به کلام نوشتاری محدود می شد. امروز دیگر اینطور نیست. امروزه، یک استراتژی محتوای جامع شامل کارهای مکتوب مانند وبلاگ‌ها و کتاب‌های الکترونیکی و همچنین رسانه‌هایی مانند پادکست‌ها، دارایی‌های بصری و ویدیوها می‌شود. و با ظهور سایر قالب‌های محتوا، نیاز به بهینه سازی ویدیو برای جستجو احساس می‌شود. یکی از مکان های مهم برای انجام این کار در YouTube است.

اگر احساس می کنید گم شده اید، نگران نباشید. ما مهمترین نکات سئوی YouTube را در زیر پوشش می دهیم تا بتوانید به طور موثر محتوای خود را برای جستجوی YouTube بهینه کنید.

بهینه سازی برای الگوریتم یوتیوب به چه شکل است؟

در سال 2021، یوتیوب بینش بیشتری در مورد الگوریتم خود و نحوه عملکرد سیستم توصیه های آن ارائه کرد. مهم‌تر از همه، یوتیوب می‌خواهد بینندگان از ویدیوها لذت ببرند و تا زمانی که ممکن است روی پلتفرم بمانند.
YouTube از سه دسته اصلی برای شخصی‌سازی توصیه‌ها استفاده می‌کند:
شخصی سازی: سابقه تماشای کاربر و عملکرد
عملکرد: علاقه به تماشای ویدیو، مدت زمان مشاهده، رضایت
عوامل خارجی: علایق موضوعی، نحوه عملکرد رقابت شما، ارتباط با فصل جاری
هفت منطقه در یوتیوب وجود دارد که الگوریتم در آنها تأثیر دارد. بیایید نگاهی دقیق تر به آنچه که هر کدام مستلزم آن است داشته باشیم.

1. خانه

صفحه اصلی اولین جایی است که شخصی هنگام باز کردن YouTube در آن قرار می گیرد و یکی از منابع اصلی ترافیک برای اکثر کانال ها است. هرچه بیشتر از YouTube استفاده کنید و با ویدیوها تعامل داشته باشید، خانه شما شخصی‌تر می‌شود. علاوه بر این، اشتراک های کانال شما در اینجا نیز نمایش داده می شود.

رتبه بندی خانه بر اساس دو عامل است:
• عملکرد: بر اساس داده‌های جمعیتی که درباره شما جمع‌آوری کرده‌اند، ویدیوهایی را نشان می‌دهند که بینندگان مشابه شما را درگیر و راضی کرده است.
• شخصی سازی: سابقه تماشای خود، بازدیدهای کانال و علایق موضوعی شما
نکات الگوریتم خانگی برای بازاریابان
در زیر چند نکته از YouTube در مورد بهینه سازی ویدیوی خود برای نمایش در صفحه اصلی افراد آورده شده است:

وانمود کنید که بیننده جدیدی برای کانال خود هستید و ویدیوهای خود را به طور عینی مرور کنید. آیا می خواهید آنها را تماشا کنید؟
به طور مداوم آپلود کنید تا انتظاراتی از بینندگان خود ایجاد کنید
آن چه که برا شما تلاش می کند را انجام دهید. محتوایی را به سبک یا موضوعی مشابه با مواردی که بینندگان شما قبلاً از آن لذت می بردند ایجاد کنید.
منابع ترافیک YouTube Analytics خود را بررسی کنید تا ببینید کانال شما چقدر در صفحات اصلی دیگران ظاهر می شود

2. فیلم های پیشنهادی

ویدیوهای پیشنهادی آن چیزی است که هنگام تماشای یک ویدیو در نوار کناری نشان داده می شود. اگر اجازه دهید پخش ویدیوی فعلی شما تمام شود، یک ویدیوی پیشنهادی همان چیزی است که در مرحله بعد به صورت خودکار پخش می شود. سئو یوتیوب در این بخش بسیار پربازده است زیرا بخش خوبی از ترافیک یوتوب را می‌سازد.

ویدیوهایی که در بخش پیشنهادی نمایش داده می شوند بر اساس چندین سیگنال هستند مانند:
کدام ویدیوها اغلب با هم تماشا می شوند
نحوه ارتباط ویدیوها با یکدیگر به عنوان یک موضوع مشترک• سابقه تماشای خود کاربر

3. جستجو

موتور جستجوی یوتیوب قدرتمند است. بالاخره این پلتفرم متعلق به گوگل است. به خاطر داشته باشید که نتایج جستجو کاملاً مبتنی بر ویدیوهایی با بیشترین بازدید نیست، بنابراین درک SEO YouTube می تواند به شما کمک کند رتبه بالاتری کسب کنید.

چه چیزی تعیین می کند که کدام ویدیوها در نتایج جستجو نشان داده شوند؟
مرتبط بودن: ارتباط کلمات کلیدی با آنچه در عنوان، توضیحات و محتوای ویدیویی وجود دارد چقدر است
Engagement: ویدیوهایی که بیشترین تعامل را در رابطه با عبارت جستجو داشته اند
زمان تماشا: ویدیوهایی که بیشترین زمان تماشا را در ارتباط با عبارت جستجو داشته اند

4. پرطرفدار

برگه پرطرفدار YouTube محبوب‌ترین ویدیوهای حال حاضر را جمع‌آوری می‌کند و همچنین سازندگانی را که در حال افزایش محبوبیت هستند، شناسایی می‌کند. این نتایج مختص کشور کاربر است و هدف آن ترکیب محبوبیت با تازگی است. برای مثال، بخش‌های Creator On The Rise و Artist On The Rise دارای کانال‌های جدید و جدید هستند و روزانه به‌روزرسانی می‌شوند.
برگه Trending به ویژگی های زیر توجه می کند:

تعداد مشاهده

نرخ رشد در بازدیدها
نماها از کجا می آیند (مکان)

5. زبانه مشترکین و اشتراک ها

مشترکین بینندگانی هستند که برای دیدن محتوای بیشتر از شما شرکت کرده اند. وقتی فردی در کانال شما مشترک می شود، ویدیوهای شما در برگه اشتراک او ظاهر می شود. مشترکین بزرگترین طرفداران شما هستند و بیشترین مشارکت را در ویدیوهای شما ایجاد می کنند. علاوه بر این، اشتراک های ویدئویی نیز در صفحه اصلی نمایش داده می شوند.

نکات مشترک برای بازاریابان
افزایش تعداد مشترکین هدف اصلی بسیاری از کانال های یوتیوب است. برای انجام این کار، چند نکته وجود دارد که YouTube ارائه می دهد:
• از بینندگان بخواهید که در بالاترین نقطه تعامل یا احساس در یک ویدیو و در پایان مشترک شوند
• در مورد اینکه چرا اشتراک مهم است، صادق باشید. به بینندگان خود آموزش دهید که چرا اشتراک برای شما و کانالتان اهمیت دارد.
• تعداد مشترکین خود را در تجزیه و تحلیل بررسی کنید و ویدیوهایی مشابه ویدیوهایی که عملکرد خوبی داشته اند ایجاد کنید. با استفاده از Sprout’s YouTube Analytics، می‌توانید بینش‌هایی را کشف کنید که طول عمر ویدیو را افزایش می‌دهند و ویدیوهای موجود خود را معیار قرار می‌دهند.

6. اطلاعیه ها

اعلان‌ها هشدارهایی هستند که از طریق فشار یا ایمیل به کاربر ارسال می‌شوند. پیش‌فرض اعلان‌ها از کانال‌هایی است که اغلب تماشا می‌کنید یا کانال‌هایی که مشترک آنها هستید. کاربران می توانند تعداد دفعات اعلان ها را از دکمه اشتراک ویرایش کنند.

هر چند محدودیتی برای اعلان ها وجود دارد. بینندگان حداکثر سه بار در هر بار آپلود/جریان زنده در هر کانال در مدت 24 ساعت دریافت خواهند کرد.

7. حالت محدود

حالت محدود یک ویژگی اختیاری در YouTube است که می‌توانید از آن برای فیلتر کردن محتوای بالقوه بزرگسالان استفاده کنید. این حالت باید روشن باشد تا اعمال شود. برای اینکه ببینید آیا ویدیوهای شما در حالت محدود ظاهر می‌شوند، باید آن را روشن کنید و مستقیماً از ویدیوهای خود بازدید کنید.

  • الگوریتم مورد استفاده برای حالت محدود مبتنی بر تشخیص خودکار محتوای ویدیوی شما است:
  • مواد مخدر و الکل
  • موقعیت های جنسی
  • خشونت
  • افراد بالغ
  • زبان رکیک و بالغ
  • محتوای محرک و تحقیرآمیز

الگوریتم یوتیوب را تسخیر کنید

الگوریتم یوتیوب کاملاً شفاف نیست، اما هنوز اطلاعاتی در مورد نحوه عملکرد آن وجود دارد. ما می دانیم که الگوریتم در طول سال ها تغییر کرده است، از ارزش گذاری اعداد مشاهده تا شخصی سازی فید خانگی.

ما همچنین می دانیم که راه های مختلفی در بهینه سازی ویدیوی YouTube نقش دارد، از جمله صفحه اصلی، پیشنهادات، اشتراک ها و موارد دیگر. اکنون که درباره نحوه عملکرد الگوریتم یوتیوب اطلاعات بیشتری دارید، قدم بزرگ بعدی این است که بدانید مصرف کنندگان چگونه از رسانه های اجتماعی استفاده می کنند و چگونه می توانید از دیگران متمایز شوید.

منابع:

How the YouTube algorithm works in 2022

YouTube SEO: How to Optimize Videos for YouTube Search

برای کسب اطلاعات بیشتر ما خواندن مقاله‌های زیر را پیشنهاد میکنیم:

سری مقاله‌های: سیاست ها و قوانین یوتیوب

یوتیوب چطور محتوای آسیب زا را مدیریت می کند؟ بخش اول