با وجود اینکه هشت سال از عرضه کنسول نینتندو سوییچ می‌گذرد، هنوز هم بازی‌های بزرگی از فرانچایز های نمادین برای آن منتشر می‌شود.در گذشته شایعاتی در مورد مواجه شدن با کمبود بازی در سوییچ ۲ وجود داشت و انتظار می‌رفت در سال ۲۰۲۴ تعدادی پورت، بازسازی و ریمستر عرضه شود. حتی برخی معتقد بودند که عمر سوییچ به پایان رسیده است. رویداد Nintendo Direct ماه ژوئن یکی از بهترین‌های سال‌های اخیر بود. معرفی‌های غافلگیرکننده‌ی نینتندو ، انتظار برای کنسول بعدی را بسیار آسان‌تر می‌کند. پس هنوز دیر نیست، این کنسول هنوز بازی‌های زیادی در چنته دارد.

اگر به طور کامل از اخبار دنیای بازی‌های ویدیویی دور باشید و Nintendo Direct ماه ژوئن ۲۰۲۴ را تماشا کنید، احتمالاً فکر می‌کنید این رویداد در دوران پیک عمر کنسول برگزار شده است. نینتندو با عناوین جدیدی از سه فرنچایز کلاسیک خود، یعنی ماریو، زلدا و متروید، حسابی سنگ تمام گذاشت.

برای اولین بار شاهد معرفی Metroid Prime 4: Beyond، یک بازی کاملا جدید از سری اصلی The Legend of Zelda با شخصیت اصلی زلدا و بازگشت Mario & Luigi بودیم که احیای افسانه‌وار بازی‌های نقش‌آفرینی ماریو در سال گذشته را ادامه می‌دهد. با اضافه شدن Super Mario Party Jamboree و Donkey Kong Country Returns HD، نینتندو پنج بازی کاملا جدید و یک ریمستر معرفی کرد که سه تا از آن‌ها تا پایان سال جاری عرضه خواهند شد.

از اینکه نینتندو در رویداد خود تاریخ دقیق عرضه بازی ها را اعلام کرده است بسیار خوشحالیم . مخصوصا اینکه الان میدانیم که بازی زلدا کمتر از ۱۰۰ روز دیگر در دسترس خواهد بود. نمایشگاه ایکس باکس امسال عالی بود، اما بسیاری از بازی‌ها با تاریخ انتشار نامشخص یا تاریخ عمومی “۲۰۲۵” معرفی شدند.

زلدا

نشان می‌دهد که نینتندو روحیه‌ی اکتشافی و خلاقانه‌ی Breath of the Wild و Tears of the Kingdom را گرفته و آن را در قالب بازی‌های ۲.۵ بعدی زلدا افزوده است. در تریلر معرفی، زلدا را می‌بینیم که ستونی از آب می‌سازد و از آن بالا می‌رود، با روی هم چیدن تخت‌ها یک نردبان موقت درست می‌کند و روی نوک درختانی می‌دود که در بازی‌های ۲.۵ بعدی زلدا همیشه به‌عنوان مانع برای بازیکن عمل می‌کردند. علاوه بر این، این یک بازی زلدا بدون شمشیر است و به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا با خلاقیت کامل، دنیای مبارزه و معما را گسترش دهند.

بازسازی‌های Super Mario RPG و Paper Mario: The Thousand-Year Door قبلا معجزه‌های کوچکی به نظر می‌رسیدند، و حالا واقعا شوکه کننده است که نینتندو با عرضه‌ی بازی کاملا جدید Mario & Luigi در نوامبر امسال، این سه‌گانه را کامل می‌کند. Mario & Luigi: Brothership اولین بازی از این سری در تقریبا یک دهه است و اولین حضور این فرنچایز روی کنسول خانگی به شمار می‌رود. بعد از ورشکستگی استودیوی AlphaDream، سازنده‌ی Mario & Luigi، در سال ۲۰۱۹، به نظر می‌رسید که این سری به پایان رسیده است، بنابراین دیدن این بازی در ابتدای رویداد Direct یک سورپرایز بزرگ بود. هنوز نمی‌دانیم چه کسی Brothership را توسعه می‌دهد ، اما امیدواریم که نینتندو بتواند بخشی از اعضای بااستعداد AlphaDream را برای ادامه‌ی این فرنچایز جذب کرده باشد.

Metroid Prime 4: Beyond تا زمان اعلام شده در سال ۲۰۲۵ عرضه نخواهد شد، اما دیدن اینکه بعد از گذشت هفت سال از معرفی اولیه، بالاخره چه شکلی است، فوق‌العاده به نظر می رسد. قطعا به نظر می آید که یک بازی وفادار به سری Metroid Prime باشد، از رابط کاربری نمادین، افکت‌های قطرات باران روی اسلحه سامسون  بگیر تا بازگشت قابلیت اسکنینگ به سبک کارآگاهی.

به عنوان یک طرفدار پر و پا قرص Mario Party، عاشق دیدن نسخه‌ی کاملا جدید آن شدیم که به نظر می‌رسد از پیشرفت‌های سری در بازی Mario Party Superstars سال ۲۰۲۱ الهام گرفته است (با زمین‌های بازی بزرگ‌تر، مینی گیم‌های بیشتر و انبوهی از شخصیت‌های قابل انتخاب).

سورپرایزهای اختصاصی نینتندو، ستاره‌ی نمایش بودند، اما باید به برخی از بازی‌های عالی شرکت‌های ثالثی که هنوز برای سوییچ ساخته می‌شوند هم اشاره کنیم. Dragon Quest III HD-2D Remake فوق‌العاده زیبا به نظر می‌رسد، و فهمیدن اینکه قرار است Dragon Quest I و II هم همین سبک بازسازی را دریافت کنند، یک سورپرایز شگفت‌انگیز بود. همچنین، مجموعه‌ی Ace Attorney Investigations Collection بالاخره آخرین بازی بدون-ترجمه‌ی Ace Attorney را به غرب می‌آورد، چیزی که به عنوان یک طرفدار قدیمی این سری، هرگز فکر نمی‌کردیم که اتفاق بیفتد.

سوییچ قبلا اعتبار خود را به عنوان یکی از بهترین کنسول‌های نینتندو در تمام دوران به دست آورده است، و اگر بازی‌های بزرگ اختصاصی که امروز معرفی شدند به اندازه‌ی ظاهرشان خوب باشند، این موضوع را تقویت می‌کند که هیچ فهرست نرم‌افزاری دیگری از نینتندو نمی‌تواند با سوییچ رقابت کند. بیرون کشیدن برخی از نمادین‌ترین فرنچایزهای دنیای بازی در هشتمین سال عرضه‌ی سوییچ در بازار، یک حرکت قدرتی به حساب می‌آید و مهر محکمی بر موفق‌ترین نسل در تاریخ نینتندو می‌زند. اگر قرار باشد سوییچ به پایان برسد،این یک تور خداحافظی فوق العاده است !