استرایک یوتیوب یکی از مهمترین دلایل نگرانی هر یوتیوبری است و دریافت این اخطار از سمت یوتیوب برای هر یوتیوبر ممکن است به معنای این باشد که زحمات چند ساله اش نقش بر آب شود
در دنیای تولید محتوای یوتیوب هیچ چیز بدتر از آن نیست که تمام زحمتتان یک شبه نقش بر آب شود! اما مگر می شود؟ مگر شما چه قانونی از یوتیوب را نقض کرده اید که مستحق این پیامد هستید؟
اگر شما هم پاسخ این سوال را نمی دانید در این مقاله از سری مقالات جیمکس ادز همراه ما باشید تا با هم به پاسخ این سوالات برسیم.

استرایک یوتیوب چیست؟

به زبان ساده استرایک یوتیوب زمانی برای شما اتفاق می افتد که محتوای شما قانون کپی رایت یوتیوب را نقض کرده باشد. زمانی که شما قوانین کپی رایت یوتیوب را نقض کنید از یوتیوب اخطار استرایک دریافت می کنید و این اخطار به معنی این است که صاحب اصلی محتوا برای حفاظت از حق مالکیت محتوای خودش به صورت قانونی اقدام به حذف محتوای شما کرده است. در صورتی که محتوای شما قانون استرایک را دریافت کند یوتیوب محتوای شما را به صورت موقت حذف می کند تا به وضعیت شکایت شما رسیدگی کند.

یوتیوب این اخطارهای استرایک را به این منظور برای کاربران ارسال می کند که برای کاربران دیگر تضمین کند محتوای آن ها در معرض کپی رایت قرار نمی گیرد و محتوای نامناسب در یوتیوب پخش نمی شود. در همین راستا یوتیوب از یک سیستم سه مرحله ای برای رسیدگی به تخلفات کپی رایت استفاده می کند.

مراحل استرایک یوتیوب

یوتیوب اخطار استرایک خود را معمولا در چندین مرحله انجام می دهد و اخطارهای خود را در چند مرحله به کاربران خود اعلام می کند.
در مرحله ی اول یوتیوب معمولا با یک هشدار ساده شروع می کند و ممکن است باعث محدودیت های جزیی در کانال شما شود. اگر می خواهید بدانید این محدودیت ها شامل چه مواردی می شوند به موارد زیر توجه کنید:

 1. حذف برخی از ویژگی ها
 2.  از دست دادن قابلیت استریم
 3. عدم امکان آپلود ویدیوهای بیشتر از ۱۵ دقیقه

سازنده ی ویدیو موظف است به محض دریافت استرایک اول خطا را بررسی و پیگیری کرده و آن را برطرف نماید. این به نفع سازنده ی ویدیو است که قبل از ادامه ی فرآیند تولید محتوای خود این ایراد را بررسی و برطرف نماید.

استرایک یوتیوب چیست؟

در مرحله ی دوم اگر سازنده ی ویدیو اخطار اول را جدی نگیرد و آن را برطرف ننماید به فاصله ی ۹۰ روز اخطار دوم را دریافت می کند و در پی این اخطار دچار عواقب شدیدتری می شود. حالا شاید برایتان سوال باشد که در این حالت چه بلایی بر سر اکانت می آید:

 1. تولیدکننده ی ویدیو قابلیت دسترسی و پاسخدهی به اکانت را از دست می دهد.
 2. دچار تعلیق دوهفته ای از آپلود ویدیوی جدید می شود.
 3. صاحب کانال نمی تواند به بخش استریم دسترسی داشته باشد.

سومین مرحله ی استرایک هم که در نهایت آخرین مرحله ی اخطار گوگل است؛ گوگل در نهایت حجت را تمام می کند و اقدامات زیر را انجام می دهد:

 1. حذف کل کانال
 2. حذف کلیه ی ویدیوها
 3. حذف تمامی فهرست های پخش و کامنت ها
 4. حذف تمامی سابسکرایبرها
 5. لغو گزینه ی کسب درآمد

لازم است بدانید اخطار سوم هم به فاصله ی ۹۰ روز از اخطار دوم صادر می شود و اگر شما موفق شده باشید مشکل را قبل از صدور اخطار سوم برطرف کنید دیگر لازم نیست نگران چیزی باشید. اما اگر نتوانسته باشید مشل را تا پیش از دریافت اخطار سوم برطرف کنید دیگر هیچ کاری از دستتان بر نمی آید و باید با اکانت خداحافظی کنید.

پیشگیری از استرایک یوتیوب

شما می توانید برای جلوگیری از دریافت اخطارهای استرایک یوتیوب با خط مشی های یوتیوب به صورت کامل آشنا باشید و پا روی دم یوتیوب نگذارید تا برایتان استرایک های سنگین نفرستد.
در این بخش از مقاله چند اقدام پیشگیرانه برای جلوگیری از دریافت استرایک های یوتیوب را خدمتتان عرض می کنیم:

بر کامنت ها نظارت کنید

یکی از بهترین راه های جلوگیری از دریافت استرایک یوتیوب این است که به صورت مرتب کامنت هایتان را چک کنید و هر کامنتی که به نوعی قوانین یوتیوب را نقض می کند یا دارای محتوای جنسی یا خط قرمز دیگریست را به سرعت گزارش کنید.
مهمترین مسیله این است که شما بتوانید کاربرانتان را به داشتن تعمل سالم و سازنده در چهارچوب قوانین یوتیوب تشویق کنید.

محتاطانه محتوا بسازید

در ساخت محتوای کانال خود محتاط باشید. از موسیقی ها و محتواهایی که کپی رایت ندارند به هیچ عنوان در محتوای تولیدیتان استفاده نکنید و سعی کنید به قوانین کپی رایت یوتیوب پایبند باشید تا اخطار استرایک دریافت نکنید.

استرایک یوتیوب چیست؟

دستورالعمل های انجمن یوتیوب را بخوانید

حتما به صورت منظم دستورالعمل های انجمن یوتیوب را بخوانید و همیشه در جریان به روزرسانی های آن نیز باشید. همچنین قبل از آپلود ویدیوی خود مطمین شوید که محتوای آپلودی شما به خط مشی های یوتیوب سنخیتی نداشته باشد تا بعدا برایتان مشکل ایجاد کند.

اقدامات لازم برای رفع استرایک

اگر به تازگی در کانال یوتیوبتان خطای استرایک را دریافت کرده اید لازم است با اقدامات لازم برای رفع استرایک هم آشنایی داشته باشید تا بتوانید آن مشکل را برطرف کنید.
برای رفع استرایک موارد زیر ممکن است برایتان کمک کننده باشد:

از یک مشاور حقوقی کمک بگیرید

اگر فکر می کنید اخطار استرایکی که یوتیوب برایتان ارسال کرده دارای مشکلی حقوقی است یا قانون کپی رایتی که شامل احوال شما شده است مشکلی پیچیده دارد بهتر است در این موقعیت از یک مشاور حقوقی کمک بگیرید.
کارشناسان ما در بخش یوتیوب جیمکس ادز همواره حاضر هستند تا به شما مشاوره ی رایگان بدهند و شما را با کارشناسان مربوطه لینک کنند.

با پشتیبانی یوتیوب ارتباط بگیرید

سعی کنید به صورت منظم با پشتیبانی یوتیوب در ارتباط باشید و هر نقطه ی مبهمی برایتان وجود دارد ا کارشناسان یوتیوب بپرسید تا بعدها منجر به ایجاد مشکل و دریافت اخطار در کانالتان نشود. همچنین به صورت منظم به محتوای کانالتان نظارت داشته باشید تا قوانین کپی رایت یوتیوب را زیر پا نگذارید.

استرایک یوتیوب چیست؟

مرور جزییات اخطار

به محض دریافت ایمیل یا پیامی در خصوص استرایک حتما متن ایمیل را با دقت چندین بار بخوانید. مهم نیست این اخطار را برای نقض کدام بخش از کپی رایت دریافت کرده اید؛ مهم این است که اول پیام دریافتی را به صورت کامل بخوانید و متوجه دلیل موضوع شوید تا بتوانید آن را برطرف کنید.

جمع بندی

دریافت اخطارهای استرایک یوتیوب ممکن است برای شمایی که زمان زیادی را صرف کانال یوتیوبتان کرده باشید موضوع بسیار ترسناکی باشد. اما یادتان باشد که رفع استرایک یوتیوب ممکن است موضوعی زمان بر باشد و بازه ای طولانی زمان ببرد. شما باید در طول این فرآیند صبور و حرفه ای بمانید و سعی کنید با رفع مشکلاتی که در محتوایتان وجود داشته سعی کنید اخطارتان به مرحله ی دوم و سوم نرسد.
فراموش نکنید که کارشناسان جیمکس نیز در تمامی این پروسه همراه شما هستند و به شما کمک می کنند تا کانال یوتیوب خود را اذ هرگونه خطری حفظ کنید و آن را رشد دهید.
پس برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید: