وب سایت/ اپلیکیشن تحت وب (PWA) یوتیوب موزیک در ماه های اخیر شاهد به روزرسانی های متعددی بوده است که در کنار هم، تجربه دسکتاپ را به طور کامل متحول کرده و آن را رقابتی تر می سازد.در ماه مارس، وب سایت music.youtube.com قابلیت دانلود آهنگ ها را اضافه کرد. پیش از این، تنها راه پخش آفلاین در دسکتاپ (فقط برای کروم بوک ها) استفاده از اپلیکیشن اندروید بود.

با افزودن قابلیت آفلاین توسط PWA، کاربران مک و ویندوز بالاخره می توانند از این قابلیت اساسی برای گوش دادن به موسیقی بدون اینترنت، مثلا در مسافرت با هواپیما، بهره مند شوند. این قابلیت دلیل اصلی تمایل کاربران به یک اپلیکیشن دسکتاپ native بود. با توجه به علاقه گوگل به وب سایت هایی که با تمام پلتفرم ها سازگار هستند و همچنین از نظر صرف منابع، به نظر می رسد آن ها هرگز برنامه ای برای ساخت چنین اپلیکیشنی نداشته باشند.

 یوتیوب تحت وب

 

در حالت ایده آل، قابلیت دانلود در YTM باید کمی پس از افزوده شدن این قابلیت برای ویدیوها در وب سایت youtube.com در اواخر سال ۲۰۲۱ ارائه می شد. با این حال، این قابلیت با ۲.۵ سال تاخیر در دسترس قرار گرفته و به درستی کار می کند.

ماه گذشته، وب سایت یوتیوب موزیک آلبوم ها و پلی لیست ها را برای مطابقت با تبلت اندروید / اپلیکیشن تاشو بازطراحی کرد. این یک نوسازی خوب بود که از یک چیدمان دو ستونه استفاده می کرد که به نسبت لیست قبلی ،استفاده بهتری از فضا می کند. تصویر آلبوم برجسته و پس زمینه مات، سایت را کمی زنده تر کرده است. در زمان عرضه اولیه برخی مشکلات وجود داشت، اما اکنون همه چیز تثبیت شده است. این چینش به خوبی با نوار ناوبری که برای دسترسی سریع به لیست های پخش گسترش می یابد، مطابقت دارد. این بخش به عنوان بخشی از بازطراحی گسترده وب سایت در ژوئن گذشته معرفی شد. این بازنگری احتمالا زیربنای به روزرسانی های امسال را ایجاد کرده است.

نوار ناوبری یوتیوب موزیکنوار ناوبری یوتیوب موزیک تحت وب

 

در مقایسه، اپلیکیشن اندروید دارای یک نوار پایین کشیده شده است که با مینی پلیر ادغام شده و ظاهری ضخیم در صفحه های عریض دارد. مینی پلیر وب با دکمه ها و اطلاعات بیشتر همراه است که کنترل یک لمسی را ارائه می دهد. در ماه مه، YTM شروع به به خاطر سپردن آخرین آهنگ پخش شده (و قسمت پادکست) کرد تا کاربر بتواند به سرعت پس از باز کردن مجدد PWA پخش را از سر گیرد. این تغییر کوچک باعث شد تا سایت بیشتر شبیه یک برنامه کاربردی دائمی به نظر برسد.

برای کاربرانی که پنجره یوتیوب موزیک را کوچک می کنند، پلیر در ماه مارس به روزرسانی شده تا شبیه به Now Playing در اپلیکیشن های اندروید و iOS باشد. به طور کلی، این امر باعث ایجاد یک رابط کاربری تمیزتر و مدرن تر می شود که برای سازگاری در پلتفرم های مختلف عالی است.

Now Playing یوتیوب موزیک

اندروید و iOS به طور واضح اولویت یوتیوب موزیک هستند. این موضوع خیلی هم تعجب آور نیست، اما امیدوارم به روزرسانی های یوتیوب تحت وب موزیک در آینده بیشتر با اپلیکیشن های موبایل همگام شوند.