یوتیوب این روزها یکی از پر بازدید ترین پلتفرم های جهان است. تحقیقات نشان داده است اگر کل جهان ۷ میلیارد جمعیت داشته باشد حدود ۲.۶ میلیارد آن به صورت مرتب از یوتیوب استفاده می کنند و روزانه ویدیوهای این پلتفرم جذاب را چک می کنند. این یعنی به صورت کلی یک سوم جمعیت کل جهان معتاد یوتیوب شده اند و این اصلا رقم کمی نیست. در ادامه با مطلب آشنایی با انواع تبلیغات در یوتیوب همراه ما باشید.
حتی در ایران هم با وجود محدودیت های شدید و فیلترینگ یوتیوب باز هم افراد بسیار زیادی در یوتیوب فعالیت دارند. حالا با وجود این حجم از استفاده از یوتیوب آیا به نظرتان وقت آن نرسیده که به فکر تبلیغ در یوتیوب باشید؟

تبلیغات در یوتیوب چیست؟

ما پیش از این در مقاله های متعدی درباره تبلیغات در گوگل با همدیگر صحبت کرده ایم و انواع تبلیغات در اینپلتفرم را به همراه میزان حدودی هزینه شناختیم.
یوتیوب نیز که یکی از معروفترین پلتفرم های اشتراک ویدیو در سراسر جهان است یکی از زیر مجموعه های گوگل است و فعالیت خود را به صورت کامل زیر نظر گوگل انجام می دهد. پس همانطور که شما می توانید کسب و کارتان را در گوگل تبلیغ کنید یوتیوب نیست این اجازه را به شما می دهد.
همچنین تبلیغات در یوتیوب همانند تبلیغات در گوگل دارای بازدهی بالا و قیمت به نسبت کم نسبت به سایر روش های تبلیغاتی است. دلیل آن هم این است که هر دوی این پلتفرم ها سعی می کنند محصول و خدمات شما را دقیقا زمانی به کاربران نشان دهند که کاربر دقیقا به آن نیاز دارد و همین موضوع بازدهی تبلیغات شما را به شدت بالا می برد.
تبلیغات در یوتیوب نیازمند داشتن شرایطی است که فراهم کردن آن خیلی سخت نیست و بعد از ساخت ویدیویی مطابق با استانداردهای گوگل نوبت به آن می رسد که نوع تبلیغات مد نظر خود را انتخاب کنید و با به دنیای جذاب تبلیغات در یوتیوب بگذارید.
بیایید در ادامه با معروفترین مدل های تبلیغاتی در یوتیوب آشنا شویم.

آشنایی با انواع مختلف تبلیغات در یوتیوب

انواع تبلیغات در یوتیوب

شما تقریبا درباره هر موضوعی در یوتیوب سرچ کنید می توانید ویدیوی مد نظر خود را پیدا کنید. پس چه فرصتی بهتر از این برای تبلیغ کسب و کارتان وقتی تعداد بسیار زیادی از افراد هستند که آن بیرون دارند درباره خدمات شما حرف می زنند و افراد علاقمند هم دارند آن ها را تماشا می کنند و ناگهان تبلیغ شما در اواسط ویدیوهای آن ها نمایش داده شود؟ قبول ندارید که یکی از بهترین روش های تبلیغاتی همین است؟
یوتیوب به شما امکان این را می دهد که به شکل های مختلفی تبلیغ کنید و از امکانات مختلف استفاده کنید تا دست خالی از تبلیغاتتان برنگردید. هر کدام از این انواع تبلیغات دارای هدف مشخصی هستند که شما بتوانید نتیجه ی دلخواهتان را از این تبلیغات بگیرید.
بیایید در ادامه با انواع این تبلیغات آشنا شویم:

تبلیغات In-feed video

این نوع از تبلیغات یوتیوب در صفحه ی اصلی یا به اصطلاح feed یوتیوب و در کنار سایر ویدیوها  نمایش داده می شوند و کاربر می تواند انتخاب کند که آن ها را تماشا کند یا از آن ها بگذرد. در حقیقت کاربران زمانی که در حال جست و جوی ویدیویی هستند این ویدیوهای تبلیغاتی سر راهشان قرار می گیرد.
نکته ای که در اینجا مهم است و باید به آن توجه داشته باشید این است که ممکن است ویدیوی تبلیغاتی شما با موضوعی که کاربر سرچ کرده همخوانی داشته باشد یا کلا ممکن است مرتبط نباشد. این موضوع بستگی به تنظیمات کمبین شما دارد و فکر می کنم لازم به گفتن نباشد که اگر مرتبط باشند چقدر ممکن است نتیجه ی بهتری بگیرید.
پس در هنگام ساخت تبلیغات خود از یک متخصص کمک بگیرید.

تبلیغات In-feed video در انواع تبلیغات در یوتیوب
آشنایی با انواع تبلیغات در یوتیوب

تبلیغات در زمان پخش (in-stream)

اگر تا به حال از یوتیوب استفاده کرده باشید احتمالا مشاهده کرده اید که یوتیوب تبلیغاتی را قبل بعد یا در حین ویدیو به شما نمایش می دهد. به این نوع از تبلیغات یوتیوب تبلیغات in-stream نامیده می شوند و بسته به اینکه کجای ویدیو نمایش داشته باشند و دارای چه ویژگی ای باشند به دو دسته ی زیر تقسیم می شوند:

تبلیغات Skippable

تبلیغات Skippable معمولا در یوتیوب دارای زمان های متغیری هستند و کاربر پس از ۵ ثانیه می تواند آن ها را رد کند و ویدیوی مد نظرش را ببیند. اکثر کاربران هم همین کار را می کنند یعنی تبلیغات را رد می کنند مگر اینکه چقدر ویدیوی تبلیغاتی خلاقانه و جذاب باشد یا چقدر مرتبط با موضوعات مورد علاقه ی کاربر باشد که کاربر آن را رد نکند و لحظه ای بایستد تا تبلیغ بخش شده و آن را ببیند.

تبلیغات Non-Skippable

تبلیغات Non-Skippable هم مانند نوع قبلی تبلیغات در حین یا قبل یا بعد از ویدیو نمایش داده می شوند اما تفاوت آن با دسته ی قبلی این است که کاربر نمیتواند این تبلیغات را رد کند و مجبور است ۱۵ ثانیه بایستد و این تبلیغات را ببیند حتی اگر آن را دوست نداشته باشد. مدت زمان این ویدیوهای تبلیغاتی ممکن است ۱۵ ثانیه یا کمتر از آن باشند.

تبلیغات خارج از استریم (Outstream ads)

تبلیغات خارج از استریم یوتیوب تبلیغاتی هستند که فقط و فقط خارج از خود یوتیوب و در پلتفرم های دیگر به کاربران نمایش داده می شوند. اگر شما دوست دارید این نوع از تبلیغات را امتحان کنید بیشنهاد می کنم که با نمایش در سایت های بارتنر گوگل بتوانید مخاطبان بیشتری را به خود جذب کنید.

تبلیغات در زمان پخش (in-stream)

تبلیغات بامپر (Bumper ads)

تبلیغات بامپر یوتیوب هم شباهت بسیار زیادی به تبلیغات in-stream یوتیوب دارند. این نوع از تبلیغات را هم نمی توان رد کرد و کاربر مجبور است آن ها را تماشا کند فقط تفاوت آن با تبلیغات Non-Skippable یوتیوب این است که مدت زمان کمتری دارند و نهایتا ۶ الی ۷ ثانیه هستند.

کلام بایانی

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با انواع مختلف یوتیوب آشنا کنیم. همان طور که می دانید یوتیوب هم مانند گوگل یکی از قدرتمندترین پلتفرم های تبلیغاتی در جهان است و واقعا حیف است که شما تبلیغات در چنین پلتفرم ارزشمندی را از دست بدهید فقط به خاطر اینکه با آن آشنایی زیادی ندارید.
البته بیشنهاد ما به شما این است که اگر به دنبال این هستید که بهترین نتیجه را از تبلیغات یوتیوبتان بگیرید حتما در این مسیر از یک متخصص کمک بگیرید تا بتواند با بهینه ترین هزینه بهترین نتیجه را برای شما به عمل بیاورد.
کارشناسان متخصص تبلیغات در یوتیوب جیمکس آماده ی ارایه ی مشاوره ی رایگان به شما عزیزان هستند. کافیست همین حالا با ما تماس بگیرید.
امیدوارم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید 🙂