کامنت های یوتیوب همیشه خوب و مثبت نیستند اما با این حال هرگز نباید از اهمیت کامنت در یوتیوب غافل شد. کامنت ها نیز مانند ویو و سابسکرایب نشان دهنده میزان مفید بودن محتوای شما هستند و ثابت میکند که کاربران چقدر با شما در تعامل هستند. اما نکته ای که خیلی از یوتیوبرها به آن توجه نمیکنند یا بلد نیستند، چگونه کامنت گرفتن و حتی پاسخ به کامنت دادن است. اشتباه خیلی از یوتیوبرها همین است که برای کامنت گرفتن تلاش میکنند اما پاسخ آن ها را نمیدهند درحالی که یک یوتیوبر موفق و کاربلد باید از کامنت ها استفاده کند تا ارتباط بهتر و عمیقتری با سابسکرایبرهای خود برقرار کند.

کاربردهای کامنت در یوتیوب

کامنت ها ساده ترین راه برقراری ارتباط بین مخاطبان و تولیدکنندگان محتوا هستند. یک یوتیوبر موفق کسی است که از این ابزار به درستی استفاده کند و از دلایل اهمیت کامنت در یوتیوب با خبر باشد. گذشته از این، کامنت گرفتن در یوتیوب میتواند کاربردهای زیادی برای شما داشته باشد. برای مثال:

ایجاد رابطه صمیمی

اگر اهل تماشای ویدیوهای یوتیوب باشید، قطعا دیده اید که یوتیوبرهایی که در کامنت با سابسکرایبرهای خود تعامل دارند، چقدر رابطه صمیمی و نزدیکی با آن ها برقرار میکنند. این رابطه صمیمی علاوه بر ایجاد یک فضای دلنشین برای کانال و ویدیوهای شما، بینندگان شما را تبدیل به سابسکرایبرهای وفادار میکند که همیشه برای محتواهای جدید شما اشتیاق دارند. فراموش نکنید که کامنت در یوتیوب یک مسئله دو طرفه است و میزان تاثیرگذار بودن یا نبودن آن در موفقیت کانال بستگی زیادی به پاسخ دهی شما نیز دارد.

کاربرد کامنت در یوتیوب

افزایش محبوبیت

این مورد تاحدودی زیر مجموعه همان رابطه صمیمی ایجاد شده محسوب میشود. وقتی شما با گفتگو در کامنت های ویدیو، ارتباطتان را با بازدیدکنندگان صمیمی تر میکنید، محبوبیت شما در بین سابسکرایبرهایتان بیشتر میشود. این محبوبیت میتواند فراتر از جامعه سابسکرایبرهای کانالتان هم برود. نیاز به گفتن نیست که وقتی شما در بین یک گروه از مردم به عنوان شخص محبوبی شناخته میشوید، احتمالا آن ها شما را به دیگران نیز معرفی میکنند و به همین ترتیب محبوبیت و موفقیت کانال شما بیشتر میشود.

بهبود سئو

اگر میزان کامنت های ویدیو شما زیاد باشد، به این معنا است که محتوای شما جذاب و مفید است و افراد تعامل با محتوای شما را میپسندند. پس میتوان گفت یکی از کاربردهای کامنت در یوتیوب بهبود سئو ویدیوها و به طور کلی کانال یوتیوب است. چرا که وقتی با زیاد شدن کامنت ها، به یوتیوب میفهمانید که ویدیوی شما ارزشمند است، ویدیو شما به افراد بیشتری پیشنهاد داده میشود. این پیشنهاد دادن تنها محدود به خود پلتفرم یوتیوب نمیشود و با بهبود سئو یوتیوب، گوگل نیز ویدیو شما را به کسانی که موضوع مرتبط را سرچ میکنند نشان میدهد.

بهترین ابزارهای سئو یوتیوب

دریافت بازخورد

یکی از چالش های یوتیوبرها، درگیر شدن با کامنت های منفی و افرادی است که در بخش کامنت نفرت پراکنی میکنند. خیلی از یوتیوبرها به دلیل وجود همین کامنت های منفی کلا کامنت در یوتیوب یا غیرفعال میکنند اما این کار خیلی اشتباه است. درک میکنم که رو به رو شدن با همچین افرادی کار سختی است و میتواند انرژی زیادی را از شما بگیرد اما بستن کامنت های یوتیوب راه حل این مشکل نیست. از این کامنت های منفی که بگذریم، افراد بسیار زیادی هستند که انتقادهای سازنده و به جایی را در کامنت یوتیوب ذکر میکنند. این موضوع میتواند برای آینده کانال یوتیوب شما بسیار مفید باشد. پس به جای تمرکز بر روی کامنت های بیخود، سعی کنید تمرکزتان را روی کامنت هایی بگذاری که پیشنهادات ارزشمند به شما داده اند و سعی کنید از آن ها در مسیر کسب درآمد از یوتیوب خود استفاده کنید.

ایده پردازی

برای هر تولیدکننده محتوایی پیش می آید که ایده جدیدی برای محتوای خود نداشته باشد. بهترین راه استفاده از کامنت در یوتیوب است. خیلی از یوتیوبرها در ویدیوهای خود از بینندگان میخواهند که ایده های خود را برای ویدیوهای بعدی در قسمت کامنت برایشان بنویسند. ایده هایی که در قسمت کامنت در یوتیوب بیان میشوند علاوه بر ایده پردازی، به شما کمک میکنند تا بیشتر تا طرز فکر بینندگان خود آشنا شوید و در آینده محتواهای بهتری آپلود کنید.

چگونه به کامنت های یوتیوب پاسخ دهیم؟

پاسخ کامنت در یوتیوب

پاسخ دادن به کامنت ها اصولی دارد که اگر آن ها را رعایت کنید، احتمالا بهترین بازخورد را خواهید گرفت:

  • پاسخگویی سریع: در اسرع وقت به کامنت های ویدیو جواب بدهید. این سرعت در پاسخگویی به کامنت در یوتیوب نشان دهنده اهمیت و ارزشی است که شما برای دنبال کنندگان خود قائل هستید. حالت ایده آل این است که دقیقا بعد از ارسال هر کامنت به آن پاسخ بدهید اما این حالت بیش از حد کمالگرایانه است و اگر تعداد کامنت ها زیاد باشد، اصلا ممکن نیست! همه ما از یک تولیدکننده محتوا شنیده ایم که به دلیل زیاد بودن کامنت ها (یا پیام ها) امکان پاسخگویی سریع به همه آن ها وجود ندارد. پس شما هم میتوانید همین حقیقت را به بینندگان خود بگویید. یک ترفند دیگر هم این است که به سابسکرایبرهای خود اطلاع دهید که در بازه خاصی از زمان قرار است به تمام کامنت ها پاسخ دهید. به این ترتیب میتوانید کامنت های بیشتری برای ویدیو خود به دست آورید.
  • واکنش مثبت: همیشه از کامنت های مثبت قدردانی کنید. حتی اگر تعداد آن ها زیاد بود یا بیش از حد مشابه بودند، تمام تلاش خود را بکنید که به نوعی از آن ها تشکر کنید. کوچکترین واکنش مثبت میتواند برای شما مفید باشد چرا که با این کار در ذهن افراد ماندگار میشوید. درمورد کامنت های منفی نیز سعی کنید واکنش مثبت داشته باشید. نه به این معنا که از آن ها تشکر کنید، بلکه سعی کنید به چشم یک انتقاد سازنده به آنها نگاه کنید و هرگز بخش کامنت در یوتیوب را تبدیل به یک میدان جنگ نکنید.
  • پاسخ مرتبط: اکثرا تصور میکنند که با پاسخ های از پیش تعیین شده و استفاده از آن ها هنگام جواب دادن به کامنت در یوتیوب، از اتلاف وقت جلوگیری میکنند. در حالی که توصیه ما این است که کامنت های یوتیوب خود را با دقت بخوانید و به هرکدام پاسخ مرتبط به همان را بدهید. قرار نیست از همه کامنت ها تشکر کنید! قرار نیست همه را به طور یکسان پاسخ دهید! اگر کسی سوالی پرسیده، جوابش را بدهید و کسانی که کامنت های جذابتری نوشته اند را با حوصله بیشتری جواب بدهید

خرید کامنت

حالا که دیدیم کانت در یوتیوب چقدر مهم و کاربردی است، حتما به فکر خرید کامنت هم افتاده اید! بدون هیچ توضیح اضافه به شما میگویم، این کار را نکنید. خرید کامنت های قلابی یا فیک هم مانند خرید سابسکرایبر و ویو، فقط از دور ظاهر قشنگی دارد. این کامنت ها هیچ ارزشی برای الگوریتم های یوتیوب ندارند و نمیتوانند به پیشرفت کانال شما کمکی بکنند. پس به جای خرید کامنت توصیه ما این است که اگر کانال کوچک و تازه تاسیسی دارید، ابتدا از دوستان و آشنایان خود بخواهید که برایتان کامنت بگذارند و بینندگان را نیز برای کامنت بیشتر تشویق کنید. در نهایت فراموش نکنید که هیچ چیز فیکی نمیتواند جایگزین خوبی برای واقعیت باشد.

سخن پایانی

حالا اگر دوباره از من بپرسید که آیا باید جواب کامنت های یوتیوب را بدهید یا نه، جواب واضح است. بله! جواب دادن به کامنت در یوتیوب باعث ایجاد تعامل بیشتر و برقراری ارتباط نزدیکتر و در نهایت جذب سابسکرایبر و ویو بیشتر میشود. امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و از این لحظه به بعد همیشه حواستان به کامنت های ویدیوهای یوتیوب باشد.