شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که در هنگام انتخاب کلمه کلیدی به چه نکاتی باید توجه کرد؟ یعنی توجه کردن به چه المان هایی به شما کمک می کند تا کلمات کلیدی بهتری را برای سئو وب سایت یا تبلیغات خود انتخاب کنید و در آن ها رتبه ی بهتری را دریافت کنید. در جواب باید خدمتتان بگویم یکی از مهمترین عوامل موثر در انتخاب کلمه ی کلیدی مناسب؛ سختی کلمه کلیدی است. این مورد در حقیقت میزان رقابت در آن کلمه را به شما نشان می دهد و هرچه کلمه ی شما سختی بیشتری داشته باشد به این معناست که رقیبان بیشتری در حوزه ی این کلمه در حال فعالیت هستند و شما برای کسب جایگاه در این کلمه باید سخت تر کار کنید. در این مقاله قرار است با یکدیگر به بررسی این المان مهم در انتخاب کلمه کلیدی بپردازیم و بدانیم که سختی کلمه کلیدی چیست و چگونه می توانیم سختی یک کلمه را بسنجیم. پس در این مقاله از وبسایت جیمکس ادز همراه ما بمانید.

سختی کلمه کلیدی چیست؟

سختی یا همان رقابت کلمه کلیدی یکی از معیارهای سنجش سیو برای انتخاب یک کلمه ی کلیدی مناسب است. سختی کلمه ی کلیدی در حقیقت به زبان ساده به این معناست که چه میزان کار لازم است تا یک کلمه در صفحه ی جست و جوی گوگل رتبه بگیرد و در نتایج جست و جو ظاهر شود. سختی کلمه کلیدی به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهمترین آن ها شامل کفیت محتوای تولید شده برای آن کلمه، اعتبار دامنه و اعتبار صفحه است. حالا در ادامه ی مقاله  قرار است باهم متوجه شویم که چرا سختی کلمه کلیدی اهمیت دارد.

چرا سختی کلمه کلیدی اهمیت دارد؟

سنجش سختی کلمات کلیدی در سئو یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین کارها در فرآیند سئو وب سایت است. اگر شما در این پروسه خوب عمل نکنید و سختی کلماتی که می خواهید انتخاب کنید و روی آن ها سئو کنید را نسنجید؛ در فرآیند سئو وبسایتتان  دچار مشکلات جدی خواهید شد. چرا که ممکن است با انتخاب کلمه کلیدی اشتباهی که در آن رقابت زیادی وجود دارد و سختی کلمه بسیار بالاست کلی زمان و انرژی هدر دهید و در آخر هم نتیجه ی مطلوبی از این تلاش هایتان نگیرید. لذا اهمیت این موضوع را دست کم نگیرید و سعی کنید با انتخاب کلمه ی کلیدی مد نظرتان و سنجش آن با معیارهایی که در این مقاله گفته می شود خود را در مسیر سئو وبسایتتان جلو بیندازید.

تعیین درجه سختی کلمات کلیدی چه کمکی به ما می کند؟

همانطور که در بالا هم به آن اشاره کردیم؛ تعیین درجه سختی کلمه کلیدی یکی از مهمترین المان هایی است که در فرآیند سیوی سایت به ما کمک می کند. تعیین سختی کلمات کلیدی به ما کمک می کند تا کلمات درست تری را هدفگذاری کنیم و با تلاش کمتر به نتیجه ی مطلوب تری دست پیدا کنیم. برای مثال تجربه نشان داده است که رقابت در کلمات چند سیلابی و رقابت در آن ها آسان تر است به همین دلیل اگر شما سیوکار سایتی هستید به نظر شخصی من بهتر است کلمات چند سیلابی را انتخاب کنید که اخذ رتبه در آن ها راحت تر از سایر کلمات است و این کلمات به نسبت کلمات کوتاهتر سختی کمتری دارند.
بگذارید یک مثال ساده هم برایتان بزنم که مطلب را بهتر متوجه شوید. اگر شما همین الان گوشی موبایلتان را دستتان بگیرید و کلمه ی خرید گوشی موبایل را سرچ کنید احتمالا سایت اول سایت دیجی کالا را مشاهده خواهید کرد. دیجی کالا با اعتبار دامنه ی بالایی که دارد احتمالا سختی رقابت در این کلمه را چندین برابر خواهد کرد. در عوض اگر شما بتوانید کلمات طولانی تری را پیدا کنید که رقابت در آن ها هم آسان تر باشد و سختی کمتری داشته باشند احتمال خیلی بیشتری وجود دارد که بتوانید رتبه ی خوبی را در این کلمات کسب کنید.

اهمیت سختی کلمه کلیدی

عوامل موثر بر سختی کلمه کلیدی

تا اینجای مقاله به صورت کامل با مفهوم سختی کلمه کلیدی و اینکه چرا برای ما اهمیت دارد مطالبی را خواندیم و متوجه حقایقی درباره ی سختی کلمات کلیدی شدیم. در این بخش تصمیم داریم که بدانیم چه عواملی دقیقا میزان سختی کلمات کلیدی را تعیین می کنند. این شما و این تاثیرگذارترین عوامل بر سختی کلمات کلیدی:

  • اعتبار سایت
  • تعداد بک لینک های صفحه
  • وضعیت سئو داخلی
  • میزان جست و جوی کلمه کلیدی
  • کیفیت محتوای تولید شده

روش های سنجش سختی کلمه کلیدی

برای این که بدانیم میزان سختی یک کلمه کلیدی چقدر است روش های بسیار زیادی برای سنجش این موضوع وجود دارد که در این بخش تعدادی از این روش ها را با همدیگر مرور می کنیم:

از ابزارهای مختلف استفاده کنید

یکی از بهترین و کاملترین راه های سنجش سختی کلمات کلیدی استفاده از ابزارهایی است که در این زمینه می توانند به شما کمک کنند و سیگنال های درستی را ارایه دهند. کاربردی ترین ابزارهای سنجش ختی کلمه کلیدی عبارت است از:

  • KW Finder 
  • Moz 
  • CanIRank 

اعتبار دامنه را بسنجید

اعتبا دامنه یا Domain Authority یکی از مهمترین معیارهای گوگل برای سنجش و ربته بندی سایت هاست. البته به غیر از اعتبار دامنه اعتبار صفحه ی مورد نظر هم اهمیت بسیار زیادی دارد و اگر شما اعتبار دامنه ی زیادی داشته باشید اما صفحه تان در نزد گوگل اعتبار کافی را نداشته باشد نمی توانید در کلمه ی مورز نظرتان رقابت کنید و رتبه ی درستی را بگیرید. در اعتبار دامنه باید در نظر داشته باشید هرچه دامنه ی شما اعتبار بالاتری داشته باشد احتمال این که در یک کلمه ی کلیدی حتی با سختی بالا بخواهید رتبه بگیرید میسر است.

تعداد دامنه های لینک دهنده را بررسی کنید

یکی دیگر از عوامل مهمی که به شما کمک می کند تا در یک کلمه رتبه ی خوبی در نتایج گوگل دریافت کنید؛ تعداد دامنه هایی است که به شما لینک داده اند. هرچه تعداد دامنه هایی که به شما لینک داده اند یا به اصطلاح Referring Domains هایتان بیشتر باشد احتمال اینکه بتوانید در یک کلمه ربته ی بهتری بگیرید بیشتر است. 

سختی کلمه کلیدی چیست

محتوای رقبایتان را بررسی کنید

شما قبل از اینکه تصمیم به رقابت برای کلمه ای بگیرید باید صفحات رقبایتان درباره ی آن موضوع را زیر و رو کرده باشید. باید ببینید که آن ها به چه شکلی تولید محتوا کرده اند و شما چگونه می توانید در خصوص آن کلمه ی کلیدی محتواییی کامل تر و جامع ت از آن ها ارایه دهید. اگر به صورت کامل محتوای رقبایتان را بررسی کنید و برنامه ی کاملی برای تولید محتوای سایت خودتان بچینید و در خصوص کلمه ی مورد نظرتان محتوای کامل و جامعی را تولید کنید احتمال بسیار زیادی وجود دارد که بتوانید در آن کلمه رتبه ی خوبی در گوگل بگیرید.

کلام پایانی

در این مقاله با هم یاد گرفتیم که سختی کلمه کلیدی به چه معناست و چرا این المان از مهمترین المان ها برای انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای رتبه گیری در گوگل است. همچنین فهمیدیم که به کمک چه ابزارها و روش هایی می توانیم سختی یک کلمه ی کلیدی را تخمین بزنیم و چرا باید به آن اهمیت بدهیم. در آخر هم با تعدادی از ابزارهای کمک کننده در این زمینه آشنا شدیم. امیدوارم که خواندن این مقاله به شما کمک کرده باشد تا نتیجه ی بهتری از سرچ و انتخاب کلمات کلیدی تان بگیرید تا بتوانید از آن ها در سئو و برای گوگل ادز خود استفاده کنید.
فراموش نکنید که کارشناسان متخصص ما در جیمکس ادز همواره آماده ی ارائه ی مشاوره ی رایگان به شما هستند.
امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. 🙂