بک لینک های سمی، لینک هایی هستند که برخی ابزارهای سئو آن ها را مضر میدانند و عقیده دارند که به رتبه گوگل وبسایت آسیب میزنند. بر اساس گفته این ابزارها، شما باید این لینک ها را disavow کنید تا سایت خود را از شر انواع بک لینک مخرب در امان نگهدارید. اما مخالفت هایی بین افراد حرفه ای در حوزه سئو وجود دارد که اصلا این بک لینک های سمی چه چیزی هستند و آیا باید اقدامی درمورد آن ها انجام دهیم؟! پس جریان چیست؟ آیا بک لینک سمی واقعا برای سایت ضرر دارد یا نه؟ برای پاسخ این سوال با ما همراه باشید.

انواع بک لینک ها برای یک وبسایت

هر سایتی ممکن است یک تعداد بک لینک اسپم داشته باشد که هیچ منطقی پشتش نیست. اما این لزوما به معنای سمی بودن آن بک لینک ها نیست! ممکن است بک لینک هایی برای سایت شما وجود داشته باشد که خودتان آن ها را نساخته باشید و اصلا هیچ اقدامی برای گرفتن این بک لینک ها انجام نداده باشید. این لینک ها صرفا بک لینک های بی کیفیتی هستند که در دنیای اینترنت وجود دارند و خواسته یا ناخواسته به سمت شما جذب میشوند.

در حالی که اصطلاح بک لینک سمی، تنها یک عبارت ساختگی از سمت ابزارهای خاص سئو است که بتوانند بک لینک هایی که فکر میکنند برای رتبه سایت در گوگل ضرر دارد را توصیف کنند.

پس چه شد؟

  • لینک اسپم: لینک های بی کیفیتی که هر سایتی به سمت خود جذب میکند و خودش هیچ نقش یا تقصیری در این مورد ندارد.
  • لینک های دستی: بک لینک هایی که خودتان برای یک وبسایت ساخته یا خریده اید تا رتبه سایت را در گوگل افزایش دهید.
  • بک لینک سمی: بک لینک هایی که ابزارهای سئو آن ها را منجر به آسیب به رتبه گوگل سایت میدانند.

لینک های اسپم به رتبه سایت آسیب میزنند؟

اگر این سوال را تا قبل از ماه سپتامبر سال 2016 میپرسیدید، احتمالا جواب بله بود اما حالا باید بگویم: بستگی دارد. چرا؟ چه چیزی تغییر کرده؟ الگوریتم Penguin 4.0 این الگوریتم یکی از الگوریتم های گوگل برای رتبه بندی سایت است که با آپدیت جدیدش، مسئله تاثیر انواع بک لینک های سمی و مخرب را تحت تاثیر قرار داده است. با این آپدیت جدید، گوگل بهتر میتواند لینک های مخرب را تشخیص دهد و سعی میکند به آن ها توجهی نکند.

اما آیا واقعا گوگل آنقدر هوشمند شده است که تمامی بک لینک های مخرب را شناسایی کند؟! واقعا میتوانیم به این آپدیت اعتماد کنیم؟ بر اساس یک رای گیری انجام شده در لینکدین، همچنان 38 درصد از متخصصان سئو به این گفته گوگل اعتمادی ندارند و انواع بک لینک های مخرب را disavow میکنند.

بک لینک مخرب

آیا این به معنای درست بودن این کار است؟ لزوما خیر! این فقط نشان میدهد که این افراد به گوگل اعتماد کامل ندارند و میخواهند محافظه کارانه تر عمل کنند. تحقیقات انجام شده نشان داده است که disavow و حذب بک لینک های مخرب به خودی خود برای سئو مفید نیست اما ضرری هم ندارد که این کار را بکنید. به عبارت کلی نتیجه این میشود که اگر علی رغم تلاشتان نتوانستید برخی از بک لینک های اسپم را حذف کنید، لازم نیست بیش از حد نگران شوید.

آیا بک لینک های دستی به رتبه سایت آسیب میزند؟

اگر شما اقدام به خرید بک لینک از یک وبسایت کنید، از دیدگاه گوگل قوانین را نقض کرده اید و رتبه شما آسیب میبیند. اما لازم نیست نگران باشید. درواقع افراد حرفه ای بیان میکنند که انواع بک لینک های مخرب، به خودی خود شاید مضر نباشند! یعنی چه؟ یعنی هیچ بک لینکی خودش به تنهایی به رتبه یک سایت آسیب نمیزند؛ درحالیکه تعداد زیادی بک لینک بی کیفیت (دستی یا اسپم) سرنوشت متفاوتی برای وبسایت رقم میزند. پس تا زمانی که بک لینک های دستی شما به شکلی طبیعی باشند و مشخص نشود که شما برای آن ها پولی پرداخته اید یا به نوعی سایت میزبان را مجبور کرده اید، هیچ مشکلی ایجاد نمیشود.

چطور بک لینک های سمی و مخرب را پیدا کنیم؟

با اینکه استفاده ابزارهای سئو برای یافتن بک لینک های سمی و انواع دیگر بک لینک های مختلف خیلی وسوسه انگیز است؛ پیشنهاد میکنم درمورد این کار تجدید نظر کنید. اعتماد به این ابزارها بیشتر از اینکه کمک حال شما باشد، میتواند برای رتبه سایت آسیب زا باشد. برخی افراد به دلیل استفاده از همین ابزارها و حذف بک لینک هایی که فکر میکردند مخرب هستند، ترافیک سایت خود را تا 60 درصد پایین آوردند!!

پس چطور باید بک لینک های مخرب را شناسایی کنید؟

اگر شما خودتان اقدامی برای ساخت و گرفتن بک لینک اقدامی نکرده اید احتمالا نیازی نیست که اصلا به دنبال این بک لینک ها بگردید. اما احتمالات نادری وجود دارد که افراد سودجو برای شما بک لینک های مخرب زیادی ایجاد کرده باشند. برای تشخیص بک لینک های مخرب میتوانید یک بررسی دستی به کمک site explorer در Ahref انجام دهید. اگر تا حالا این کار را نکرده اید، گزارش بخش Anchor میتواند شروع خوبی باشد. این بخش به شما نشان میدهد که افراد از چه کلمات کلیدی برای لینک دادن به سایت شما استفاده کرده اند. اگر در این بین به کلمه ای غیرطبیعی برخوردید، احتمالا باید آن را حذف کنید. حواستان باشد که شما باید به دنبال یک الگوی غیرطبیعی بگردید، نه اینکه یک یا دو لینک پیدا کنید و بگویید این موارد خطرناک هستند!

بعد از این مرحله اگر مورد مشکوکی دیدید از Backlink استفاده کنید تا بررسی عمیق تری انجام دهید و محتوای آن ها را پیدا کنید.

ترافیک با بک لینک

باید لینک های سمی را Disavow کنیم؟

اگر بعد از یک بررسی دستی به این نتیجه رسیدید که سایت شما تحت تاثیر انواع بک لینک های مخرب درحال آسیب دیدن است، بله، باید لینک ها را Disavow کنید. اما تحت چه شرایطی؟

  • تعداد بک لینک های اسپم یا بی کیفیت بیش از حد باشد
  • بک لینک ها پتانسیل این را داشته باشند که شما اخطار Manual Action دریافت کنید. یعنی مشخص باشد که شما برای آن لینک پول پرداخت کرده اید.

سخن پایانی

بک لینک ها یکی از مواردی هستند که میتواند روی اعتبار دامنه سایت تاثیرگذار باشد و رتبه آن را بهتر کند؛ اما گاهی این بک لینک ها به دلایل مختلفی میتواند به جای تاثیر مثبت، تاثیر منفی روی سئو سایت داشته باشد. برخی تصور میکنند باید اقدام به حذف لینک های مخرب کنند اما این حذف کردن هم باید تحت شرایط خاصی انجام شود! همیشه نیاز نیست که بک لینک ها را نابود کنید. چه بسا گاهی این کار به سئو شما آسیب میزند! امیدواریم با خواندن این مقاله، در پاکسازی بک لینک های سایت خود دقت بیشتری به خرج دهید.

بیشتر بخوانید:

15 نکته برای سئو صفحه محصولات در وبسایت “فروشگاهی”

Over Optimization یا بهینه سازی بیش از حد سایت چیست؟

راهنمای جامع آنالیز رقبا در سئو