اگر به تازگی فعالیت در یوتیوب را شروع کرده اید و رویای کسب درآمد دلاری از یوتیوب را در سر دارید؛ احتمالا به زودی زود متوجه خواهید شد که تولید محتوا در یوتیوب آن قدرها هم که به نظر می آید کار راحتی نیست و احتمالا سختی های بسیار زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت. باید خدمتتان عرض کنم که شما در سخت ترین مرحله ی مسیر یوتیوبر شدنتان هستید یعنی زمانی که هیچ کس شما را نمی شناسد و برای تولید محتوا باید زحمت بسیار زیادی بکشید. آیا برای رشد کانال یوتیوبتان به کمک نیاز دارید؟ آیا میخواهید از اشتباه مرگباری که هر یوتیوبر تازه کار به آن دچار می شود دوری کنید؟ پس این مقاله دقیقا برای شما نوشته شده است.
در ادامه قرار است ۳ تا از مرگبارترین اشتباهات یوتیوبرها را که منجر به آسیب به کانال می شوند با هم بررسی کنیم و راه حل های اجتناب از آن ها را نیز با شما در میان بگذاریم.

یوتیوب به شما بدهکار نیست!

شاید در یک دنیای ایده آل؛ که همه می توانستند کسب درآمد از یوتیوب و وضع مالی خوبی داشته باشند؛ یوتیوب به چشم یکسان به همه ی کاربران نگاه می کرد و به همه ی آن ها پاداش می داد. در نتیجه همه ی تولید کنندگان محتوا در یوتیوب صرف نظر از این که چه محتوایی تولید می کنند تعداد یکسانی سابسکرایبر و ساعات بازدید می داد. اما خب این اتفاقات فقط در یک دنیای خیالی که فیل ها پرواز می کنند رخ می دهد و شما باید بدانید که در دنیای واقعی این خبرها نیست.
شما به عنوان یک یوتیوبر تازه کار نباید فراموش کنید که یوتیوب به شما سابسکرایبر و ساعت بازدید بدهکار نیست و شما بدون زحمت نمی توانید به این دستاورد برسید. بلکه باید استراتژی بچینید؛ ویدیوهایتان سناریو داشته باشد؛ ادیت های حرفه ای روی ویدیویتان بزنید و برای تولید تامنیل و ست کردن تایتل و دیسکریپشن هایتان زمان بگذارید. این گونه است که می توانید از رقبایتان برای کسب درآمد از یوتیوب پیشی بگیرید و موفق شوید و قرار نیست کسی در طبقی از اخلاص موفقیت را بیاورد و تقدیم شما کند.

درآمد دلاری یوتیوبر تازه کار

نادیده گرفتن قدرت برداشت اول

همه می گویند برداشت اول در همه چیز حرف اول را می زند و این تقریبا در اکثر مواقع درست است. مخصوصا اگر سر و کارتان با تولید محتوا برای یوتیوب افتاده باشد. ببینم چیزی درباره ی ارائه ی آسانسوری شنیده اید؟ ماجرای آن کارمندی که قرار است در ۳۰ ثانیه نظر رییسش را به ایده ی خارق العاده اش جلب کند؟
شما برای جلب نظر مخاطبتان در شروع زمان بسیار کمی دارید تا هر چیزی که در چنته دارید را روی دایره بریزید. فکر می کنید در تولید محتوای یوتیوبتان اولین چیزی که نظر مخاطبتان را جلب می کند چیست؟ چیزی که باعث شود روی ویدیوی شما کلیک کند و حاضر به دیدن آن شود. اولین چیزی که مخاطب از ویدیوی شما میبیند تامنیلی است که برای ویدیویتان طراحی کرده اید. متاسفانه اغلب یوتیوبر های تازه کار این مورد را جدی نمیگیرند. اگر اصول طراحی تامنیل را به درستی رعایت کرده باشید و تامنیل جذابی طراحی کرده باشید شانس بسیار زیادی دارید که کاربر روی ویدیوی شما کلیک کند.

در ادامه تعدادی از اصول طراحی تامنیل جذاب را با هم مرور می کنیم:

یک تامنیل جذاب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

برای این که بتوانید یک تامبنیل جذاب طراحی کنید و مخاطبان را به دیدن ویدیویتان ترغیب کنید موارد زیر می تواند کمکتان کند:

  • از پیچیدگی بپرهیزید و سعی کنید طراحی ساده ای برای تامنیل هایتان داشته باشید.
  • از متن کم واضح و خوانا استفاده کنید.
  • استفاده از رنگ های روشن را فراموش نکنید. سعی کنید پیش زمینه تان روشن تر از متن ها و دیگر قسمت های صفحه باشد.

بهبود ندادن ۳۰ ثانیه ی اول ویدیو

پس از 30 ثانیه اول، بسیاری از مردم به دلیل اینکه دنبال یک ویدیوی جدید می گردند؛ ویدیویی را که تماشا می‌کنند را رها می‌کنند. اما اصلا نترسید! این یک عادت رایج و شناخته شده است که هر یوتیوبر تازه کار آن را مرتکب میشود.
اگر تا به حال نگاهتان به یوتیوب استودیو افتاده باشد و نمودار ماندگاری مخاطب در ویدیوها را دیده باشید میبینید که پس از 30 ثانیه نمودار به سمت نزولی شدن می رود و تعداد بازدید ها به شدت کاهش می یابد.
شما نمی توانید این فرآیند را 100٪ عوض کنید یا آن را به صورت کلی متوقف کنید ولی می توانید مدت زمان بیشتری کاربر را با ویدیوی خود درگیر کنید. می خواهید بهتان بگویم که چطور این کار را انجام دهید؟ خیلی ساده است؛ شما فقط نیاز دارید مقدمه چینی هایتان را کنار بگذارید و هرچه سریعتر به سراغ اصل موضوع بروید. به این فکر کنید که شما توانسته اید با تامنیل طراحی شده و عنوانی که برای ویدیو گذاشته اید مخاطب را به سمت ویدیویتان بکشانید حالا اگر قلاب درست را به دستش بدهید و در مورد موضوعی که در تامنیل و تایتل ویدیو وعده داده بودید صحبت کنید احتمالا مدت زمان بیشتری بتوانید او را در ویدیو نگه دارید.

یکی از بهترین راه ها برای نگه داشتن مخاطب در ویدیو در ثانیه های ابتدایی این است که از آن ها یک سوال بپرسید تا آن ها در ویدیو بمانند و جواب سوالی که ذهنشان را مشغول کرده پیدا کنند.
همچنین یکی دیگر از راه های کاربردی نگه داشتن مخاطب در ویدیو این است که صحبت های کلی مانند این که ما را لایک و سابسکرایب کنید و ویدیو ی ما را با سایر دوستانتان به اشتراک بگذارید؛ باید برای آخر ویدیو بمانند و نباید در ابتدای ویدیو از آن صحبت کنید چون باعث خروج کاربر از ویدیوی شما می شوند.

اهمیت ثانیه های اول برای یوتیوبر تازه کار

چگونه اشتباهات را در کانال یوتیوب جبران کنیم؟

آیا از لیست اشتباهاتی که بالا از ان اسم بردیم مرتکب مواردی شده اید؟ آیا نگران هستید با انجام دادن آن کارها به صورت کلی کانالتان را به فنا داده باشید؟ باید بگویم که اصلا نگران نباشید و حتی اگر مرتکب این اشتباهات هم شده اید همیشه راه برای جبران وجود دارد و هیچ وقت برای جبران این اشتباهات دیر نیست.
در ادامه لیستی از راه های جبران این اشتباهات را برای شما که یک یوتیوبر تازه کار هستید آورده ایم:

  • به جای اینکه فقط بر تعداد بازدیدها و تعداد سابسکرایبرهایتان تمرکز کنید؛ به فکر این باشید که با کشف علایق آنان راه هایی را پیدا کنید که محتوای جذاب تری برایشان تولید کنید. با یان کار سابسکرایبرهایتان به جای اینکه فقط یک عدد باشند که هر از گاهی نگاهی گذرا به کانال شما می اندازند تبدیل به طرفداران جدی شما خواهند شد که هر هفته منتظر قسمت بعدی آپلود شما می مانند.
  • بیشتر از اینکه تمرکز خود را روی انتخاب هشتگ ها و دیسکریپشن ویدیویتان بگذارید؛ روی تامنیل ها و تایتل ویدیو تمرکز کنید که آن ها را بهینه روی ویدیو بگذارید.
  • بخش مقدمه ی ویدیوی خود را کوتاه کنید تا حوصله ی کاربرتان را سر نبرید. مردم این روزها حوصله ی خودشان ا هم ندارند چه برسد به مقدمه ی نیم ساعته ی شما.
  • سعی کنید از تکرار بپرهیزید! لازم نیست یک عبارت یکسان را در عنوان تامنیل و دیسکریپشن ویدیویتان به کار ببرید. یک بار آوردن آن در یکی از بخش ها کفایت می کند.
  • از استفاده از گرافیک های فانتزی مقدماتی که به ویدیو مربوط نمی شود خودداری کنید.

آیا با مرور موارد بالا توانستید اشتباهات اساسی را در کانالتان برطرف کنید؟ تبریک می گویم شما آماده ی ورود به فاز بعدی بهینه سازی کانال یوتیوبتان هستید!

کلام پایانی

در این مقاله با هم ۳ تا از بزرگترین اشتباهات یک یوتیوبر تازه کار که منجر به توقف رشد کانالشان می شد را با یکدیگر بررسی کردیم. فراموش نکنید اگر به تازگی تولید محتوا در یوتیوب را شروع کرده اید هم اکنون در سخت ترین بخش پروسه ی خود هستید و اگر می خواهید در این بخش دچار خطا نشوید یا باید از یک گروه متخصص کمک بگیرید یا اینکه به صورت شبانه روزی اموزش برای بهینه سازی کانال یوتیوبتان ببینید. قطعا زمان کافی برای شبانه روزی آموزش دیدن را که ندارید! بنابراین بهتر است برای پیشرفت در بهینه سازی کانال یوتیبوتان از یک تیم متخصص کمک بگیرید تا بی گدار به‌ آب نزنید و کانال تازه تاسیستان را به فنا ندهید. در این مسیر کارشناسان متخصص جیمکس ادز در خدمت شما هستند تا با ارائه ی مشاوره شما را در مسیر رشد کانال یوتیوبتان یاری کنند.
امیدوارم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید،

بیشتر بخوانید:

معایب سابسکرایبر فیک در یوتیوب

مزایای دریافت لوح یوتیوب

مزایای وجود زیرنویس در ویدیو یوتیوب