حتما شما هم شنیده اید که نباید محتوای یک کتاب را از روی جلد آن قضاوت کرد. با اینکه این مورد در زمینه ویدیوهای یوتیوب هم صدق میکند! اما حقیقت این است که خوشتان بیاید یا نه، مردم همیشه جذب ظواهر میشوند. شما حتما باید نکات مهمی را در طراحی thumbnail یوتیوب خود رعایت کنید تا بتوانید مخاطبان مختلف را به کانالتان جذب کنید. در غیر این صورت چطور میخواهید کسانی را که ویدیوی شما به آن ها پیشنهاد شده را قانع کنید تا آن را تماشا کنند؟ داشتن یک تامبنیل جذاب اصولی دارد که در این مقاله به آن ها میپردازیم. پس با ما همراه باشید.

اصول طراحی thumbnail یوتیوب

شاید شما روزها و حتی هفته ها را صرف این کرده باشید که یک ویدیوی جذاب با محتوای ارزشمند بسازید اما اگر هنر، خلاقیت و اصول اولیه را در طراحی تامبنیل خود به کار نبرید؛ نتیجه دلخواه را از ویدیو نخواهید گرفت. در ادامه به شما میگوییم که چه مواردی را باید در طراحی thumbnail یوتیوب خود رعایت کنید تا بیشترین کلیک و بازدید را برای کانال شما به همراه داشته باشد و به مرحله کسب درآمد از یوتیوب برسید.

انتخاب ابعاد مناسب

اصول اولیه همیشه باید رعایت شوند. چرا که علاوه بر اثربخش بودن، به نوعی تبدیل به قانون های نانوشته ای شده اند که اگر آن ها را رعایت نکنید به ضرر شما خواهند بود. حتما سیاست های مربوط به تامبنیل  و دستوالعمل یوتیوب را بررسی کنید تا مطمئن شوید که در طراحی thumbnail یوتیوب خود ابعاد تصویر را به درستی انتخاب کرده اید:

  • ابعاد پیشنهادی برای تامبنیل یوتیوب: 720 * 1280 pixels
  • حداقل عرض تامبنیل یوتیوب : 640 pixels
  • نسبت ابعاد: 16:9
  • حجم تامبنیل: کمتر از 2MB
  • فرمت تصویر تامبنیل: JPG, GIF, PNG

طراحی thumbnail یوتیوب کودکان

طعمه گذاری ممنوع!

اکثر یوتیوبرها گمان میکنند اگر در طراحی thumbnail یوتیوب خود جمله یا تصویری را به کار ببرند که مخاطب را به دام بیندازد، برد کرده اند! اما این درست نیست. شما با تامبنیل های قلابی و طعمه مانند، مخاطب خود را گمراه میکنید و اعتماد آن ها را از دست خواهید داد. تامبنیل شما باید گویای محتوای شما باشد. درواقع تصویر تامبنیل یک ویدیو باید دید جامعی از محتوای کلی آن به مخاطب بدهد و آمادگی ذهنی برای تماشای ویدیو در ذهن مخاطب ایجاد کند.

استفاده از جملات وسوسه کننده و به عبارتی قلاب انداختن برای مخاطب هیچ اشکالی ندارد به شرط اینکه این جملات و تصاویر در راستای محتوای شما و صادقانه باشند. همیشه به یاد داشته باشید بازدیدکننده ای که فقط بخاطر یک جمله یا تصویر وسوسه کننده روی ویدیوی شما کلیک کرده، احتمالا تا پایان آن را تماشا نخواهد کرد! پس از عناوین و جملاتی استفاده کنید که مخاطب را کنجکاو کند و او را وسوسه کند که ویدیو را ببیند اما نباید به او دروغ بگوید یا با فریب او را به این کار وادار کند!

از قدرت رنگ ها غافل نشوید

همیشه به رنگ بندی تصاویر دقت کنید. هرچقدر تاکید کنیم کافی نیست! رنگ ها به تصاویر جلوه جذاب تری میدهند و توجه مخاطب را جلب میکنند. پس حتما در طراحی thumbnail یوتیوب از رنگ های مناسب استفاده کنید. هیچکس دوست ندارد وقت خود صرف تماشای ویدیویی کند که ظاهر کسل کننده ای دارد. از رنگ های سایه روشن و تضادهای منطقی استفاده کنید تا جلوه منحصر به فردی به تامبنیل خود بدهید.

دقت کنید که ترکیب رنگی دقیقی را برای تصویر thumbnail انتخاب کنید. رنگ هایی که بیانگر کار و برند شما هستند و با بخش های دیگر در بیزینس شما همچون لوگو هماهنگی لازم را دارند. حتما کیفیت تصویر را در نظر بگیرید و توجه کنید که تصویر به همان اندازه که در دستگاه های کوچک با کیفیت است، در دستگاه های بزرگ تر همچون تلویزیون ها نیز کیفیت لازم را داشته باشد.

دقت به محل قرارگیری لوگو

شناخته شدن برند یکی از مهمترین عوامل در موفقیت آن است. این موفقیت شامل تمام ابعاد کسب و کار شامل یوتیوب، شبکه های اجتماعی، وب سایت و… میشود. استفاده از لوگوی برند در طراحی thumbnail یوتیوب باعث میشود که مخاطبان برند شما را بیشتر بشناسند و همیشه به سمت شما برگردند؛ چرا که طبق تحقیقات، 75 درصد از شناخت برند توسط لوگوی یک سازمان انجام میشود. پیشنهاد میشود که محل قرارگیری لوگو بر روی تصاویر را دقیقا مشخص کنید و آن را به گونه ای تنظیم کنید که تبدیل به مانع دیگر ابعاد تصویر نشود.

طراحی مختصر و مفید

طراحی thumbnail یوتیوب شما باید به گونه ای باشد که یک دید کلی نسبت به ویدیوی شما در ذهن مخاطب ایجاد کند. نباید تصویر را بیش از حد شلوغ کنید و کلی متن ها مختلف روی آن بگذارید به امید اینکه توجه بیننده را جلب کنید و ویو بگیرید! تصویر را ساده و متن ها و عناوین روی آن را مختصر و مفید انتخاب کنید. یک تصویر شلوغ و پر از متن هایی که به نظر وسوسه کننده هستند، برای هیچکس خوشایند نیست.

از تصاویر نزدیک یا همان close up استفاده کنید. در تلفن های همراه و دستگاه های کوچک، تصاویر از انتظار شما ریزتر نمایش داده میشوند. پس واضح است که اگر تصاویر close up را استفاده کنید توجه بیننده را بیشتر جلب خواهید کرد. درضمن اگر محتوای شما به گونه ای است که خودتان یا شخص دیگری نیز در ویدیو حضور دارد، بهتر است از عکس آن شخص نیز در تامبنیل استفاده کنید. حضور افراد واقعی با حالت چهره ای که گویای حال و هوای ویدیو است تاثیر زیادی در جذب مخاطبان خواهد داشت.

طراحی thumbnail یوتیوب

تناسب و هماهنگی

حتما دقت کنید که مخاطبان شما چه گروه از افرادی هستند. همواره به این موضوع اشاره کرده ایم که توجه به اینکه بینندگان شما از چه قشری هستند بسیار مهم است. اگر ویدیوی شما، محتوای مناسب کودکان است باید از سبک متفاوت و کودکانه تری برای طراحی thumbnail یوتیوب استفاده کنید. و این مسئله درمورد اقشار مختلف نیز صدق میکند. پس حتما این نکته را در نظر داشته باشید که ظاهر تامبنیل شما دقیقا چه بینندگانی را هدف قرار داده است.

نکته بعدی هماهنگی بین تامبنیل های یوتیوب شماست. توصیه میکنیم که از یک قالب یک شکل برای تامبنیل های خود استفاده کنید. نه به این معنا که تمام آن ها یکسان باشند! بلکه منظور ما از این حرف این است که هماهنگی لازم بین آن ها رعایت شود و اصطلاحا هرکدام ساز جداگانه خود را نزنند. مواردی مثل طیف رنگی، فونت نوشته ها، محل قرار گیری عناصر و… نباید دچار ناهماهنگی و تغییرات بی منطق باشند.

آزمون و خطا

حتی اگر تمام نکات گفته شده را رعایت کنید و بهترین طراحی را برای thumbnail یوتیوب خود انجام دهید، احتمالا باز هم ایده های جدیدی به ذهنتان میرسد. ممکن است چند طرح یا الگوی مختلف برای ویدیوهای خود در نظر داشته باشید. اینجا است که باید آزمون و خطا کنید و بهترین گزینه را از بین آن ها انتخاب کنید. با رنگ ها، فونت ها و ترکیب ها بازی کنید تا بهترین نتیجه را به دست آورید. شاید اولین گزینه بهترین گزینه نباشد!

سخن پایانی

طراحی تامبنیل یوتیوب بسیار مهم است و میتواند تعداد مخاطبان شما را خیلی جا به جا کند. با رعایت نکاتی که در این مقاله به آن ها اشاره کردیم میتوانید بهترین طراحی thumbnail یوتیوب را انجام دهید و نتیجه معجزه آسای آن را مشاهده کنید.